Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Diagnosticare boala psihica

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
op, are diabet? diabetul provoaca asa ceva...

#20
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
dementa senila sau un avc nediagnosticat, care i-a afectat o anumita zona din creier.

#21
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Wess, on 11 octombrie 2018 - 19:42, said:

Buna seara!
Va cer ajutorul intr-o situatie mai ciudata... Este vorba despre bunica mea care in ultimul timp a dezvoltat o boala pe care eu nu reusesc sa o inteleg.

Este perfect lucida, isi aminteste absolut tot, nu este nimic, absolut nimic schimbat in comportamentul ei de zeci de ani doar ca a inceput de vreo luna sa urmareasca intens, zi/noapte un anumit post de tv unde se discuta politica de dreapta si sustine ca este angajata acolo si prezentatorul si invitatii respectivei emisiuni vin si stau la ea in camera. Deci imi povesteste cu lux de amanunte de uneori mai ca-mi vine sa o cred...

In rest este perfect normala, cand iese din camera isi face de mancare, discuta perfect normal cum face de cand ma stiu, este perfect normala asta pana intervine discutia despre rahatul ala de emisiune.

La inceput am banuit schizofrenia dar acum nu mai sunt asa sigur...

Problema este ca refuza cu vehementa sa mearga la medic si nici nu vrea sa urmeze nici un fel de tratament, ea sustine ca totul e real si nu accepta sub sub nici o forma ca ar avea vreo problema.

Ce ma sfatuiti?

Multumesc!
Anulați abonamentul la cablu tv.
Scoateți bunica la plimbare.

Mergeți la un medic cu ea.
Aici pe forum nu e loc de întrebat așa că ai văzut că avem și noi colegi care se cred medici.

#22
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018

 waterman, on 12 octombrie 2018 - 10:19, said:

Anulați abonamentul la cablu tv.
Scoateți bunica la plimbare.

Mergeți la un medic cu ea.
Aici pe forum
Asa incepe Alzheimer(dementa senila).

#23
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și bănuiesc că există tratament. Pe care ți-l dă medicul. După ce o consultă. Deci ?

#24
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018
Este boala cronica, tratamentul dat poate doar ameliora simptomele, insa vindecare nu exista.Practic incepe treptat sa ti se inchida
zone din creier.
Va avea nevoie toata viata de insotitor

Edited by puiu_pe_diezel, 12 October 2018 - 11:19.


#25
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
Bunica deja este la jumate drum inspre acea calatorie lunga, spre eternitate!   Cand vede persoane, nu mai are mult.
Am avut si eu pe bunica asemanator, doar ca ea vedea alte persoane ca nu era televizor atunci.
Era aproape oarba cu cataract parca dar vedea totusi lume cunoscuta de ea numai in casa.
Nu statea deloc in pat, cunostea casa ei si in intuneric, facea focul cu petrol sau benzina si locuia singura.
Mergea prin sat dupa lapte, la biserica si nimeni nu stia ca nu vede, auzea perfect.
Cand a fost dusa la cineva in grija, n-a mai trait prea mult, dar a fost constienta pana cu o zi inainte, a murit in pat nu se stie cand noaptea.

Conditia asta se datoreaza ca Sistemul Nervos Central nu mai poate contacta neuronii si nu poate comunica cu restul corpului si cand se rup toate legaturile, viata s-a oprit.
Nu demult a explicat Doctor G in acele episoade din morga, cum se intrerupe viata.   Asemenea cazuri sint foarte frecvente pe planeta.

#26
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 puiu_pe_diezel, on 12 octombrie 2018 - 11:18, said:

Este boala cronica, tratamentul dat poate doar ameliora simptomele, insa vindecare nu exista.Practic incepe treptat sa ti se inchida
zone din creier.
Va avea nevoie toata viata de insotitor

nu e adevarat, la mine bunica merge singura, mananca, isi face tot singura :).....ce daca ea crede  in cai verzi pe pereti :)....

#27
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

 corinadaniela, on 12 octombrie 2018 - 09:28, said:

dementa senila sau un avc nediagnosticat, care i-a afectat o anumita zona din creier.
Aia zic ANALIZE nu noi o s-o facem bine !

#28
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

 hwplanet, on 11 octombrie 2018 - 19:58, said:

Este mai degraba forma de schizofrenie.

Of, of, of, gogalu asta cum  nu aveti voi rabdarea sa cititi pana la capat! Dupa cate episoade psihotice se pune diagnosticul de schizo?!
Initiatorul spune ca de vreo luna de zile este asa.

Initiator, mergeti la medic. Ia-o cu binisorul, daca refuza, ii spui ca mergi pentru tine si vrei sa te insoteasca. Acolo aduci vorba de programul cu pricina.

#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Libertarian, on 11 octombrie 2018 - 20:45, said:

Tarziu sa ... ce?
Adica sa dea foc la casa, sau sa se urce in trenul de Iasi, sau.....

#30
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

 jimi91, on 12 octombrie 2018 - 13:05, said:

nu e adevarat, la mine bunica merge singura, mananca, isi face tot singura Posted Image.....ce daca ea crede  in cai verzi pe pereti Posted Image.

Ce nu este adevarat?  

Ca tu refuzi sa crezi sau sa admiti realitatea, e alta problema.
Insa de la varsta de 50 de ani in sus totul devine normal si realitate, pana si moartea subita se contabilizeaza ca s-a intamplat din cauze "naturale"

#31
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017
Daca nu vrea sa mearga la medic, adu medicul la ea. Sunt medici care vin la tine acasa. Costa mai mult decat daca te-ai deplasa tu, dar merita...poate e o problema de moment care se poate rezolva prin tratament/consiliere.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate