Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Diagnosticare boala psihica

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015
Buna seara!
Va cer ajutorul intr-o situatie mai ciudata... Este vorba despre bunica mea care in ultimul timp a dezvoltat o boala pe care eu nu reusesc sa o inteleg.

Este perfect lucida, isi aminteste absolut tot, nu este nimic, absolut nimic schimbat in comportamentul ei de zeci de ani doar ca a inceput de vreo luna sa urmareasca intens, zi/noapte un anumit post de tv unde se discuta politica de dreapta si sustine ca este angajata acolo si prezentatorul si invitatii respectivei emisiuni vin si stau la ea in camera. Deci imi povesteste cu lux de amanunte de uneori mai ca-mi vine sa o cred...

In rest este perfect normala, cand iese din camera isi face de mancare, discuta perfect normal cum face de cand ma stiu, este perfect normala asta pana intervine discutia despre rahatul ala de emisiune.

La inceput am banuit schizofrenia dar acum nu mai sunt asa sigur...

Problema este ca refuza cu vehementa sa mearga la medic si nici nu vrea sa urmeze nici un fel de tratament, ea sustine ca totul e real si nu accepta sub sub nici o forma ca ar avea vreo problema.

Ce ma sfatuiti?

Multumesc!

#2
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016
Tulburare deliranta. Faceti cumva s-o convingeti sa mearga la medic. Desi e posibil si sa fie acuta, dar la fel de bine poate deveni si cronica.
edit: poate sa apara si in cadrul unei demente.

Edited by Velareya, 11 October 2018 - 19:55.


#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Daca ii duci grija, poti sa te ocupi mai mult de ea, sa o scoti la plimbare, in oras, etc.

#4
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018

View PostWess, on 11 octombrie 2018 - 19:42, said:

Buna seara!
Va cer ajutorul intr-o situatie mai ciudata... Este vorba despre bunica mea care in ultimul timp a dezvoltat o boala pe care eu nu reusesc sa o inteleg.

Este perfect lucida, isi aminteste absolut tot, nu este nimic, absolut nimic schimbat in comportamentul ei de zeci de ani doar ca a inceput de vreo luna sa urmareasca intens, zi/noapte un anumit post de tv unde se discuta politica de dreapta si sustine ca este angajata acolo si prezentatorul si invitatii respectivei emisiuni vin si stau la ea in camera. Deci imi povesteste cu lux de amanunte de uneori mai ca-mi vine sa o cred...

In rest este perfect normala, cand iese din camera isi face de mancare, discuta perfect normal cum face de cand ma stiu, este perfect normala asta pana intervine discutia despre rahatul ala de emisiune.

La inceput am banuit schizofrenia dar acum nu mai sunt asa sigur...

Problema este ca refuza cu vehementa sa mearga la medic si nici nu vrea sa urmeze nici un fel de tratament, ea sustine ca totul e real si nu accepta sub sub nici o forma ca ar avea vreo problema.

Ce ma sfatuiti?

Multumesc!
Debutul ALZHEIMER

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
O vizita la psihiatru, ar fi utila,  pana nu e prea tarziu.
Ar trebui sa inteleaga asta, daca inca nu e bolnava.

#6
devil_blade

devil_blade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 02.10.2018
Posibil inceputul unei psihoze sau inceput de schiziofrenie simpla.
Convinge-o macar sa mearga la medicul de familie...nu aduce vorba psihiatru ca si o mica paranteza gerontopsihiatria in Romania este la pamant.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdevil_blade, on 11 octombrie 2018 - 19:55, said:

gerontopsihiatria in Romania este la pamant.
Ca si inexistenta.

#8
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Este mai degraba forma de schizofrenie.

#9
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
si eu am un caz similar, dar pe mine ma amuza Posted Image)....ii mai zic si eu diverse...bunica se crede un fel de printesa:))))

Edited by jimi91, 11 October 2018 - 20:03.


#10
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View Posthwplanet, on 11 octombrie 2018 - 19:58, said:

Este mai degraba forma de schizofrenie.
Eşti medic cumva ?

#11
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View PostPloiesteanul2015, on 11 octombrie 2018 - 20:03, said:

Eşti medic cumva ?

Nu trebuie sa fi medic. Citeste si tu pe Google legat de schizofrenie si vezi pe acolo.

Quote

este o denumire a unui grup de boli mintale incluse în categoria psihozelor endogene[1]. Caracteristică este apariția unor manifestări psihopatologice majore, cum sunt halucinațiile, deliruri, tulburări formale de gândire, tulburări afective, tulburări de comportament, dezorganizarea personalității.

Quote

halucinatii

Edited by hwplanet, 11 October 2018 - 20:06.


#12
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View Posthwplanet, on 11 octombrie 2018 - 20:05, said:

Nu trebuie sa fi medic. Citeste si tu pe Google legat de schizofrenie si vezi pe acolo.
Google ăsta la ce policlinică lucrează ?

#13
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View PostPloiesteanul2015, on 11 octombrie 2018 - 20:16, said:

Google ăsta la ce policlinică lucrează ?

Iti dau o chiftea, am o informatie dar ma tem ca nu mai stiu daca-i reala. cauta-l pe Google asta pe la Universitatea Stanford. :)

#14
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 10.01.2012

View Posthwplanet, on 11 octombrie 2018 - 19:58, said:

Este mai degraba forma de schizofrenie.
imposibil. Dacă ar fi avut așa ceva, începea maxim la 30 de ani, nu la vârsta a treia.
Cu siguranță permeabilizarea barierelor fiziologice și flora intestinală alterată pot fi elemente comune în ambele cazuri.
La fel de bine poate fi o infecție urinară scăpată de sub control, s-a mai văzut la cei în vârstă.

@wess, crezi că vei afla așa ceva din primul cabinet medical? Nu-ți fă iluzii Posted Image

#15
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View Posthwplanet, on 11 octombrie 2018 - 20:23, said:


Iti dau o chiftea, am o informatie dar ma tem ca nu mai stiu daca-i reala. cauta-l pe Google asta pe la Universitatea Stanford. Posted Image
Serios ?

#16
Libertarian

Libertarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 19.09.2018
Domeniul e full de retardare peudostiintifica, n-ai sa gasesti dignostic real dintr-un simplu motiv: nu stie nici dracu ce se intampla cu creierul uman...

Oamenii de la o varsta o cam iau razna, asta e... nu e nimic de facut in afara de avut grija de ei...

View Postpasilla, on 11 octombrie 2018 - 19:54, said:

O vizita la psihiatru, ar fi utila,  pana nu e prea tarziu.
Tarziu sa ... ce?

#17
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Din moment ce zice ca se vede cu oameni aia de la TV la ea in camera si vorbeste cu ei,ce poate fi ? Clar o tulburare psihica,inceput de dementa,schizofrenia e alta mancare de peste si altcumva se manifesta.deci schizofrenia iese din ecuatie.
Recomand si eu neaparat o vizita la Psihiatru,sunt anumite tratamente care previn si stopeaza dementa.

#18
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Pune o camera ascunsa sa vezi ce se intampla noaptea cand are loc emisiunea si zice ca vin oamenii la ea in casa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate