Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Emigrare Canada.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Gabik_10

Gabik_10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.10.2018
Imi sunt recunoscute studiile din Romania in Canada,sau trebuie sa studiez acolo?Eu sunt student la ASE in Bucuresti

#2
YourFan

YourFan

    [♛] Universal user ✔

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 30.01.2017
Situatia nu este asa de roz precum o vezi tu.

#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Maybe / peut-etre (ca sa exersezi ambele)
https://www.google.c...nt=firefox-b-ab
http://www.pstransla...ca/educatie.htm

Ce intreaba omul si ce va repeziti voi, mai frate, serios ?!
Hai, bine, comentati, daca nu puteti sa va abtineti.
Dar comentati DUPE ;) ce i-ati raspuns omului la intrebare

Edited by trollerul_de_serviciu, 11 October 2018 - 14:24.


#4
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Eu nu am vazut pana acum pe un forum romanesc ca cineva care pune o intrebare de genul asta sa fie incurajat. Mereu rautati si frustrari deversate la intamplare.

@initiator: incearca sa afli raspunsuri oficiale, aici doar pierzi vremea

#5
Gabik_10

Gabik_10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.10.2018
Ok,mulțumesc

#6
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 23.12.2015
Recunoscuta in ce sens? Ca sa studiezi mai departe sau sa-ti gasesti un loc de munca? In general studiile nu prea au importanta. O diploma (degree) si asta si de la o universitate canadiana nu e vazuta decat ca un mijloc de a deschide o usa. In rest totul depinde de tine. Sunt prea putine locuri de munca unde ti se cere sa arati o diploma si asta poate doar pe la inceput carierei. Totusi intre un candidat cu o diploma canadiana si una romaneasca cu siguranta ca un angajator va prefera o diploma canadiana. Sunt destui candidati care atunci cand au terminat studiile au deja experienta de munca in Canada si au lucrat pe timpul studiilor. Sunt programe care alterneaza studiul cu lucratul asa ca e foarte posibil sa candidezi pentru un loc de munca cu acestia cu sanse (foarte) mici.

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007
Din linkul dat de trollerul_de_serviciu:

Quote

CONTABILI & ECONOMIŞTI
CERTIFIED GENERAL ACCOUNTANTS OF ONTARIO
240 Eglinton Ave. E., Toronto ON M4P 1K8
Tel: 416-322-6520 Fax: 416-322-6481
Website: www.cga-ontario.org
SOCIETY OF MANAGEMENT ACCOUNTANTS OF CANADA
1 Robert Speck Parkway, Suite 1400, Mississauga, ON L4Z 3M3
Direct: 905-949-4200 Toll-free: 1-800-263-7622 Fax: 905-949-0888
Website: www.cma-canada.org
Meseria de contabil (accountant) se poate profesa in Canada, ca angajat al unei firme, fara a detine statutul de "contabil autorizat" ("certified general accountant"). Aveti insa nevoie de acest statut atunci cand doriti sa deschideti o afacere/companie proprie sau in anumite functii care au ca cerinta ca persoana sa fie contabil autorizat. Peste 60% din cursurile absolventilor de ASE sunt echivalate atunci cand va depuneti dosarul la CGA. Si aici, ca si in alte domenii, este de o importanta cruciala traducerea actelor de studii (mai ales foaia matricola) prin folosirea unor denumiri ale cursurilor care "sa spuna ceva" comisiei canadiene de la CGA. Un exemplu ar fi cursurile numite uneori Prelucrarea electronica a informatiei economice sau Informatica economica care, traduse mot-à-mot nu spun mare lucru celor din comisie, dar traduse / adaptate corect sunt: Management Information Systems. Problema nu este ca dosarul va fi refuzat, ci ca veti trebui sa mai luati inca un curs care aici poate costa pana la $2000 !


#8
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostGabik_10, on 11 octombrie 2018 - 14:01, said:

Imi sunt recunoscute studiile din Romania in Canada,sau trebuie sa studiez acolo?Eu sunt student la ASE in Bucuresti
cine vrei să ți le recunoască?
În mediul privat nu prea contează hârtiile, contează ce știi să faci. Mai e de discutat dacă vrei să faci contabilitate, aia e o meserie reglementată, trebuie licență, dar se poate lua și aia.

#9
Gabik_10

Gabik_10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.10.2018
Eu am întrebat asa la general,pentru ca nu sunt sigur dacă voi urma o profesie in management,eu vreau sa devin bucătar

#10
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View PostGabik_10, on 11 octombrie 2018 - 14:01, said:

Eu sunt student la ASE in Bucuresti

View PostGabik_10, on 11 octombrie 2018 - 19:37, said:

vreau sa devin bucătar
Uite asa ramane tara asta fara inca un telectual valoros (sau cu valoare).

#11
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,505
  • Înscris: 02.10.2009

View PostKarhu, on 11 octombrie 2018 - 15:15, said:

Din linkul dat de trollerul_de_serviciu:
Informatia e veche.
Este mult mai complicat, si nu veti intege exact si de ce pentru ca sunteti legati de ceea ce stiti din Ro sau EU
CGA  nu mai este de luat, au fost trei feluri de certificari care s-au unit in una.
Scoala romaneasca poate fi echivalata in mare parte (pot fi insa cateva examene necesare) dar intrarea in asociatia contabililor, pentru certificare, inseamna MULT mai mult ( program special, cateva examene, apoi doua examene nationale, experienta dovedita in Canada la un nivel ridicat, recomandari de la superviziori membri in asociatie, etc.). Costul este ridicat, foarte multe mii de dolari, nu jucaria de 2000, plus cativa ani.
Astea sunt acum, in trecut a fost mult mai usor - incomparabil- asa ca fiti atenti la ce spun persoane care au intrat mai demult in sistem.
Eu am pe fiica mea in proces si stiu problema. Zi de zi.
Asta nu inseamna ca nu se poate lucra fara certificare. Sigur ca se poate desi se gaseste extrem de greu de lucru ceva cat de cat decent. De aia si trebuie certificare, sa nu ajungi carpa de sters oe jos- ceea ce se cam intampla cu tinerii / absolventii in domeniul asta, dat fiind cantitatea enorma de pe piata, in special imigranti.
Toate rusoaicele, ucrainiencele, chinezimea si alea din India se inghesuie. Zeci de mii, cu sanse ceva mai bune decat nativii sau absolventi de univ. canadiene. De ce, e alta treaba.

Edited by Rosebud09, 12 October 2018 - 06:10.


#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View PostGabik_10, on 11 octombrie 2018 - 19:37, said:

vreau sa devin bucătar
Pai atunci nu-ti mai bate capul cu facultatea, fa mai bine cursuri de bucatar, lucreaza in restaurante, fa-ti experienta si portofoliu.
In mod cert e mult mai usor de intrat in paine si salariile, pt un nivel similar, sunt cam la fel (pt incepatori pe la 30 k CAD/ an, apoi urca).
Parerea mea e ca ai mai multe sanse ca bucator.

View PostRosebud09, on 12 octombrie 2018 - 06:08, said:

Informatia e veche.
Este mult mai complicat, si nu veti intege exact si de ce pentru ca sunteti legati de ceea ce stiti din Ro sau EU
CGA  nu mai este de luat, au fost trei feluri de certificari care s-au unit in una.
Scoala romaneasca poate fi echivalata in mare parte (pot fi insa cateva examene necesare) dar intrarea in asociatia contabililor, pentru certificare, inseamna MULT mai mult ( program special, cateva examene, apoi doua examene nationale, experienta dovedita in Canada la un nivel ridicat, recomandari de la superviziori membri in asociatie, etc.). Costul este ridicat, foarte multe mii de dolari, nu jucaria de 2000, plus cativa ani.
Astea sunt acum, in trecut a fost mult mai usor - incomparabil- asa ca fiti atenti la ce spun persoane care au intrat mai demult in sistem.
E bine de stiut :OK:
Cam confirma ce ziceam eu inainte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate