Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

dashcam app android

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
m-am hotărât să instalez așa ceva, cred că mi-ar fi util.
aveți un top 3?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
uite aici

clasificare si mai recenta este aici, cam cu aceleasi aplicatii

Edited by Dany_Darke, 11 October 2018 - 13:24.


#3
deedutzu

deedutzu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.10.2018
parerea mea e ca mai bine investesti intr-un DashCam normal cu o investitie de 150 200 lei poti sta linistit si nu mai folosesti telefonul . Eu folosesc cu NextBase 412w si sunt foarte multumit , telefonul mai mult pentru navigatie si muzica

#4
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Cred că te referi la Dash cam cu afișare pe parbriz (HUD head up display), nu? Are sygic așa ceva pentru telefon, sau dedicate, dar sunt scumpe, gen:
https://www.emag.ro/...XwaApAPEALw_wcB

#5
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Autoboy DashCam Blackbox folosesc pe un telefon vechi si foarte slab. Ruleaza fara probleme, nu mi-a facut surprize neplacute si am surprins momente interesante. Imi place ca imparte automat filmele in bucati de cate minute vreau eu, ca sa nu clacheze telefonul si ca pot inchide displayul in timp ce continua sa filmeze.

Apreciez ca iti trebuie si tie telefon dedicat pentru treaba asta - consumul de energie si spatiu este foarte mare. Si nu-ti mai poti folosi telefonul propriu ca GPS, apeluri/bluetooth si altele decat daca e foarte bazat in specificatii. La mine telefonul de filmat sta permanent langa talonul in care sunt restul actelor necesare la un control (RCA, certificat ITP, vigneta).

#6
deedutzu

deedutzu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.10.2018

 nick5roo, on 11 octombrie 2018 - 13:51, said:

Cred că te referi la Dash cam cu afișare pe parbriz (HUD head up display), nu? Are sygic așa ceva pentru telefon, sau dedicate, dar sunt scumpe, gen:
https://www.emag.ro/...XwaApAPEALw_wcB
nu are legatura DashCam cu HeadUp Display

#7
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

 cj69dedu, on 11 octombrie 2018 - 13:48, said:

parerea mea e ca mai bine investesti intr-un DashCam normal cu o investitie de 150 200 lei poti sta linistit si nu mai folosesti telefonul . Eu folosesc cu NextBase 412w si sunt foarte multumit , telefonul mai mult pentru navigatie si muzica

Sau poate nu e mai bine. Un dash cam, chiar si de 200 eur trebuie tinut permanent in priza si poate avea autonomie de doar 30 de secunde daca il scoti de acolo. Exemplu, esti lovit din spate si vrei sa continui sa filmezi dupa ce ai iesit din masina cu camera.
Sau iei un card de capacitate mai mica si il lasi sa filmeze in bucla ca sa nu se umple rapid, dar uiti sa apesi butonul de save si ratezi un eveniment important.
Aplicatiile de Android sunt mult mai prietenoase in setari si utilizare decat camerele dedicate si la cat costa un smartphone decent cred din experienta ca e o afacere mai buna. Plus ca il poti tine ca telefon de backup. Un dash cam de 150 de lei e loterie pura.

#8
deedutzu

deedutzu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.10.2018

 dimripper, on 11 octombrie 2018 - 13:55, said:

...
Eu folosesc un Nextbase 412w , l-am achizitionat cu 550 lei si sunt foarte multumit . Functioneaza pe baterie 5 minute dupa ce scot cheia din contact . Rezolutie foarte buna . Salveaza video-urile la fiecare 5 minute(poti si mai putin) . Parerea mea ca mai bine investesti in asa ceva ca deaia sunt facute special pentru asta .si mi-a fost de folos de 2 ori in 2 ani de cand o am . chiar recent mi-a cazut unu cu motocicleta in fata masini si a vrut politie si chestii mai departe , dupa ce i-am aratat video s-a linistit

Edited by Ciubex, 11 October 2018 - 14:31.
Nu cita mesajul anterior!


#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu folosesc de ceva timp Daily Roads Voyager
Poate face și poze în timp ce filmează. Are dacă rețin bine și un mod gen Timelapse unde face poze la interval de x secunde.
Filmează și cu displayul stins... nu consumă așa mult bateria... e super ok.

Le-am pus pe toate din cele recomandate pe net și din toate mie ăsta mi-a plăcut cel mai mult.

Mai este interesant și UGV Driver Assistant  e super interesant, are niște funcții foarte deștepte, dar mi se pare că papă ceva procesor.

Am pus în Samsung A3 2016 un card de 128 cumpărat de ăe Emag la recomandarea colegului aici de față nick5roo și merge foarte bine.
Nu folosesc cu gps enabled sau alte chestii. Filmele sunt super ok.
Le editez apoi cu Filmora.

În linkul de youtube din semnătura mea poți vedea cum ies clipurile urcate pe Youtube.

Edited by waterman, 11 October 2018 - 15:07.


#10
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
De curiozitate te-ai uitat peste topicul deja existent: Aplicatii dash cam
Sa nu ma intelegi ca e vreo problema legata de faptul ca ai deschis un al doilea topic pe aceeasi tema, e treaba ta, ci doar sa arunci o privire peste raspunsurile celor ce au scris pe acel topic, care nu demult a avut ultimul mesaj, acum o luna.

Revenind la dorinta ta, am incercat si eu prin primavara sa cochetez cu ideea, dupa ce am avut mai multe experiente cu camere chinezesti, ultima fiind o prastie de la Altex (SMAILO Vision) care nu o recomand nimanui :( .
Asadar, am tot cautat pe net, pe blog-uri, "Top 5 Dash Cam...", "5 Best Dash Cam..." si-ntr-un final am folosit, fara vreo semnificatie a ordinii:
- Drive Recorder
- AutoGuard Dash Cam (varianta gratuita)
- AutoBoy Dash Cam (varianta gratuita)

Sincer, ca o opinie personala am ajuns la concluzia ca o camera dedicata isi face mai bine treaba, dupa ce am incercat sa folosesc un telefon cu Android pe post de camera auto prin primavara asta.

Am renuntat la asta pentru ca, in cazul meu erau urmatoarele probleme:
- camera de pe telefon nu are stabilizare optica, orice vibratie era simtita destul de urat in filmare;
- telefonul se incinge destul de tare si trebuie sa orientez sistemul de racire spre parbriz;
- ma deranjeaza sa am chestii lipite in zona vizuala a parbrizului;
- incomoditatea de a tot prinde si desprinde telefonul din suport, mai ales pentru drumuri scurte;
- faptul ca-ti tot scrie pe SD Card ti se va strica destul de repede si daca-i folosit in telefon nu-mi prea convine sa pierd si alte chestii de pe el.

Asadar, reiau, intr-un final am ajuns la concluzia ca cel mai ok este sa ai o camera ascunsa, dedicata pentru acest scop.
Am preferat sa-mi iau o camera Viofo A119S v2.

Attached Files


Edited by Ciubex, 11 October 2018 - 16:21.


#11
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006

 dimripper, on 11 octombrie 2018 - 13:55, said:

Sau poate nu e mai bine. Un dash cam, chiar si de 200 eur trebuie tinut permanent in priza si poate avea autonomie de doar 30 de secunde daca il scoti de acolo. Exemplu, esti lovit din spate si vrei sa continui sa filmezi dupa ce ai iesit din masina cu camera.
asta da, argument, oare ce s-o face ala cu audi care are din fabrica camera in parbriz, cred ca moare de oftica ca nu poate sa o scoata de acolo sa filmeze mai departe. Acum serios, chiar nu poti sa te dai jos si sa filmezi cu telefonul? E greu de scos din buzunar sau ce...camera dedicata pt asa ceva asta face, filmeaza ce trebuie si salveaza ce trebuie si cand trebuie, are deschidere 170 de grade, nu ca telefonul, daca te loveste unul care e paralel cu tine, telefonul nu vede lovitura, pe cand camera pusa la oglinda il vede pe animal cand se reazema de tine.

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Ciubex, on 11 octombrie 2018 - 16:20, said:

Am preferat sa-mi iau o camera Viofo A119S v2.
Șefu să nu vă supăraț da filmează mai bine telefonu meu

VIOFO

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0g1qAALI9i0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

versus

filmarea mea cu Samsung A3 2016

Atenție înjurături

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QFQtWVDEPFc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Dany_Darke, 11 October 2018 - 16:51.
mai usor cu spamul


#13
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
@Waterman, sper ca ai glumit. Nu poți compara o filmare făcută cu telefonul și o filmare făcută cu o camera auto.
Nu filmează absolut deloc mai bine decât camera colegului @Ciubex.
Uită-te puțin la cer, la soare, la orice vrei tu si vei găsi diferențele.. Si dacă tot zici ca filmează mai bine.. Camera auto o iei și in funcție de cum se vede noaptea. Ia pune o filmare cu telefonul tau, și pe urma pun și eu una cu camera MioMivue și poate pune și @Ciubex.  Sa vezi acolo diferente și care filmează mai bine.




#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Clar glumeam.

Evident că telefonul nu bate o cameră bună.

Însă, PENTRU UTILIZARE OCAZIONALĂ, decât să dai 300 de lei pe o porcărie, mai bine filmezi cu telefonul.

Mie mi se pare că filmarea mea e umpic mai clară decât ce am găsit eu pe youtube cu Viofo.
Viofo
Attached File  viofo.png   2.66MB   10 downloads

Telefon
Attached File  telefon.png   1.53MB   11 downloads

Uite și noaptea.

Attached File  noaptea.png   1.24MB   11 downloads

Repet o cameră bună e bună. Momentan n-am nevoie că drumurile zilnice sunt scurte și e mulțumitor telefonul.
Pe viitor o să iau și eu una.

Și colegul a întrebat de aplicație nu de camere dedicate. Deci ?



Ia pune și tu o filmare cu camera matale ...

N-ai mai pus nici acum filmarea cu scandalul din trafic. Posted Image

Edited by waterman, 12 October 2018 - 13:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate