Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Fosă din bolțari - ok sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Am o fosă de cca 170x180x200cm din bolțari. Un instalatori mi-a spus că se va umple prea repede și că ar trebui să trag niște țevi găurite de la ea spre exterior, la cca 60 cm adâncime, lungi de cam 1.5m. Este necesară această lucrare?

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Tragi teava ca sa elimini apa dupa decantare, daca ai macar 2 camere si un flux gandit pentru decantare.
Daca e un simplu bazin nu cred ca ajuta o scurgere.

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Pai imbinarile dintre boltari sunt cimentate ? Daca sunt cimentate, da, trebuie sa dai gauri de drenaj. Daca nu, atunci apa se va scurge printre imbinari....dar e bine sa ai, cam pe la jumate (depinde de nivelul la care il consideri tu ca ar trebui golita fosa, si un drenaj suplimentar.

 overseas, on 11 octombrie 2018 - 12:52, said:

Tragi teava ca sa elimini apa dupa decantare, daca ai macar 2 camere si un flux gandit pentru decantare.
Daca e un simplu bazin nu cred ca ajuta o scurgere.
Corect. Cam asta vroiam eu sa ii sugerez colegului, si anume fosa sa fie bi sau tricamerala astfel sa aiba prima camera de decantare ( care o va vitanja mereu ), a doua de drenaj si a treia sa fie oarecum de preaplin, dar asta-i optionala.

Edited by tehnics, 11 October 2018 - 12:55.


#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
hai sa ne intelegem.....voi propuneti ca apa poluata sa se scurga prin rosturile/eventuale gauri, in pamant. eu asa inteleg.

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Eu am o fosa de fibra dedicata, cu bacterii anaerobe. Producatorul spune ca apa rezultata e buna pentru irigat.

#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004

 overseas, on 11 octombrie 2018 - 13:31, said:

Eu am o fosa de fibra dedicata, cu bacterii anaerobe. Producatorul spune ca apa rezultata e buna pentru irigat.
Tot frantuzeasca? D'aia mi-am luat si tin documentatia daca ma va intreba vreodata primaria ce este cu fosa.

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 overseas, on 11 octombrie 2018 - 13:31, said:

Eu am o fosa de fibra dedicata, cu bacterii anaerobe. Producatorul spune ca apa rezultata e buna pentru irigat.

      E buna pentru irigat. O cantitate mare de apa pe o suprafata foarte mare de teren. Nu conteaza prea mult daca este poluata.
       In schimb in cazul in care deversezi apa in acelasi loc, mai devreme sau mai tarziu ajunge in panza de apa freatica si de acolo in fantana.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Eu am o fosa de fibra dedicata, cu bacterii anaerobe. Producatorul spune ca apa rezultata e buna pentru irigat.   
Vezi sa nu fie o statie de epurare - din aia cu 2 corpuri.

#9
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
cum as face eu o "fosa septica".
as face o groapa de 4x4, adanca de vreo juma de metru (prin mutarea pamantului pe margine devine mai adanca) si acolo as as deversa apa. peste groapa, as pune ca un solar. astfel, as avea vegetatie care mi-ar purifica apa biologic. ca un fel de iaz. solutia asta mi se pare mult mai curata decat sa faci o groapa de 2.5 m  si sa ai gauri prin care apa murdara ajunge foarte usor in panza freatica.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Asta nu e fosa, este HAZNA.
Fosa este un bazin pe care il golesti cand se umple, o data pe luna, sau la doua luni.
Haznaua o golesti dupa ani buni, intrucat pamantul tot absoarbe apa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate