Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

The Witcher

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
267 replies to this topic

#73
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007
Elfii întunecați sunt subterani, și e clar că nu e cazul aici. Driadele idem nu pot fi negrese. Djinul e din Zerrikania și e in vizita ca și gărzile dragonului auriu, ce ar fi trebuit să fie arăboaice nu negrese. Alte nelămuriri ?

#74
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Termina cu rasismul, ca poluam degeaba topicul facand teoria chibritului. Eu pot zice ca elfii aia negri aveau unul din parinti din subteran, si tu o sa vii cu alta idee COMPLET IRELEVANTA la serial ca sa imi contrazica ideea mea deja irelevanta la serial. Ce castigi din asta? Am stabilit ca nu-ti plac negrii in general, m-ai convins.

Acum putem discuta linistiti despre serial?

#75
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007
Nu putem discuta liniștiți despre absurditățile din acest serial. Oamenii normali iubesc logica :)

#76
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Imi e doar de filmele in care se foloseau armuri si sabii adevarate,zdranganitu armurii si ciocnitu sabiilor iti dadea sentimentu ala de autencitate....
Acum plasticuri,cartoane...caca maca

#77
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 25.12.2016

View PostAMDG, on 24 decembrie 2019 - 13:43, said:

Djinul e din Zerrikania și e in vizita ca și gărzile dragonului auriu, ce ar fi trebuit să fie arăboaice nu negrese.
A, deci doar negrii sunt de cacao, arabii sunt ok. Posted Image
Dude, devii penibil, pe bune...

#78
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007
Serialul nu corespunde nici cărții nici logicii, e doar corectitudine politică la pachet.

#79
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 05.01.2004
Dupa ce am reusit sa vad toate opt episoadele, am inteles in fine logica flashback-urilor. Care m-au dat peste cap de o multime de ori. La fiecare schimbare de scena trebuia sa pandesc indicii sa imi dau seama daca e prezent sau trecut. Si daca e trecut, inainte sau dupa ceea ce am vazut pana la acel moment?
In ansamblu, serialul e bun, si asa cum mentioneaza multa lume, Henry Cavill are mare parte din merit.
Acum ramane de asteptat sezonul doi. Macar pe Netflix inca ai ce vedea, nu ca aberatiile de pe AppleTV+.

#80
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Chiar am observat ca toate serialele bune pe care le-am vazut recent incept cu logo-ul Netflix. De la Apple nu am reusit inca sa termin un sezon din nimic.

#81
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,314
  • Înscris: 06.08.2005
imho cartea a fost citita de o mica parte din cei care au jucat TW(3) - jocul a fost cel care a pus bazele fenomenului si fascinației pentru personajele in discuție.
Plecând de aici, problema majora pentru mine e însăși lipsa identității lui Geralt din joc - nu e un vânător de monștri ca si personaj principal, ci un personaj secundar într-o poveste telenovelistica total diferita de cea din joc. Bănuiesc ca o fi fost mult mai ieftina de cumpărat ecranizarea cărții decât copyright-ul povestii din joc.
O alta problema a filmului mi se pare alegerea actriței pt Yennefer. Absolut neconvingătoare in rol, total lipsita de senzualitatea si sex-appeal-ul personajului din TW3.

Attached File  Yennifer.png   941.91K   45 downloads

Edited by SIR, 24 December 2019 - 22:31.


#82
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
ca sa nu mai vorbim de triss merigold (preferata mea, din joc)

[ https://media.comicbook.com/2018/10/the-witcher-triss-merigold-1141920.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.ytimg.com/vi/lElfJTTAilg/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tEo, 24 December 2019 - 22:41.


#83
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
La început Ciri ar fi trebuit să fie orice, dar numai albă nu.

#84
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
Fiind un mare fan al jocurilor The Witcher, fiecare jucat de 2-3 ori, pot spune ca Henry Cavill este singurul caracter de remarcat. Si-au batut joc de Triss si Yen. Oare de ce?
Deranjant, in unele momente, personajele de culoare care nu isi au locul in acele vremuri, in acel loc, anii 1200-1300. Deranjanta si importanta data femeilor, care predomina in acest serial, contrar actiunii din jocuri. Dar, Geralt a salvat serialul. Abia astept sezonul 2(mai e mult pana-n 2021).

P.s. unde e cicatricea de pe ochiul stang?

#85
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012
Anii 1200-1300 în universul și continentul lor, nu al nostru

#86
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007
Universul și continentul lor e inspirat de Europa medievala, in special partea de est. In universul lor Zerrikania e echivalentul Arabiei.

Geralt ar trebui sa aibă o influenta mult mai mare fiind persoana cea mai apropiată de Ciri, care la rândul ei e cea mai puternică entitate din universul Witcher. Imediat după ea ca putere e Vilgefortz - și el nu are Elder Blood așa că e și mai remarcabil, nu o glumă cum e prezentat în serial.

Edited by AMDG, 25 December 2019 - 11:36.


#87
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Daca nu ignoram discutiile astea rasiste, xenofobe, si acum si misogine, nu vom putea discuta constructiv despre serial. Ignorati aceste persoane care polueaza intentionat.

#88
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007
Discuțiile constructive sunt prin definiție logice. Corectitudinea politică ce poluează serialul e exact opusul.

#89
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,314
  • Înscris: 06.08.2005
@Mizu: Ultimele tale comentarii - de fapt majoritatea - au exact valoare zero barat raportat la serial. Ori nu ai habar ce înseamnă xenofob si misogin,  ori doar simți o nevoie incontrolabila sa faci observații celorlalți din draq știe ce motive.
Asta-i buna, te trezești si pe topicul asta pus la punct că-ți spui părerea despre serial...

#90
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
Sunt femeie, deci nu pot fi misogina. Nici rasista ju sunt, nu am nici o problema cu negrii. Dar nu-mi plac chestiile fortate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate