Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

The Witcher

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
267 replies to this topic

#55
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Poftim ca exista si elfi negri Posted Image
https://en.wikipedia...iki/SvartĂĄlfar

Culoara aluia are zero relevanta la poveste, nici nu cred ca e mentionata vreodata in serial. Nu poate sa te deranjeze decat daca te deranjeaza negrii in general, poate ar trebui sa va puneti niste intrebari daca va deranjeaza asa tare.

#56
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Pe mine unu nu ma deranjeaza negrii,dar ma deranjeaza corectitudinea politica bagata pe gat aiurea
Eu zic ca cel mai ok e sa-i bage exact acolo unde chiar se preteaza ca un negru sa joaca rolul respectiv,la fel si pe albi sa-i bage in rolurile care se preteaza,
Cu toate ca nu am vazut pana acum alb bagat sa joace veun rol in care personajul povestii era negru,dar invers am vazut

#57
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View PostMizu, on 22 decembrie 2019 - 21:45, said:

Dar asa era ea descrisa in carte? Pentru ca pe net vad "Tissaia de Vries (d. 1267) [..] was also extremely obsessive about her appearance and things in general."

Deci au schimbat tonul povestii si le-au facut mai umane decat ar fi trebuit, le-au normalizat prin alegerea acestor actrite cu defecte.
Pai "extremelly obssesd with your appearence"  poate insemna ca esti si foarte obsedat sa nu arati  tanar si neexperimentat sa se traga cursantii/subalternii de sireturi cu tine. Iar niste coarne de Maleficent ar fi fot probabil prea dramatice.

#58
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,357
  • Înscris: 23.05.2003
Se pune părerea de la unul care n-a citit cărțile, n-a jucat jocurile și care doar a urmărit cu plăcere un serial fantasy?

#59
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
N-am jucat jocul, dar serialul mi se pare foarte bun...

#60
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,507
  • Înscris: 30.10.2003

View Postburebista, on 22 decembrie 2019 - 23:13, said:

Se pune părerea de la unul care n-a citit cărțile, n-a jucat jocurile și care doar a urmărit cu plăcere un serial fantasy?

Posted Image

#61
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View PostI2O, on 22 decembrie 2019 - 22:16, said:


Cica filmu nu ar avea treaba cu jocurile ci cu cartile....
Poate mai au timp sa isi revina....sau sa se strice mai rau
Cred ca mare parte din buget sa dus pe salariuu lui henry cavill....

Nu are, de asta trebuie făcut abstracție de ele.

În rest, deja este inutil să mai discutăm. Desigur că un bărbat modela femeile (fals în cărți) și altele... Dar asta e.

#62
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
[ https://i.imgur.com/vdIeEnR.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#63
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
Primele 3 episoade și ultimele 2 sunt ok, vizionabile. Între ele sunt băgate episoade de umplutura, care nu construiesc și nu contribuie cu  nimic semnificativ la poveste.
Ca sa nu mai zic ca au și o tenta de telenovela, care nu are ce cauta în acest serial.
Buget de CGI nu prea exista : monștrii arata nasol, dragonii la fel.



#64
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Mie mi-a placut impletitura asta de fire narative din spatii temporale diferite.. a durat cateva minute ca sa ma prind, da' apoi mi s-a parut chiar ok :D

#65
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostSima2k, on 23 decembrie 2019 - 07:17, said:

Primele 3 episoade și ultimele 2 sunt ok, vizionabile. Între ele sunt băgate episoade de umplutura, care nu construiesc și nu contribuie cu  nimic semnificativ la poveste.
Ca sa nu mai zic ca au și o tenta de telenovela, care nu are ce cauta în acest serial.
Buget de CGI nu prea exista : monștrii arata nasol, dragonii la fel.

Eu zic ca monstrii au fost decenti,am vazut la games of thrones cgi mult mai nasol si totusi era hbo in ecuatie....
Chestia e ca au scene de lupta scurte si putine, probabil din cauza ca sunt costisitoare si multi bani au mers pe salariu lu henry cavill
Poate in sezoanele viitoare vor baga ceva mai multi bani in lupte,pentru ca toti se asteapta fix la asta de la un asemenea serial,tota lumea vroia sa il vada pe geralt taind in stanga si in dreapta...
Henry cavill a fost o alegere foarte buna pentru rolu asta pe partea fizica,cred ca e printre putinii actori care mai pot interpreta roluri medievale,poate la actorie il taia mad mikkelsen,dar ca si musculatura nu
Cred ca l-au preferat pe Henry cavill ca au mai avut colaborare cu el si era deja in curtea lor....

Edited by I2O, 23 December 2019 - 15:25.


#66
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 25.12.2016
Am mai vazut trei episoade, dar sunt mai slabe decat primele trei. Serialul e inegal din punctul asta de vedere, cred ca tine de viziunea regizorala diferita (seria are mai multi regizori). Pana acum, cele mai slabe imi par episoadele 5 si 6, cele regizate de Charlotte Brändström. Sa vedem cum vor fi ultimele doua episoade, sper sa fie mai bune...

#67
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Eu chiar nu pot intelege chestia asta cu mai multi regizori....
De ce sa pui mai multi regizori care au probabil viziuni diferite?
Ca sa iti faca discrepante intre episoade...?
Cand poti sa pui unu singur care merge pe acelasi stil pana la final fara mari dezacorduri intre episoade...

Edited by I2O, 23 December 2019 - 16:33.


#68
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
A fost brevetată la Rome unde fiecare episod a avut alt scenarist și alt regizor și a fost un succes.

#69
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 24.03.2018
Mie imi place foarte mult acest serial.


De ce credeti ca autorii de fantasy aleg nume foarte apropiate de cele cunoscute azi, carora le schimba una sau doua litere? De ce Geralt in loc de Gerald sau Yennefer in loc de Jennifer? Si George RR Martin face la fel in cartile lui. Eu n-am prea gasit alt motiv, in afara ca, poate, vor sa sugereze ca actiunea are loc intr-o perioada asemanatoare evului mediu, inca in stare rudimentara la toate nivelurile, inclusiv in ce priveste limbile vorbite, vocabularul, numele.

#70
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostMizu, on 22 decembrie 2019 - 22:16, said:

Poftim ca exista si elfi negri Posted Image
https://en.wikipedia...iki/SvartĂĄlfar

Culoara aluia are zero relevanta la poveste, nici nu cred ca e mentionata vreodata in serial. Nu poate sa te deranjeze decat daca te deranjeaza negrii in general, poate ar trebui sa va puneti niste intrebari daca va deranjeaza asa tare.

Pe mine m-a deranjat că nu respectă deloc cărțile, in special momentul in care Vilgefortz, cel mai puternic vrăjitor, ia un șut în fund de la Cahir că așa e scenariul sau conclavul vrăjitoarelor e de fapt plin de bărbați. Sa nu mai comentez armurile din carton presat că dacă aș începe să enumăr aberațiile nu mi-ar ajunge o săptămână.

Negrii nu au ce cauta in folclorul european cum nici albii nu au ce căuta in cel african, culmea ironiei e că nu văd asiatici.

#71
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Ok, pai atunci editeaza pagina aia de wikipedia unde zice ca exista elfi negri, justifici ca n-au ce cauta negrii in europa si gata, o sa accepte aia pentru ca-s oameni rationali.

#72
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 25.12.2016

View PostAMDG, on 24 decembrie 2019 - 11:29, said:

Pe mine m-a deranjat că nu respectă deloc cărțile, in special momentul in care Vilgefortz, cel mai puternic vrăjitor, ia un șut în fund de la Cahir că așa e scenariul sau conclavul vrăjitoarelor e de fapt plin de bărbați. Sa nu mai comentez armurile din carton presat că dacă aș începe să enumăr aberațiile nu mi-ar ajunge o săptămână.

Negrii nu au ce cauta in folclorul european cum nici albii nu au ce căuta in cel african, culmea ironiei e că nu văd asiatici.
Inteleg ca ai citit cartile. Djinul care a aparut in serial exista si in carti? Fiindca un djin este un spirit din folclorul arab, iar daca Sapkowski l-a inclus in carti, atunci e clar ca n-a avut in vedere sa se limiteze la mitologia si folclorul european.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate