Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

The Witcher

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
267 replies to this topic

#217
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Am urmarit si sezonul 2, dar nu m-a prea impresionat.

Ma plictiseste politica.

#218
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu l-am vazut pe tot dar mi se pare mult mai bine realizat decat primul sezon. Macar au inteles ca nu trebuie sa mai vina cu armuri luate de la raionul de costume pentru halloween din supermarket si nici n-am mai vazut batalii de mari dimesniuni, care arata penibil pentru ca sunt facute cu un buget insuficent.

Edited by razor01, 20 December 2021 - 08:56.


#219
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Posttar1901, on 13 octombrie 2021 - 11:16, said:

La cum joaca aia rolul iti da impresia ca e o adolescenta grasa care nu-i sigura ca sta bine rochia pe ea. Triss arata ca o tanti care vinde flori la piata.
Auch. Misoginule Posted Image

View Postrazor01, on 20 decembrie 2021 - 08:54, said:

Nu l-am vazut pe tot dar mi se pare mult mai bine realizat decat primul sezon. Macar au inteles ca nu trebuie sa mai vina cu armuri luate de la raionul de costume pentru halloween din supermarket si nici n-am mai vazut batalii de mari dimesniuni, care arata penibil pentru ca sunt facute cu un buget insuficent.
Subscriu.
Nu am citit cărțile nu știu jocul așa că nu pot să fac o comparație a personajelor alese în film. Poate e mai bine așa că nu sunt așa dezamăgită.
Dar ca realizare, seria a doua e peste prima.

Edited by Megara, 20 December 2021 - 09:55.


#220
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Geralt este cam singurul personaj principal ce seamana cu adevarat cu Lupul din carti si din joc Posted Image

Actritele care joaca personajele feminine in schimb sunt foarte slabe. Nu mai spun ca, in jocul video, Yeneffer si Triss chiar arata bine fata de strambele astea alese total aiurea de producator doar ca sa puncteze la politically correctness in inclusion.

Edited by razor01, 20 December 2021 - 11:42.


#221
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
Foarte slab si sezonul 2. Desi nu aveam asteptari, nah Netflix, bife(PC), chiar a reusit sa ma dezamageasca. E departe de tot ce inseamna Witcher. Cavill duce tot serialul in spate, desi i-au facut cam nevolnic in acest sezon. Poate pentru ca a fost mai prezent ca in primul si trebuia compensat cu ceva, prin slabiciune de ex.
Sunt curioasa daca cei care nu au citit cartile, nu au jucat jocurile inteleg ceva din ingramadeala de personaje si idei aruncate la intamplare in serial. Pentru mine, ca hardcore fan, serialul s-a terminat de vizionat, oricate sezoane vor mai face.
Foarte trist ce au putut face din universul asta.

(sa nu uit, witcheri negri si daca nu ma insel era si un asiatic printre ei, gizas)

View Postrazor01, on 20 decembrie 2021 - 11:40, said:

Geralt este cam singurul personaj principal ce seamana cu adevarat cu Lupul din carti si din joc Posted Image

Actritele care joaca personajele feminine in schimb sunt foarte slabe. Nu mai spun ca, in jocul video, Yeneffer si Triss chiar arata bine fata de strambele astea alese total aiurea de producator doar ca sa puncteze la politically correctness in inclusion.

Adica e PC sa pui urate in loc de femei frumoase? Sa stii ca am observat si in reclame, acum ca ma gandesc, niste strambe care fac reclama la cosmetice(fond de ten, mascara, etc)

Edited by adds, 20 December 2021 - 12:30.


#222
tar1901

tar1901

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 15.05.2018

View Postadds, on 20 decembrie 2021 - 12:32, said:

(sa nu uit, witcheri negri si daca nu ma insel era si un asiatic printre ei, gizas)

Problema-i ca astia care fac serialul nu depun nici cel mai mic efort.

Exista witchers negri, in Zerrikania, cei creati in Manticore School. In zona respectiva populatia este de culoare. Scoala s-a diszolvat cu ceva timp inainte de actiunea din serial si witchers s-au mutat prin alte parti. Puteau sa le dea la witchers de culoare 3 linii de dialog sa spuna ca au fost antrenati in Manticore school si "s-au transferat" la Kaer Morhen si nici un fan nu mai avea ceva de comentat. Dar de ce sa-si faca tema de casa...

#223
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
Foarte fain sezonul 2. E mai orientat pe actiune si pe witchereala. Vazut 4 episoade pina acum. Il intind cat de mult pot, sa ma bucur de el.
Singura chestie care nu prea imi place e cum isi spune Geralt replicile, prea soft si molatec, in antiteza cu "asprimea" din jocuri.

PS:  Anyone else thinks Cirilla Fiona Elen Riannon is hot AF ? :D

Edited by alexneo, 20 December 2021 - 22:10.


#224
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,665
  • Înscris: 22.05.2011
Mneah, dezamagit… Mai amara chifteaua asta decat sezonul 1.

Jocul PC e master-piece ca transpunere atmosfera, sunet, poveste.
S-au chinuit ei sa iasa ceva dar e sus tare stacheta lasata de joc.

Bardul ala cu muzica lui e k plua din nou.

#225
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006

View Postjakota, on 20 decembrie 2021 - 23:04, said:

Mneah, dezamagit… Mai amara chifteaua asta decat sezonul 1.


Zi un aspect care e mai bun la primul sezon decat la al doilea?

Quote

Jocul PC e master-piece ca transpunere atmosfera, sunet, poveste.

Care dintre ele?

#226
adriansdrei

adriansdrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 13.10.2021

View Postrazor01, on 20 decembrie 2021 - 11:40, said:



Actritele care joaca personajele feminine in schimb sunt foarte slabe. Nu mai spun ca, in jocul video, Yeneffer si Triss chiar arata bine fata de strambele astea alese total aiurea de producator doar ca sa puncteze la politically correctness in inclusion.
Puteau sa gaseasca , dar actrite care sa arate la fel ca Yennefer si Triss din jocuri  cereau salarii care costau mai mult de 50% din bugetul serialului.  Posted Image Destul ii costa actorul Henry Cavill.

Eva Green era foarte potrivita in rolul lui Yennefer. Iar pentru Triss, Kristen Steward era perfecta.  Posted Image
[ https://qph.fs.quoracdn.net/main-qimg-9124794b17bcdd7b1079092811aaf057-pjlq - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ https://i.pinimg.com/originals/0d/6f/0f/0d6f0f519a4a560404973455826e11bd.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by adriansdrei, 21 December 2021 - 02:40.


#227
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,509
  • Înscris: 30.10.2003

View Postjakota, on 20 decembrie 2021 - 23:04, said:

Jocul PC e master-piece ca transpunere atmosfera, sunet, poveste.
S-au chinuit ei sa iasa ceva dar e sus tare stacheta lasata de joc.
Cat a durat sa faca jocul si cat a durat sa faca sezonul 1? Posted Image

#228
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007

View Posttar1901, on 20 decembrie 2021 - 17:09, said:

Problema-i ca astia care fac serialul nu depun nici cel mai mic efort.

Exista witchers negri, in Zerrikania, cei creati in Manticore School. In zona respectiva populatia este de culoare. Scoala s-a diszolvat cu ceva timp inainte de actiunea din serial si witchers s-au mutat prin alte parti. Puteau sa le dea la witchers de culoare 3 linii de dialog sa spuna ca au fost antrenati in Manticore school si "s-au transferat" la Kaer Morhen si nici un fan nu mai avea ceva de comentat. Dar de ce sa-si faca tema de casa...

Cei din Zerrikania nu sunt negri, sunt cam ca arabii, nu afro. Sa spunem ca aici e o neintelegere(sic), dar pe Coen de ce l-au facut negru? Pe Eskel de ce l-au omorat? Pe Lambert l-au facut un ticalos, desi el e doar arogant in carti. Sunt convinsa ca il faceau si pe Geralt negru, daca nu se temeau de un si mai mare fail.

Oare se simt bine actorii de culoare pusi acolo doar pt a bifa asta? Chiar se simt talentati? Ca si actrita care a interpretat-o pe Fringilla, parca e scoasa dintr-un serial Nickelodeon.

Niste mizerii.....

#229
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006

View Postadriansdrei, on 21 decembrie 2021 - 02:39, said:

Puteau sa gaseasca , dar actrite care sa arate la fel ca Yennefer si Triss din jocuri  cereau salarii care costau mai mult de 50% din bugetul serialului.  Posted Image Destul ii costa actorul Henry Cavill.

Eva Green era foarte potrivita in rolul lui Yennefer. Iar pentru Triss, Kristen Steward era perfecta.  Posted Image


Eva Green ar fi fost fabuloasa intr-adevar.
Pentru Triss as merge mai degraba cu Riley Keough. tough choice :)
[ https://www.amica.it/wp-content//wp-content/gallery/riley-keough-beauty/IPA_IPA2024380_pr.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#230
tar1901

tar1901

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 15.05.2018

View Postadds, on 21 decembrie 2021 - 11:05, said:

Oare se simt bine actorii de culoare pusi acolo doar pt a bifa asta? Chiar se simt talentati? Ca si actrita care a interpretat-o pe Fringilla, parca e scoasa dintr-un serial Nickelodeon.

Niste mizerii.....

E un "Netflix adaptation". E o reteta standard prin care se ia un franchise popular si se umple cu woke si pc. Cel putin jumate din roluri sunt jucate de actori de culoare iar actorii albi sunt in general "bad guys" sau caractere antipatice gen Stregabor. Banditi care-l ataca pe Gerald sunt tot timpul albi si doar daca sunt de la 5-6 in sus mai pun si cate un actor de culoare.

In Witcher sunt o gramada de caractere care fac povestea interesanta. Vrajitoarele sunt responsabile pentru majoritatea intrigilor si in serial sunt jucate foarte slab. Yennefer are 90 de ani la lupta de la Sodden Hill(de la sfarsitul primului sezon) si pana atunci si-a petrecut viata manipuland un rege sau altul sau prin tot felul de aventuri. Si restul vrajitoarelor au avut o viata asemanatoare dar in serial sunt jucate de paraca sunt adolescente care nu prea stiu mare lucru. Nu stiu daca asa trebuie sa joace rolurile sau pur si simplu sunt actrite slabe

Edited by tar1901, 22 December 2021 - 00:32.


#231
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006

View Posttar1901, on 22 decembrie 2021 - 00:30, said:


Banditi care-l ataca pe Gerald sunt tot timpul albi si doar daca sunt de la 5-6 in sus mai pun si cate un actor de culoare.


Pai nu trebuie pastrate proportiile? Daca ai majoritar actori deschisi la piele si cativa de culoare, de ce ar fi banditii reprezentati pe dos?




#232
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View Postalexneo, on 21 decembrie 2021 - 23:04, said:



Eva Green ar fi fost fabuloasa intr-adevar.
Pentru Triss as merge mai degraba cu Riley Keough. tough choice :)
[ https://www.amica.it/wp-content//wp-content/gallery/riley-keough-beauty/IPA_IPA2024380_pr.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cred că e cam bătrână pentru rol. Poate Nicole Kidman. :D. Dacă s-ar putea ar distribui-o in roluri de adolescentă.
Imi place foarte mult, e una din actrițele mele preferate, ca și Eva Green, dar trebuie păstrate niște limite.
Referitor la serial, eu m-am cam plictisit spre sfârșit, unde n-am mai înțeles nimic, monștrii, monolitul, maica natură sau ce-o fi fost aia.
L-am urmărit mai mult pentru Henry Cavill. :wub:
El duce in spate toată seria.

#233
adriansdrei

adriansdrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 13.10.2021

View PostLaberta, on 22 decembrie 2021 - 08:37, said:

unde n-am mai înțeles nimic, monștrii, monolitul, maica natură sau ce-o fi fost aia.
Ca sa le intelegi, trebuie sa joci  jocurile sau sa citesti cartile.
Fiecare joc poate sa dureze intre 30 si 100 ore, depinzand de nivelul de dificultate.
Citirea fiecarei carti cica te poate duce la 15 zile
https://www.notebook...s.452983.0.html

Un serial de 10 episoade - adica de 10 ore- nu are ce sa-ti explice.

#234
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View Postadriansdrei, on 22 decembrie 2021 - 12:03, said:


Ca sa le intelegi, trebuie sa joci  jocurile sau sa citesti cartile.
Fiecare joc poate sa dureze intre 30 si 100 ore, depinzand de nivelul de dificultate.
Citirea fiecarei carti cica te poate duce la 15 zile
https://www.notebook...s.452983.0.html

Un serial de 10 episoade - adica de 10 ore- nu are ce sa-ti explice.

Asta-i bună!
Atunci să pună un avertisment ca cei care n-au jucat sau n-au citit să nu se-apuce să-l vadă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate