Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Kia Soul EV 2018

- - - - -
  • Please log in to reply
355 replies to this topic

#1
Crispy23

Crispy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2009
Buna ziua,

Masina este cea din titlu si ieri am achitat contravaloarea ei. Acum astept sa vina.
Echiparea este AT Trendbust. Pretul inital a fost de 35688 euro din care s-au scazut 1249 euro discount-ul dealer-ului
si 10553 euro, suma ce cumuleaza prima de casare si ecotichetul. Pretul pe care l-am platit la final este de 23886 euro.
As fi luat Kia Niro EV dar la noi nu stiu cand sau daca va ajunge. Masina va fi folosita in 95% din timp pe naveta, aprox.
100-110 km zilnic. O sa o incarc la servici. Sper sa reusesc iarna asta sa fac cu ea naveta chiar si la -20 de grade, o sa
vedem.

Am fost si la testdrive. Nu e o masina rapida, are foarte multe butoane iar scaunele ar fi putut fi si mai confortabile.
Bateria este de 30 kWh si Kia garanteaza ca nu se va degrada sub 70% in timpul garantiei.
Calitativ sunt multumit, e o masina solida, cu 7 ani garantie sau 150000 km. Autonomia declarata este de 250 km dar
reala e undeva la 180-200 km in conditii bune, o sa vedem. Iarna autonomia scade pana la 150 km si chiar mai jos in functie
de cat de frig este afara. Incarcarea se face in 5.5 ore la o priza de 6.6 kW si in 40 de minute de la una rapida de 40 kW sau mai mare.

Ca si plusuri are volan incalzit, tapiterie piele, scaune fata si spate incalzite, scaunele din fata sunt si ventilate.
Are trapa panoramica care se si deschide, oglinzi electrice si incalzite, camera spate, senzori fata + spate si multe altele.
O sa incerc sa pun si ceva poze cand va veni.

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Sa o stapanesti sanatos! Esti...curajos.

#3
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Voi urmări cu interes. Multi km cu liniște

#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Sa o stapanesti sanatos si sa ai parte de ea!

@cei care nu aveti ce face si va apucati iar de vesnica polologhie pe tema electricelor sau hibridelor va recomand sa folositi cu incredere topicurile existente si sa nu stricati (si aici) topicul acesta.

#5
Crispy23

Crispy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2009
Va multumesc, ieri am luat-o, nu am reusit sa-i fac inca poze. Avea 10 km la bord.
Am plecat cu bateria 100% din reprezentanta si am facut 170 km inainte sa ma anunte ca trebuie sa o incarc.
M-a anuntat cand bateria era la 18% si mai aveam conform afisajului 34 km. Am mers de la Bucuresti la Sinaia
si de la Sinaia pana la Campina inainte sa o incarc. Am mers constant cu 80 km/h, cu ceva reprize de 90 km si
chiar 100 km / h la un moment dat. Consum afisat - undeva intre 14.7 kWh si 15 kWh. Nu am mers prea economic.

Temperatura exterioara era de 19 grade la plecare cu vreo 11 grade la sosire.
Se comporta bine in curbe la viteze normale si e destul de incapatoare. Franarea regenerativa e buna chiar si cu
schimbatorul in D. In B mi se pare foarte puternica si chiar o poti conduce doar cu o pedala dupa ceva antrenament.

Cam atat deocamdata.

#6
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View PostCrispy23, on 23 octombrie 2018 - 13:41, said:

Am mers constant cu 80 km/h, cu ceva reprize de 90 km si
chiar 100 km / h la un moment dat. Consum afisat - undeva intre 14.7 kWh si 15 kWh. Nu am mers prea economic.
ce înseamnă economic?

#7
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postbobalex18, on 23 octombrie 2018 - 14:12, said:

ce înseamnă economic?
sub 80-90km????

Edited by cata, 23 October 2018 - 14:13.


#8
Crispy23

Crispy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2009
Cand am zis ca nu am mers prea economic voiam de fapt sa spun ca nu am fost prea bland cu acceleratia.
A fost aglomerat pe zona Bucuresti - Ploiesti (DN) si de cate ori aveam ocazia treceam pe banda a doua si depaseam.

Mai liber a fost in zona Campina - Comarnic unde am mers mai repede, cu 90-109 km/h dupa care, cum bine stiti, de la
Comarnic la Sinaia, din nou aglomeratie. Pe urcare am mers ca si cu o masina normala, chiar eram curios cat de repede
se duce bateria dar spre surprinderea mea s-a tinut bine. Cuplul de 285 nm se simte, chiar nu am avut nevoie sa intru in
zona rosie (power) cu acceleratia. Ce pot sa spun foarte clar este ca la viteze de peste 110 km/h se simte din plin aerodinamica
de ''caramida''. Consumul creste vertiginos. Nu cred ca pe autostrada la 140 km/h as face 150 km dar nici nu sunt dispus sa incerc.

Volanul incalzit, scaunele ventilate / incalzite fac toti banii.

Sa o vedem cum se comporta si pe naveta, maine va fi prima zi.

#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Fa niste poze totusi !

#10
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007
Felicitări, o alegere buna ( sper) din ce e pe piața. Și eu as fi mers la asta dacă o convingeam pe soție însă a decis sa mai aștepte ...ca Yarisul tot stătea gratis și degeaba. Dacă nu e singura mașina a familiei și ai acasă o priza de putere o sa fie o plăcere.
   Aștept impresiile din Tranșee...mulți km fără emisii.

#11
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
E bine totuși că se mărește numărul vor care aleg o electrica sau hibrida, in detrimentul unei mașini convenționale. Insa nu cred că încă este timpul lor. Cel puțin al electivelor  Dar evolutia unui produs se face in timp, prin punerea lui în producția de serie și îmbunătățire continuă.
Eu nu as avea rebdare sa merg sute de km cu 80-90 km/h , că poate după 160-170 km rămân fără curent. Dar e bine că tu nu gândești ca mine. :) Drumuri bune!

#12
focut

focut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 17.02.2013
Bună ziua.
Felicitări pentru achiziție.
La servici ai încărcător rapid sau o vei cupla la o priza convențională?
Din astea erau pe insula Sânta Cruz. Fiind și parc național acolo cred ca aveau unele facilități de erau asa multe.
Cât a durat cu dosarul?

Edited by focut, 24 October 2018 - 16:41.


#13
Crispy23

Crispy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2009
Multumesc pentru urari!
La serviciu am un incarcator de 32A la 230V si masina primeste 6.6 kW. O incarc cam in 4 ore. De la 0 la 100 se incarca in 5.5 ore.
Am asteptat cam doua saptamani dupa tichetul rabla.

#14
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
Felicitari. Sa te bucuri de ea.

La servici ai o priza trifazata industriala sau ai un incarcator dedicat ?

#15
Crispy23

Crispy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2009
Multumesc bzalex, am o statie portabila care incarca cu 10A, 16A sau 32A la 230V de la o priza monofazata.

Edited by Crispy23, 24 October 2018 - 20:57.


#16
Crispy23

Crispy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2009
Am si cateva poze facute in graba, nu sunt cele mai reusite dar o sa fac si unele mai bune.

Attached Files



#17
75crdi

75crdi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 28.10.2012
Felicitari! Ma bucur pentru tine.
Sunt curios, ce fel de lumini ai?
Intreb pentru ca eu m-am zgarcit un pic si am luat nivelul de echipare Acenta, care nu are faruri LED, si am constatat la un drum mai lung de 150 de km ca mi-a consumat considerabil mai multa baterie noaptea cu luminile aprinse decat ziua la intoarcere.

Cu conectivitatea cum stai? Poti controla remote incarcarea, climatizarea, etc?
La Leaf, se poate din browser sau printr-o aplicatie pentru smartphone. Acum, de cand s-a facut frig afara, e super sa-ti gasesti cald in masina dimineata inainte de plecare.

#18
Crispy23

Crispy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2009
Eu am luat varianta full dar nu are leduri decat la luminile de zi, la semnalizari, oglinzi si stopuri. Faza scurta / lunga sunt cu halogen. Nu am observat vreo mare diferenta la consum. Se poate programa incalzirea, incarcarea atat timp cat masina e la incarcat. Nu are o aplicatie dedicata dar daca nu am avut pana acum la nici o masina, nici nu-i simt lipsa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate