Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Probleme DSG7 - VW Tiguan 2.0 TDI 140cp

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Ești 100% convins că schimbul de ulei s a făcut conform procedurii?

#20
dorian93

dorian93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.04.2018
tu te-ai pus grav pe mine si pe km masinii mele?

De unde draci sa stiu eu ce au facut aia, atat timp cat este reprezentanta, am mult mai multa incredere ca si-au facut treaba decat daca ma duceam la un service din coltul strazii.

Problema pe care o am eu este mai mult ca sigur de la mecatronic, nu planetare nu alte aberatii ce se discut pe forumuri,

#21
logo_xxl

logo_xxl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 24.06.2005
E clar, daca astepti sfaturi de la @deenman care spune ca DSG7 echivaleaza cu DQ200, te-ai pricopsit cu mecanici a-ntaia, ce sa mai.. Posted Image
Sper sa-ti fi rezolvat problema, poate postezi si rezolvarea.
@Deenman, FYI, DQ200 e doar una din cele 6 modele de dsg7 montate de vag.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cutia este DSG7 (adica cu 7 trepte), cod DQ500 cu ambreiaje umede iar Deenman este jenibil.

Sauce ? Am aceeasi cutie.

Attached File  tiguan.png   154.09K   143 downloads

Edited by MembruAnonim, 19 January 2019 - 22:38.


#23
osnaga

osnaga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.05.2009
Ai rezolvat problema? Daca da atunci sa ne spui si noua care a fost problema. In cazul meu Tiguan 2019 DSG7 la o apasare medie a pedalei de acceleratie smuceste intre treapta 2 si 3 dar se simte si intre 3 si 4. In rest schimba lin. Se aude chiar si un sunet gen Clac dar nu foarte tare. La o apasare usoara a pedalei totul decurge normal. Masina e in garantie si face asa din prima zi de cand am cumparat-o de noua. Am sa o duc la service ori in Pipera de unde am luat-o ori la Midocar otopeni. Revin.

#24
osnaga

osnaga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.05.2009
Am revenit din service Pipera. Mi-au facut un update de soft. Problema nu a disparut. Ma intorc la ei!

#25
osnaga

osnaga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.05.2009
Au pus-o pe stand in Pipera si au zis ca totul este normal. Ori mint cu nerusinare ori asa se comporta un DSG. Adica smuceste.

#26
unchiu

unchiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.06.2005

View Postdorian93, on 11 octombrie 2018 - 10:13, said:

buna ziua!

Detin un VW Tiguan din 2013, DSG7 care imi face probleme - atunci cand schimba din 2 in 3 la turatii mici smuceste (nu o schimba lin), in cazul in care cand ea se apropie de schimbarea treptei accelerez putin mai tare atunci schimbarea rapoartelor se face normal, problema am sesizat-o doar la turatie mica si doar la trecerea din 2 in 3. Mentionez ca toate reviziile si schimburile au fost efectuate in reprezentanta, ultima revizie a fost chiar saptamana aceasta unde i-am schimbat ulei cutie+filtru, ulei motor+filtre, ulei haldex. cutia a fost verificata cu testerul crezand ca problema este de la mecatronic dar nu a dat erori.

Va multumesc anticipat!

Am exact aceeasi problema, Tiguan 2012, 140 CP, 156.000 km. Ma poate ajuta cineva cu informatii despre cauza problemei? Multumesc.

#27
osnaga

osnaga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.05.2009
Am incercat si la MIDOCAR Otopeni. Aici am gasit mult mai multa intelegere decat la Porche Pipera. Initial au desfacut mecatronicul. Apoi ,fiind in garantie au schimbat cutia cu totul. Nu am apucat sa prea circul de atunci dar se pare ca problema persista chiar daca la o intensitate mai mica. Revin du detalii.

#28
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 15.05.2009

View Postosnaga, on 14 aprilie 2021 - 16:58, said:

Am incercat si la MIDOCAR Otopeni. Aici am gasit mult mai multa intelegere decat la Porche Pipera. Initial au desfacut mecatronicul. Apoi ,fiind in garantie au schimbat cutia cu totul. Nu am apucat sa prea circul de atunci dar se pare ca problema persista chiar daca la o intensitate mai mica. Revin du detalii.
Au verificat si ambreiajul? Smuciturile pot fi de acolo. masina e destul de noua, nu ar trebui sa fie uzate, dar mai stii....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate