Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Involutia genetica a speciei umane datorita multiplelor masuri umanitare

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
271 replies to this topic

Poll: Involutia genetica a speciei umane datorita multiplelor masuri umanitare (90 member(s) have cast votes)

Considerati ca involuam ca specie din punct de vedere genetic datorita abundentei masurilor umanitare din ultimul secol?

  1. Da (40 votes [44.44%])

    Percentage of vote: 44.44%

  2. Nu (40 votes [44.44%])

    Percentage of vote: 44.44%

  3. Da, dar este un "rau" necesar care aduce alte beneficii(detaliati prin mesaje) (10 votes [11.11%])

    Percentage of vote: 11.11%

Vote Guests cannot vote

#253
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

View Postergon, on 17 octombrie 2018 - 17:41, said:

Da un mail la Oslo cu aceasta cugetare, poate iei Nobelul pentru medicina.
C'mon...


Nu sprijinim noi nimic, natura o face, in mod programatic si instinctiv. Asistatul cu 7 copii contribuie la perpetuarea speciei mult mai mult decat corporatistul sau profesorul universitar cu un singur copil. Iar statistic, din cei 7 copii unul va ajunge corporatist sau profesor.
Deci, evolutiv, contributia asistatului la perpetuarea speciei este mai importanta decat a corporatistului.

Acuma depinde si de calitatea perpetuarii. Ca daca asistatul ala cu 7 copii ii are cu vara-sa primara iar aia la randul lor se casatoresc cu verii lor primari ( ca asa e in cultura lor) cam care ar fi calitatea societatii rezultata ?

#254
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

View Postergon, on 18 octombrie 2018 - 06:54, said:



In schimb, un alt pasaj intareste ce-am spus mai sus (numarul de copii): "Previous research found in many Western countries women of higher intelligence had fewer children than women with lower intelligence". Dar asta mi se pare atat de logic, incat orice om cu bun-simt si un minim discernamant poate trage singur aceasta concluzie.
cum faci ca sa incurajezi femeile cu iq mare sa faca copii?
-oferi bani femeilor cu iq peste12o,ca in singapore.
-iei ovule destepte si le implantezi in ovare proaste
-vasectomizezi saracii

#255
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

View Postpro-civilizatie, on 20 octombrie 2018 - 10:08, said:

cum faci ca sa incurajezi femeile cu iq mare sa faca copii?
Simplu. Le lasi fara drepturi. Disponibile doar dupa indeplinirea obligatiilor.

#256
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,518
  • Înscris: 11.03.2006

View PostNSR, on 20 octombrie 2018 - 10:33, said:

Simplu. Le lasi fara drepturi. Disponibile doar dupa indeplinirea obligatiilor.

Uite ce idee practica au neonazistii!
Puteti sa le coaseti si un semn pe haine, sa le stie oamenii pe alea care nu isi indeplinesc obligatiile. Posted Image sau o stea, ceva.

Edited by cumparator, 20 October 2018 - 23:43.


#257
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postpro-civilizatie, on 20 octombrie 2018 - 10:08, said:


cum faci ca sa incurajezi femeile cu iq mare sa faca copii?
-oferi bani femeilor cu iq peste12o,ca in singapore.
-iei ovule destepte si le implantezi in ovare proaste
-vasectomizezi saracii
O femeie cu IQ mare nu va naste neaparat copii cu IQ mare.
Sunt mari sanse sa,nasca niste tampiti

#258
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postgeostorm, on 21 octombrie 2018 - 04:54, said:

O femeie cu IQ mare nu va naste neaparat copii cu IQ mare.
Sunt mari sanse sa,nasca niste tampiti

In nici un caz sansele nu sunt mai mari decat la o femeie cu IQ scazut

#259
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,518
  • Înscris: 11.03.2006
Acum pe bune, eu nu cred ca e vreo problema legata de degenerarea rasei umane. Jucam dupa alte reguli, unele abilitati de care depindea supravietirea omului in trecut sunt necesare acum doar la nivel de hobby. Suntem capabili sa vindecam boli care in urma cu cateva zeci de ani erau fatale. Genetica e in plina ascensiune, exista deja terapii genice.
Iar pentru cei ca NSR, se vor gasi dughene mai dosnice unde sa poti aranja ca viitorul copilas sa arate ca Hitler.Posted Image

Edited by cumparator, 22 October 2018 - 08:17.


#260
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008
Genele se pot deforma si din cauza gandirii gresite in timpul vietii in curs.

Eugenistii astia nu stiu un lucru simplu - daca urasti foarte mult ceva, in neamul tau in viitor va aparea exact ce urasti. La copii sau nepoti.

Am vazut deja exemple in jurul meu, in viata care m-au convins de lucrul asta. Cunosc bine o familie cui oameni religiosi, foarte harnici si aspri. Tatal mai ales, are apucaturi naziste - e anti lene, uraste visceral lenea si boala.

Cum au evoluat copiii -baietii au probleme cu drogurile si sunt extrem de lenesi, fata are afacere destul de frumoasa  asta pt ca a plecat de acasa si nu e de acord deloc cu filosofia tatalui.   Tatal s-a imbolnavit chiar anul asta de o boala degenerativa grava - Nu au mai existat in familie cazuri pana la el.

Si ia uite cum harnicul, nazi in atitudine a dezvoltat in sistem raspuns imunitar patologic si genele lui s-au deformat pe parcursul vietii sale.

I-am spus fetei transmite-i sa isi lase conceptiile gresite deoparte si poate boala se va ameliora.
Degeaba insa - omul se tine tare inca.... Asta pt ca mai are un pic pana sa zaca la pat, inca nu a priceput lectia.


Si asta e doar un exemplu.....

Involutia genetica cand se petrece se petrece din cauza gandirii defectuoase, a emotiilor defectuoase.
Radioactivitatea, poluarea, intoxicatia cu metale grele, pesticidele - sunt si ele raspunzatoare de aparitia defectelor genetice.

Edited by tipareth, 22 October 2018 - 09:52.


#261
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 27.07.2006
Eu aveam impresia - complet gresita, se pare - ca pe acesta arie se discuta cat de cat la obiect si cu argumente.
Ori ce citim aici ? De la o discutie despre genetica (cati dintre cei care au scris stiu mai multa genetica decat se facea in scoala ?!) s-a ajuns la dictaturi, nazism, apendicite, cine merita si cine nu merita sa se inmulteasca...

Iar premiul I, cu coronita si fundita, ii revine lui @tipareth, pentru postul #260:

"Genele se pot deforma si din cauza gandirii gresite in timpul vietii in curs.
Eugenistii astia nu stiu un lucru simplu - daca urasti foarte mult ceva, in neamul tau in viitor va aparea exact ce urasti. La copii sau nepoti"
Fara cuvinte.

Cand va hotarati sa avem o discutie fara s-o luam pe aratura, particip cu drag :)
Nu de alta, dar initiatorul a pus o problema interesanta din punct de vedere pur teoretic/filozofic. In practica n-are nicio sustinere.
Genetic nu exista si nu va exista ceea ce afirma initiatorul. Orice continuare a discutiei din punct de vedere al "involutiei genetice" este rea-vointa sau ignoranta crasa.

#262
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

View Postergon, on 22 octombrie 2018 - 11:10, said:

Eu aveam impresia - complet gresita, se pare - ca pe acesta arie se discuta cat de cat la obiect si cu argumente.
Ori ce citim aici ? De la o discutie despre genetica (cati dintre cei care au scris stiu mai multa genetica decat se facea in scoala ?!) s-a ajuns la dictaturi, nazism, apendicite, cine merita si cine nu merita sa se inmulteasca...

Iar premiul I, cu coronita si fundita, ii revine lui @tipareth, pentru postul #260:

"Genele se pot deforma si din cauza gandirii gresite in timpul vietii in curs.
Eugenistii astia nu stiu un lucru simplu - daca urasti foarte mult ceva, in neamul tau in viitor va aparea exact ce urasti. La copii sau nepoti"
Fara cuvinte.

Cand va hotarati sa avem o discutie fara s-o luam pe aratura, particip cu drag Posted Image
Nu de alta, dar initiatorul a pus o problema interesanta din punct de vedere pur teoretic/filozofic. In practica n-are nicio sustinere.
Genetic nu exista si nu va exista ceea ce afirma initiatorul. Orice continuare a discutiei din punct de vedere al "involutiei genetice" este rea-vointa sau ignoranta crasa.

Deocamdata nu s-a descoperit. In viitor se va descoperi chestia asta... Stiinta inainteaza.

Gandirea influenteaza la nivel cuantic. Observatia schimba experimentul.

Tu simte-te superior la IQ si rasial, daca asta te face sa te simti minunat da-i inainte....
Eu nu mai particip la discutie, am decis sa iti menajez sensibilitatile intelectuale.

Edited by tipareth, 22 October 2018 - 11:26.


#263
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 27.07.2006
@tipareth
Vezi ca la "rasial" nu stiu ce-ai vrut sa spui...
Doamne-ajuta ca nu mai participi, contributia ta a fost hilara de-a dreptul Posted Image
Mai spune, ca cine stie, poate ai descoperit penicilina si nu stii inca Posted Image : nenea ala din povestea ta a facut boala degenerativa grava datorita apucaturilor naziste in relatia cu copiii sai ?! Daca renunta la conceptii se amelioreaza boala ?!
Dumnezeule...

Edited by ergon, 22 October 2018 - 11:42.


#264
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,518
  • Înscris: 11.03.2006

View Postergon, on 22 octombrie 2018 - 11:40, said:

@tipareth
Vezi ca la "rasial" nu stiu ce-ai vrut sa spui...
Doamne-ajuta ca nu mai participi, contributia ta a fost hilara de-a dreptul Posted Image
Mai spune, ca cine stie, poate ai descoperit penicilina si nu stii inca Posted Image : nenea ala din povestea ta a facut boala degenerativa grava datorita apucaturilor naziste in relatia cu copiii sai ?! Daca renunta la conceptii se amelioreaza boala ?!
Dumnezeule...

Gandirea negativa influenteaza starea de sanatate.

#265
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 27.07.2006

View Postcumparator, on 22 octombrie 2018 - 13:09, said:

Gandirea negativa influenteaza starea de sanatate.
In exemplul lui @tipareth, un om a facut o boala degenerativa grava din cauza caracterului "aspru si nazist". Cel putin asa afirma colegul de forum :)

Gandirea negativa te poate duce la depresii, psihoze si, in cazuri extreme, la suicid. Dar astea intra in patologia psihiatrica. De unde si zicerea: "a murit de necaz"...:)

Nu faci Alzheimer, Parkinson, cancer, scleroza in placi, ciroza, etc, etc, etc, indiferent de cat de negativist ai fi.
Nu faci viroze pentru ca esti pesimist. Nu ti se rup oasele in boala Lobstein ca iti ploua tot timpul :)

Hawking n-a facut boala Lou Gehrig ca gandea negativ. A, stiu ! L-a pedepsit Dumnezeu pentru ca era ateu :)

#266
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postergon, on 22 octombrie 2018 - 14:12, said:

Nu faci Alzheimer, Parkinson, cancer, scleroza in placi, ciroza, etc, etc, etc, indiferent de cat de negativist ai fi.
Nu faci viroze pentru ca esti pesimist. Nu ti se rup oasele in boala Lobstein ca iti ploua tot timpul Posted Image
Ultimele cercetari au revelat faptul ca o stare negativa permanenta, stres, etc. pot duce inevitabil la boala.

#267
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,518
  • Înscris: 11.03.2006
Psihicul influenteaza fizicul. De exemplu, creste tensunea. Placebo, dar invers.

#268
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 27.07.2006

View Postcumparator, on 22 octombrie 2018 - 14:21, said:

Psihicul influenteaza fizicul. De exemplu, creste tensunea.
Hipertensiunea halatului alb...
Cf. JAMA, 20% din cazurile de HTA sunt cauzate de halatul alb.
Alte exemple, ceva mai clare decat HTA, care poate avea foarte multe cauze ?

View PostValmont43, on 22 octombrie 2018 - 14:19, said:


Ultimele cercetari au revelat faptul ca o stare negativa permanenta, stres, etc. pot duce inevitabil la boala.
Concret, ce boala ? Exemple, rog respectuos. Vorbim de boli grave, nu de isterii si "caderi de calciu".   :)

#269
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Parkinson = "probleme" mari cu Dopamina.

Depresie din cauza deficientiei de : 1. Serotonina;
2. Dopamina.

Depresiile de tipul 2 mai grave sunt rare, daca erau mai dese eram inconjurati de bolnavi de Parkinson.


#270
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,518
  • Înscris: 11.03.2006
"Inima rea"...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate