Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Achiziție aspirator auto

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

View PostDecember, on 11 octombrie 2018 - 09:45, said:

Nu am idee cat costa un aspirator auto decent dar nu aveti spalatorii self service pe acolo?
E 2,5 lei o fisa la aspirator si cele 5 minute oferite de banii astia ajung pentru un aspirat complet.
Eu nici nu imi mai bat capul la curte sa scot aspirator si prelungitor pentru 2,5 lei.
Sigur că se poate rezolva și la self service, dar tocmai asta încercam să evit, să plec cu mașina pentru asta.
Cu o drăcie din aia, cum împrăștia careva o ciocolată sau o napolitană, cum îl scoteam și rezolvam treaba.
That was the point. Dar mulțumesc!

#20
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eu am luat un Dyson pt masina. Aveam intentia sa-l folosesc doar pt mentinerea curateniei aspirand cel putin odata pe saptamana dar mi l-a confiscat nevasta-mea. Pana la urma aspiratorul ala nici n-a vazut masina.

Ceea ce vrei tu, nu exista. Aspiratoarele pe baterie sunt bunicele, dar niciunul nu ajunge la puterea celor la 220v. Nici nu mai vorbesc la bugetul alocat de tine.

#21
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Dar decât să iau ceva ineficient, să mă enervez și să mai dau și niște bani degeaba, rămâne varianta tradițională.
Self service când e timp și o dată la an, curățare în profunzime.
Posibil să ies în același buget, în cele din urmă..

Mulțumesc frumos pentru opinii și idei, colegi!
Drumuri bune!

#22
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postalx42, on 11 octombrie 2018 - 09:48, said:

cum e Makita fata de Dyson si fata de astea ieftine?
as lua Makita pt ca am baterii de la ei. Dar au putere de aspirare, macar 75% cat un Dyson?
3.6kPa vs 19kPa

#23
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Posted Image)

ca idee, un 6kpa e cam  slab, adica iti faci treaba cu el, dar dai de mai multe ori sa ia tot.

De la 10 kpa in sus putem sa vorbim de eficienta mare. La 12-15 kpa gura aspiratorului se lipeste de podea si se ridica greu.

Edited by Deenman, 11 October 2018 - 10:00.


#24
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,151
  • Înscris: 15.05.2008

View PostDeenman, on 11 octombrie 2018 - 09:44, said:

Adica platesc pe scaune sport cu piele si cusaturi rosii, sa pun huse pe ele? nu?

Imi aspir masina la spalatorie, aspiratoarele trag tare de tot peste 20kpa si odata la 1 sau 2 ani duc masina la un detailing unde cu solutii si aspirator de extractie umed imi scoate tot jegul din scaune, usi, mocheta si tot.
de unde sti tu ce are initiatorul
daca ai copii,nu te apuci sa iei masini cu tapiterii de piele,doar daca nu-ti pasa cat tin(cateva luni sau ani)
omul a cerut o parere intr-un buget mic
exact arunca banii pe geam daca ia o ascutitoare

Edited by ceanu1980, 11 October 2018 - 09:59.


#25
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Copii cresc repede. Orice tapiserie ar trebui sa supravietuiasca perioadei critice cand nu ai ce sa le faci. Dupa perioada aia intervine puterea de convingere a fiecaruia :)

... si intervin si prioritatile fiecaruia, bineimteles.

#26
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
nu ii inteleg pe astia de la Makita.
au baterii  care pot da echivalentul a 500W, dar ei fac aspiratoare lesinate de 100W

#27
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Makita ala este o gluma in comparatie cu Dyson.
Sunt la al 3-lea aspirator de casa Dyson (de obicei varianta "animal") si la primul din asta de mana dar are deja cativa ani si se incapataneaza sa mearga.
Pentru mine, exista Dyson si restul de aspiratoare.
Dar, am si un Panasonic si vreo doua Philipsuri cu care imi fac treaba la modul decent. In general pentru masina le folosesc dar am 220v.

De departe, cea mai mare dezamagire este un Karcher profesional cu filtrare prin apa. Zace in pod nefolosit pentru ca pur si simplu nu trage asa cum ar trebui.

#28
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Am cumparat eu un Black @ Decker la 115 lei de pe Emag, nu-i deloc rau. Nu trage grozav, insa nici aspiratoarele de la OMV self-service (8 lei fisa) nu trag prea bine si nici nu-mi place sa stau la coada la spalatoriile auto clasice. Aspir cu el banchetele si pe jos, iar covorasele le scutur cu o perie. Filtrul este mic si trebuie scuturat mereu, altfel puterea de absorbtie scade imediat. Pentru exterior folosesc 1-2 fise OMV self service (5 lei fisa). La exterior nu trebuie sa arate luna, cu o fisa la spalatorie o fac mai mult decat decenta si nici macar nu o mai sterg, se zvanta in mers, insa la interior imi place sa fie curata si sa miroasa bine, asa ca o aspir si o sterg cu o solutie de bord de la Nigrin, care nu face bordul sa straluceasca.

Edited by spooky51, 11 October 2018 - 12:12.


#29
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
am gasit o comparatie pe youtube
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dWPkGWV9dZQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Aspiratoare auto uite gasesti de la 20 lei https://m.emag.ro/se.../aspirator auto
Insa cu asa ceva vei realiza ca doar iti pierzi timpul adica ele se fac ca aspira si tu te faci ca platesti pt ele.
Ori iti cumperi un aspirator normal la priza ori mergi in continuare la spalatorie.
Aspiratoarele auto cu 20 de lei sunt niste glume adica na cat dai atata face.
Iar despre aspirare umed-uscat la bugetul de 300 lei...in your dreams.
Acum sa fim seriosi un detailling auto costa vreo 200-250 lei dar tu vrei aspirator profi la banii aia ceva da cu virgula acolo mai verifica

#31
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Singurul aspirator auto pe care vad ca-l cumpara lumea pe la 150lei este black decker , oare e ceva de el ? L-as lua si eu. Nici la 300lei nu se gaseste ceva mai ok... doar aspirare, fara alte functii.

#32
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
e aiurea ca nu gasesti specificatii clare care sa indice corect puterea de aspirare.
unii specifica doar w. altii mai baga si aw, cfm ori kpa, dar nu toate.
din ce am gasit eu pe google se pare ca debitul de aer (cfm, l/s, mc/min) ar fi cel mai relevant, pt ca restul valorilor pot fi umflate din cauza unor variabile din formula de calcul.
dar putini specifica debitul.
makita zice care ale lor au 1mc/min. e mult, putin? cat are dyson sau un aspirator puternic?

#33
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostDeenman, on 11 octombrie 2018 - 09:50, said:

Asa arata tapiteria la fosta mea masina la varsta de 13 ani+ si 315.000km dupa o sesiune de detailing la cineva cu aspirator umed de extractie si solutii universale/industriale de curatare. PRetul a fost mic.
Nu te supăra colegule dar bancheta spate e murdară. Soluțiile ălea universale cu care te minte nenea ăla sunt de fapt detergenți triști de covoare sau un fel de Biocarpet.
Caută la cineva soluții de la Next Zett. Atunci să vezi detailing.

Attached File  murdara.JPG   321.96K   46 downloads

Găsisem și eu un invidid pe la ai mei prin cartier care spăla un Golf 5 în fața blocului.
Observând aspiratorul m-am dus să întreb ce model e și ce bani.

Am descoperit că omu face detailing Posted Image de fapt în fața blocului cu un aspirator destul de tristuț.
Dar avea (citez) "soluții profesionale". La 250 de lei / auto.

Acum 10 ani când eu vindeam Einszett el nu auzise de detailing.

Nu mai credeți tot ce auziți.

Uite cum se curăță cu un Tornador.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nvxf7I-4rzI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

vrei ceva profesional acasă iei un tornador 2 ca ăsta

https://www.detailin...lack-ii-detalii

doar 800 de lei + un compresor pentru el.
Și soluții de la Nextzett.

Pentru urgențe am un Black&Decker ăla gri cu alb și ceva portocaliu.
Are ceva ani buni l-am luat cu vreo 90 - 120 de lei de la Selgros.

Dacă stai la casă sau ai posibilitate iei unul cu injecție extracție bun.

Dar nu la 300 de lei.

Edited by waterman, 11 October 2018 - 15:28.


#34
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,966
  • Înscris: 06.04.2007
Fitze si comentarii aiurea.
E luna, are doar cateva puncte care probabil nu au putut fi eliminate complet, sau nu s-a insistat asupra lor.

Daca nu mai erau punctele alea (numai de-al drac le-as fi scos in phototshop) mai comentai ceva?)

#35
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Prietene nu te supăra dar bancheta aia are jeg pe ea.
Nu e nici o fiță și nici comentariu aiurea.

Dacă a dat 50 de lei da e ok.
Dacă a dat peste 150 e bătaie de joc.

Eu nu am comentat mașina colegului am evaluat calitatea lucrării de detailing făcute.

Care lucrare eu mi-aș face-o cum am zis cu ceva genul Tornador, nu aș freca bancheta cu aspiratorul că se scămoșează.

Dar na fițe impresii.

Am lucrat oarecum în domeniu acum mai mult de 10 ani și detailingiștii ăștia de olx știu despre acest biznis mai puțin decât am uitat eu.

Uite detailing corect

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3U9UeZtE-20?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2cANwn17hGY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by waterman, 11 October 2018 - 15:33.


#36
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Esti pe dinafara, ce vezi tu pe bancheta sunt stropi de ploaie, a inceput sa ploua cand faceam pozele.

[...]

Arata-mi unde vezi tu jeg? Normal ca tu tornador s-a aplicat solutie de curatare jesus christ. Cu aspiratorul s-a inlaturat/limpezit.  [...]

Ia vezi aici niste lucrari ale omului care mi-a facut masina, ce zici? lucreaza rau, nu?

https://drive.google...MEFrcTZ1S1czN1E
https://drive.google...W3O7wE6ZRSX70Dn
https://drive.google...bk1mX3VXQ1VhbUU

Edited by Dany_Darke, 11 October 2018 - 16:32.
limbajul !!!


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate