Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

VW Golf 7 Highline 2.0 TDI 150CP

- - - - -
  • Please log in to reply
808 replies to this topic

#163
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 boboskippy, on 10 martie 2019 - 09:35, said:

La mine coboară doar dacă am butonul de la oglinzi pe R sau L. Dacă este pe centru/neutru nu mai coboară.
asa, si? ai citit in manual si a rezultat ca nu e ok asa?

 SwatKat, on 10 martie 2019 - 22:57, said:

@unbrutus: am citit acum, stiam ca doar pe farurile relativ noi exista sistemul asta - leduri individuale, control separat etc. mea culpa, mersi de informatie! Posted Image
Probabil a fost o faza incipienta a farurilor "matrix led" care stiu ca pot "controla" mai multe fascicole deodata.
e doar fascinatia unora pt termeni exotici combinata cu ignoranta intr-un anume domeniu, Xenon-ul scoate vreo 3200 lumeni si LEDurile vreo 800, insa pt ca suna cool, lumea vrea faruri cu led, nu farurile cele mai puternice... ma rog. E o tendinta fara intoarcere din pacate, LEDul "penetreaza" peste tot

#164
goguxx2000

goguxx2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 24.09.2006

 mkdan2004, on 09 martie 2019 - 19:16, said:

Incerca asa:
1. Turn on ignition, but don't start the engine.
2. Select reverse gear.
3. Select passenger side mirror on mirror control knob.
4. Adjust passenger side mirror so you can see the curb.
5. Take car out of reverse gear and return to neutral, or Park in automatic gearbox.
6. Turn off the ignition and the passenger side mirror will (hopefully) return to the normal 'O' position, if you have the memory control module (presumably part of the Mirror Pack).
To use the dip function, the mirror control knob must be kept to the passenger side position.


Mulțam!

A mers după pașii aceștia Posted Image

#165
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008

 unbrutus, on 10 martie 2019 - 23:00, said:

asa, si? ai citit in manual si a rezultat ca nu e ok asa?


e doar fascinatia unora pt termeni exotici combinata cu ignoranta intr-un anume domeniu, Xenon-ul scoate vreo 3200 lumeni si LEDurile vreo 800, insa pt ca suna cool, lumea vrea faruri cu led, nu farurile cele mai puternice... ma rog. E o tendinta fara intoarcere din pacate, LEDul "penetreaza" peste tot
Ai testat LED? Eu am avut masina cu Xenon simplu, Xenon adaptiv si acum am LED adaptiv. LED adaptiv lumineaza cel mai bine. Fara ignoranta si termeni tehnici, este observatia mea personala.

#166
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 mkdan2004, on 11 martie 2019 - 08:54, said:

LED adaptiv lumineaza cel mai bine. Fara ignoranta si termeni tehnici, este observatia mea personala.
Ai spalator de faruri la LED?

Problema cu observatia personala este ca e f subiectiva. Multi confunda de ex temperatura de culoare cu intensitatea luminoasa, de aceea isi puneau becuri led de 6000Kelvin ca sa fie cat mai albe, chiar albastrui un pic, desi lumina mai calda (galbuie) de la cele de 4300K este mai puternica

Si cam asta se intampla si la LED, pt multi, senzatia de lumina mai alba e suficienta pt ei pt a considera ca "farurile bat mai bine"

Mai este si problema becurilor xenon care se ard f greu, rezista mult in timp si din cauza asta sint masini si cu becuri de 10 ani, care insa isi pierd din intensitate in timp, si comparatiile se fac deci uneori mere cu pere (becuri vechi care nu mai lumineaza cum trebuie din cauza varstei cu becuri LED noi)

E mult de studiat...

#167
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Da, am spalator de faruri desi mai nou, multe modele echipate cu faruri LED vin fara spalator. Pana la urma conteaza mai mult cum vad eu noaptea decat ce scrie intr-un buletin de presa sau marketing. Am fost foarte multumit de farurile xenon adaptive si nu pot spune ca ar fi o diferenta enorma intre xenon si LED, dar LED adaptiv chiar lumineaza mai bine in aceleasi conditii.

#168
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 mkdan2004, on 11 martie 2019 - 09:51, said:

Da, am spalator de faruri desi mai nou, multe modele echipate cu faruri LED vin fara spalator.
din studiile mele, au renuntat la spalator in primul rand pt ca intensitatea luminoasa e mult mai mica (am dat niste cifre mai sus).
E advarat ca in variantele scumpe si fasiculul luminos poate fi mai bine controlat, dar UE impune spalator doar pt intensitate luminoasa f mare

 mkdan2004, on 11 martie 2019 - 09:51, said:

Am fost foarte multumit de farurile xenon adaptive si nu pot spune ca ar fi o diferenta enorma intre xenon si LED, dar LED adaptiv chiar lumineaza mai bine in aceleasi conditii.
eu zic ca xenonul bate mai departe, intensitatea luminoasa fiind mai mare, insa asa cum am spus, majoritatea masinilor cu xenon aflate in circulatie au aceleasi becuri de multi ani, si intensitatea la xenon scade in timp (se recomanda inlocuirea lor dupa un timp, nu mai stiu acum exact cat, parca 4 ani?)

LEDul da lumina mai alba (pe la 5500kelvin) si poate si doar o senzatie ca e lumina mai puternica.
Dar da, daca personal esti multumit, e ok. E f greu de testat si comparat insa. E ca la TVuri, esti multumit si de LG si de samsung cand le vezi separat, dar cand le pui unu langa altul, imposibil sa nu ai o preferinta anume

#169
goguxx2000

goguxx2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 24.09.2006
Nu cred că după 4 ani trebuiesc schimbate...

Sunt becuri Xenon D3S Osram Ultra Life cu garanție 10 ani! Posted Image

https://www.amazon.c...T/dp/B01LAP5U62

#170
andrey23

andrey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 11.07.2007
Sunt destul la pret

#171
goguxx2000

goguxx2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 24.09.2006
Cum putem să ne dăm seama dacă mașina vrea să-și facă regenarea filtrului de particule?

N-am văzut nici un mesaj...până acum...și am vreo 4000 km făcuți Posted Image

#172
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 goguxx2000, on 14 martie 2019 - 16:41, said:

Cum putem să ne dăm seama dacă mașina vrea să-și facă regenarea filtrului de particule?
nu ai cum sa iti dai seama, o face ea cand stie. poti urmari mai exact cumparand o interfata obd cu bluetooth (sub 100 ron) si aplicatia vagdpf pe telefon
asa vezi cam tot

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PaEt7hGeVAA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

poti urmari o turatie putin marita la relanti, in acel moment si gazele pe evacuare (teava esapament) vor fi atat de fierbinti incat nu poti tine mana in apropiere

temperatura in DPF in timpul regenerarii este intre 600 si 800 grade

cam o data la 400 km se face, eu zic ca la tine s-a facut deci de vreo 10 ori pana acum in 4000km

#173
goguxx2000

goguxx2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 24.09.2006
Aha, mulțam de info! :)

#174
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011
Te duci in spatele masinii si mirosi. Daca isi face regenerarea o sa ti dai seama imediat, emană un "fum incolor" foarte inecacios de nu poti sa stai langa masina in timpul asta.
Iti mai dai seama pe parcurs de simptome, de exemplu eu am mai observat cand ajung acasa/la destinatie , o las pe liber si opresc muzica, daca face ca un tractor (vibreaza motorul puternic), isi face regenerare.

#175
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
Vibreaza putin mai tare decat de obicei, creste consumul instant de la 0.5l la peste 1.5l/h si creste putin turatia.

#176
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 jmek4you, on 15 martie 2019 - 20:21, said:

Te duci in spatele masinii si mirosi. Daca isi face regenerarea o sa ti dai seama imediat, emană un "fum incolor" foarte inecacios de nu poti sa stai langa masina in timpul asta.
Iti mai dai seama pe parcurs de simptome, de exemplu eu am mai observat cand ajung acasa/la destinatie , o las pe liber si opresc muzica, daca face ca un tractor (vibreaza motorul puternic), isi face regenerare.
nu=i mai simplu si elegant sa folosesti aplicatia pe telefon?

#177
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007

 mkdan2004, on 11 martie 2019 - 08:54, said:


Ai testat LED? Eu am avut masina cu Xenon simplu, Xenon adaptiv si acum am LED adaptiv. LED adaptiv lumineaza cel mai bine. Fara ignoranta si termeni tehnici, este observatia mea personala.
Asa si este, nu esti subiectiv cum tine ca orbu de bata colegu, led-ul nu numai ca e mai eficient, dar in majoritatea cazurilor la echipare de fabrica lumineaza mai bine, ocupa mai putin spatiu, putere si intensitate mai mare la un consum mai mic de energie.
Sunt lucruri care le-au testat altii, nu trebuie sa ne dam in cap


#178
goguxx2000

goguxx2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 24.09.2006
M-am uitat mai atent pe cartea de service (care-i în germană) și-am văzut că cei de la DasWeltAuto SV nu au schimbat și filtrul de motorină.
Au schimbat uleiul și restul filtrelor da ăsta nu:(

Am căutat și prețul nu-i mare - între 60 RON și 150 RON OEM.

Oare-i bine să merg să-l schimb totuși?

#179
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Cand a fost schimbat ultima data? Ai aflat istoricul de service? La ce interval au fost facute reviziile?

Edited by Mr. Incredible, 09 May 2019 - 20:10.


#180
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostOctavian___, on 18 martie 2019 - 08:20, said:

led-ul nu numai ca e mai eficient, dar in majoritatea cazurilor la echipare de fabrica lumineaza mai bine
ce inseamna eficient?
in majoritatea cazurilor... e bine ca ai mai nuantat aici... or fi si cazuri cu leduri mai puternice.

in rest insa, eu ti-am vorbit cu cifre. Daca ai mai putini lumeni, nu are cum bate mai tare. Pe mine distanta ma intereseaza. Faptul ca e mai rece lumina la 2m de far nu ma incanta.

Si asta confunda lumea la LED v halogen si in casa, daca e lumina mai alba (rece) crede ca e mai multa... nu.

View Postgoguxx2000, on 24 aprilie 2019 - 12:14, said:

M-am uitat mai atent pe cartea de service (care-i în germană) și-am văzut că cei de la DasWeltAuto SV nu au schimbat și filtrul de motorină.
Au schimbat uleiul și restul filtrelor da ăsta nu:(

Am căutat și prețul nu-i mare - între 60 RON și 150 RON OEM.

Oare-i bine să merg să-l schimb totuși?
ciudat, e unul din cele mai importante filtre de schimbat. Eu iti recomand sa ti-l cumperi singur, nu OEM, ci UFI, pt ca in cutia de OEM vei gasi UFI. Scutesti niste bani.
Schimbarea singur dureaza cam 10-15 min, dar ai nevoie de interfata vagcom, cu banii salvati ca nu mai mergi la reprezentanta, iei interfata si o ai si pe viitor, e f utila.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate