Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Reeducarea comunistă: forme, diferențe

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
În primul rând ţin să menţionez că prin reeducare nu mă refer numai la închisori şi lagăre, ci în sensul mai larg, de a forma anumite opinii şi prin metode mai paşnice, gen propagandă, şcoală.
Sistemul comunist prin esenţă este totalitar, deci omul trebuie să trăiască conform principilor sale, aşa că nu are loc de oponenţi. Forţa reeducării şi libertatea depind însă de perioada istorică şi de conducători.
Referindu-mă la România, în anii '50 era extrem de multă propagandă, în anii '60 au lăsat-o mai moale, dar în anii '80 au revenit. Însă în anii '80 deja mai mulţi aveau acces la informaţie, prinseseră anumite lucruri, aşa că propaganda nu mai putea funcţiona chiar precum în anii '50; plus că şi din U.R.S.S. veneau semnale de liberalizare, iar dacă regimul ar fi încercat să facă lagăre, ar fi fost ...
Propaganda comunistă a prins foarte mult în U.R.S.S., China. În Coreea de Nord doar după ce nu va mai exista dinastia Kim vom putea afla cât de mult a prins. Din păcate şi în România. România neavând mulţi muncitori + curentul comunist fiind antinaţional, a avut parte de unul dintre cele mai dure represiuni. Că regimul nu putea tolera aşa de mulţi opozanţi. Au reuşit să extermine destui oameni capabili şi valoroşi.
Însă mai rău e că în decursul timpului a reuşit, profitând şi de anumite aspecte locale să modeleze oamenii într-un sens negativ, reuşind să arate doar latura negativă a "omului nou": furt, pupîncurism, supunere faţă de autoritate doar de dragul supunerii, P.C.R. (Pile, Cunoştiinţe, Relaţii).
Sunt curios dacă în fosta R.D.G. există acel "Ostnostalige" doar din cauza dificultăţilor economice post-reunificare sau a avut rol şi propaganda comunistă, care i-a obişnuit pe omaeni cu anumite chestii.
În schimb, în fosta Cehsolovacie nu există nostalgici. Din cauza societăţii civile. Plus că partidul comunist de acolo era destul de mare, aşa că putea să apară opoziţie internă. În U.R.S.S., unde teroarea comunistă a fost puternică, sau în România, unde P.C.d.R. era un partid minoritar era mai greu cu opoziţia, deşi în U.R.S.S. a apărut în cele din urmă Gorbaciov - hmm, din mii de membrii vechi s-o găsi unul mai iluminat.
În Polonia comunism = ocupaţie sovietică.
Un caz interesant este al Ungariei. Sunt curios cum a funcţionat acolo reeducare după 1956 sau comunismul cu gulaş nu a mai cerut o propagandă aşa de puternică.

Edited by djl, 10 October 2018 - 23:45.


#2
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Tot o data cu caderea comunismului a fost si o forma de imbogatire rapida pentru unii care au fost pe faza.... Posted Image au aparut ca ciupercile dupa ploaie o gramada de bogatasi' care nici nu auzisei de ei pana atunci....

Edited by hwplanet, 10 October 2018 - 23:52.


#3
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View Posthwplanet, on 10 octombrie 2018 - 23:52, said:

imbogatire rapida pentru unii care au fost pe faza....  au aparut ca ciupercile dupa ploaie



Adica inteligenti/informati/manageri buni, exclud pe cei ce intra sub incidenta legii.Apar in urma unui sistem comunist, este perfect normal.Cei ce cunosc sistemele si pot vedea automat in viitor,  stiu foarte bine ce au de facut in secunda doi.Iar cei ce au pirdut startul...n-au stiut multe.

Edited by ionutz_joe2009, 11 October 2018 - 00:17.


#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Propaganda din trecut lucreaza si azi.
Transcende transformarile sociale si se reincarneaza in timpurile noastre, mai proaspata ca inainte.
Intocmai ca o femeie ce tocmai s-a impreunat, sa spalat si este ca noua.
Apoi, zapaceste cu nurii ei si este gata iar de tavaleala, cu mintile tulburi ale timpurilor actuale.

Edited by crisstonne, 11 October 2018 - 00:57.


#5
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postcrisstonne, on 11 octombrie 2018 - 00:55, said:

Apoi, zapaceste cu nurii ei si este gata iar de tavaleala, cu mintile tulburi ale timpurilor actuale.
adica fix in pix.

#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Posthwplanet, on 10 octombrie 2018 - 23:52, said:

Tot o data cu caderea comunismului a fost si o forma de imbogatire rapida pentru unii care au fost pe faza.... Posted Image au aparut ca ciupercile dupa ploaie o gramada de bogatasi' care nici nu auzisei de ei pana atunci....
Acea "clasa muncitoare" trebuie starpita din fasa.... (ca sa ma exprim in termeni din ani 50)

#7
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postionutz_joe2009, on 11 octombrie 2018 - 00:03, said:

Cei ce cunosc sistemele si pot vedea automat in viitor,  stiu foarte bine ce au de facut in secunda doi.Iar cei ce au pirdut startul...n-au stiut multe.
habarnisme.

Imediat dupa 1990 cei mai interprinzatori au fost indivizii aia care n-au apartinut sistemului comunist.
Aia care in vremea comunismului erau pe dinafara.
Aia care aveau mici ateliere (de multe ori pivnita, garaj, pod),
aia care mai aveau si o gospodarie, cum erau aia de la  munte, unde nu avuse loc colectivizarea,
aia care lucrau pe litoral sau in statiuni, si aveau contacte cu strainii,
bisnitarii,
curvele,
etc.

In general proscrisii,
si nicidecum managerii de care vorbesti.

Dupa ce prostimea asta interprinzatoare a inceput sa prinda cheag,
s-au trezit si fostii comunisti, aparatul de stat si de partid,
sa aiba curaj.
Bineinteles impinsi si de politica parsiva a lui Iliescu, care avea nevoie de bani,
sa-si sustina partidul, simulacrul de democratie.

Si asa a inceput marele jaf.
In care eroii tai, au intrat in plin plan.
Niste mediocritati care au tarat Romania in saracie si a cauzat ca cei interprinzatori sa-si ia desaga in spinare
si tulai la occident.

View Postketa, on 11 octombrie 2018 - 01:12, said:

Acea "clasa muncitoare" trebuie starpita din fasa.... (ca sa ma exprim in termeni din ani 50)
adica bunicii tai, parintii tai, neamurile tale.

Edited by enough1453, 11 October 2018 - 01:15.


#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Se pare ca nu intelegi ceea ce este pus in "....", Tot neamul meu a fost si este inca sarac...

Primii care au aparut imediat dupa Revolutie au fost fostii membri cu ceva stare din PCR care au stiut exact pe ce sa puna mana si cu "averea" bine ascunsa de ochii lumii si-au permis sa ciupeasca cate o bucatica de peste tot.

Poate mint... s-ar putea sa le-o fi luat inainte securistii...

Edited by keta, 11 October 2018 - 01:25.


#9
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postketa, on 11 octombrie 2018 - 01:20, said:

Se pare ca nu intelegi ceea ce este pus in "....",
chiar ca nu inteleg.
parca ar fi in dodii.

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011

View Postenough1453, on 11 octombrie 2018 - 01:59, said:

parca ar fi in dodii.

Adica trollezi :)

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View Posthwplanet, on 10 octombrie 2018 - 23:52, said:

Tot o data cu caderea comunismului a fost si o forma de imbogatire rapida pentru unii care au fost pe faza.... Posted Image au aparut ca ciupercile dupa ploaie o gramada de bogatasi' care nici nu auzisei de ei pana atunci....
Pai ei nu au aparut, ei erau acolo dar nu stiai tu ca erau bogati ca nu se spunea :)

#12
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Posthwplanet, on 10 octombrie 2018 - 23:52, said:

Tot o data cu caderea comunismului a fost si o forma de imbogatire rapida pentru unii care au fost pe faza.... Posted Image au aparut ca ciupercile dupa ploaie o gramada de bogatasi' care nici nu auzisei de ei pana atunci....
Erau bogati si pe vremea lui Ceausescu, maoritatea stateau ascunsi si se bucurau de viata discreta.

Ai mei munceau si se descurcau destul de bine in comunism, nu au fost patroni sau cine stie ce membri de partid.

In democratie? Coruptie, spaga si nici macar speranta nu mai exista.

#13
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
Normal ca erau bogati si pe vremea lui Ceasca, insa aici e vorba ca dupa '89 in cativa ani au aparut "oameni de afaceri" cu averi de cateva zeci si sute de milioane de dolari.


#14
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Boss, asta este viata, am fost in urma cu vreo 5 ani cu un prieten la firma unde lucra, ceva gen patronul tinea cartile de munca acasa la el, firma inchisa, fraieri lucrau fara carte de munca, fara asigurare, lucrau fara probleme pana patronul a inceput sa intarzie cu plata, prietenul asta al meu a plecat dupa 1 luna si ceva, adica boss, eu te ascult, eu te inteleg, dar vezi tu? Intretinerea nu se plateste cu promisiuni.
Asta nu a mai incasat leafa pe 1 luna si ceva, firma practic nu mai exista, interesant este ca patronul asta a mai facut bani o buna perioada, adica femei care veneau la munca fara sa fie platite.
Ceva gen... investesti ceva bani in abonament, pachet, patronul nu plateste.

Si ce vroiam sa zic? Inchide patronul asta firma, da faliment, personalul ramane neplatit, si trec asa cu prietenasul asta pe strada, ma rog, trece un BMW model nou pe langa noi si aud "Asta este fostul meu patron", pai da, ala a dat faliment, fraieri nu si-au luat leafa, patronul merge mai departe, si-a luat masina noua daca tot nu a trebuie sa plateasca lefurile alea restante.

Cand trec prin orad si vad atatea anunturi de angajare, nu pot sa exprim bucuria in cuvinte, sunt om care am prins perioada aia de criza cu PDL, trebuiau pile pentru orice post, de fraier de ce eram nu aveam nimic economistit, nimic investit.
Acum ma gandesc de 5 ori inainte sa cumpar un obiect scump, ma gandesc sa stau cuminte ca vin si facturile de iarna, lasa ca fac eu vacanta anul viitor, sa trecem iarna, sa mai economisim nitel, sa construim ceva ca prin piata se vorbeste de criza.

Edited by Argent, 11 October 2018 - 07:55.


#15
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Romanii uita ca "Rascoala de la 1907" a fost in 1907, nu 1807, nu 1707!

Romanii vorbesc oarecum mandri de perioada Interbelica si Micul Paris, dar nu sunt constienti de fapt de unde ne-am ridicat in ultimii 100 de ani!
La 1900, romanii erau IOBAGI! Tara era in evul mediu!

In Razboi romanii au luptat la bioneta NU pentru Romania, au luptat pt ca li s-a promis un pamant al lor, pe care sa il lucreze.

Comunismul a folosind metode standard pt acele vremuri (nu ii putem acuza de inteligenta), au fost nevoiti sa sparga cu forta tiparele vremii lor.
Oamenii nu stiau sa citeasca, dar uite ca in doua generatii copilul de taran iobag a devenit student!

Nu apar comunismul, doar ca majoritatea actuala nu inteleg duritatea acelor vremuri.
Nu au cum sa o afle!

===

Dupa '89, puterea politica a ramas la aceeasi oameni, dar lipsa capitalul, iar pana in 2005 s-a furat ca in codru.
A fost perioada de acumulare, e dureros, dar normal!

Asa s-a format capitalul Romanesc, chiar daca el este o gluma nesarata comparat cu ce exista pe afara...

La noi, din lipsa de frana si educatie, capitalismul s-a rezumat la patronul cu BMW si angajatii platiti la negru, pt ca impozitul pus de Iliescu era progresiv, si era 40% peste 8 milioane de de lei (erau cca 200 USD).

E usor sa arunci vorbe grele!

#16
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
bunicul meu spunea in anii 80 : ... o sa vina iar vremea chiaburilor! ... cand copii nu vor avea viitor, cand oamenii vor fi rai si egoisti,
cand legile, justitia si politia ii vor proteja doar pe ei ... stiu toate astea deoarece le-am trait inainte de Razboiul cel Mare ! ...
PS ... bunicul meu a fost militar de profesie !

Edited by realduc, 11 October 2018 - 08:04.


#17
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

View PostArgent, on 11 octombrie 2018 - 07:10, said:

In democratie? Coruptie, spaga si nici macar speranta nu mai exista.
Sigur, in comunism nu exista coruptie, ce sa mai vorbim de spaga.

Acum granitele sunt deshise, ai drumul liber spre Coreea de Nord sau unde poftesti.

#18
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
indoctrinarea exista in toate formele de guvernamant ! ...
in capitalism aceasta devine chiar arta ! ... cititi cu atentie primele articole din Constitutie ! ...
pe urma mutati-le in viata reala !

Edited by realduc, 11 October 2018 - 08:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate