Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Casti - mufa micro usb/type c etc

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se zvoneste ca si Samsung va renunta la mufa jack odata cu S10. Nu prea sunt adeptul castilor bluetooth, multi spun ca sunetul nu este acelasi ca cel oferit de castile cu mufa jack. Ce alte optiuni avem?

Voi cei care nu aveti mufa jack la telefon, ce casti folositi?

Edited by MembruAnonim, 10 October 2018 - 23:34.


#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Nu stiu cum poti sa-ti dai seama de calitatea sunetului prin casti Bluetooth. Eu unul sunt multumit de calitatea sunetului, bine, nici nu am folosit casti Bluetooth ieftine.
Eu am mufa jack si am tot avut telefoane cu mufa, dar de vreo 5 ani tot folosesc casti Bluetooth Sony. Tot timpul m-a deranja inainte mufa jack infipta in telefon si telefonul bagat in buzunarul de la pantaloni, odata am rupt mufa de la casti din cauza tensiunii. Oi fi eu mai neatent.
Acum, de 1 an folosesc Sony SBH56, inainte am folosit Sony SBH50 pentru vreo 4 ani, pana m-a lasat bateria si oricum, trebuia sa trec la niste casti care sa le incarc folosind o mufa USB Type C.
Intr-adevar, poate fi un dezavantaj faptul ca trebuie sa ti le incarci, pe mine ma tin castile cam 3... 4 zile.

Asadar, din punctul meu de vedere nu vad nici un dezavantaj sa folosesti casti fara fir, atata timp cat nu faci rabat la calitate.
Intr-un final nu uita ca-i si o chestiune personala, mie-mi plac chestiile fara fir, altii prefera cele cu fir, e la latitudinea ta ce alegi.

Edited by Ciubex, 11 October 2018 - 08:48.


#3
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
sincer, nici nu vreau să aud de o praştie fără utilitatea jack...le folosesc la muncă. blutut îmi este imposibil de folosit.
există şi jack mini....
referitor la calitatea sunetului... acesta depinde doar de calitatea căştilor. atît

Edited by sarac.lipit, 11 October 2018 - 08:30.


#4
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,508
  • Înscris: 25.04.2007

View PostMembruAnonim, on 10 octombrie 2018 - 23:27, said:

Se zvoneste ca si Samsung va renunta la mufa jack odata cu S10. Nu prea sunt adeptul castilor bluetooth, multi spun ca sunetul nu este acelasi ca cel oferit de castile cu mufa jack. Ce alte optiuni avem?

Voi cei care nu aveti mufa jack la telefon, ce casti folositi?
Probabil se merge pe ideea ca oricum nu asculti muzica HI Fi la telefon, in special in spatii publice, adica nu prea poti face diferenta intre casti bune cu jack si casti bluetooth din cauza zgomotului ambiant. In casa, cine are bani de S10 sau Iphone, are si de niste "scule" audio mai rasarite, daca nu sunt din aia ce-si mananca de sub fund ca sa se afiseze cu respectivele telefoane.
Pentru cei fideli castilor de calitate cu jack exista cablu adaptor de la usb C la jack, cu dezavantajul ca nu poti face altceva pe mufa usb C in acel moment, de exemplu sa incarci, sau cu riscul de al rataci si a nu-l gasi cand ti-e lumea mai draga, ori a-l deteriora.
Daca nu iti convine nici asa, cu adaptor, ai alternativa sa iei un telefon care a pastrat mufa jack. Eu eram sa iau o tableta Huavei Mediapad M5 4G si cand sa dau finalizare la comanda imi atrage atentia un prieten ca nu are jack, asa ca am renuntat si ma orientez spre altceva, posibil Samsung Tab A T595. La telefon am luat un Xiaomi Pocophone care are jack. Nu-mi place ideea de bluetooth din cauza grijii incarcarii dar si a iradierii cu microunde.

Edited by Cousteau, 11 October 2018 - 09:49.


#5
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostMembruAnonim, on 10 octombrie 2018 - 23:27, said:

Se zvoneste ca si Samsung va renunta la mufa jack odata cu S10. Nu prea sunt adeptul castilor bluetooth, multi spun ca sunetul nu este acelasi ca cel oferit de castile cu mufa jack. Ce alte optiuni avem?

Voi cei care nu aveti mufa jack la telefon, ce casti folositi?


Aceleasi casti cu jack pt ca.... adaptoare jack-usb

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da.

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#7
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,178
  • Înscris: 28.04.2003
exista si casti cu mufa usb care ofera calitate mult mai mare daca stie si telefonul fata de castile clasice.
nu inteleg de ce fuge lumea de telefoanele fara jack

Edited by unpuisor, 25 October 2018 - 17:06.


#8
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Lumea fuge de castile prin USB pentru ca este obisnuita cu adaptoare, casti ieftine.
Castile prin USB nu utilizeaza sunet analog ci sunet digital: sunetul digital ajunge la DAC-ul din adaptor(dongle) sau direct in DAC-ul din castile care functioneaza direct pe USB(diferite mufe). Nu are "treaba" telefonul.
Cum acesta(DAC-ul) este de multe ori de calitate inferioara => sunet prost => nu sunt "bune" = > lumea "fuge" de ele.

PS. Nici DAC-ul din telefoane nu este "stralucit" exceptand unele telefoane premium, oricum este mult mai bun ca unul "inghesuit" intr-un adaptor sau in castile in ear(partea cu butoanele de control pentru volum/ etc.).

Edited by i0nut_tt, 28 October 2018 - 20:00.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pune un model pe usb, de pe emag de exemplu. Cam ce pret au astfel de casti?

#10
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
//m.emag.ro/search/casti-audio-telefoane/filter/tip-conectivitate-f7543,cu-fir-v-4050444/conectivitate-f7545,usb-c-v-4050339/Casti+usb+c/c###lst_leftbar_7545_-4050339

Pui "https" in fata adresei respective.

Eu inca am iesire audio Jack pe telefon si DAC bun/bunicel inclus(Cirrus cred) nu are rost sa dau banii pe asa ceva.

Edited by i0nut_tt, 28 October 2018 - 20:08.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am un S7 Edge si folosesc casti sony. Merita sa trec pe usb?

https://www.pcgarage...-ex15apw-white/

Edited by MembruAnonim, 28 October 2018 - 20:15.


#12
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Depinde, castile ieftine pe USB C sunt de evitat, la fel si adaptoarele ieftine.

Daca pretul este prea mare nu mai "renteaza" si oricum trebuie "sapat" sa vezi ce fel de DAC au castile respective, daca sunt date disponibile, apoi sa il compari cu DAC-ul din telefon.

Incearca sa cumperi casti mai bune cu mufa Jack, o sa se simta o diferenta.
Castile mai vechi de Samsung aveau prea mult bass, inalte moderate si medii slabute, cele noi, pe care scrie AKG, au un sunet mai echilibrat, se gasesc pe OLX: unii vand telefoanele fara accesorii, pe urma vand accesoriile separat.
Nu exista "recomandari" la capitolul casti, o pereche de casti se poate auzi bine pe un telefon si rau pe un altul, exact ca la masini: difuzoare noi(scumpe) se aud mai prost ca difuzoarele din fabrica, cand  nu se schimba si CD/MP3/"Navigatia".

Edited by i0nut_tt, 28 October 2018 - 20:29.


#13
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,178
  • Înscris: 28.04.2003
mai, eu am tot luat casti usb dupa ebay la preturi derizorii, 3-4$ si sunt multumit. Se apropie mult de alea originale care erau 16$.
Poate oi fi eu mai putin pretentios dar mi se pare ca se aud un pic mai bine decat alea cu jack sau cu adaptor.
Si avand in vedere ca in viitor jack-ul la telefon o sa dispara, nu faceti decat sa amanati inevitabilul.

#14
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Am zis, depinde si de telefon, daca DAC-ul din telefon este o "mizerie" se prea poate ca DAC-ul din adaptor/casti ieftine sa fie mai "putin mizerie".
Cel mai bun DAC este pe LG V30(Quad DAC), nu stiu  V40, S8/S8+/Note8 variantele cu Exynos aveau un DAC bun de la Cirrus, S9/S9+/Note 9(tot cu Exynos) au si ele DAC de la Cirrus, mai bun.

Pentru mine(S9+) castile prin USB C este posibil sa nu aduca imbunatatiri ale sunetului ci invers.

Initiatorul are un S7 edge, din cate stiu telefoanul a "venit" cu un DAC de la Samsung(produs de ei).

Audiofilii folosesc DAC-uri externe, cu o calitate superioara a sunetului, insa sunt "mari"/voluminoase.

Daca "viitorul" este fara Jack, cel mai probabil o sa fie prezente casti prin Bluetooth in cutie.
Si castile prin Bluetooth ofera o calitate buna a sunetului cand au in "spate" telefoane si codecuri bune.

Attached Files


Edited by i0nut_tt, 29 October 2018 - 10:32.


#15
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,178
  • Înscris: 28.04.2003
la chinezaria mea de leeco se aude super bine. Dar astia au inventat castile cdla. Deci ar trebui sa se auda ok.

#16
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Pai eu ce ziceam? :)
Secretul castilor pe USB C/adaptoarelor, consta in DAC-ul continut, daca este bun => calitate ok, daca nu, nu.

Un adaptor care costa 14-15 lei(pret final de vanzare) nu are cum sa contina un DAC bun, la fel si o pereche de casti de 60-70 Ron.
Pe partea cealalta, daca pretul este mult prea mare, cu acei bani se poate cumpara o pereche de casti pe Bluetooth.

Eu nu vad beneficiile eliminarii mufei jack:
1. Telefoanele cu USB C si jack audio pot folosi si ele USB C-ul pentru casti;
2. Lipsa informatiilor despre castile/adaptoarele  pentru USB C - ce fel de DAC au;
3. Pretul, care se apropie, pentru o perche de casti prin USB C de calitate, de cel al unei perechi de casti Bluetooth;
4. Incarcarea greoaie atunci cand se asculta muzica - adaptoare duble(incarcare + audio).

Singurul avantaj il constiutie "spatiul" nou creat prin eliminarea mufei jack, doar daca acesta este utilizat cum trebuie.

Edited by i0nut_tt, 29 October 2018 - 12:35.


#17
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006
Am si eu o intrebare pentru ca nu gasesc raspuns pe nicaieri:

Cum pot folosi castile cu USB-C (pe care le-am primit cu noul telefon) pe device-uri care au intrare jack 3,5mm?

Eu nu mai am casti cu jack si vreau sa folosesc castile cu USB-C pe un aparat foto DSLR pentru monitorizarea sunetului. Nu ma intereseaza asa mult calitatea sunetului in casti ci doar sa aud ca microfonul trimite sunet la aparat.

Am cautat peste tot un astfel de adaptor, USB-C mama la jack 3,5 tata, dar nu gasesc nici la chinezi. Si nici nu am gasit vreo informatie/explicatie ca se poate sau nu. Ma gandesc ca daca noile casti cu USB-C stiu chiar sa decodeze sunetul (desi unii zic ca unele casti USB-C nu sunt chiar asa de destepte ci doar e mufa altfel, tot telefonul are DAC-ul), ma gandesc ca s-ar putea descurca cu sunetul trimis de un DSLR...

Pe de alta parte, un DSLR scoate sunet si pe portul miniUSB (exista cablu miniUSB la RCA audio-video), dar DAC-ul e in DSLR, asa stiu. Pot folosi castile USB-C asa?

Multumesc!

#18
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
@adoase, mi se pare ca te complici, mai bine in acest caz, caci nu vrei acuratete, iti iei niste casti ordinare dintr-alea care se baga in ureche si care se pot strange ghem, numai bine de pus in geanta camerei.
Eu unul nu stiu sa existe asemenea adaptoare.

Edited by Ciubex, 09 January 2019 - 07:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate