Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Ce credeti despre campaniile umanitare, sunt ele mita electorala ?!

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

#19
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,328
  • Înscris: 29.07.2013

View PostMarianG, on 11 octombrie 2018 - 00:04, said:

mai de graba, "iti pun la dispozitie, iar tu o sa-mi faci campanie",
asemanator modului in care lumea primeste tricouri si galeti cu partide

Totusi, nu ti se pare idioata situatia, sa cheltuiesti si sa pierzi atata doar pentru a profita de votul prezumtiv al cuiva de aiurea, din cine stie ce circumscriptie electorala?
Cu 600 de euro/luna se puteau tipari tot felul de chestii, oricum o cantitate de materiale cu un impact insutit fata de situatia actuala.

Edited by argonaut, 11 October 2018 - 00:12.


#20
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
De ce trebuie sa blamam campaniile umanitare cand face ceva de bine? ca au si ei de castigat, nu vad care e problema....toata lumea castiga Posted Image....

Edited by argonaut, 11 October 2018 - 00:17.


#21
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Eu nu as face caritate despre care sa se afle.
Nici macar nu spun ca am facut sau nu.
Altfel, este doar satisfacerea orgoliului.
Stiu ca este greu de inteles.

#22
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postcrisstonne, on 11 octombrie 2018 - 00:40, said:

Eu nu as face caritate despre care sa se afle.
Nici macar nu spun ca am facut sau nu.
Altfel, este doar satisfacerea orgoliului.
Stiu ca este greu de inteles.

daca omul e o persoana publica, nici nu te prea poti ascunde....tot se afla...

#23
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Chiar daca asta e scopul m-aș feri sa o condamn. Denunțarea acestei"mite electorale" cel mai probabil ar avea efectul advers.

Daca cea mai odioasă ființă de pe planeta poate la un moment dat salva, las-o să facă.

Edited by iulian_k, 11 October 2018 - 01:05.


#24
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,328
  • Înscris: 29.07.2013

View Postcrisstonne, on 11 octombrie 2018 - 00:40, said:

Eu nu as face caritate despre care sa se afle.
Nici macar nu spun ca am facut sau nu.
Altfel, este doar satisfacerea orgoliului.
Stiu ca este greu de inteles.

Aici nu e vorba de trimis un sac cu haine unui orfelinat sau un calculator unei scoli de la tara. Daca ai avea curiozitatea sa vezi ce inseamna MacicHome, MagicCamp si celelelte proiecte, ai realiza ca nu e de low level actiunea.
N-ai cum sa ramai anonim facand asa ceva. Iti apar datele in CV !
Stiu ca e greu de inteles dar daca orgoliul tau se manifesta prin asemenea actiuni asta nu poate fi blamabil. Aici nu discutam de Becali !

Plus ca din lectura articolului citat de userul ce-a deschis celalalt thread nu rezulta de niciunde ca apartamentul ar apartine lui Voiculescu:

Cu aceste gânduri în minte, suntem bucuroși să vă anunțăm că ne-am mărit cartierul de suflet MagicHOME din Cluj cu un apartament de două camere situat foarte aproape de primul MagicHOME din Cluj.
Acest lucru a fost posibil mulțumită generozității unor oameni care au pus căsuţa aceasta primitoare la dispoziția familiilor afectate de cancer.

Personal, sunt convins ca toate acuzele astea stupide legate de "mita electorala" in cazul in discutie sunt aduse sau din superficialitate sablonarda (fara sa fi analizat mai in amanunt problema), din rea vointa (legata de participarea lui la guvernul Ciolos) sau din cauza unor idei preconcepute.

In alta ordine de idei, cum spunea colegul, e vorba de binefacere. Iar daca Voiculescu va participa la ceva electoral iar cei ce-au avut parte de ajutorul dat vor opta pentru el e o situatie win-win.
Orice candidat intro campanie electorala e judecat si considerat bun sau rau dupa faptele sale. Penibil si punibil e cel ce invoca facerile de bine in favoarea sa sau cel ce le conditioneaza in favoarea sa.

Edited by argonaut, 11 October 2018 - 01:19.


#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Poate nu este nimic necurat, cine stie.
Dar, repet, milionar sa fiu, as face bine prin interpusi, sa nu ma afle nimeni.

#26
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,618
  • Înscris: 15.01.2017
De ce nu va donati si voi proprietatie ca mai apoi sa culegeti niste roade electorale indoielnice?

Edited by catalina1, 11 October 2018 - 06:49.


#27
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View Postcrisstonne, on 11 octombrie 2018 - 00:40, said:

Eu nu as face caritate despre care sa se afle.
Nici macar nu spun ca am facut sau nu.
Altfel, este doar satisfacerea orgoliului.
Stiu ca este greu de inteles.
Altfel nu avea cum sa stranga bani, sa ii implice si pe altii. Nu ai cum

#28
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 10.08.2005

View Postjimi91, on 11 octombrie 2018 - 00:13, said:

De ce trebuie sa blamam campaniile umanitare cand face ceva de bine? ca au si ei de castigat, nu vad care e problema....toata lumea castiga Posted Image....
ok, ce castiga promoterul?

#29
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,328
  • Înscris: 29.07.2013

View PostMarianG, on 11 octombrie 2018 - 07:14, said:

ok, ce castiga promoterul?

Ai habar cum functioneaza o fundatie ?

#30
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 10.08.2005
eu stiam ca la final de an trebuie sa fie 'pe zero', de asta intreb

View PostEpdm, on 11 octombrie 2018 - 06:26, said:

De ce nu va donati si voi proprietatie ca mai apoi sa culegeti niste roade electorale indoielnice?
de politica ma ating cu stampila si tastatura

#31
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,328
  • Înscris: 29.07.2013
Nonprofit nu inseamna ca acolo nu sunt angajati cu salarii. ;)

#32
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Cei care credeti ca e vorba (doar) de mita electorala va faceti iluzii. ONG-urile au un regim fiscal special si mai ales, au dreptul la o anumita confidentialitate asupra bilantului. Circa 15% din banii donati ajung la cei ajutati, restul sunt ”costuri de gestiune”.

Nevasta lui David Cameron primul ministru englez, a fost implicata intr-o escrocherie imobiliara in care asociatul ei a fost arestat. Tot ea impreuna cu escrocul aveau un ONG. Asa ca orice om cu bun simt s-ar intreba cum face un om sa fure intr-o afacere, si sa fie cinstit intr-o ONG unde nimeni nu-l intreaba de sanatate ?

Unele ONG-uri au provocat scandaluri grave cu vanzari de ajutoare (in fosta Iugoslavia) si prostitutie de minore (ofereau ajutoare familiilor care-si dadeau copilele in schimb). Toate scandalurile astea au fost musamalizate.

#33
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006

View Postargonaut, on 10 octombrie 2018 - 22:42, said:

Castiga promotorul unei asemena campanii capital electoral?
Da. Orice acțiune care îi crește notorietatea se poate spune că îi aduce capital electoral. Poate să fie promotor de campanii umanitare, actor, sportiv, starletă etc. Important e să fii vizibil. Chiar dacă nu ai cochetat încă cu politica.

#34
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Problema e pusa in ciuda cumva. Cam asta am vazut ca e norma, pe principiul daca eu nu am nimic de castigat, sa nu aibe nimeni nimic de castigat.
Ma indoiesc ca in cazul ala particular locuinta aia a fost oferita fara a se urmari niciun castig de imagine dar fapta ramane. Fiecare o judeca dupa mimtea lui. E f posibil ca pt fiecare simpatizant castigat sa mai "castige" 2 contestatari.

#35
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
M-as astepta ca tocmai  Varanul&co sa initiezeastfel de subiecte pentru a avea ocazi de a se victimiza "lume lume uite cum numa lasa rezistii sa salvez copii bolnavi de cancer"!

Contestarea actiunii umanitare aduce un capital de simpatie(si pe cale de consecinta electoral) si mai mare.

So, " Macar atat bine, printre ticalosii, sa faca si antenistii pe lumea asta".

Edited by iulian_k, 11 October 2018 - 09:56.


#36
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Exista enorm de multe similitudini intre asa zisele campanii umanitare din RO si cele din Columbia lui Escobar.....deci am ramas uluit sa constat ca ai nostri "lucreaza" exact cum lucrau mafiotii columbieni cu populatia saraca. Acelasi stil de lucru intre Pablo Escobar si Gigi Becali ori Voiculesc, toti fiind niste escroci unul cu droguri altul cu terenuri cu statul, etc.
Nu cred in altruismul escrocilor mai ales in RO este fals ca si averea lor facuta ilicit. E doar un circ pt.prostime. Multi columbieni il plang si azi pe Escobar fara sa aiba habar macar ce-a facut ala pe-acolo. Singura diferenta intre mafiotii nostri si cei columbieni este ca ai nostri inca nu folosesc mitraliera.....inca....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate