Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

A lucra ca programator de acasa. Cum?Cat?Unde?

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Salutare, as vrea sa aflu cat mai multe informatii relevante (pe care nu le gasesti pe internet, de regula) despre cum cum e sa lucrezi ca si programator de acasa.

Pe scurt, ma bate gandul sa incerc sa fac asta pana reusesc sa-mi rezolv niste probleme (printre care si medicale) si sa ma stabilizez. Daca imi place si reusesc sa avansez si sa fiu eficient atunci poate reprezenta o viitoare cariera.

Sunt fluent in engleza, invat repede, am gandire logica, ma pricep la calculatoare si la ce inseamna si ce ofera internetul insa nu am experienta in programare. Practic niciodata nu am considerat computerul (si toate lucrurile legate de el) ceva mai mult decat o unealta (comunicare, informare, entertainment, etc.).

Ideal m-ar interesa sa pot sa avansez cat mai repede si usor si sa fie vorba de un limbaj de programare care sa aiba viitor si, probabil, sa fie cat mai cautat (ca sa pot sa am mai multe variante/optiuni).

Nu sunt din ala care vrea sa castige mii sau, poate chiar, sute de euro din primele luni si stiu ca dureaza ceva timp pana cand incepi sa inveti programare si sa devii autonom.

Defapt, rolul topicului e sa-mi dau seama daca solutia asta e viabila sau nu.

As vrea sa stiu cat de repede ati invatat voi, cum ati invatat, ce ati invatat, cum si unde ati reusit sa prindeti de munca (angajat full time la vreo companie sau poate ca independent pe diverse siteuri sau programare pentru diverse persoane prin recomandari, rude, s.a.m.d.) etc. Si as vrea sa mai stiu ce fel de programare faceti. Aplicatii ? Jocuri ?

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 vidiandrei, on 10 octombrie 2018 - 17:29, said:

As vrea sa stiu cat de repede ati invatat voi, cum ati invatat, ce ati invatat, cum si unde ati reusit sa prindeti de munca (angajat full time la vreo companie sau poate ca independent pe diverse siteuri sau programare pentru diverse persoane prin recomandari, rude, s.a.m.d.) etc. Si as vrea sa mai stiu ce fel de programare faceti. Aplicatii ? Jocuri ?
Lucrez de acasa in principal, deci probabil te pot ajuta cu informatii - desi nimic legat de Romania in particular.

Inainte de toate, citeste raspunsul meu excelent la o intrebare similara: https://forum.softpe...8#entry14073288

Apoi raspunde la urmatoarele intrebari:

1. varsta?
2. ocupatie momentana?
3. pregatirea actuala?
4. ce legaturi ai cu gandirea analitica? listeaza totul, de la olimpiade de matematica castigate in generala, pana la lucrari de licenta in alte domenii gen economie, etc, care au implicat gandirea analitica

#3
Libertarian

Libertarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 19.09.2018

 OriginalCopy, on 10 octombrie 2018 - 17:47, said:

4. ce legaturi ai cu gandirea analitica? listeaza totul, de la olimpiade de matematica castigate in generala, pana la lucrari de licenta in alte domenii gen economie, etc, care au implicat gandirea analitica
N-au alea treaba cu "gandirea analitica" ci cu toceala.

#4
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
In primul rand gandeste-te ca a lucra ca programator inseamna mai mult de a "baga cod".
Trebuie permanent sa inveti si sa cauti noutati, mai ales daca lucrezi de acasa, asta-i si mai dificil.
Nu conteaza limbajul, cel putin din punctul meu de vedere, asta nu-i important, limbajul il poti adapta, atata timp cat ai la baza gandirea analitica, cum a mentionat si OriginalCopy.
Adica ar trebui sa fii in stare sa gandesti rezolvarea unor probleme prin algoritmica si apoi spre final prin implementarea in pseudocod a solutiei alease.

Bun asta cu partea de programare, dar lucrand de acasa trebuie sa fii in stare sa faci si altceva... marketing, sa fii in stare sa "te vinzi", sa ai un portofoliu cu care sa-ti atragi clientii.
Ori sa "vanezi" proiecte si sa licitezi pentru a le rezolva (in functie de timp si banii ceruti).

Mai sunt si firme care angajeaza oameni ce pot lucra in domeniu, de acasa, spre exemplu ca tester, nu stiu sa dau exemple, dar cu siguranta sunt, trebuie doar sa cauti.
Ca tester, nu ai prea mult de-a face cu programarea, doar ca "tester automat" (QA automation).

Edited by Ciubex, 10 October 2018 - 18:08.


#5
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
1. 29
2. momentan nu lucrez (mai castig ceva bani pe ici pe colo dar nu am venit constant/fix)
3. marketing (foarte putine notiuni de webdesign insa au trecut cativa ani si stiu ca sunt multe diferente intre domeniile astea doua)
4. sunt o fire analitica insa nu am avut de-a face cu matematica pana acum. Poate doar cu ceva statistici/cercetari de piata cand am lucrat la diverse proiecte

Sincer, fiind contra timp m-ar interesa o abordare ceva mai superficiala a programarii sau, macar, anumite directii in programare care sa nu necesite ani de zile de pregatire si nici sa fie ceva extraordinar de complex. Tocmai de-aia si vreau sa aflu cat mai multe detalii despre cum au reusit sau reusesc unii si altii sa faca treaba asta.

Din ce citesc, cel putin, vad o gramada de oameni care au cariere in domeniul asta si nu sunt sau nu au fost super buni la matematica...

Am tot citit despre Python cum ca ar fi un bun limbaj de programare pentru inceput si ca e standardul prin scolile americane. Chiar e destul de simplu si rapid de invatat ? Are limitari fata de alte programe ?

Exista vreun fel de roadmap sau walkthrough la toata chestia asta ? Practic, problema mea este ca e un domeniu foarte complex si am o gramada de intrebari si nu reusesc sa gasesc suficiente raspunsuri.

#6
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Am început luând niște lecții de programare pe HC-uri în clasa a doua. Până la liceu am învățat pe cont propriu și apoi am făcut liceul pe profil de informatică și apoi am fost la facultatea de Info.

Lucrez de mulți ani ca dezvoltator software, dar văd că am comis o greșeală. Trebuia să lucrez/să mă prezint ca arhitect software.

Edited by RedDev, 10 October 2018 - 18:09.


#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 vidiandrei, on 10 octombrie 2018 - 17:29, said:

....cum e sa lucrezi ca si programator de acasa.

Pe scurt, ma bate gandul sa incerc sa fac asta pana reusesc sa-mi rezolv niste probleme .....
nu am experienta in programare.

deci tu ai acum niste probleme din cauza carora nu poti accepta un job normal, asa ca te-ai gandit ca n-ar strica sa te faci programator si sa lucrezi de acasa. temporar.
eu cred ca n-ai gandit suficient de bine treaba. daca tot e o chestie pe care o iei de la zero, cauta una mult mai bine platita. incearca, de exemplu, sa lucrezi ca si capitan de nava. se plateste mai bine decat it-ul. e un pic mai complicat sa lucrezi de acasa, dar gasesti tu o modalitate, ca esti o fire analitica.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ca sa lucrezi de acasa, intai trebuie sa lucrezi undeva intr-o firma sa ai niste ani de experienta. De exemplu sa luam ca facem un site web (nu o aplicatie care e si mai grea). Cand esti incepator stai foarte mult pana reusesti sa o faci, iar dupa cativa ani de munca o faci cu ochii inchisi. Tot asa e pe orice ai aplica. Experienta isi spune cuvantul. Cei care au lucrat din prima de acasa, au lucrat foarte mult acasa si s-au pregatit, foarte multe proiecte, multa experienta, etc... si sunt cam rari, iar aici nu cred ca e cazul :)

#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 vidiandrei, on 10 octombrie 2018 - 18:06, said:

1. 29
2. momentan nu lucrez (mai castig ceva bani pe ici pe colo dar nu am venit constant/fix)
3. marketing (foarte putine notiuni de webdesign insa au trecut cativa ani si stiu ca sunt multe diferente intre domeniile astea doua)
4. sunt o fire analitica insa nu am avut de-a face cu matematica pana acum. Poate doar cu ceva statistici/cercetari de piata cand am lucrat la diverse proiecte

Sincer, fiind contra timp m-ar interesa o abordare ceva mai superficiala a programarii sau, macar, anumite directii in programare care sa nu necesite ani de zile de pregatire si nici sa fie ceva extraordinar de complex. Tocmai de-aia si vreau sa aflu cat mai multe detalii despre cum au reusit sau reusesc unii si altii sa faca treaba asta.

Din ce citesc, cel putin, vad o gramada de oameni care au cariere in domeniul asta si nu sunt sau nu au fost super buni la matematica...

Am tot citit despre Python cum ca ar fi un bun limbaj de programare pentru inceput si ca e standardul prin scolile americane. Chiar e destul de simplu si rapid de invatat ? Are limitari fata de alte programe ?

Exista vreun fel de roadmap sau walkthrough la toata chestia asta ? Practic, problema mea este ca e un domeniu foarte complex si am o gramada de intrebari si nu reusesc sa gasesc suficiente raspunsuri.
Cea mai buna abordare in aceasta situatie si cu scopurile pe care ti le-ai propus e sa nu incepi de la zero in ansamblu vorbind (dureaza 6-10 ani de studiu, poate mai putin, in functie de talent, pana devii programator cu acte in regula), ci sa construiesti pe baza a ceea ce stii deja.

Statistica aia te poate ajuta enorm, foloseste-o ca platforma de start, ca fundatie. Reimprospateaz-o, si apoi treci la data engineering, data analysis, machine learning - astfel de domenii unde faci in principiu modelarea matematica, si programarea "doar de nevoie".

Plecand de la premiza ca esti foarte bun la statistica, poti face lejer 80k+ (eur/usd) / an daca lucrezi pentru clienti din vest.

Python e cel mai apropiat limbaj de nevoile tale. Probabil vrei sa incepi intr-un mediu gen sagemath. Si cel mai probabil va trebui sa inveti si R si/sau julia si matlab la un moment dat, dar astea sunt deja "detalii".

In python ai multe biblioteci deja existente care te scapa de multa munca, dar trebuie sa ai cunostinte robuste de statistica ca sa stii cum sa le utilizezi, interpretezi input/out si cum sa le combini in moduri care au sens dpv matematic.

#10
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Ce alta optiune ai avea sa faci bani in perioada asta ?
Te pricepi la altceva, cu / fara calculator, si ai putea sa faci aia in perioada asta ?

#11
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Salut, ai studii superioare de specialitate?

#12
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Nu am studii de specialitate in IT.

Am diverse optiuni de lucru daca nu ar fi viabila treaba cu programarea insa nimic spectaculos si din cauza unor probleme de sanatate unele sunt "off limits". De-aia m-ar fi interesat ceva de acasa, pentru o perioada de timp.

Pe partea de calculatoare as putea lucra, de exemplu, in mentenanta hardware/software dar si alte tipuri de joburi care au legatura cu IT-ul care nu necesita cine stie ce cunostinte inainte.

Referitor la "clienti": exista siteuri, platforme, portaluri, ceva unde cererea si oferta se intalnesc cum sunt siteurile alea unde cineva face ceva pentru tine pentru X dolari ? (evident aici vorbim de cineva care nu lucreaza pentru o companie ci ca independent)

Imi aduc aminte ca am citit despre cineva care a inceput sa "lucreze" dupa vreo 6 luni. Presupun ca e vorba de chestii mai simple si nu complexe. Cam ce ar putea sa lucreze persoana aia ?

Edited by vidiandrei, 10 October 2018 - 18:44.


#13
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
poti sa uiti de portofoliu. nu ai cum sa ti-l faci intr-un timp atat de scurt.
iti alegi un limbaj / platforma / librarie / framework / ce vrei tu, si il inveti. si dupa ce crezi ca il stapanesti cat de cat, iti cauti clienti.
daca vrei web dev, vezi react/angular/vue, nu iti pierde timpul cu altceva!

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 vidiandrei, on 10 octombrie 2018 - 18:06, said:

fiind contra timp m-ar interesa o abordare ceva mai superficiala a programarii sau, macar, anumite directii in programare care sa nu necesite ani de zile de pregatire
Nu exista asa ceva, pe repede inainte si avand cautare. Cine-ti da banul vrea calitate si ceva complex.

 vidiandrei, on 10 octombrie 2018 - 18:06, said:

multe detalii despre cum au reusit sau reusesc unii si altii sa faca treaba asta.
Nu a reusit nimeni sa invete doar trei lulele de pe urma carora sa castige bani de trai.

Edited by neagu_laurentiu, 10 October 2018 - 19:52.


#15
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 YourFan, on 10 octombrie 2018 - 18:28, said:

Salut, ai studii superioare de specialitate?
Are neaparat nevoie de asa ceva ca sa lucreze freelancer / acasa ?!
Nu prea cred.

#16
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Să devii programtor nu este ca și cum să devii căntăreț; dacă are unul voce poate începe la orice vârstă să cânte ca participant la evenimente ale cunoscuților și apoi să fie invitat de alții care l-au ascultat, astfel făcânduși clientelă, în timp își mai dezvoltă repertoriul și are ocupație sigură; în cazul unei profesii ca programator e ca și cum ai vrea să devii tenor(ori soprană).

LE mă refer la programare și nu un limbaj de programare anume; un limbaj îl înveți în câteva zile și poți fi lector.

Edited by jobist, 10 October 2018 - 20:38.


#17
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Cred ca despre freelancing vroiam sa stiu, defapt... La urma urmei altceva mai complicat n-am cum sa fac intr-o perioada destul de scurta de timp...

E viabil sa poti sa devii freelancer in programare in cateva luni si sa si poti sa castigi ceva bani (iarasi nu vorbim de mii de euro, poate nici de sute) ? Evident ma refer la chestii simple nu complexe.

Daca da cam ce sunt pusi sa faca oamenii pentru clientii lor ? Mai mult de atat, cum gasesti clientii astia ? Presupun ca ar fi un avantaj sa stii cat mai multe limbaje de programare...

Edited by vidiandrei, 10 October 2018 - 21:13.


#18
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 vidiandrei, on 10 octombrie 2018 - 21:12, said:

Cred ca despre freelancing vroiam sa stiu, defapt... La urma urmei altceva mai complicat n-am cum sa fac intr-o perioada destul de scurta de timp...

E viabil sa poti sa devii freelancer in programare in cateva luni si sa si poti sa castigi ceva bani (iarasi nu vorbim de mii de euro, poate nici de sute) ? Evident ma refer la chestii simple nu complexe.

Daca da cam ce sunt pusi sa faca oamenii pentru clientii lor ? Mai mult de atat, cum gasesti clientii astia ? Presupun ca ar fi un avantaj sa stii cat mai multe limbaje de programare...
Modul de functionare al lumii in care traim nu e compatibil cu dorintele tale.

Functioneaza asa:

clientii te platesc o suma in functie de ce produci pentru ei. Cand platesc, platesc tocmai abilitatea ta de a rezolva probleme. Problemele astea nu sunt aceleasi pentru toti clientii, iar viitorul nu il putem prezice.

De aceea tu trebuie sa stii tot ce misca, macar dintr-o nisa.


Ce ti-am dat e cea mai restransa nisa in care ai avea cele mai multe sanse.


Sanse pentru lucruri mai simple nu ai, deoarece concurezi cu firme indiene care au zeci de angajati pe care ii platesc cu firmituri, dar care stiu sa faca tot ceea ce tu nu stii - lucrurile alea simple.


Tu nu ai nici deschiderea unei firme, nici puterea de marketing, nici nimic de acest gen, ca sa te impui in fata acelor firme indiene.



Asadar, pentru situatia ta concreta si ce vrei tu: statistica sau nu existi.

Alternativ, poti sa iti schimbi dorintele. Poti sa zici "ok, sunt dispus sa investesc 2 ani in studiu serios 50h/w".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate