Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Declinul Nokia

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Au fost sabotati, devenisera si neglijenti.
Si aroganta a jucat un rol important. Ca meseriasi, au fost mereu tari. Pana la final. Chiar si acum exista tehnologii pentru care inca primesc bani.
Declinul nu a inceput cand a aparut Google. Acesta, declinul lor a fost pregatit in prealabil.
Dupa ce au scos si E72, au cazut definitiv. Si ei au jucat pentru echipa adversa, cumva, in sensul ca erau foarte scumpi, chiar si cand aparuse pe piata un concurent mare. Asta a permis Samsung sa iasa din anonimat si Google sa se lanseze.
Cam anul 2009 a aratat clar ca Nokia urmeaza o panta descendenta. Apoi...au imbratisat Microsoft...producator care a ingropat tot ce a insemnat telefon mobil.
Pacat..am iubit Nokia. Nu-ti era frica de ce cumpari, ca acum cand telefoaneel explodeaza, se exfoliaza etc...

#20
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Nokia era pe cai mari si scoatea telefoane ~ saptamanal.
Era un hos complet, precum mi se pare mie ca e acum la Samsung.

Problema lor a venit la aparitia smartphone-ului cu ecran tactil.
Nokia investise enorm in Symbian, dar Symbian nu era gandit pentru touchscreen.

Si au trecut ani buni, timp in care ei tot scoteau telefoane cu tastatura, iar Apple si Samsung castigau zilnic procente de piata.

#21
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Din păcate telefoane exlcusiv cu touch au câştigat piaţa. Mie îmi plac cele cu tastatură fizică.
Dar cred că au început să se ducă în jos de dinaintea maniei cu smart. Scoteau modele simple, cu ecran colorat uneori, însă funcţiile erau aiurea, telefoanele nu mai aveau calitatea de odinioară... 3310 şi 3410 erau destul de simple, dar durabile. Am avut şi 1650 asamblat în Ro şi era destul bun... în schimb am avut cu C01 (cred că aşa se numea modelul) făcut în China şi era o praştie   :disgust:

#22
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postmishuletzu, on 10 octombrie 2018 - 17:36, said:

Ca detinator al unui telefon cu Windows, pot spune că Nokia a jucat o carte pierzătoare mergând pe mâna celor de la Microsoft.  Microsoft nu a reușit să implementeze succesul lor din desktop ori laptopuri si pe telefoane și tablete. Oricum, nișa tabletelor e una extrem de restrânsă, după ce se credea acum câțiva ani că pot inlocui laptopurile.

Pana la urma a fost microsoft vs google... 2 giganti... amandoi aveau potential. Au avut GHINION cum zice Iohannis :))

#23
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Nu prea intelegi comnceptul.
Primele telefoane cat de cat Smart erau cu Symbian si cu tastaturi mai mult sau mai putin complete.

Avea seful un Nokia Communicator, o minune fratilor!

Nokia nu a jucat nimic, Nokia a vandut brandul, pantentele si facilitati de productie catre Microsoft, lasand parca 10 ani spre folosinta numele pe telefoanele produse de MS.

#24
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Era symbian e cu totul altceva, erau ok atunci pe moment, insa dupa un timp au decazut tare de tot, s-au oprit din inovat. Stiu ca am avut si nokia N95 (ala negru de 8gb) era Iphone-ul Xs Max 512gb din acest moment :) seria comunicator iarasi era misto, insa concurenta e evoluat tare. Iphone a dat startul, concurenta a incercat si ea cum a putut 1-2 ani, apoi au cam trecut pe android cand au vazut ca nu merge treaba bine, nokia in schimb a mizat pe microsoft totul si in timp au cam decazut.

#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Decaderea a inceput de la piata, de la clienti care au preferat imbecilitatea android care e cel mai prost optimizat si facut intentionat sa fie repede depasit si sa mearga din ce in ce mai prost cu fiecare update.

Nokia putea sa mearga pe mego sau altceva cum au avut la Nokia N900, etc., dar daca piata prefera sisteme mult mai proaste si mult mai imbecile, nu era vina lor.

#26
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Intr-o buna zi, poate peste 10 ani, nimeni nu poate spune cu certitudine...sunt absolut convins ca o sa ajunga si Apple intr-un asemenea moment, concurenta accerba din China si Corea de Sud & preturile de dumping o sa-i mature catre abis.
In doi ani de aici, e posibil ca Xiaomi sa-i intreaca in materie de vanzari, s-ar putea ca ala sa fie momentul culminant care o sa le genereze declinul !

Edited by doxan, 10 October 2018 - 20:08.


#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Depinde de cât de mult le vor place clienţilor produsele concurenţei. Că degeaba e ieftin dacă face navigatul pe internet un coşmar.
Sud Coreeni de la "Samsung" sunt deja pe locul 2, aşa că...

#28
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

View PostAdm, on 10 octombrie 2018 - 19:24, said:

Nokia investise enorm in Symbian, dar Symbian nu era gandit pentru touchscreen.
Symbian^3 era foarte ok din punct de vedere a touch-ului (mai ales Belle) ... problema e ca nu suporta noile procesoare performante, rezolutiile mai mari, trebuiau rescrise aplicatiile, etc. Au incercat ceva cu Meego care era foarte fain, dar nu avea nici macar aplicatiile pe care le avea Symbian, apoi au trecut la Windows Phone/Mobile care din punctul meu de vedere era chiar fain, pe care Microsoft nu l-a sprijinit insa cum trebuia. Eu am si acum telefon cu Windows Mobile (Lumia 950), fara nici o reinstalare de 3 ani si merge foarte bine, noul iPhone XS cu super Retina-ul lui are rezolutie mai mica la ecran decat telefonul meu vechi de 3 ani si rezolutie/calitate inferioara si la camera, dar inevitabil va trebui sa-l schimb la un moment dat si n-am cu ce ... a, si camera cum am avut pe Nokia 808 Pureview cu Symbian (cu senzor de 1/1.2", 41 MP si xenon, era de 6 ori mai mare senzorul decat cel de la iPhone-ul de atunci, care avea 1/3.2" si 8 MP) probabil nu o sa mai vedem.

Edited by utopium, 10 October 2018 - 20:19.


#29
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Va mai aduceti aminte cat s-a  chinuit nokia sa scoata primul telefon dual-sim?..cand era maxim de cerere?

Samsung domina piata, scotea model dupa model, chiar si producatorii mai mici chinezi aveau in oferta....Nokia nu....tot anunta un model basic...din genul alora cu lanterna.

#30
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
@ utiopium : mi-a zis cineva că "Nokia" erau tari la partea de camere.

#31
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

View Postdjl, on 10 octombrie 2018 - 20:28, said:

@ utiopium : mi-a zis cineva că "Nokia" erau tari la partea de camere.
Am avut N8, 808, 950, adica flagship-urile foto ale lor din 2010 incoace ... super ok din punctul asta de vedere, net peste concurentii lor de la acea vreme. Acum sper sa apara Nokia 9 care se zvoneste ca e camera-oriented ... sa vedem.

#32
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Postdjl, on 10 octombrie 2018 - 20:13, said:

Depinde de cĂąt de mult le vor place clienților produsele concurenței. Că degeaba e ieftin dacă face navigatul pe internet un coșmar.
Sud Coreeni de la "Samsung" sunt deja pe locul 2, așa că...

Huawei sunt pe locul 2 la vanzari nu Samsung(care ocupa primul loc).
Samsung este pentru Android ce este Iphone pentru iOS, Apple vinde doar telefoane premium(cateva zeci-100 de milioane anual) dar si Samsung vinde cateva zeci de milioane( anul trecut parca 60-80 de milioane).

Nu stiu cum sa zic dar daca Sony, Toshiba si Samsung doresc(desi este o treaba ipotetica :) ) se trage cortina peste tot ce poarta numele de smartphone si alte electronice.

Edited by i0nut_tt, 10 October 2018 - 21:18.


#33
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Calitatea finisajelor care le intalnim la  competitorii chinezi (Xiaomi, ZTE si Oppo) s-au imbunatatit dramatic in ultimii doi ani, Apple va mintit ca vezi Doamne duraluminiul ar fi un material scump, premium. Dimpotriva, e super ieftin, datorita supraproductiei a ajuns sa coste mai putin decat fierul ordinar! Doar Nokia a construit pe vremuri telefoane serioase, premiun, avand carcase din titan sau chiar folosind metale pretioase ( divizia Vertu).

Edited by doxan, 11 October 2018 - 11:30.


#34
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Samsung detine o cota foarte mare de piata datorita telefoanelor care se incadreaza in orice buget de la ieftinaturi de 5-600 lei pana la telefoane amiral ( flagship ). Telefoanele ieftine de calitate sunt bread-and-butter in materie de vanzari. Degeaba vinzi un telefon de 4000 lei la o saptamana cand vinzi 5-600 telefoane ieftine tot intr-o saptamana. La Huawei tocmai aceasta nisa lipseste telefoanele pt orice buzunar. La fel si la orice alt competitor care ar veni puternic din urma inclusiv Nokia. Din pacate la ora actuala piata smarphone-urilor e cam stabila si doar daca s-ar crea o fuziune Huawei Xiaomi si Nokia ar putea teoretic sa egaleze la vanzari si RD cu Samsung

Edited by Nytro84, 11 October 2018 - 11:44.


#35
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Fuziunea Huawei-Xiaomi-Nokia ar functiona daca ar produce si componente.
In afara de carcase, placi de baza, procesoare si modemuri(Huawei), toate companiile mentionate nu produc mai nimic in acest domeniu.
Competitorii l-au lasat "pe" Samsung sa creasca,  ba chiar l-au ajutat: au cumparat/cumpara memorii RAM, spatii de stocare(UFS si altele), ecrane, mai nou senzori foto.

#36
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Procesoarele performante sunt găselnița Google. Android este ca un cal bătrân: mânca tot cât unul tânăr, muncește mai puțin. Ce făceam cu 256 mega de RAM, cu Symbian, adică navigare, flac și video la rezoluție măricică, am făcut și cu Android. Ba, mai rău. Cu un giga, Android abia se târa. Am suferit după Symbian, dar a fost un SO al trecutului.  Android mai are mult de tot, după reconfigurări grave, până la a ajunge să treacă din sfera entertainment-ului, din care nu a reușit să iasă nici acum după ani de zile, chiar cu furăciuni sau concurență neloială.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate