Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Evazioniștii scapă de urmărirea penală dacă achită prejudiciul integral, plus 20% din sumă

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
172 replies to this topic

#163
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Posttipareth, on 11 octombrie 2018 - 17:54, said:

Evaziunea e aia facuta cu buna stiinta


Nu există evaziune făcută fără știință sau din greșeală. Ai instrumente menite pentru îndreptarea erorilor contabile, ai posibilitatea de a completa o factură pe care ai uitat s-o bagi în contabilitate, scoaterea unei facturi, sau alte erori. Evaziunea se face mai mereu cu cunoașterea prevederilor legale.


Este mult mai întâlnită în rândul micilor contribuabili decât a celor mari. Evaziunea în rândul marilor contribuabili e aproape inexistentă. Acolo se face ceea ce unii numesc "evaziune legală", de exemplu diminuarea profiturilor în vederea plății unor impozite mai mici. Nu confunda evaziunea cu mita.


Treaba asta cu "săracii" nu prea ține. Tanti cu zarzavat are legislație specială care îi permite accesul într-o piață pentru a-și vinde produsele din gospodăria proprie, activitate care nu prea e fiscalizată tocmai pentru a nu-i cere bani cum îi ceri unui SRL. La fel există programe sociale, ajutoare. În România nu se moare de foame.


Eu nu am o situație materială bună, dar nu am probleme în a-mi face griji ce mănânc mâine. Cu toate astea, am interfon la bloc, încui mașina în parcare și ușa de la intrare. Doar pentru că am o situație materială mai bună decât alții nu înseamnă că ar trebui să fiu de acord ca cei care nu o au să-mi fure bunurile. Cei cu o situație materială precară au posibilitatea de a sta în legalitate, au ajutoare sociale, pot găsi locuri de muncă. În cazul evaziunii, concurența neloială e problemă mai mare decât plata efectivă a taxelor. Nu reușești să găsești un instalator sau un muncitor care să-ți dea o factură, pentru că n-au loc de cei care practică asta fără a plăti taxe. Iar calitatea serviciilor are de suferit. Astea sunt lucruri pe care le plătim cu toții, de multe ori direct, plătim servicii de proastă calitate și multe taxe, pentru a conviețui cu practicile ilegale.


Din punctul meu de vedere, evaziune nu ar trebui iertată niciodată, indiferent de nivelul ei. Când ajungi să nu mai fie o problemă, atunci îți permiți să ușurezi pedepsele celor care o practică. Dar când îți influențează atâtea sectoare economice și este o problemă foarte gravă cu care ne confruntăm, nu le poți da mână liberă.



Această modificare legislativă e una heirupistă, ca și multe altele. Dacă va fi aprobată, va scădea evaziunea imediat după. Nu pentru că nu mai există evazioniști, ci pentru că ei scapă înainte de a fi condamnați. Ăsta e și rolul ei, că puteau să le dea amendă penală egală cu suma + 20%. Dar problema era că pentru aplicarea acelei amenzi, ei ar fi trebuit să fie condamnați. Deci ieșeau prost statisticile. Așa, un an sau doi, vom avea o scădere a evaziunii din punct de vedere statistic, dar va fi dezastru în anii următori.

#164
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,111
  • Înscris: 03.07.2008

View PostNFS01, on 12 octombrie 2018 - 14:01, said:

Omule,nici in china nu faci puscarie pt evaziune,era o actrita chineza cu evaziune de 20mil$,daca achita bani scapa de puscarie,ce vrei sa fim mai rau ca in china? Se aplica numai la prima fapta

Wesley Snipes, condamnat la închisoare pentru evaziune fiscală

Rapperul DMX, condamnat la închisoare, pentru evaziune fiscală

Ronaldo, condamnat la 2 ani de închisoare pentru evaziune fiscală

Justitia italiana i-a condamnat miercuri pe Domenico Dolce si Stefano Gabbana la un an si opt luni de inchisoare, pentru neplata unor taxe in valoare de cateva milioane de euro.

#165
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,346
  • Înscris: 20.05.2005

View Postlucifer76, on 10 octombrie 2018 - 17:54, said:


De asta se dau legi care scapa infractorii de bulau, ca nu ii doare :). Man, 100 000 euro dati inapoi cand ai furat milioane sunt un mizilic, dar 5 ani de bulau in care nu mai poate fura chiar ca e nasol. Nu e mai simplu puscarie si inapoierea pagubei, iar daca nu inapoiaza dublarea pedepsei?

Nu dublarea pedepsei ci munca silnica pana la recuperarea pagubei.
In acest fel, nu se dublează pedeapsa pentru 100 lei paguba dar nici nu scapa dupa cativa ani la pagube foarte mari.


#166
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011
Munca silnica ca nu au dat din munca lor destul altora???

#167
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008

View Postcatalina1, on 12 octombrie 2018 - 17:43, said:

Munca silnica ca nu au dat din munca lor destul altora???

Nu destul, doar cat s-au angajat sa dea. Banii tai sunt aia after-taxes, daca nu e ok nu te obliga nimeni sa stai.
Sunt o droaie de state care nu-ti cer absolut nimic din munca ta.

On topic = in tara cu cea mai mare evaziune din EU e o prostie care nu merita bagata in seama.
Daca mai scade putin marginea aia de 20 o sa fie mai rentabil sa furi statul decat sa faci credit la banca.

#168
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
modelul american.

#169
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008
Nu e modelul american, e o aberatie.
Daca s-ar baga la noi metodele IRS-ului ar fi valea plangerii aici.

#170
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View Postvlad1102, on 12 octombrie 2018 - 20:18, said:



Nu destul, doar cat s-au angajat sa dea. Banii tai sunt aia after-taxes, daca nu e ok nu te obliga nimeni sa stai.
Sunt o droaie de state care nu-ti cer absolut nimic din munca ta.

On topic = in tara cu cea mai mare evaziune din EU e o prostie care nu merita bagata in seama.
Daca mai scade putin marginea aia de 20 o sa fie mai rentabil sa furi statul decat sa faci credit la banca.
S-au angajat? Nu s-au angajat sa nimic, le-a picat pleasca.

#171
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008

View Postcatalina1, on 12 octombrie 2018 - 23:55, said:

S-au angajat? Nu s-au angajat sa nimic, le-a picat pleasca.


Normal ca da.
Acum este ora 01.00 - pana maine la aceeasi ora poti fi intr-un loc in care nimeni nu-ti va cere nimic, ever, din banii tai.

Ca Duminica vei fi tot aici e decizia ta.

#172
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View Postcatalina1, on 12 octombrie 2018 - 13:49, said:

Momentan sunt blocata de logica de la punctul 1. Revin Posted Image

View Postcatalina1, on 12 octombrie 2018 - 17:43, said:

Munca silnica ca nu au dat din munca lor destul altora???
Vad ca ai revenit... cu aceeasi idee.
Evazionistii te fura mai mult decat bugetarii, fiindca te obliga sa platesti aceiasi bugetari de doua ori, o data pentru tine si inca o data pentru ei, pentru evazionisti.
Pretul unic al serviciilor publice e tranzactionat prin politica, nu prin evaziune.

View Postcatalina1, on 12 octombrie 2018 - 13:49, said:

O singura chestie adaug acum, legat de comentariul tau cu naivitatea: discutia e despre urmarirea penala, deci despre cei ce fac evaziune peste un anumit prag.
Prag? Sper ca n-aveai in vedere un prag de 100k.
Cand un procuror nu se deranjeaza pentru fapte de gravitate scazuta, este exact mijlocul de reglare naturala pe care il promovez in toate cazurile in care se discuta despre un prag.
Bibliografie:
https://lege5.ro/Gra...aziunii-fiscale
https://legestart.ro...psele-asociate/
De remarcat:
- pedepsirea faptelor necuantificabile
- pedeapsa cu amenda penala, care nu e specificata
- exista praguri, dar pentru... majorarea limitelor maxime ale pedepselor

View Postcatalina1, on 12 octombrie 2018 - 13:49, said:

Tocmai ca nu
De ce spui ca legea lu' Mitraliera nu s-ar aplica mai usor evazionistilor mai mici?
Evident, nu discutam despre cei pentru care procurorul nu se deranjeaza.

Edited by moftware, 14 October 2018 - 11:42.


#173
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011
Pentru ca evaziunea intra la penal abia peste un prag. Reciteste, te rog, ce am scris eu pe topicul asta tinand minte treaba asta.

Edited by catalina1, 14 October 2018 - 12:40.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate