Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Laptop - Ofiice - 2000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Salutare,

Am nevoie de un Laptop cu Windows Prof 10 preinstalat (prefereabil nou - dar poate fi Ok si SH) ce va fi folosit doar pentru activitate office, practic dupa el doar se va factura (smart bill + casa de marcat).

1. Cand se va face achizitia
In urmatoarele 10 zile.

2. La ce va fi folosit PC-ul
Office + internet

3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul)
1800 - 2300 Lei

4. Rezolutia si diagonala monitorului (existent sau cel de achizitionat)
Diagonala intre 14' si 16'

5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem
Nu este cazul

6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)
Prefer emag pentru ca mai am un voucher de 200 Lei si staufoarte ok cu garantiile (cel putin pana acum nu am avut probleme cu ei)

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

La care ii mai adaugi 4gb ram in service, daca vrei sa functioneze calumea.


Daca nu ai dori cu windows ai avea alternative mult mai bune. Sper sa ajunga 128gb din ssd. (cred ca mai raman sub 70gb)

#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Orice laptop cu macar 8 gb ram.
Merge si cu 4, daca iese ieftin.
Cel mai ieftin.
Presupun ca casa de marcat se conecteaza prin USB sau LAN ?!
De restul cumperi garantie extinsa (cred ca e valabila doar pentur persoane fizice, nu si pentru persoane juridice)

#4
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
N-am mai cumparat de f mult timp un calculator pt ca nu il folosesc la altceva decat la office si internet iar ultimul a fost cel mai ieftin de pe piata la momentul ala.
Deci, da, sigur ai nevoie de 8GB si nu stiu ce procesor.
De fapt nu! Un astfel de laptop trebuie sa aiba un ecran bun, o tastatura si un touch bune si eventual baterie buna, ca de aia e laptop. Acolo trebuie sa se duca banii.

In alta ordine de idei, daca doar sta pe birou si se lucreaza "dupa" el, ia un  desktop. Ai alta ergonomie. Monitorul sta unde si cum trebuie si tastatura la fel.

Edited by underb, 10 October 2018 - 09:36.


#5
Griggson

Griggson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 16.02.2015
https://www.emag.ro/...m/pd/D5Y52VBBM/

* procesor quad-core
* SSD 256GB (musai)
* 8GB de RAM

Asta ar fi sugestia mea dar nu are windows... acum poti sa iti cumperi o licenta OEM pana in 100 de lei (folosesc pentru uz personal) dar nu stiu cum o sa fie pentru o firma.

#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postunderb, on 10 octombrie 2018 - 09:34, said:

N-am mai cumparat de f mult timp un calculator pt ca nu il folosesc la altceva decat la office si internet iar ultimul a fost cel mai ieftin de pe piata la momentul ala.
Deci, da, sigur ai nevoie de 8GB si nu stiu ce procesor.
De fapt nu! Un astfel de laptop trebuie sa aiba un ecran bun, o tastatura si un touch bune si eventual baterie buna, ca de aia e laptop. Acolo trebuie sa se duca banii.

In alta ordine de idei, daca doar sta pe birou si se lucreaza "dupa" el, ia un  desktop. Ai alta ergonomie. Monitorul sta unde si cum trebuie si tastatura la fel.

Ecran - hai sa zicem, sa nu-ti belesti ochii in el 8 ore/zi
Se gaseste un ecran bun in bugetul ala ?

Tastatura - inutil, poti sa pui una pe USB si ai rezolvat problema.

Baterie - pentru facturare ?!
Probabil vrea laptop deoarece ocupa loc mai putin, arata bine la clienti, nu are atitea cabluri ca un desktop.

Touch screen - laptop obisnuit, ieftin, foarte ieftin, cu touch screen, la magazin ?
In praf, mizerie, butonat touchul ala de zeci/sute de ori/zi ?
Oare ce va ceda mai intii: balamaua ecranului sau touchul ?
Si cit de repede, 3-6 luni ?!
Se gaseste ceva cu touch screen in bugetul ala ?

De fapt, tu de ce ai scris pologhia aia, fara nici un fel de recomandare concreta ?

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cred ca se referea la touchpad, insa eu folosesc mouse indiferent de laptop :))

#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Muhaha touchpad bun ?!
Exista unele proaste, ce probleme au alea ?
Foloseste cineva touchpad 8 ore/zi ?
Am si vrut sa scriu touch (screen?), da' zic... neah, daca omul vrea baterie buna pentru folosire exclusiva in birou... stie el ce zice acolo, vrea lux, e touch screen clar.

Edited by trollerul_de_serviciu, 10 October 2018 - 09:53.


#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,390
  • Înscris: 08.02.2011
Daca pui tastatura externa pe USB la laptop s-a dus dracu' toate avantajele acestuia, mai bine iei unitate sff si pui monitorul peste ea, am vazut prin multe magazine asa ceva, putine folosesc laptopuri

Merge sa pui si unitatea sub birou si doar monitorul pe masa, cu tastatura si mouse wireless

#10
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Hai sa nu confundam un mediu de lucru cu biroul propriu si un calculator de birou cu unul pt home use.
Pe birou va sta doar un monitor pozitionat corect, la inaltimea si distanta care trebuie, o tastatura si un mouse wireless. Cablurile monitorului vor merge la unitatea centrala printr-o decupare a biroului. La fel si cele de la imprimanta sau alte periferice fixe.
Se foloseste si laptop daca ai nevoie de mobilitate sau doar citesti 2 emailuri. Altfel chiar o sa ai o gramada de mate pe birou care pleaca de la el, o faci maini de maimuta si o sa ai postura de "?"
Laptop fix cu tastatura wireless? De ce? E o prostie. De una pe USB, nu mai zic.
Legat de model concret, intai sa se hotarasca daca chiar vrea laptop sau nu.

Edited by underb, 10 October 2018 - 09:55.


#11
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
https://www.ebay.co....zfDvw8SjTdfrN4g

I5 - 16GB RAM - 480 GB SSD. Nu ai nevoie de mai mult. Nu e nou, dar e mult peste sistemele noi. O sa ai surpriza sa nu se incalzeasca deloc niciodata. Am avut un refurbished de asta de puteam raci berea pe el vara.

#12
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Si garantia ?
Cost transport, in caz de garantie ?
May not post to Romania - Read item description or contact seller for postage options. | See details

Item location:Croydon, United Kingdom



Posts to: United Kingdom

#13
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Da, greseala mea. Se pot gasi insa modele asemanatoare si in Romania, la preturi foarte bune, la orice magazin ce vinde calculatoare refurbished. Nu prea am avut tangente cu ele, doar cu evocomputers ceva de genul daca tin bine minte.

#14
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Un ProBook cu SSD https://altex.ro/lap...s-7-pro-10-pro/

sau de la emag, un model mai nou de 15.6" https://www.emag.ro/...a/pd/DXYRSSBBM/

#15
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Multumesc de sugestii :).
Laptopul va fi folosit chiar foarte putin si doar la facturare, aleg aceasta varianta pentru ergonomie (spatiu mic si dorinta de scapa de cabluri), nici bateria nu ma intereseaza foarte mult pentru ca va sta in priza tot timpul.

O varianta SH ca asta cum vi se pare ? - Au o promotie cu 5 ani garantie: https://www.abdcompu...d-webcam-22563/

#16
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Mai pune 4 gb de ram si e parfum.
Intreaba daca garantia de 5 ani este valabila si daca-l cumperi pe persoana juridica.

#17
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
O parere foarte buna, e Thinkpad L, nu e foarte vechi si are si SSD. i5-4300M e similar ca performante cu i5-7200U.

Despre pret nu am idee, putea fi mai mic fiind SH.

#18
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View Posttrollerul_de_serviciu, on 10 octombrie 2018 - 18:20, said:

Mai pune 4 gb de ram si e parfum.
Intreaba daca garantia de 5 ani este valabila si daca-l cumperi pe persoana juridica.

Da, garantia de 5 ani se aplica inclusiv firmelor.

Cu 8GB de RAM si Windows Profesional 10 pretul ajunge la 1658 Lei. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate