Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Se poate plati direct la trezorerie in baza sumelor din declaratia unica ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Salutare. Am depus declaratia unica pentru un PFA la norma fixa (cand era denumita 212) la ANAF. In spatiul virtual nu am nimic de plata.
Cum procedez, merg cu declaratia unica direct la trezorerie ? As fi vrut sa platesc direct din homebank, cum faceam pana acum pe baza notelor de plata care ieseau la interogare din spv, dar in baza la ce acum ?
Multumesc frumos, ma scutiti de un drum la anaf, nu pot sa sufar ce e pe acolo...

#2
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,522
  • Înscris: 08.12.2009
https://www.anaf.ro/...e/codurile_iban

#3
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Ai nevoie de decizie de impunere, nu stiu cum poti obtine asta, daca nu ai una deja generata.
Trimite-le si tu un mesaj din spatiul virtual pentru a ti se trimite decizia de impunere, pentru a plati contributiile aferente activitatii desfasurate.

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Nu se mai face decizie de impunere de anul asta, fiecare isi calculeaza :)

Trebuie sa dau si eu pe la ANAF zilele astea sa cer detalii.

#5
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Pai am in declaratie sumele, as putea sa le platesc pe acelea. Dar ar fi fara bonificatie, si in plus am incercat in homebank-ul de la ING, dupa ce introduc contul imi cere denumirea institutiei si cif-ul ei; nici macar un camp sa ceara CNP-ul contribuabilului. Daca nu se face imperecherea platii cu declaratia mea, care vad ca nu este decat pe hartie, nu apare in sistem ???

#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Ptii... drace... nu am stiut ca nu se mai elibereaza declaratii de impunere, pai si io de unde naiba stiu cat am de plata?
Ca m-am trezit intr-un an cand aveam PFA ca aia de la sanatate in loc sa-mi ia 6.5% mi-au luat 5.5% si cu hartiile lor in mana, anul urmator m-au pus sa platesc diferenta si chiar daca vina era a lor, tot eu am iesi rau.
Acum la noi se tot schimba procentele astea si habar nu am ce trebuie sa platesc.

#7
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
E super-aiurea anul ăsta. Au stricat încă un sistem care mergea bine, puteai plăti pe ghiseul.ro sumele pe care aceştia le sincronizau lunar cu baza de date ANAF.
Acum, cucu şi pupăza. Prin virament (eu unul nu am încredere că nu încurcă plăţile, zic pas) sau ca pe vremuri, cu foaie de vărsământ de la inspectorul de zonă, plătit la ghişeul trezoreriei.

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu stiu.. cum naiba ati procedat sa puteti plati pe baza declaratiei unice.  Eu va spun experienta mea:  am depus pe SPV o declaratie estimativa pe 2018 pentru niste venituri din chirii realizate de parintii mei (ei nu prea se pricep cu calculatorul).  A functionat totul ok, apoi a trebuit sa-i trimit lu maica-mea declaratia in format hartie.. s-a dus cu ea la ANAF (etajul 2) si i-au dat de acolo o noua hartie cu care sa poata plati in numerar la trezorerie.   Cred ca se putea plati si prin internet-banking, n-am incercat si oricum nu stiam contul, ca difera de la judet la judet... decat sa platesc aiurea, am preferat aceasta varianta.

Daca ati procedat altfel, spuneti pe aici sa stie lumea.

Mi se pare absolut, dar absolut imbecil ca au facut SPV-ul sa depui online dar fara niciun fel de varianta de a plati online, adica sa-ti apara drku contul pe hartia aia care e confirmarea de primire sau ce-o fi, sau sa-ti trimita ei in sistem, ceva cu ce ai de plata si in ce cont.

Edited by rosix, 30 January 2019 - 12:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate