Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Amenzi parcare- politia locala Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017
Am inteles ca a aparut o noua lege acum initiata de avocatul poporului care nu mai permite politiei locale sa dea amenzi de parcare si nici macar sa lipeasca instiintare pe masina care ocupa un loc de parcare inchiriat de la primarie.

Practic daca iti ocupa cineva locul inchiriat de la primarie, atunci cand suni la politia locala ei vin la fata locului doar sa constate, nu dau amenda nu il instiinteaza pe sofer sa se prezinte la sediul politiei locale..doar constata intr-o fisa si cam atat. Chipurile daca respectivul se intampla sa fie domiciliat in acelasi sector politia locala trebuie sa se duca la el la usa sa il roage probabil sa mute masina.

Ati patit, stiti ceva mai detaliat despre subiectul asta?

#2
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
NU stiu unde ai citit tu legea asta si mai ales daca mi-ai spus de fata palida ala de avocat e clar. Iti spun cum este in sectorul 3, ai parcat aiurea vine locala iti trage o amenda si gata. Daca parchezi in scuar, pe trecerile de pietoni o si ridica, amenda+ridicare 1100 lei

Edited by flavius18, 09 October 2018 - 21:46.


#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 flavius18, on 09 octombrie 2018 - 21:41, said:

NU stiu unde ai citit tu legea asta si mai ales daca mi-ai spus de fata palida ala de avocat e clar. Iti spun cum este in sectorul 3, ai parcat aiurea vine locala iti trage o amaneda si gata.
Si daca nu esti langa masina ce face polutia locala? Asteapta langa  masina pana te intorci ca sa te amendeze?

#4
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Iti lasa instintarea in geam.

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 stalker2142, on 09 octombrie 2018 - 21:35, said:

Am inteles ca a aparut o noua lege acum initiata de avocatul poporului care nu mai permite politiei locale sa dea amenzi de parcare si nici macar sa lipeasca instiintare pe masina care ocupa un loc de parcare inchiriat de la primarie.

De unde ai înțeles treaba asta?

#6
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 flavius18, on 09 octombrie 2018 - 21:45, said:

Iti lasa instintarea in geam.
Wrong. Nu are dreptul. In 2017 s-a decis de catre ICCJ.

"În interpretarea și aplicarea dispozițiilor art. 39, art. 102 alin. (1) pct. 14 și art. 105 pct. 10 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare, prin raportare la dispozițiile art. 7 lit. h) din Legea poliției locale nr. 155/2010, republicată, cu modificările și completările ulterioare, doar agentul constatator din cadrul poliției rutiere are competența de a solicita proprietarului sau deținătorului mandatat al unui vehicul comunicarea identității persoanei căreia i-a încredințat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice, precum și de a aplica sancțiunile contravenționale prevăzute de lege, în cazul necomunicării relațiilor solicitate. Obligatorie, potrivit dispozițiilor art. 517 alin. (4) din Codul de procedură civilă"

Deci amenzi pot sa dea. Daca proprietarul e de negasit pe langa masina au 4 variante:
1. Imobilizeaza masina
2. Ridica masina
3. Cheama politia rutiera sa constate si sa lipeasca pe geam instiintarea.
4. Stau langa masina pana vine proprietarul si apoi il amendeaza

Edited by dan1980_25, 09 October 2018 - 21:53.


#7
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017

 flavius18, on 09 octombrie 2018 - 21:41, said:

Iti spun cum este in sectorul 3, ai parcat aiurea vine locala iti trage o amenda si gata.

Asa era si prin 4 mai demult, dar i-am chemat acum de curand pe locala de doua ori si n-au dat nicio amenda
E cum zice dan1980 nu pot sa lipeasca instiintarea fara rutiera --> rutiera nu vine la conflicte de parcare
Nu pot sa ii dea amenda daca nu este prezent faptasul --> ei nu raman acolo cu orele sa il prinda, constata si pleaca mai departe la treaba lor

#8
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

 stalker2142, on 09 octombrie 2018 - 22:01, said:

Nu pot sa ii dea amenda daca nu este prezent faptasul --> ei nu raman acolo cu orele sa il prinda, constata si pleaca mai departe la treaba lor
Iti dai seama ca nu sta pana vine proprietarul, iti lasa instintare sa spui cine a condus masina la data de.. si sa te prezinti la sectie.
Am prieten care si-a luat amenda asemanatoare acu 4 luni, avand o platforma parcata la bordura

Edited by flavius18, 09 October 2018 - 22:05.


#9
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017

 flavius18, on 09 octombrie 2018 - 22:04, said:

Iti dai seama ca nu sta pana vine proprietarul, iti lasa instintare sa spui cine a condus masina la data de..

Pai asta am zis mai sus, ca nu mai au dreptul sa lipeasca instiintari fara prezenta politiei rutiere ... care nu vine la asa ceva

#10
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 flavius18, on 09 octombrie 2018 - 22:04, said:


Iti dai seama ca nu sta pana vine proprietarul, iti lasa instintare sa spui cine a condus masina la data de.. si sa te prezinti la sectie.
Am prieten care si-a luat amenda asemanatoare acu 4 luni, avand o platforma parcata la bordura
E ilegal ce au facut. In instanta ii dovedea. Daca a mers la locala sa dea cu subsemnatul, si-a luat teapa.
Nu mai au voie sa lase instiintari.
Nu ai inteles ce am scris mai sus?

Edited by dan1980_25, 09 October 2018 - 22:11.


#11
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Posibil ca o si ridica insa fiind platforma nu au avut cu ce.

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Eu le-as ridica cu motostivuitorul ca-n Bulgaria

#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Prea multe interese, prea multa corupție.

În nordics exista firma a cărei singur scop este sa dea amenzi de parcare. Se folosesc niște terminale portabile cu camera și generator de amenda pe suport rezistent la intemperii.
Îți face poza, îți pune amenda în geam și gata, pa. Ai 2 săptămâni ca sa o plătești după care incep penalizări. În același timp amenda se încarcă online cu dovada foto cu tot la taxe și impozite. Nu ai cum sa scapi.
Amenzile sunt intre 50 și 100 euro. Și uite asa se civilizeaza lumea.

Edited by ro_explorer, 10 October 2018 - 07:45.


#14
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Pentru că ăia de de la locală nu gîndește. Tot ce au de făcut e să constate fapta și să ceară rutierei identificarea șoferului. Sau să ridice tinicheaua că vine șoferul singur și fără chemare...

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Foarte rau, trebuie sa trimita amenda proprietarului care a inregistrat masina.
Si gata.
Ala ar trebui sa fie singurul responsabil.

Nu e el? Sa dea in judecata pe cel care i-a condus-o sa-si recupereze banii.
Nu plateste?
Sa-i suspende permisul apoi, puscarie

ia sa-i vezi dupa aia

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Attached File  amenda.jpg   313.01K   230 downloads
cu bunavointa unor vecini

Edited by arg, 01 December 2018 - 01:05.


#17
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
in dimineata asta erau baietii de la locala si dadeau amenzi pe Str Progresului intre 13 Septembrie si Razoare.
pusesera hartiile in parbriz la jumatate din masini si inca mai aveau de munca.

imi venea sa ma dau jos la ei sa ii imbratisez si sa ii pup !!!

in zona respectiva de vreo 2-3 ani banda 1 a devenit un fel de parcare ad-hoc: initial au fost cateva masini, apoi au inceput sa parcheze din ce in ce mai multe masini pana au ocupat banda 1 in totalitate pe vreo 300m, ramanand o singura banda ptr circulatie.

uite asa se fac rost de bani la bugetul local, nu marind taxele sau punand taxe noi.

Edited by rex, 05 December 2018 - 18:29.


#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
data viitoare ii poti chema chiar tu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate