Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Telefon ceva mai mic

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Bre, eu cred ca ai mana mica de preferi telefoane mici Posted Image

#20
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

 loock, on 09 octombrie 2018 - 22:20, said:

XA-urile au doua probleme majore:

1. sunt castrate toate de senzorul gyro, nu-l au pur si simplu...
2. cu exceptia primei generatii XA, la cele din gama XA1 si XA2 toate au colturile stupid de drepte.

Apoi XA2 are doar 32 GB memorie interna, si asta e deja prea putin la sfarsitul lui 2018, cu andoidul si aplicatiile de acum care ocupa mult spatiu, un motiv care si singur exclude acest model de la o alegere constienta.

Mai mic dar performant ai in primul rand S8 si S9  (fara plus).

Ca sa fie acceptabil la marime, urmareste dimensiunea carcasei, si inaltimea si latimea.
La inaltime vezi sa nu treaca de maxim 150mm, tras de par 151.
152 e deja mult prea mare, iar 158 e enorm.
Compact e la 114-115, deci pana la 150-151 deja e tras de par prin toata galaxia, si acolo pui stop.
La latime vezi sa nu treaca de 72mm, care deja este foarte mult, deja e iar tras rau de tot de par.

S9 are 147.7 x 68.7 x 8.5 mm, si chiar trebuie remarcat ca are o latime care bate rau concurenta care a ajuns sa sara si de 80mm la unele modele...

Si mai au o problema, desi pun senzori de imagine mari, scot "catralioane" de megapixeli din ei => pixeli mici, zgomot, capacitati low-light dezastruoase.

Offtopic:
Eu cred ca o fac intentionat, ei fac senzorii pentru aproape toati producatorii la fel si modulele foto(senzor + stabilizare optica + DRAM + etc.), si asta este cu dus si intors.
Daca isi pun pe telefoanele lor cea mai buna camera, cine naiba mai cumpara senzori de la ei?
Daca inoveaza prea mult la capitolul foto-video(senzori foto mari), in general, afecteaza divizia de senzori foto profesionali si divizia de camere(camerele foto compacte, cu unele exceptii, sunt deja moarte si ingropate).

Sony face telefoane din orgoliu: anul asta a pierdut cateva sute de milioane de dolari prin divizia telefoane.
Tot din orgoliu inoveaza mai consistent: a venit P20Pro cu senzor mare de 40mpx/10mpx de la Faveon, hop au lansat si eu unul de 48mpx/12mpx.
Inovatiile pe partea foto-video vor veni in viitor de la Samsung, ei nu au nimic de pierdut daca fac senzori mari capabili, au investit zeci de miliarde de dolari pentru divizia senzori foto, "mecanica fina"(stabilizare optica, apertura duala, etc.) si alte sute de miliarde de dolari in RD, si nu pentru telefoane ci pentru "componente" de tot felul.

Edited by i0nut_tt, 10 October 2018 - 07:12.


#21
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
Daca ai mana mica de ce nu glisezi degetul pe bara de meniu (sau andocare - aia pe care ai back) sa iti faci ecranul mai mic? banuiesc ca si p20 pro are aceasta optiune ca si mate 9. eu asa fac cand nu ajung in partea de sus a ecranului.

#22
DarkMinion

DarkMinion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 08.11.2013
Google Pixel 3 de 5.5 inch e super <3

#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

 Kobra2602, on 10 octombrie 2018 - 07:52, said:

Daca ai mana mica de ce nu glisezi degetul pe bara de meniu (sau andocare - aia pe care ai back) sa iti faci ecranul mai mic? banuiesc ca si p20 pro are aceasta optiune ca si mate 9. eu asa fac cand nu ajung in partea de sus a ecranului.

Un buton care face carcasa mai mica nu cunosti ???
Nu ecranul e problema, ci carcasa.
Nici ecranul mare nu e ergonomic daca stai sa analizezi manipularea cu o singura mana, nu ajunge un police normal din coltul de sus de la setari pana jos in stanga, dar problema asta, oricat de evidenta este, paleste pe langa problema carcasei aberant de mari pt un telefon de tinut in mana si in buzunar.

Oricat de mare ai face ecranul unui smartphone, tot cacacios de cacacios de mic este, pt ca sub 17" ( spatesprezece) un ecran e cacacios de mic, dar carcasa devine ridicol si stupid de mare.
Si la 17" un ecran de mic, dar la 5-6".
True compact si f ergonomic este 114-115mm, colturi racordate/rotunjite 3mm, rama de 3mm sus si 6 mm jos, adica ecran de cel cel putin 4,6" 16"9 sau si mai mare daca e 18"9, insa cu latimea pastrata pe langa 65mm, nu mai mult.
Peste asta poti sa tragi de par pana pe la maxim 150 x 72, hai 151 x 72 unde se pune stop nu abrupt si violent de brusc, pt ca orice trece de 151 e aberant, foarte enervant de butucanos, o cretinitate imbecila, mai ales ca poti sa pui si ecran 100% fara margini ca tot un rahat de ecran cacacios de mic este.

E incomoda si in mana "placa de gresie", si e incomoda si in buzunar, nu poti sa te asezi calumea cu el, trebuie scos si pus undeva, te incomodeaza, se indoaie, arata naspa, etc.

Edited by loock, 10 October 2018 - 12:23.


#24
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Pixel 3 ar fi super, dar e obscen pretul. La banii aia nu merita.
S9 e iarasi fain, dar are baterie dezastruos de slaba.
XZ2 Compact are camera mai slaba decat concurenta si e extrem de mic, in rest e bun.
Pixel 2 ar fi cea mai echilibrata alegere, dar are marginile alea oribil de mari.

Dupa cate vezi nu prea exista telefoane mai mici si fara compromisuri.

#25
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Cand am zis pas la S9 si am ales S9+-ul nu de baterie am avut teama ci m-am gandit ca 4GB de RAM sunt totusi cam putini + inca o camera, etc.
Ecranul este cel mai mare consumator la orice telefon.
S9+ are ecranul cu 6.9-7% mai mare ca S9.
S9+ are o baterie cu 16,6 mai mare ca S9.
Deci diferenta mare de autonomie nu este daca S9+ si S9 nu sunt utilizate in coditii particulare.

Edited by i0nut_tt, 10 October 2018 - 13:27.


#26
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Diferenta aia oricat de mica ar fi, tot conteaza. S9+ si asa nu are baterie iesita din comun, deci nu e ca si cum ar fi un etalon. La mine n-ar rezista o zi un telefon cu baterie mai slaba ca pe S9+ cu procesor Exynos.

#27
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

 i0nut_tt, on 10 octombrie 2018 - 13:26, said:

Cand am zis pas la S9 si am ales S9+-ul nu de baterie am avut teama ci m-am gandit ca 4GB de RAM sunt totusi cam putini + inca o camera, etc.
Ecranul este cel mai mare consumator la orice telefon.
S9+ are ecranul cu 6.9-7% mai mare ca S9.
S9+ are o baterie cu 16,6 mai mare ca S9.
Deci diferenta mare de autonomie nu este daca S9+ si S9 nu sunt utilizate in coditii particulare.

S9+ e si mai mare decat P20PRO pe care nu-l suporta initiatorul ca e deja mult prea mare.
158,1mm vs 155.

Edited by loock, 10 October 2018 - 19:03.


#28
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Nu am zis sa cumpere S9+ :).
Era o comparatie in contextul dat.
Totusi merita sa incerce si S9+ pentru ca are marginea de jos mi mica(nu are senzor de amprenta  integrat in marginea de jos ca P20Pro-ul) si poate ajunge cu degetele in partea superioara a ecranului.

Oricum are o alegere grea in fata, cel putin la camera foto.
Paraseste P20Pro, cu o camera foarte buna si cumpara ce?
P20/S9/S9+/Note 9/Xs/Xs Max doar ele se apropie la acest capitol, daca doreste in continuare camera zoom si bokeh raman doar S9+/Note 9/Xs/Xs Max.
Plus ca exista si o alta limitare: telefonul trebuie sa coste cat P20Pro sau pe acolo.

Edited by i0nut_tt, 10 October 2018 - 19:20.


#29
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
P20 fara pro are dimensiuni OK la 149.1 x 70.8 x 7.7 mm, chiar si pe latime sta bine fata de majoritatea celorlalte.

La camera are NR mai agresiv si filtreaza mai bine zgomotul, insa la nivelul ala de iso nu prea conteaza ca e muci pasat sau muci nepasat...
P20PRO are zgomot groaznic si nivelul de detalii suplimentar este infim spre irelevant.

P20PRO are cea mai infecta camera, complet inacceptabila, care scoate tenul fetelor ingrozitor de prost, trebuie sa fi handicapat mintal sa gasesti acceptabil cum reda pielea, si in plus are si aberatii cromatice, purple fringing puternic in lumini, etc.

Toate camerele de acum au fotositi aberant de mici, si cele care par ca redau mai mult DR o fac prin multishot si stacking facut automat, care a devenit deja comun la modelele mai pricopsite.

Fotositii sunt decenti pe la ~ 5x5 microni.
Sigur ca se gasesc diferente si intre fotositi de 1x1, 1,12x1,12, 1,28x1,28, 1,4x1,4 microni, dar e ca si cum ai spune ca un rahat rahatit e mai bun decat alt rahat rahatit.
5x5 = 25 vs 1 sau maxim 1,96 la telefoane.
Diferenta de suprafata de 12,5 - 25X mai mare, inseamna DR de tot atatea ori mai prost, dar mai recupereaza cu multishot si stacking facut automat.
Compara asta si cu un DSLR care are fotositi de 4x8 x 4,8 microni si 36 - 50 - 101 MP.
Exista de format 645 de 101 MP de cativa ani, si au aparut acum si de 151MP.
Are senzorul de aproape 100 X mai mare decat alea din smartphone...si inca FF645 si el usor cropuit era considerat cel maim mic format mediu.

LG G6 se incadreaza la dimensiuni si are si cititor de card de memorie fata de P20 non-pro care nu are.
Pe de alta parte, la iso mare camera sta groaznic de prost.
La lumina buna insa e OK, si avand in vedere ca oricum sunt toate proaste, teoretic ai putea sa treci peste...
Dar sigur ca e greu sa accepti cand sti ca sunt altele care au camera mai buna...
Insa nu as pune infectia de la P20PRO/ nePRO la categoria celor bune.

Nu prea ai alta varianta mai buna decat S9 sau S8 fara plus.
Nu prea ma incanta designul Samsung si nici fiabilitatea telefoanelor Samsung, dar altceva mai performant nu ai.

Edited by loock, 10 October 2018 - 19:54.


#30
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Stiu cum este camera lui P20Pro, l-am testat, nu am fost impresiont.
Problema cea mai mare remarcata imediat - lipsa stabilizare optica desi pe internet apare ca are.
Cred ca toate neajunsurile i se trag de la lipsa OIS( expuneri foarte scurte si ISO mare= poze beznoase cu umbre slabe) si clar softwareul(cand aparuse era slabut).

In teorie are un senzor mare(raportat la telefoane), de 1/1.79 inch, daca au reusit sa il stabilizeze pe Mate 20 Pro si sa "optimizezs" softul promite.

Edited by i0nut_tt, 10 October 2018 - 19:59.


#31
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Mate 20 / PRO nu au aparut inca si probabil o sa fie si mai mari decat Mate 10 PRO care era deja prea mare.
Lite nu are OIS.

Edited by loock, 10 October 2018 - 20:25.


#32
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Mate 20 Pro nu era cu titlu de recomandare, era doar o parte in discutia ce privea camerele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate