Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

De ce nu sunt anuntati cei care urmaresc un subiect, despre inchidere sau mutare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011
S-a intamplat de cateva ori ca sa dau clic pe notificare la noutati si sa nu gasesc subiectul respectiv.
Uneori, da, gasim comentariile mutate in alte topice cu acelasi subiect, dar uneori, nu.
Consider ca ar fi de bun simt sa fim informati cand se intampla acest lucru, ca cel putin cei care urmaresc discutia sa fie anuntati de modificari.
...
Si un exemplu:
Attached File  Capture2.JPG   165.14K   66 downloads
Attached File  Capture1.JPG   42.8K   59 downloads
Va multumesc!

Edited by costeld69, 09 October 2018 - 19:27.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
poftim un exemplu. te angajezi tu ca la un asemenea topic sa trimiti mesaje la fiecare in parte pt a tine pe toti la curent ce se intampla cu topicul?

unele topice sunt de trolat, deschise la plezneala sau doar pt adunat postari. de ce ai pierde si cine ar pierde timp pt a anunta pe toti ca un topic aiurit a fost sters? care e valoarea adusa pe forum de o asemenea actiune? se scrie inititatorului de ce si cum, dar sa incepi sa anunti cu surle si trambite ..... ar insemna sa folosesti 30 de ore pe zi, cu toate ca ziua are doar 24, doar pt asemenea actiuni

#3
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011
@Dany_Darke
Sunt de acord ca sunt si multe balarii, dar exemplul dat de dvs. nu confirma si nu se compara cu topicul adus de mine in discutie.
...
Si apoi vorbim si de mutari, nu doar de stergeri.
Am vazut in mai multe randuri, opinii cum ca functia de search in forum e putin deficitara.
E posibil ca unii care deschid noi discutii sa nu gaseasca suficiente informatii.
...
Despre topicuri sterse si motive, e clar, este un regulament, si sigur cine le sterge este indreptatit.
...
Dar ar fi util undeva intr-un coltisor al forumului, ca membrii sa gaseasca un link catre subiectele mutate.

Edited by costeld69, 09 October 2018 - 20:03.


#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
cand se muta un topic, exista deja posibilitatea ca in vechea locatie sa ramana un link catre noua locatie.

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Si nu se poate face ceva care sa trimita automat notificarea de mutare, stergere si/sau editare de catre un moderator?

#6
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
Eu propun sa va lasati numerele de telefon si va sunam noi cand mutam un topic.

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
un "push notification" pe sms?
interesanta idee, dar cum facem cu protectia datelor personale?

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
arg, n-ai inteles ironia

ideea este ca daca s-ar pune mai mult accent pe respectarea ariilor pt a nu mai muta topicele de colo colo, nu am mai avea aceasta discutie si acest disconfort.

dar cand topicele se plaseaza pe arii care nu au nici o treaba cu discutia initiata, apar aceste discordante. sa nu mai zic si de deschiderea aceleiasi discutii pe mai multe arii si apoi se intreaba de ce nu le mai are, de ce? pt ca nimeni nu citeste regulamentul, nimeni nu intelege ca un topic deschis pe mai multe arii nu ii rezolva musai problema, ba dimpotriva.

apoi mai e o situatie, daca persoana care a deschis un topic da un "follow" la topic, nu mai e nevoita sa caute topicul pe unde l-a lasat, asta daca mai stie pe unde, ca sunt si care uita pe unde l-au deschis si deschid un altul.

asadar, organizarea nu trebuie sa vina musai din partea forumului (care deja organizeaza destul de bine situatia) ori a moderatorilor, ci si a userilor care posteaza.

pe langa drepturi, aveti si obligatii, asa e in viata.

#9
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011
@morogan Eu voi considera raspunsul tau ca o gluma nereusita.
Iar @Dany_Darke poate sa-l incadreze in categoria celor date pentru a aduna postari si sigur nu este un raspuns care sa aduca valoare forumului.

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@Dany_Darke
ba da, si am trecut peste ea incercand sa inteleg ceva constructiv.

acum cand stergi un post, nu apare nicaieri nimic, daca respectivul a sarit calul si tu muncesti juma de ora sa faci curat in urma lui el nu vede nimic ca nu reciteste ce a scris... din 1001 motive nu-i dai nici un avertisment, si el continua mai departe, il suspenzi se simte abuzat si ajunge clientul stim noi cui.

mai departe as propune ca la 10 posturi sterse in 20ore automat 1 zi suspend.
in felul asta cand incep sa apara la notificari "posturi sterse" cam oricine se calmeaza.

pur si simplu din punctul meu de vedere (ca utilizator) lucrurile se vad altfel, fata de cum le vedeti ca m sau sm.

p.s. eu nu folosesc functia de subiecte urmarite ci doar pe cea de my content

Edited by arg, 11 October 2018 - 19:51.


#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
esti activ pe auto si sigur ai gasit destule avertismente verbale din partea mea. cu toate astea sunt destui care se simt nedreptatiti chiar si dupa ce continua flame-ul. dar asta e deja alta discutie, dezbatuta in fel si chip deja.

ai dreptate, se vede altfel, dar ideal ar fi ca acel altfel sa includa si respectul fata de colegii de discutie si forum in general. ca pana la urma de aici pleaca totul, astfel se reduc si nemultumirile vizavi de avertismente, de inchideri, stergeri sau mutari de topice, etc.

culmea este ca nu musai pe moderatori ii ajutati in vreun fel daca va respectati, ci pe voi insiva. astfel aveti un loc unde discutiile se poarta in mod placut si constructiv. daca fiecare isi aduce aportul in mod constructiv, putin de colo si de dincolo se aduna si va este de folos tot voua, care scrieti aici. contrele nu ajuta pe nimeni.

#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

View Postmorogan, on 11 octombrie 2018 - 18:38, said:

Eu propun sa va lasati numerele de telefon si va sunam noi cand mutam un topic.
Corect! Posted Image

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@Dany_Darke
ai dreptate.
ideea e ca "amenzile educa".
in general avertismentele sunt ignorate, dupa suspendare respectivul incepe sa ia in considerare si avertismentele.
chiar daca ma repet: eu vad o notificare ca un anumit post mi-a fost sters sau editat ca pe un avertisment direct, iar ca moderator nu te costa nimic din moment ce se poate face automat.

Edited by arg, 11 October 2018 - 20:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate