Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Camera fixa Germania.

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Oviidiiu

Oviidiiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.10.2018
Salutare grup!
   E prima mea postare pe un forum,sper sa nu gresesc ceva.
   Dupa cum spune si titlul,am luat o camera fixa in Germania,in localitate cu 95 km/h.Masina de la firma cu nr. de Romania.Dupa vreo 2 sapt a venit o scrisoare in Romania la adresa firmei.In aceasta scrisoare era un formular care trebuia completat cu datele conducatorului auto si trimis la adresa respectica,ceea ce am si facut.
   Problema este urmatoarea:eu am decis sa plec in Romania,mi.am dat demisia si baiatul de aici cu firma mi.a spus ca trebuie sa.i dau banii pe amenda desi am completat cu datele mele.Amenda propriu zisa nu o sa vina la adresa mea? Risc sa.i dau banii pe amenda si cand ajung acasa sa gasesc si amenda.
   Imi cer scuze daca trebuia sa postez intr.un topic deja existent dar nu am.gasit unul asemanator.

#2
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 12.01.2011
Asteapta sa vezi unde vine amenda, daca vine la el,desi nu cred, sa-ti arate scrisoarea.

#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Pai da-i omului banii. Dar si el sa-ti dea chitanta pt amenda platita. Si sa se priceapa bine de care amenda e vorba.

Edited by Paz, 09 October 2018 - 17:08.


#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
95kmh in localitate inseamna permisul suspendat 1 luna, 2 puncte si cam 200€ amenda. Ai primit formularul pentru ca vor sa stie cine a condus, cui ii se suspenda permisul si cine o achita. Ai pus in formularul respectiv adresa ta? Daca da, atunci iti vine amenda acasa. Daca ai pus adresa companiei astepti pana vine amenda la firma. Tu faci tranzactia si ii trimiti sefului confirmarea platii.

#5
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Mi se pare ca la straini nu se iau puncte. Dar viteza era mare. Poate pe strada aia, limita era la 70.

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View PostPaz, on 09 octombrie 2018 - 17:17, said:

Mi se pare ca la straini nu se iau puncte. Dar viteza era mare. Poate pe strada aia, limita era la 70.

ba da, si strainii primesc puncte in Flensburg. 2 puncte se salveaza 5 ani de zile.

#7
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,803
  • Înscris: 15.08.2014

View PostPaz, on 09 octombrie 2018 - 17:17, said:

Mi se pare ca la straini nu se iau puncte. Dar viteza era mare. Poate pe strada aia, limita era la 70.
Nu mai dezinforma ca sunt treburi serioase.
Punctele pierdute in tarile UE sunt pierdute doar in tara respectiva. Adica ai permis romanesc sau emis de oricare alta tara decit Germania, iti suspenda neamtul dreptul a conduce, dar suspendarea nu e valabila decit pe teritoriul german.
Daca insa autoritatea emitenta a permisului iti suspenda dreptul de a conduce, in ex nostru Politia romana, suspendat e peste tot in lume.
Singurele tari din UE care nu au permis cu puncte sunt Belgia,Estonia,Finlanda, , Portugal,Slovacia, Suedia. Asta nu inseamna insa ca nu iti pot suspenda dreptul de aconduce, ci doar ca ei nu au sistemul asta cu puncte.
Incredibil cum le place unora sa isi dea cu parerea fara sa aiba minime cunostinte. ma mir intotdeauna de unde dorinta a asta de a vorbi cu rost si fara rost.
Ti era greu sa dai o cautare pê google daca tot vrei sa il ajuti pe initiator?

Initiator, asteapta sa iti vina amenda acasa sau la firma si plateste-o ca daca te gaseste neamtul cu amenda neplatita are el mijloace sa iti ia banii, basca majorat.
Chiar daca amenda vine la firma, vorbesti cu oamenii de acolo sa iti trimita o copie, caci trebuie sa scrie si in ce cont sa pui banii. De preferat sa faci tu treaba asta si sa pastrezi dovada platii. Daca dai banul altora sa plateasca pt tine, ce garantie ai ca ei o si platesc?

Edited by petit_christian, 09 October 2018 - 17:31.


#8
Oviidiiu

Oviidiiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.10.2018
Multumesc pentru raspunsuri!

#9
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postpetit_christian, on 09 octombrie 2018 - 17:28, said:

Nu mai dezinforma ca sunt treburi serioase.

Auzi ? Trebuie sa-mi spui tu sa sunt treburi serioase ?
Cu ce as dezinforma ? In primul rand am zis "mi se pare". In al doilea rand, tu practic confirmi ce am zis eu. Din ce spui tu, i se vor lua puncte DOAR pe teritoriul Germaniei, de unde el oricum a plecat.
Deci tu despre ce vorbesti ?

#10
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,803
  • Înscris: 15.08.2014
Tie ti se pare ca nu i se iau puncte, eu am spus ca sigur o sa le piarda. Probabil ca omul e sofer (ca de aia a fost in Germania ca angajat al unei firme si nu ca turist cu auto personal si mai mult ca sigur incepator prin Europa, ca altfel stia cum sta mersul cam prin fiecare tara, doua motive in plus sa fie informat corect) si o sa mai ajunga prin Germania, mai pierde citeva si i se suspenda dreptul de a conduce. Si dupa aia ce face? Ca Germania e  placa turnanta a Europei.
Spre stiinta tuturor permisul german are numai 8 (opt) puncte, deci marja mai mica de eroare din partea soferului.
De asta e important sa cunoasca exact legea si procedurile, ca daca se ia dupa pareri...............nu ajunge nici pina la Mako.

#11
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postpetit_christian, on 09 octombrie 2018 - 18:06, said:

Probabil ca omul e sofer
Tu vrei sa-mi comentezi mie comentariul pe baza unui "probabil" ? Probabil e faiantar intr-o firma de constructii si a umblat cu duba firmei. Probabil e treaba lui ce e dar NU A SPUS CA E SOFER.
A spus asa:

Quote

am decis sa plec in Romania

View Postpetit_christian, on 09 octombrie 2018 - 18:06, said:

si o sa mai ajunga prin Germania, mai pierde citeva si i se suspenda dreptul de a conduce. Si dupa aia ce face?
Aham.

Gata, am priceput tot, mersi. :)

#12
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 13.04.2006
Bine ar fi sa multumim celor care vin cu raspunsuri exacte .
Carcoteala o lasam pe seama babelor .
Si eu iti multumesc Cristian .

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Per total o sa ii suspende daca are ghinion dreptul de conducere in Germania pentru 1 luna si iti vor baga 2 puncte in Flensburg. Pe langa asta mai primesti o amenda ceva peste 200€ care trebuie sa o platesti. In amenda (in cazul in care iti suspenda dreptul de conducere) o sa iti apara o perioada de timp care nu ai voie sa conduci prin Germania. Daca nu respecti amenda si ai ghinionul sa te opreasca, atunci se prelungeste suspendarea pana la 12 luni plus o amenda destul de mare.

Ce ai de facut? Astepti sa iti vina amenda, platesti suma respectiva, dovedesti sefului ca ai platit amenda si el te lasa in pace. Vezi perioada suspendarii si o respecti, vezi cate puncte ti-au dat si ai grija pe viitor sa nu mai primesti (de la 8 puncte in sus inseamna suspendare).

Bafta in continuare!

Edited by business11, 10 October 2018 - 10:56.


#14
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostBingo, on 09 octombrie 2018 - 19:29, said:

Bine ar fi sa multumim celor care vin cu raspunsuri exacte .
Carcoteala o lasam pe seama babelor .
Si eu iti multumesc Cristian .
Si eu iti multumesc Cristian .Posted Image  Chiar daca nici eu n-am nimic de spus.



Posted Image

Edited by Paz, 10 October 2018 - 13:17.


#15
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015

View PostOviidiiu, on 09 octombrie 2018 - 16:59, said:

   Dupa cum spune si titlul,am luat o camera fixa in Germania,in localitate cu 95 km/h.Masina de la firma cu nr. de Romania.Dupa vreo 2 sapt a venit o scrisoare in Romania la adresa firmei.In aceasta scrisoare era un formular care trebuia completat cu datele conducatorului auto si trimis la adresa respectica,ceea ce am si facut.
   Problema este urmatoarea:eu am decis sa plec in Romania,mi.am dat demisia si baiatul de aici cu firma mi.a spus ca trebuie sa.i dau banii pe amendadesi am completat cu datele mele.Amenda propriu zisa nu o sa vina la adresa mea? Risc sa.i dau banii pe amenda si cand ajung acasa sa gasesc si amenda.
Nu trebuie sa-i dai absolut nimic, decursul unui astfel de caz este urmatorul:

1. Autoritatiile responsabile trimit acea prima scrisoare/formular (Anhoerungsbogen) titularului certificatului de inmatriculare/ Halter, deci persoanei private sau firmei pe care nume este inmatriculata masina. Singura obligatie pe care o are acesta, este sa-si confirme propriile date (nume, adresa etc). Mai departe, poate sa transmita, daca cunoaste, datele soferului care a comis contraventia. Poate, dar nu trebuie! Altfel decat in Austria, in Germania nu exista o raspundere a "propietarului" masinii (nu exista Halterhaftung). Singurul raspunzator ptr fapte de circulatie este soferul. Nu are rost sa intru aici mai mult in detalii... Fapt este, cel tarziu cand a raspuns la prima scrisoare si a transmis autoritatilor datele soferului (care desigur trebuie sa fie corecte, deci sa fie date vinovatului), "propietarul" masinii este out of game, nu are de platit nimic, deci nici tu lui.

2. Acum treaba se repeta, tu vei primii la adresa ta acel Anhoerungsbogen / Formular. La fel si ptr tine valabil, singura obligatie este sa verifici si sa confirmi datele tale personale. La toate celelalte intrebari nu trebuie sa raspunzi. Daca am inteles bine, tu oricum esti vinovat. Mai ales in cazul asta, iti recomand sa nu afirmi absolut nimic despre fapta in sine, deci confirmi numai date personale, atat. Daca oricum ai facut-o, nu are nici o influenta asupra pedepsei daca recunosti sau nu fapta. Iar in cel mai rau caz, poti intra si mai adanc in rahat cu una sau alta afirmatie.

3. La 95 km/h in localitate, amenda v-a fi de 200 euro + taxe si alte cheltuieli. Conform legii, taxele sunt 5 la suta din amenda, dar minim 25 euro plus alte cheltuieli (posta) 3,50 euro (daca este trimisa standard), § 107 I, III OWiG. Deci vei avea de platit 228,50 euro.

Mai departe primeste pentru aceasta incalcare 2 puncte si o suspendare de 1 luna. Din 2014 de cand s-a reformat procedura cu punctele in Germania, primesc si strainii puncte. Plus ca se aplica aceleasi masuri conform codului rutier ca si soferilor cu permis german: cand se ajunge la 4/5 puncte primesti o averizatie, la 6/7 puncte o amenda in plus, la 8 puncte....Posted Image (Fahreignungs-Bewertungssystem, § 4 StVG)
Pentru ca in cazul tau este vorba de o sanctiune de 2 puncte, ramai cu ele 5 ani. La 2,5 ani poti reduce un punct, presupunand ca nu mai castigi altele, atunci se cumuleaza cu alea vechi.

Si inca ceva important: unui rezident i se retine carnetul ptr perioada de sanctiune (1 luni). Tu, nefiind rezident, trebuie sa trimiti carnetul pana la un termen pe care il vei afla de la autoritati, iar pe carnet se va pune conform codului rutier german, un Vermerk. Mai exact se pune un sticker pe carnet, pe care scrie termenul pana la care iti este suspendata permisia de condus in Germania. Cum s-a mentionat si in alt post mai sus, suspendarea este valabila numai in Germania. Cand se implineste termenul, poti sa dai sticker-ul jos.
Atentie: raspundera de trimitere si mai ales sa ajunga carnetul unde trebuie, iti apartine. Daca nu trimiti carnetul, suspendarea este pe o perioada nelimitata. Nu iti recomand daca mai ai vreodata de gand sa conduci in Germania. Se poate reobtine, dar costa timp si bani. Si inca ceva, sa nu te puna Sfantul nu stiu care sa conduci in acea luna de suspendare, ptr ca atunci ajungi in conflict cu codul penal, care este de alt calibru.

Cam asta este, daca iti este ceva neclar, intraba.

#16
Oviidiiu

Oviidiiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.10.2018
Multumesc Passenger001!

#17
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,803
  • Înscris: 15.08.2014
@Passenger001: bine ca ne-ai lamurit asa cum trebuie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate