Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Renovare Parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
tavisays

tavisays

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.11.2011
As vrea sa renovez parchetul in doua camere si nu as vrea sa pun laminat, fiindca e din lemn masiv, acel parchet in forma de V din blocurile comuniste. Din cauza timpului si a vremii, cred ca s-a mai uscat si au aparut spații intre el. As vrea sa astup acele spații, apoi sa ii dau culoare si sa il dau cu lac.. doar ca nu sunt prea sigur si as avea cateva intrebari:
1 Culoarea se afla in lac sau trebuie aplicate
separat?
2. Ce e mai bine sa folosesc la astuparea acelor spații? Chit de lemn sau rumeguș amestecat cu aracet sau lac? (Am auzit ca in varianta cu rumegus ar putea crapa si desprinde, mai ales ca in unele zone se misca sau joaca usor sub picioare.)
3. Mai e nevoie de lustruit cu ceara la sfarsit?
Multumesc anticipat!



#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 07.06.2014
1. exista si cu culoare in lac. am dat balustradele de la bloc cu 3 in 1, bait, lac si culoare

2. parerea mea ca e mai ok cu chit de lemn. dar depinde si ce spatii ai acolo, ca daca ai de 5mm de exemplu, deja mi se par prea mari. dar nu sunt de meserie, asa ca poate ma insel

3. daca il lasi sa se usuce corect, nu cred ca mai ai nevoie. insa asta nu e vreme de lasat la uscat parchetul. trebuie sa stai cu geamul deschis, e drept ca inca nu e cu minus afara, insa ventilatia este esentiala, iar la temepraturile de noapte, nu prea e ok sa faci asa ceva acum

#3
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
cel mai bine vorbeste cu un parchetar, ai nevoie de scule profi pentru ceva decent.

#4
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 05.04.2006
Cind este vorba de parchet si un finisaj de calitate cauta Bona. In situatia ta, in care am fost si eu, dupa ce am curatat parchetul cu un smirghel electric (am facut un praf epic, insa nu a trebuit sa stau dupa nea nu stiu care cu masina lui de raschetat), am cumparat 2 kg de aracet de parchet (nu de hirtie) si am astupat cu grija si rabdare crapaturile cu un amestec facut de mine din acest aracet cu rumegus. S-a uscat totul intr-o zi calda si a doua zi am dat o amorsa (nu mais tiu cum ii zice) care a curatat lemnul de praf apoi cu lac amestecat cu intaritor, doua miini, la diferenta de citeva zile. A iesit perfect, oricum mult mai bine decit daca chemam pe cineva. Asa macar am facut pentru mine.

#5
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
raschetat,cum a spus un coleg mai sus chituit cu amestec aracet si praf de lemn sau rumegus fin,si daca cel ce face reconditionarea e meserias mai batran si le cunoaste aplica peste parchet o mana de perhidrol si amoniac,apoi lacuit

#6
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

 tavisays, on 08 octombrie 2018 - 21:40, said:



In ce oras locuiesti?

Vad ca nimeni nu a zis nimic despre lustruit dupa lacuire.

#7
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Depinde f mult de distanta dintre bucatile de parchet si daca sunt bucati desprinse.
Daca e peste 3 mm e mai complicat. Se pot introduce pene de lemn cu aracet.
Pe urma raschetezi si lacuiesti.

#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,139
  • Înscris: 15.05.2008
zic si eu,acel parchet nu trebuie strans,ce chituiti sau  e lipit?

#9
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Nu se strange, daca e distanta mare intre lamele se inlocuieste zona respectiva sau se scoate si se bate din nou.
Uneori si stratul suport este distrus.

#10
tavisays

tavisays

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.11.2011
Cred ca o sa dau doar cu culoare si lac, daca exista 2 in 1 e si mai bine. Era bine daca chituiam si slefuiam, lustruiam.. dar deja am renovat peretii, am zugravit si nu as vrea sa fac praf din nou. Cel puțin il mai inchid la culoare ca e prea alb si nu se potriveste cu mobilierul.

#11
tavisays

tavisays

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.11.2011
Dar daca exclud chituirea si finisarea si doar dau culoare.. ar trebui aplicata amorsa pentru lemn prima data, apoi baițul, grundul de lemn si lacul? Asta e ordinea corecta? Sau functioneaza si fara grund si amorsa?

#12
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 05.04.2006
deci daca dai cu lac peste parchet asa cum e acum faci o mare buleala, crede-ma, parchetul se curata intii pina la lemn, apoi ii faci ce vrei
nu cauta varianta ieftina ca o sa iti para rau, cauta produsele Bona lac si intaritor, fara acesta din urma ti se va usca lacul in 2 saptamini

#13
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007

 tavisays, on 09 octombrie 2018 - 19:42, said:

Dar daca exclud chituirea si finisarea si doar dau culoare.. ar trebui aplicata amorsa pentru lemn prima data, apoi baiţul, grundul de lemn si lacul? Asta e ordinea corecta? Sau functioneaza si fara grund si amorsa?

NU face asa ceva. O sa regreti.
Fie il faci cum trebuie, fie il lasi asa cum e ..vechi si cu urme de folosire... tot o sa arate mai bine decat o rromie de lac colorat data deaspupra.

Nu poti sa dai cu culoare peste acel lac pentru ca nu va prinde de el..se va coji, apoi culoarea va intra mai tare in locurile unde lacul vechi e zgariat/cojit.
Ca sa faci o treaba buna o sa ai nevoie de scule profesionale.. mai exact aparate de raschetat parchet...sunt speciale, scumpe dar sunt si puternice si fac treaba rapid...gasesti de inchiriat. E nevoie de 2-4 aparate unul care ia grosul rapid; apoi unul care finiseaza si indreapta, si inca 1-2 aparate pentru spatii incomode.

Lacul care se foloseste la parchet este unul special...  poliuretan; acesta e mai dur si mai rezistent decat lacul obisnuit gasit in comert.
exemplu:https://www.e-expert...e-20-5l-mat-367
https://www.dedeman....t-4-l/p/5001976

#14
tavisays

tavisays

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.11.2011
Cred ca s-a inteles gresit, parchetul nu are lac pe el sau altceva si voiam sa aplic un baiț, culoare.. si eventual lac sau poate si mai bine daca ar exista culoare amestecata cu lac. Dar daca e vorba ca se usuca in 2 saptamani, poate ar sta bine si asa fara lac. Decat cum e acum, un lemn alb.. mai bine un pic de culoare acolo.

Edited by tavisays, 15 October 2018 - 10:32.


#15
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 19.09.2005
Buna,
Pot spune ca am lucrat cu parchet in locuinta proprie - parchet clasic de fag; l-am raschetat si l-am lacuit cu clasicul Palux din doua componente; miroase intr-adevar, dar a doua zi e uscat, si mirosul aproape disparut cu aerisire corespunzatoare (desi vara ar fi mai bine de lucrat/aerisit); personal, mai rezistent decat Paluxul (nu vreau sa fac reclama) nu am intalnit. Intr-o alta tara, am pus parchet de stejar in vreo cateva ocazii, si acolo am folosit separat bait ("stain") si lac poliuretanic monocomponent ("oli based polyurethane") - dar se usuca ceva mai greu (trafic usor, o zi, doua - trafic greu, mobila - o saptamana); nu as folosi bait sau lac pe baza de apa; de altfel, daca se aplica bait si lac separat, ar trebui sa fie din aceeasi gama (apa cu apa, solvent cu solvent); de asemenea, trebuie avut in vedere ca lacul mai inchide, sau ma rog, mai schimba culoarea. In final, ca si recomandare, as folosi bait separat si lacul bicomponent,
care se ususca relativ repede, este foarte dur, dar... miroase. Succes.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate