Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Reziliere/reinnoire contract TV/internet.

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Pana acum in zona mea era o singura companie de cablu/net. Acum s-a bagat si RDS si vreau sa trec la ei.
Actuala companie, la care sunt abonat in prezent, de... multi ani a venit cu textul "daca nu reinnoiti contractele de maine taiem netul si cablul".
E legal sa imi taie netul si cablul la mijlocul lunii de pe o zi pe alta?

#2
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Care este motivul pentru care vrei sa treci la ei ? ti se pare ca Rds este cumva sfantul Graal? sau ai probleme cu astia actuali ? De taiat nu au cum sa taie cum vor ei decat daca sunt prosti, le platesti serviciile si reziliezi contractul, daca ai primit ceva de la ei gratuit platesti ce ai de platit si te duci la sfantul Graal Rds

Edited by karapok, 08 October 2018 - 17:51.


#3
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Ma duc la RDS ca imi ofera servicii mai bune la pret mai mic comparativ cu actuala companie si imi e si mai comod cu facturile avand deja abonament mobil la ei.
Ca sunt sau nu Sf Graal RDS nu prea e relevant aici.
Intrebarea e daca au voie sa imi taie netul si cablul daca nu reinnoiesc contractul fara sa fiu anuntat cu o luna inainte.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 AMETHIST, on 08 octombrie 2018 - 17:48, said:

Actuala companie, la care sunt abonat in prezent, de... multi ani a venit cu textul "daca nu reinnoiti contractele de maine taiem netul si cablul".
E legal sa imi taie netul si cablul la mijlocul lunii de pe o zi pe alta?

ai un contract valabil cu aceasta firma, sau ai facut pe vremuri un contract care intre timp a expirat, si de atunci ati mers "pe burta" (adica ei au facturat si tu ai platit, desi nu mai aveati nici un contract valabil)?
daca nu mai ai un contract valabil, atunci da, e legal sa-ti opreasca serviciile cand vor ei.

#5
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
"Intrebarea e daca au voie sa imi taie netul si cablul daca nu reinnoiesc contractul fara sa fiu anuntat cu o luna inainte." Te-as ruga sa imi explici fraza asta, sincer nu o inteleg

Smiley, toate contractele comerciale au o clauza care spune ca daca nu denunti contractul la scadenta el se prelungeste automat, dar fara sa iti creeze obligatii sa stai la ei obligatoriu un an doi trei etc, eu am avut contract cu Telekom,a expirat, el s-a prelungit, m-au sunat sacalii sa imi dea nu stiu ce optiune, am zis pas ca aici ma prindeau si ma legau, si la jumatatea anului am reziliat si am plecat la sfantul Graal Rds. servicii de cacat, dar ieftine, foarte ieftine

Edited by karapok, 08 October 2018 - 18:01.


#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Ce treaba are mutatul tau cu reinnoit contract la firma veche cu taiat cablul ?!
Eu nu vad nici o legatura.
Incearca sa explici din nou.
Cind ai semnat ultima oara un contract la firma asta ?
Atunci ai avut ceva beneficii: dispotivice, reduceri... etc ?!
Despre ce firma e vorba ?

#7
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Ce e de neinteles? Speriata ca ramane fara clienti, firma respectiva face presiuni asupra abonatilor care vor sa plece si ameninta ca taie cablu a doua zi. Chiar daca perioada contractuala s-a incheiat, contractul e valabil si se reziliaza in decurs de 30 de zile (@initiator: verifica in contract ce se spune despre perioada de reziliere), nu de pe o zi pe alta.

#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Stai asa ca inteleg.
Firma veche ameninta ca ii taie cablul de la RDS !!!!
Am inteles bine ?!
Dar tot nu inteleg care e problema clientului !!!
Nu ai semnal - suni la RDS.
Vin si analizeaza problema.
Daca gasesc cablul taiat, le spui frumos ca ai primit amenintari de la vechea firma.
Si cu asta, basta.

 AMETHIST, on 08 octombrie 2018 - 17:56, said:

Intrebarea e daca au voie sa imi taie netul si cablul daca nu reinnoiesc contractul fara sa fiu anuntat cu o luna inainte.
Este legal sa-ti taie cablul exact in conditiile scrise in contract.
Daca nu-l intelegi, pune poze aici, poate intelegem noi.

#9
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Tu esti cel care nu intelege din ce vad.
Contractul l-am semnat in 2008. Iar la reziliere sau modificare e precizata perioada de 30 de zile. Deci daca eu refuz reinnoirea contractului si ei imi intrerup furnizarea serviciilor mai devreme de 30 de zile pot face plangere la OPC?

#10
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Lasa-i pe aia e la Telekom si treci fara ragrete la Digi.
Daca nu prelungesti abonamentul, la scadenta se prelungeste singur insa fara sa fii legat de ei, ti-a mai zis cineva mai sus. DAca incearca sa-ti taie ca n-ai prelungit - ANPC.

#11
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 AMETHIST, on 08 octombrie 2018 - 18:32, said:

Tu esti cel care nu intelege din ce vad.
Contractul l-am semnat in 2008. Iar la reziliere sau modificare e precizata perioada de 30 de zile. Deci daca eu refuz reinnoirea contractului si ei imi intrerup furnizarea serviciilor mai devreme de 30 de zile pot face plangere la OPC?
Daca scrie in contract termenul ala de 30 de zile, da, este ilegal sa-l taie.
Dar eu nu inteleg de ce te legi de chestia asta.
Vrei sa le dai teapa si sa nu mai platesti ultima facutra sau ce ?
Te duci la ei, reziliezi contractul, vezi frumos care este ultima zi de furmizare a serviciilor, te duci la rds, faci contract nou.

#12
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

 trollerul_de_serviciu, on 08 octombrie 2018 - 18:36, said:

Daca scrie in contract termenul ala de 30 de zile, da, este ilegal sa-l taie.
Dar eu nu inteleg de ce te legi de chestia asta.
Vrei sa le dai teapa si sa nu mai platesti ultima facutra sau ce ?
Te duci la ei, reziliezi contractul, vezi frumos care este ultima zi de furmizare a serviciilor, te duci la rds, faci contract nou.
Nu mai vorbiti prostii!
2 la mina, nu le poate da teapa la factura... El are oricum o factura platita-n avans.

#13
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Pai fleosc, tot nu inteleg, fac si eu diverse presupuneri.....
AUzi problema, vrei sa reziliezi si vin aia sa-ti taie cablul... wtf ?!

#14
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
@trollerul_de_serviciu: Presupun ca te prefaci ca nu intelegi.
Vineri 05.10.2018 au venit la usa angajatii TVB (actuala firma. E o firma locala.) si au zis ca trebuie reinnoite contractele si ca vor taia netul si cablul in data de 09.10.2018 celor care nu au reinnoit contractul.

Si da, ma leg de chestia asta ca nu vreau sa stau 2 saptamani fara net pana vin cei de la RDS sa mi-l instaleze.

Edited by AMETHIST, 08 October 2018 - 18:48.


#15
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
Sunt încolțiți și cel mai probabil, dacă sunt doar o mică firmă de cartier, or să intre curând în insolvență.
Eventual vând echipamentul la RDS.

Când ajung în punctul ăsta, teoretic ar trebui să respecte legea. Practic, nu prea mai au mare lucru de pierdut.
În cel mai rău caz, stai și tu pe internet mobil până te conectezi la RDS.

Edited by pexCom, 08 October 2018 - 18:55.


#16
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 AMETHIST, on 08 octombrie 2018 - 18:44, said:

@trollerul_de_serviciu: Presupun ca te prefaci ca nu intelegi.
Vineri 05.10.2018 au venit la usa angajatii TVB (actuala firma. E o firma locala.) si au zis ca trebuie reinnoite contractele si ca vor taia netul si cablul in data de 09.10.2018 celor care nu au reinnoit contractul.

Si da, ma leg de chestia asta ca nu vreau sa stau 2 saptamani fara net pana vin cei de la RDS sa mi-l instaleze.
Stai mah fratuca, nu ma prefac deloc.
Abia acum am inteles.
Nu ai spus absolut deloc nimic clar pina acum.
Da, acum am inteles.

Dar nici tu nu ai inteles cind am zis "este legal ce scrie in contract".
Deoarece insisti aici.
DA - daca scrie in contract "ne-prelungirea contractului atrage dupa sine deconectarea" - este perfect legal.
Daca nu scrie asta, nu e legal.

#17
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,273
  • Înscris: 08.11.2016

 AMETHIST, on 08 octombrie 2018 - 18:44, said:

angajatii TVB (actuala firma. E o firma locala.)
Aha, porcul de Baleanu presupun isi pierde si bruma de clienti pe care o mai are si e disperat. Nu cred ca e legal ce vrea sa faca.

#18
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Yep. Baleanu.
Am vreo 5 posturi HD care se vad uneori si 100 Mbs. Faza e ca pana acum singura alternativa in zona erau antenele, care pentru mine nu prea erau o optiune avand 4 TV-uri.

Edited by AMETHIST, 08 October 2018 - 18:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate