Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Racire cu lichid vs racire cu aer: discutii

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostPulan, on 11 octombrie 2018 - 15:19, said:

Daca chipul grafic suporta ~100 grade, tine tu placa video in 80+, ca e cul.
Stii de turbo-boost 3.0 ? Ala depinde de temperatura siliciului. Ca exemplu, pe 2080Ti daca tii GPU-ul sub 60 de grade ai turbo boost pana la 2100 MHz (fata de ~1700-1800 cat este limita normala). Asta inseamna capacitate de procesare cu cca 20% in plus pe care o primesti practic gratis, trebuie doar sa tii temperaturile sub control (chiar daca siliciul in sine merge OK si la 100 de grade).
Procesorul pe de alta parte, mai ales daca ii faci OC, ceea ce presdupune si extra tensiune, daca il tii fierbinte ii maresti electromigrarea si te poti astepta la un procesor mort din senin desi mergea perfect.

Tinta mea este sub 60 de grade in load 100% atat pentru CPU cat si pentru GPU.

Edited by ro_explorer, 11 October 2018 - 16:20.


#38
Pulan

Pulan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.08.2018
Alte idei, din astea, geniale, mai ai? Sa încerc și ceva cu criogenie, ce zici?
Nu e o problema ca stai cu placa video la peste 80 grade, dar devine o problema nesimțirea celor care scot pe piata SH astfel de placi.

Edited by Pulan, 11 October 2018 - 16:36.


#39
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postshmu, on 11 octombrie 2018 - 15:47, said:

spre exemplu la 70% ca sa tina placa video la 80
@pulan - ai ratat chestia cu rosu in primul rand.

in al 2lea rand (nu am mai testat recent) dar cand dadeam FurMark la vechea placa (GTX 970) statea pe la 72-73, nu 80. si asta cu furmark.
in jocuri probabil era ceva mai rece.

o sa ma uit diseara si iti zic. poate asa te mai linistesti.

Edited by shmu, 11 October 2018 - 17:22.


#40
Pulan

Pulan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.08.2018
In loc de încheiere, coolerele cu "căciula"(ieftine și chiar gratuite când procesorul vine cu răcitor inclus in pachet) fac mult mai bine calculatorului decât cel mai scump AIO sau turnuleț. La ce spanac să mă încurc cu radiatoare și alte minuni când o pălărie ieftină și tăcută răceste eficient toată zona din proximitatea procesorul (memorii, nvme, vrm și ce mai e pe acolo)? Ca bonus, poți seta ventilatoarele intrare/ieșire pe supersilent, însă aici intervine și tdp-ul plăcii video.
Sistemul cu G4560 este mut complet. Sistemul mare se aude, însă l-aș trimite la Balaceanca pe cel care afirmă că este deranjant. Nu de alta, dar foșnetul unei frunze ar trebui sa,-i provoace soc cardiac. Nici cu ventilatoare de un milion $ și cel mai eficient cooler nu îl pot face mut pentru că nesimțitul care face "gălăgie" este placa video, cu minim pe ventilatoare de 40%. Nu e deranjant și nu se își face simțită prezenta decât în noaptea, in liniște deplina.


#41
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostPulan, on 11 octombrie 2018 - 21:11, said:

...
In primul rand lasa-ma cu G4560 il tot ridici atata in slavi. Ala e entry-level in lumea procesoarelor, nu consuma dar nici nu face treaba. Poti juca solitaire pe el cat vrei, asa e.

Cu placa video care face galagie, iarasi, nu te tine nimeni in loc sa nu dai jos radiatorul si coolerele de pe ea si sa ii tragi o racire sanatoasa. Eu am sunetul echivalent cu niste frunze cum plastic te-ai exprimat, dar in conditiile in care disipa vreo 450W, din care 300 sunt doar de la placa video.

De asta exista topicul asta .. sa discutam despre sisteme de racire si eficienta lor. Pe un G4560 normal ca nu ai nevoie sa pui mai mult decat coolerul original la TDP de 54W ... dar nici gaming nu faci pe el.

#42
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostPulan, on 11 octombrie 2018 - 21:11, said:

G4560
de ce n-ai zis asa de la inceput? nu-mi mai bateam capu

PS: ssd NVME si un amarat de G? good job!

Edited by shmu, 12 October 2018 - 09:31.


#43
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Hai sa mai lasam contrele si sa discutam concret.
Si eu am fost tentat sa schimb racirea cu aer in favoarea celei pe/cu lichid.
De cativa ani aveam un AMD Phenom II X4 965 Black Edition si un cooler Arctic Freeze Xtreme. Pasta termoconductoare Arctic Silver AG.
Acum cateva zile am schimbat procesorul cu Phenom II X6 1090T dar dupa ce am inlocuit pasta cu Arctic MX-4 nu mi-a venit sa cred ca temperaturi am.
Inainte aveam peste 65 de grade la CPU si vreo 30 minim in IDLE iar acum am 22 in IDLE si 45 in Cod WWII.

Carcasa e Antec 300 care are in afara de cele 2 ventilatoare (120mm si 140mm) stock cu controlul turatiei, 3 ventilatoare Noctua de 120mm care toate introduc aer in carcasa (doua frontal si unul lateral spre placa video).  Nu se justifica racirea cu lichid, acum am 22 de grade la CPU si 260 la GPU.
PASTA SI VENTILATIA FOARTE BUNA FAC TOTI BANII.

Care e diferenta dintre temperatura CPU si temperatura diodei CPU?
La mine e diferenta de vreo 15 grade, mai joasa a diodei.

Edited by danghetau, 12 October 2018 - 14:50.


#44
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Pai coolerul ala face treaba cum trebuie. Nu este mai slab ca o racire pe lichid. Racirea pe lichid nu se pune pentru ca ar fi mai buna oricand, oricum.
In cazul tau ai un cooler urias , pentru asta trebuie volum in carcasa si aer catre si de la el.

Eu unul nu mi-as pune cooler de peste jumatate de Kg ca sa atarne de placa, in plus, un cooler din ala nu merge pe un Mini ITX fara sa interfereze puternic cu tot ce e pe placa. Cazuri si cazuri.

#45
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009

View Postro_explorer, on 11 octombrie 2018 - 22:14, said:

In primul rand lasa-ma cu G4560 il tot ridici atata in slavi. Ala e entry-level in lumea procesoarelor, nu consuma dar nici nu face treaba. Poti juca solitaire pe el cat vrei, asa e.

View Postshmu, on 12 octombrie 2018 - 09:31, said:

de ce n-ai zis asa de la inceput? nu-mi mai bateam capu
PS: ssd NVME si un amarat de G? good job!
Pai a scris deja de G4560, oricum hilar.

View Postdanghetau, on 12 octombrie 2018 - 14:38, said:

Hai sa mai lasam contrele si sa discutam concret.
Si eu am fost tentat sa schimb racirea cu aer in favoarea celei pe/cu lichid.
De cativa ani aveam un AMD Phenom II X4 965 Black Edition si un cooler Arctic Freeze Xtreme. Pasta termoconductoare Arctic Silver AG.
Acum cateva zile am schimbat procesorul cu Phenom II X6 1090T dar dupa ce am inlocuit pasta cu Arctic MX-4 nu mi-a venit sa cred ca temperaturi am.
Inainte aveam peste 65 de grade la CPU si vreo 30 minim in IDLE iar acum am 22 in IDLE si 45 in Cod WWII.

Carcasa e Antec 300 care are in afara de cele 2 ventilatoare (120mm si 140mm) stock cu controlul turatiei, 3 ventilatoare Noctua de 120mm care toate introduc aer in carcasa (doua frontal si unul lateral spre placa video).  Nu se justifica racirea cu lichid, acum am 22 de grade la CPU si 260 la GPU.
PASTA SI VENTILATIA FOARTE BUNA FAC TOTI BANII.

Dude, pasta nu face o diferenta asa de mare, ci modul in care o aplici, ca dara nu ai avut pasta de dinti colgate perfect white, o pasta buna poate face o diferenta de cateva grade, considerand ca ambele sunt aplicate corect, pana si pasta pre-aplicata e good enough si nu necesita tehnica de aplicare.

Vorbesti de un 1090t vs 965 Black Edition, pai din cate stiu 965 era un procesor destul de cald si pe langa ca era inferior lui i5 750 care era mai mult decat acceptabil ca temperaturi, iar noi vorbim de raciri pe apa pentru ca este folosita de overclockeri, nu ca sa pui un procesor ca 1090t (care mai tin minte, nu batea nici entry-ul de i5 la Sandy Bridge, 2400) pe apa ca sa il tii pe stock clocks, ca sa nu zic de aia care fac teoria aer vs. lichid pentru Intel Pentium G.

#46
Pulan

Pulan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.08.2018

View Postro_explorer, on 11 octombrie 2018 - 22:14, said:

De asta exista topicul asta .. sa discutam despre sisteme de racire si eficienta lor. Pe un G4560 normal ca nu ai nevoie sa pui mai mult decat coolerul original la TDP de 54W ... dar nici gaming nu faci pe el.
G4560/4600 si 5400 se descurca excelent in gaming alaturi de un GTX1050Ti. Limitarile lor, dar nu in toate jocurile, incep de la GTX1060.
Discutia a plecat de la un cooler montat din prima pe un 7600k fara overclocking, dar ce sa-i faci cand voi sunteti iexperti dar cititi pe diagonala

View Postshmu, on 12 octombrie 2018 - 09:31, said:

de ce n-ai zis asa de la inceput? nu-mi mai bateam capu

PS: ssd NVME si un amarat de G? good job!
Tu oricum ti-l bati degeaba. Si chiar este "good job" pentru ca se simte mai mult diferenta cu un nvme in socotitoarea cu Pentium decat accesarea netului sau redarea unui film cu un i7 sau i9.
Pentru linistea ta interioara tin sa mentionez ca acel ssd a stat in acel sistem doar cat a fost pe el si GTX-ul, in perioada cat am testat toate jocurile posibile si imposibile, sa vada si ochiul meu macar o milisecunda de bottleneck. N-a vazut! Acum sta cu onboardul, mut complet, are montat doua ssd-uri normale, wattmetru indica 18.8-20W cat scriu acest post, sunt complet cracit in fata cafelei si sunt convins ca nu aveam nevoie de un 9900k sa faca ceea ce ii cer acestui sistem.
Multumit?

PS. Repet, racitorul adus in discutie (coolerul, pentru bașiții americanizati) este montat pe un 7600k care are doar mce activat. Sistemul cu Pentium sta cu coolerul stock si un vent de iesire turat la 500 rpm..

Edited by Pulan, 15 October 2018 - 03:13.


#47
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostPulan, on 15 octombrie 2018 - 03:12, said:

G4560/4600 si 5400 se descurca excelent in gaming alaturi de un GTX1050Ti. Limitarile lor, dar nu in toate jocurile, incep de la GTX1060.
Dar nu despre asta discutam aici. Tot bați calul asta mort de luni de zile. Am inteles ca ai cel mai grozav procesor de dat pe Facebook și de jucat jocuri cu gtx 1050 (iarăși, entry level).
Discuția e despre răcire și daca G-ul asta nu are nevoi de mare lucru (nici făcând mare lucru) sunt sisteme care cer răcire serioasa. Despre asta discutam (sau încercam).

Edited by ro_explorer, 15 October 2018 - 07:48.


#48
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostPulan, on 15 octombrie 2018 - 03:12, said:

Si chiar este "good job" pentru ca se simte mai mult diferenta cu un nvme in socotitoarea cu Pentium decat accesarea netului sau redarea unui film cu un i7 sau i9.
eu incerc sa-ti spun ca diferenta intre un SSD nvme si un SSD sata 2.5" nu se vede / nu se simte "cu ochiu liber". am trecut de la un intel 500Gb sata la un samsung evo 970 nvme si nu-mi dau seama la utilizare normala. ai platit mai mult pe o placa de baza cu nvme + ssd nvme degeaba.

si da, in benchmarks si la copy paste se vede, dar nu asta e scopul pc-ului meu. nu l-am cumparat sa fac benchmarks si sa ma laud cu ele.

Edited by shmu, 15 October 2018 - 09:44.


#49
Pulan

Pulan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.08.2018

View Postro_explorer, on 15 octombrie 2018 - 07:48, said:

Discuția e despre răcire și daca G-ul asta nu are nevoi de mare lucru (nici făcând mare lucru) sunt sisteme care cer răcire serioasa. Despre asta discutam (sau încercam).
"Racire cu lichid vs racire cu aer: discutii"
Roaga un mod sa redenumeasca topicul "Racire cu lichid vs racire cu aer, minim 500 euro investitii, sărakilor"

Si totul a plecat de la o nevinovata constatare, cum ca un cooler stock sau orice alt cooler cu vent in cap, cu pret pana in 50 lei, face mult mai bine sistemului decat un AIO sau racitor de top, atunci cand procesorul permite. Si permite unei game foarte largi de procesoare (aproape toate ryzen-urile au cooler inclus, iar la cele fara se gasesc solutii pana in 150 lei char si pentru procesoare gurmande), cu care poti face treaba mult mai buna atat timp cat procesorul este tinut la temperaturi decente. Shmu a decretat ca procesorul, de departe cea mai protejata componenta a unui sistem, sufera cu astfel de raciri, dar celelalte nu sufera din motive de ingineri si proiectari. Gica Contra de amorul artei.
Ceea ce nu intelegeti voi e ca si eschimosul care nu a vazut in viata lui un sistem de calcul isi poate raci eficient socotitoarea daca sparge portofelul pe solutii de racire ffff scumpe. Caci totul se rezuma la bani, nu ca ati inventat voi apa calda.
PS. Nu de pentium vorbim, ci de un 7600k.

Edited by Pulan, 16 October 2018 - 03:06.


#50
Pulan

Pulan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.08.2018

View Postshmu, on 15 octombrie 2018 - 09:44, said:

eu incerc sa-ti spun ca diferenta intre un SSD nvme si un SSD sata 2.5" nu se vede / nu se simte "cu ochiu liber". am trecut de la un intel 500Gb sata la un samsung evo 970 nvme si nu-mi dau seama la utilizare normala. ai platit mai mult pe o placa de baza cu nvme + ssd nvme degeaba.

si da, in benchmarks si la copy paste se vede, dar nu asta e scopul pc-ului meu. nu l-am cumparat sa fac benchmarks si sa ma laud cu ele.

Si daca "nu vezi", de ce l-ai mai cumparat? Si daca "nu vezi" ce scriu, de ce comentezi aiurea?
Attached File  shmu.jpg   286.92K   8 downloads

Asta este sistemul cu Pentium, pe care il folosesc dimineata la rasfoitul www-ului, cu cate un iutub in fundal din cand in cand. Vezi vreun nvme pe acolo?

Hai sa iti explic configuratia lui 7600k
1. Plextor M9PeGN 256GB
Windows
Programe
Armored Warfare

2. Intel 760p Series 256GB
Jocuri noi de dimensiuni mari

3. Crucial MX500 500GB SATA-III
Jocuri de dimensiuni mai mici + diverse

E treaba ta daca nu vezi ca windows-ul si jocuri de genul Battlefield 1 sau Armored Warfare nu sunt incarcate mai rapid cu un nvme. Eu simt.

Edited by Pulan, 16 October 2018 - 03:28.


#51
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
OT: Te-ai mutat? Ai un fus orar tare ciudat fata de Europa.

Revenind, nu e vorba de nivelul investitiei, e vorba de eficienta racirii versus zgomot, fiabilitate, etc. Totul e un compromis.
Evident ca un sistem de racire high-end va costa bani, de aceea nici nu il pui pe chestii entry-level.

Cat despre procesor din gama superioara (i7 - i9), cu overclock decent, nu extrem, poate consuma pana in 150W, prin urmare neceista o racire nu prea bombastica. Daca vrei sa il tii la temperaturi apropiate de ambient insa, ai nevoie de mega-racire.
Daca ai observat, eu vorbeam nu numai de racirea procesorului, caci un sistem de gaming nu inseamna numai procesor ci si placa video. Cand aduci in ecuatie o placa video care disipa 300W in incarcare 100% deja trebuie chestii serioase ca sa o racesti in liniste si asta, da, inseamna o oarecare cheltuiala, dar daca vrei performanta nu scapi fara sa cheltui ceva bani.

Asadar, revenind .. se da un procesor care consuma cca 100W in incarcare 100% si o placa video care consuma 300W in incarcare 100%. CUm alegi sa racesti sistemul? De ce?

#52
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostPulan, on 16 octombrie 2018 - 03:04, said:

Si totul a plecat de la o nevinovata constatare, cum ca un cooler stock sau orice alt cooler cu vent in cap, cu pret pana in 50 lei, face mult mai bine sistemului decat un AIO sau racitor de top, atunci cand procesorul permite. Si permite unei game foarte largi de procesoare (aproape toate ryzen-urile au cooler inclus, iar la cele fara se gasesc solutii pana in 150 lei char si pentru procesoare gurmande), cu care poti face treaba mult mai buna atat timp cat procesorul este tinut la temperaturi decente.
in primul rand, stai linistit ca persoanele care-si iau procesor "ieftin" nu-si cumpara racire de top. probail vor sta cu cooleru ala stoc, si repet ce ti-a zis si explorer: racirile de top pe aer sau apa sunt destinate persoanelor care vor in primul rand OC. in mod sigur nu poti face OC cu cooler stock.

in al 2-lea rand. cand racesti cu apa, daca ai un airflow decent in carcasa (ceea ce ar trebui sa ai), se raceste decent si nvme-u si vrm-u. in cazul coolerelor tower, da, e mai nasol pt vrm si nvme.

PS: unele placi de baza au 2 nvme - unul situat sub placa video pe undeva, chiar pe langa mufele sata, unde ar trebui sa aiba parte de racire de la ventul de IN din fata carcasei.

#53
Pulan

Pulan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.08.2018
Mersi de info, shmu. Pe slotul de lângă chipset l-am mutat când am văzut cum transpira și că patru ventilatoare (două ieșire) strica zenul cu silentul. Cel de sus este în totalitate acoperit de slotul pciex și placa video și trebuie flux sănătos sa nu depășească 50 grade, dar micuțul cooler m-a scutit de chinurile improvizațiilor.
PS. Iar nu ai fost atent la ce scrie omul. Primele două SSD sunt nvme. Doar Crucialul e pe SATA.

#54
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Eu am pus un cooler de 80mm care sa sufle constant aer pe placa de baza. Totul e rece si linistit. Am reusit de 2 ori sa opresc computerul crezand ca e oprit si apasand pe power ca sa ii dau drumu ... si deodata s-au trezit monitoarele la viata si scria "Shutting down" ... asta ca sa realizezi cat de silentios este (sau cat de surd sunt eu).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate