Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Card cumparaturi Raiffeisen

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
leinad777

leinad777

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.08.2017
Buna ziua!

Detin un card de cumparaturi Card Avantaj, care mi-a slujit cu credinta in ultimii 2 ani. Deoarece Black Friday se apropie si am observat ca emag are contract special cu Raiffesen(12 rate, sau chiar si 36 la anumite nebunii) am zis sa imi schimb cardul la ei. Am facut cererea, acuma astept sa imi trimita firma externa care se ocupa de salarii o adeverinta cu venitul din ultimele 3 luni, doar ca am citit ceva pe emag care nu prea imi place: "Rate dobanzii anuale de 26%". Ce reprezinta chestia aceasta? La Card Avantaj, treaba sta asa: cumpar un telefon la 2000 lei, selectez 10 rate, asta inseamna ca voi plati inapoi in fiecare luna timp de 10 luni cate 200 lei + taxa de adminstrare anuala, care e 40 lei.
Va rog sa imi confirmati daca la Raiffeisen e la fel sau e: cumpar ceva de 2000 lei, platesc 10 luni cate 200 lei + taxa de administrare anuala de 40 lei + o dobanda de 26%, adica inca 520 de lei?

Mentionez ca am aplicat pentru cardul Raiffeisen Standard si domnisorica de la telefon mi-a spus ca e la fel ca la Avantaj si ca is rate fixe fara dobanda. Daca nu e asa, nu vreau sa renunt la bunatate de card pentru o teapa :)

Multumesc :)

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
https://www.emag.ro/card-emag

Rata anuala a dobanzii aplicata la sold debitor in cazul rambursarii partiale 26%
.......
Acces in Programul Multishop de la Raiffeisen Bank
Poti plati in pana la 12 rate lunare fara dobanda sau poti acumula puncte Multishop cand platesti la magazinele partenere ale bancii

Edited by overseas, 08 October 2018 - 16:34.


#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Dobanda aceea se aplica daca nu platesti rata la timp sau cumperi cu cardul de la magazine ce nu au contract de rate fara dobanda cu Raiffeisen si nu restitui banii in cele 50 (sau 56) zile in care nu se aplica dobanda.

#4
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
Sunt doua moduri https://www.raiffeis...de-cumparaturi/

1. 0% dobanda pana la 56 de zile
Plateste cu cardul la comercianti, ramburseaza integral sumele utilizate pana la scadenta lunara si beneficiezi de 0% dobanda!

- Daca nu rambursezi in cele 56 de zile platesti cu dobanda de 26% -

2. Rate fara dobanda si bonusuri
Ai la dispozitie o retea de magazine partenere, cu cele mai variate profiluri. Poti cumpara produse pe care le achiti apoi in pana la 12 rate lunare fara dobanda, sau care iti aduc bonusuri in puncte Multishop, de pana la 25% din valoarea cumparaturilor. Consulta lista partenerilor Multishop.

- asa e si la emag.ro si la alti comercianti unde accepta plata in rate fara dobanda -

Nu ai luat teapa!

#5
leinad777

leinad777

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.08.2017
Am inteles, deci daca sunt baiat bun, sunt si ei oameni cu mine :D

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 leinad777, on 08 octombrie 2018 - 16:27, said:

Mentionez ca am aplicat pentru cardul Raiffeisen Standard si domnisorica de la telefon mi-a spus ca e la fel ca la Avantaj si ca is rate fixe fara dobanda. Daca nu e asa, nu vreau sa renunt la bunatate de card pentru o teapa Posted Image

Multumesc Posted Image

Aia e DAE de 26% (adica taxa de fraier cu toate incluse).. In rest ai aceleasi rate fara dobanda ca si la celalalt card, dar trebuie sa-ti platesti ratele la timp.  Altfel DAE 26% te mananca.

Cardul de cumparaturi Raif nu e scump daca folosesti cu grija gratia si ratele fara dobanda  Iar taxa anuala e de 40 lei si mai ai  un comision lunar de 1.5 lei/luna, dar beneficiezi si de un cont curent atasat care functioneaza la fel ca orice cont curent.  La Raif nu ai taxa la incasarea banilor in cont pe cardul de credit.
Plus ca au introdus multifunctionale si poti alimenta direct fara sa te mai scobesti de buletin.

Edited by rosix, 08 October 2018 - 17:45.


#7
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Daca platesti la timp, nu o sa ai nici un fel de probleme, nu vei plati nimic in plus. Singura taxa ce o platesc este de 1,5 lei/luna.

#8
mihu30

mihu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 09.07.2009

 leinad777, on 08 octombrie 2018 - 16:27, said:

Buna ziua!

Detin un card de cumparaturi Card Avantaj, care mi-a slujit cu credinta in ultimii 2 ani. Deoarece Black Friday se apropie si am observat ca emag are contract special cu Raiffesen(12 rate, sau chiar si 36 la anumite nebunii) am zis sa imi schimb cardul la ei. Am facut cererea, acuma astept sa imi trimita firma externa care se ocupa de salarii o adeverinta cu venitul din ultimele 3 luni, doar ca am citit ceva pe emag care nu prea imi place: "Rate dobanzii anuale de 26%". Ce reprezinta chestia aceasta? La Card Avantaj, treaba sta asa: cumpar un telefon la 2000 lei, selectez 10 rate, asta inseamna ca voi plati inapoi in fiecare luna timp de 10 luni cate 200 lei + taxa de adminstrare anuala, care e 40 lei.
Va rog sa imi confirmati daca la Raiffeisen e la fel sau e: cumpar ceva de 2000 lei, platesc 10 luni cate 200 lei + taxa de administrare anuala de 40 lei + o dobanda de 26%, adica inca 520 de lei?

Mentionez ca am aplicat pentru cardul Raiffeisen Standard si domnisorica de la telefon mi-a spus ca e la fel ca la Avantaj si ca is rate fixe fara dobanda. Daca nu e asa, nu vreau sa renunt la bunatate de card pentru o teapa Posted Image

Multumesc Posted Image

Ca si intrebare, se mai cere adeverinta de salariu ? Ca eu cand am mai facut credit sau card , doar consultau situatia mea financiara...
Ma gandeam sa fac si eu o cerere, dar daca vor din nou adeverinte, etc, mai bine lipsa

#9
lykutza

lykutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 26.03.2012

 musicallro, on 08 octombrie 2018 - 16:35, said:

Sunt doua moduri https://www.raiffeis...de-cumparaturi/

1. 0% dobanda pana la 56 de zile
Plateste cu cardul la comercianti, ramburseaza integral sumele utilizate pana la scadenta lunara si beneficiezi de 0% dobanda!

- Daca nu rambursezi in cele 56 de zile platesti cu dobanda de 26% -

2. Rate fara dobanda si bonusuri
Ai la dispozitie o retea de magazine partenere, cu cele mai variate profiluri. Poti cumpara produse pe care le achiti apoi in pana la 12 rate lunare fara dobanda, sau care iti aduc bonusuri in puncte Multishop, de pana la 25% din valoarea cumparaturilor. Consulta lista partenerilor Multishop.

- asa e si la emag.ro si la alti comercianti unde accepta plata in rate fara dobanda -

Nu ai luat teapa!

Pot sa vin cu un exemplu, ca si intrebare ?
Daca cumpar de la emag un telefon cu 1700 lei, platesc cu cardul, online, suma integrala si aleg (presupunem ca este) rate fara dobanda.
In timp de 56 zile, eu trebuie sa depun pe card toti banii, adica 1700 lei ?
Sau trebuie sa depun lunar suma aferenta unei rate, la o data precizata, pana la depunerea totala a sumei ?
Acest lucru nu-mi este clar.
Multumesc.

#10
leinad777

leinad777

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.08.2017

 mihu30, on 09 octombrie 2018 - 11:49, said:


Ca si intrebare, se mai cere adeverinta de salariu ? Ca eu cand am mai facut credit sau card , doar consultau situatia mea financiara...
Ma gandeam sa fac si eu o cerere, dar daca vor din nou adeverinte, etc, mai bine lipsa

Da, eu lucrez in Iasi si firma care se ocupa de salarii este in Bucuresti. Am primit o adeverinta prin email si cei de la Resurse Umane au pus si ei o stampila la reprezentantul legal. Nici asa nu a fost suficient si acum astept originalul de la Bucuresti prin curier. La Card Avantaj a fost intr-adevar fara adeverinta, doar m-au intrebat ce salariu am si m-au crezut fara acte si nebunii

 lykutza, on 09 octombrie 2018 - 11:56, said:


Pot sa vin cu un exemplu, ca si intrebare ?
Daca cumpar de la emag un telefon cu 1700 lei, platesc cu cardul, online, suma integrala si aleg (presupunem ca este) rate fara dobanda.
In timp de 56 zile, eu trebuie sa depun pe card toti banii, adica 1700 lei ?
Sau trebuie sa depun lunar suma aferenta unei rate, la o data precizata, pana la depunerea totala a sumei ?
Acest lucru nu-mi este clar.
Multumesc.
Nu, suma de 1700 poti sa o platesti esalonat in decursul a mai multor luni. Gen cate 170 de lei pe luna timp de 10 luni. Este si optiunea de a returna in 56 de zile, dar nu e asa convenabila, decat daca dispui de bani si vrei sa ii pui repede inapoi

#11
mihu30

mihu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 09.07.2009

 leinad777, on 09 octombrie 2018 - 12:01, said:


Da, eu lucrez in Iasi si firma care se ocupa de salarii este in Bucuresti. Am primit o adeverinta prin email si cei de la Resurse Umane au pus si ei o stampila la reprezentantul legal. Nici asa nu a fost suficient si acum astept originalul de la Bucuresti prin curier. La Card Avantaj a fost intr-adevar fara adeverinta, doar m-au intrebat ce salariu am si m-au crezut fara acte si nebunii

ok, atunci nu ma intereseaza...imi este o lene teribila sa stau sa adun din nou hartii

mc mult

#12
lykutza

lykutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 26.03.2012

 leinad777, on 09 octombrie 2018 - 12:01, said:


Da, eu lucrez in Iasi si firma care se ocupa de salarii este in Bucuresti. Am primit o adeverinta prin email si cei de la Resurse Umane au pus si ei o stampila la reprezentantul legal. Nici asa nu a fost suficient si acum astept originalul de la Bucuresti prin curier. La Card Avantaj a fost intr-adevar fara adeverinta, doar m-au intrebat ce salariu am si m-au crezut fara acte si nebunii


Nu, suma de 1700 poti sa o platesti esalonat in decursul a mai multor luni. Gen cate 170 de lei pe luna timp de 10 luni. Este si optiunea de a returna in 56 de zile, dar nu e asa convenabila, decat daca dispui de bani si vrei sa ii pui repede inapoi

Exact de aceea am intrebat, despre treaba cu 56 zile, daca este obligatorie.
Pe mine ma interesa sa platesc cu cardul online toata suma dar sa depun banii in rate fara dobanda.
Deci trebuie doar sa fiu atent daca produsul poate fi achizitionat si platit online cu cardul in rate fara dobanda.
Multumesc.

#13
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010
Daca nu iei in rate platesti integral suma la data scadenta. La emag multe se pot lia in rate fara dobanda

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate