Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Impozit platit la dublu 2011-2017+ Taxa Gunoi inclusa in Impozit.- E normal?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010
Salutare,

A) - Impozit platit la dublu 2011-2017
La o casa la tara cu teren sunt trecute in actele initiale de proprietate suprafetele din actele de proprietate de dinainte sa se faca cadastru, aparand doua roluri.
- In 2011 tata a facut succesiunea si cadastru(ramanand un singur rol), a dus la primarie actele, iar primaria trebuia sa apara un singur rol al tatalui meu.
dar Primaria:- a adunat Suprafetele din Actele (de dinainte de cadastru si succesiune) + cu Suprafetele din Acte si succesiunea rezultand suprafete duble
- In 2016 am facut eu succesiunea dupa tata si am trimis la primarie actele.
dar povestea s-a repetat Primaria nu a modificat nimic emitand impozitul pentru suprafete duble decat apar in actul de proprietate.

In 2017 am fost la primarie si am gasit in Registrul Agricol cum: - Suprefetele apareau de 2ori odata Suprafetele vechi+adunate cu Suprefetele noi masurate din Cadastru
si am cerut sa corecteze, dar ei ulterior ai facut un nou Registru Agricol doar cu ultimii 3 ani ( dar in calculator nemodificand platind in continuare la dublu )
In 2018 m-am dus la Primarie si am constat ca in Calculatorul de taxe inca apareau suprefetele duble pentru care imi cereau sa achit impozitul.
si am refuzat sa mai platesc, le-am spus sa tina cont doar de suprafetele din actul de proprietate si ca doresc banii platiti in plus inapoi.
Dar ulterior tot in 2018 am fost la primarie si in calculator inca apareau Suprefetele duble care abia dupa ce am discutat cu primarul au modificat in calculator
dar doar pentru ultimii 3ani.

Am cerut sa arate Registrul Agrocol care mi s-a prezentat in 2017 unde apareau Suprefetele Duble adunate,(nu doar Registrul nou unde apareau doar ultimii 3ani)
si nu vroiau sa-l arate spuneau ca nu e doamna care incaseaza Taxe la servici care are Registrul Agricol, iar altcineva spunea ca e al Primariei de parca era secret

Dar din foaia extrasa din Calculatorul de Taxe si Impozite al Primariei rezulta clar ca inclusiv acum niste luni in 2018 figurau Suprafetele duble dupa care se emiteau Impozitele

B) - Taxa Gunoi 37lei pe an inclusa in Impozit - indiferent daca locuiesti sau nu ? sub pretext de Hotarare locala e legal ?
Doamna la Impozite mi-a spus ca de acuma in plus trebuie sa platesc 37lei Taxa Gunoi chiar daca nu locuiesc acolo, eu ma duc doar o zi doua pe an sa platesc impozitele atat
spunand ca asa s-a hotarat in adunarea primariei, iar eu i-am spus ca nu e normal ca si la bloc cand nu stai iti pune gunoul zero.

E normal si legal sa platesti Taxa pentru Gunoi in Impozit cumulate? si sa platesti degeaba Taxa de Gunoi 37lei pe an daca nu stai decat cateva zile pe an la tara ?

Edited by July02, 08 October 2018 - 12:07.


#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca nu contravine legii, e legal.

a) Fa o cerere la primarie prin care sa-ti arate documentele pe baza carora au facut calculele (cererea se face scris, iar raspunsul se va trimite tot in scris)

b) Ce hotaraste Consiliul Local e lege pentru localitate. Daca stai la bloc (sau ai stat) ar trebui sa stii ca tot ce tine de curatenia la comun se taxeaza, indiferent ca stai sau nu. ma gandesc ca tot ce tine de curatenia localitatii, a fost bagat generic "gunoi". O cerere si vor trebui sa te lamureasca.

#3
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostPololica, on 08 octombrie 2018 - 14:06, said:

Pai contravine sau nu Legii? asta vreau sa stiu, cei care mai stiu cu Legile sa fie in alta sectiune a forumului cumva?
si ca Gunoiul sa fie inclus in Impozit asta e intrebarea, si daca e normal sa platesti si Gunoiul daca nu locuiesti practic....adica sa-l paltesti degeba

Nu este tot ce tine de curatenia localitatii, caci imi spunea ca exista unele paltforme pe unde nu stiu pe la mama naibii ca nu se vad unde se poate duce gunoiul
ca restul activitatilor de salubirizare care oricum rerezinta impozit ul deaia e impozit atunci impozitul cu ce scop mai e pus daca toate activitatile le-am plati separat

am mai facut o cerere  scrisea pe alta problema si un email catre primarie in trecut pe emalil cu alte probleme de lamurit si nu au raspuns nici ca-i alba nici ca-i neagra

Edited by July02, 08 October 2018 - 14:51.


#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Asta incercam sa aflam: pe ce baza s-a luat hotararea asta. Daca nu ai raspuns, fa o reclamatie (tot scrisa) la primar (eventual cere audienta) si trebuie sa se rezolve.

Daca tot nu primesti raspuns, singura varianta ar fi judecata in administrativ si instanta va obliga sa se intample ceva.

Ca sa-ti faci o idee: legea ofera niste limite (exact cum sunt malulrile raurilor), iar consiliile locale trebuie sa se incadreze in limitele respective. Daca tu nu ai la mana care sunt deciziile luate, nu avem cum sa te ajutam. Preseaza la Primarie.

Legat de dublarea suprafetelor, cred ca isi dau seama de greseli si te tot amana.

Ar mai fi, totusi, o varianta (de acoperire a primariei): toti cei care au domiciliu in comuna sunt obligati sa plateasca gunoiul. Daca e un buletin in familie la tine emis acolo si "neinchis" (mutat) s-ar putea sa taxeze.

#5
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 19.11.2010

View PostPololica, on 09 octombrie 2018 - 12:00, said:

nu am buletin de acolo unde e casa la tara, am buletinul din oras unde m-am nascut
dar ma tot aburea una de la primarie ca ar fi o hotarare locala sa platesca gunoiul si stranierii( adica cei care nu stau in comuna si vin doar sporadic sa zicem vara....)
dar nu mi se pare normal si legal....

View PostPololica, on 09 octombrie 2018 - 12:00, said:

legea ofera niste limite (exact cum sunt malulrile raurilor)
care sunt limetele acestea ale legii le stiti ?
si permite sa bagi Taxa de Gunoi in impozit ?

Edited by July02, 09 October 2018 - 19:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate