Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Inchierere auto cauciucuri de zapada

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 17.06.2013
Salut,

Vreau sa inchiriez o masina in perioada de anul nou de la aeroportul din Cluj.
Le-am scris celor de la autonom.ro si mi-au raspuns ca masina sigur o sa aiba cauciucuri de iarna.
Apoi le-am scris celor de la hertz si nu mi-au raspuns.

Cei de la hertz au preturile mai bune.

Eu din cate stiu toate companiile trebuie sa ofere masini in perioada aceea cu cauciucuri de zapada nu? E vre-un risc daca iau de la Hertz?
Companiile astea mari nu sunt usor de contactat...

Off-topic: hertz.ro e un site mai ciudat si preturile nu sunt aceleasi cu hertz.com pentru locatiile din Romania. Sper macar ca e un site legitim.

Va multumesc

#2
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
De ce sa fie obligati? De catre cine? Cauciucurile de iarna nu sunt obligatorii decit in anumite conditii.

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca e iarna, tu crezi ca iti dau aia masina cu, anvelope de vara ? Posted Image

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007

View Postpetit_christian, on 07 octombrie 2018 - 21:33, said:

De ce sa fie obligati? De catre cine? Cauciucurile de iarna nu sunt obligatorii decit in anumite conditii.
in general de catre contractul casco.

#5
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Eu cu Hertz Romania am avut experiente neplacute, practic ii doar fix in cur de tine, sunt niste nesimtiti.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpetit_christian, on 07 octombrie 2018 - 21:33, said:

De ce sa fie obligati? De catre cine? Cauciucurile de iarna nu sunt obligatorii decit in anumite conditii.
Ca circulatie da, pe zapada, gheata si polei... insa cand inchiriezi se face o asigurare speciala si aia cere...

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Ninge pe undeva? Sau poate vrei sa urci cu masina la Bâlea Lac.

E evident ca iti vor da anvelope de iarna, nu vor nici ei sa le spargi masina.

#8
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View Postslai, on 07 octombrie 2018 - 21:40, said:

in general de catre contractul casco.
contractul de casco de regula respecta legea, iar legea spune ca sunt 'obligatorii pt autovehicule care circula pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei' nu spune nimic despre anotimp. Deci daca ai zapada pe jos in iunie trebuie sa ai anvelope de iarna, respectiv daca ai 20 de grade in ianuarie poti sa mergi linistit cu anvelope de vara

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
1. Chiar si flotele de la noi vor avea anvelope de iarna de anul nou.
2. Hertz este super OK pe unde am fost, dar in Romania au aparut povesti de groaza cu rezervarile la masina, mai ales cand sunt mule cerute.
Aparent e folosit la comun un parc auto de catre mai multe firme.
3. Problema cea mai mare este sa nu te trezesti ca aterizezi, darnu vor avea masina sa iti dea, pt ca... nu mai este.
S-a dat, s-a stricat, Welcome to Rumania.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Dacă închiriezi mașina pe o zi, compania poate risca să-ți dea una echipată cu anvelope de vară dacă în ziua respectivă nu sunt șanse de ninsoare/gheață/polei în zona în care se face predarea vehiculul. Când o iei pentru 15-30 zile, nici o companie nu riscă pentru că te-ar pune în situația de a nu putea utiliza mașina ori asta înseamnă că nu-și îndeplinesc contractul.
Și. nu în ultimă instanță, când închiriezi o mașină trebuie să o verifici atent să vezi în ce stare o primești pentru a nu fi obligat la final să plătești oalele sparte de alții.

#11
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Hertz mai are o practica haiducista:

Ajungi la aeroport (Otopeni), le comunici numarul de rezervare si te momesc sa cumperi si asigurare vreo 10 euro pe zi.

Tu le zici ca nu vrei ca ai asigurare inclusa ori prin site-ul pe care ai facut rezervarea, ori prin cardul de credit (cum am eu).

Daca nu vrei asigurare, iti retin garantie pentru masina (Renault Megane) 1000 de euro. In speranta ca nu ai suficienti bani/limita de credit pe card.

Eu am avut limita de credit necesara si le-am dat flit. Dar ma gandesc ca minim 50% din clienti o musca pe motivul asta.

Edited by izometric, 08 October 2018 - 08:44.


#12
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Toate firmele de asigurari iti opresc garantie daca nu ai asigurare full, deci nu-i nici o haiducie

#13
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
In nicio tara din cele multe in care am calatorit nu mi s-a cerut 1000 de euro garantie pe o coaja. Cea mai de jos echipare posibila, cu AC manual, geamuri manuale pe spate, totul plastic d-ala ieftin prin masina. Cred ca avea ABS si airbag la pasager doar pentru ca sunt obligatorii prin lege.

Prin comparatie, cel mai mult am garantat cu 700 de euro o Mazda 6 in Dubai. Iar masina aia se invartea dupa soare, echipare full, inclusiv tot bordul imbracat in piele.

Edited by izometric, 08 October 2018 - 09:12.


#14
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postizometric, on 08 octombrie 2018 - 09:08, said:

In nicio tara din cele multe in care am calatorit nu mi s-a cerut 1000 de euro garantie pe o coaja.
Dupa cum ziceam Herz Romania sunt niste nesimtiti. In general pentru clasa aia se opresec 5-600 euro garantie

#15
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Lasa ca si clienti ca si romanii mai rar...inclusiv cauciucuri/baterii auto schimbate huse rupte de mizeria din masina dupa ce-si plimba herghelia de animale (caini/pisici) nici nu mai pomenesc

#16
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 17.06.2013
Va multumesc,
Atunci o sa inchiriez de la autonom.ro care mi-au si raspuns ca masinile lor vor avea "cu siguranta pneuri de iarna"...
Pentru cativa euro in plus prefer sa am mai putine probleme.

#17
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
autonom.ro sunt foarte OK. daca vrei si alta firma cu care am avut doar experiente bune, klasswagen

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate