Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

De ce nu au prins televizoarele 3D la care nu aveai nevoie ochelari?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Prin 2007-2008 am văzut la C.E.R.F. un televizor 3D la care nu aveai nevoie de ochelari.
Cineva din S.U.A. deține unul (nu știu dacă de la aceiași marcă) la care nu ai nevoie de ochelari: http://videokarma.or...ad.php?t=262877
Întrebarea mea e: de ce nu au prins la public aceste televizoare? Se știe că sunt mare fan C.R.T., dar un televizor 3D la care nu ai nevoie de ochelari m-ar tenta... ar fi ceva cu adevărat revoluționar! (pe mine mă iau amețelile de la ochelari).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kNdyNSFQfFM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g4DpXDu72OE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 07 October 2018 - 20:59.


#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 25.01.2002
probabil lipsa de continut compatibil (asta mi se pare cel mai important motiv)
probabil pretul e mai scump decit unul cu ochelari,
probabil si fara ochelari face probleme anumitor persoane, etc...

LE
de fapt nici macar cele 3d cu ochelari nu au "prins" la public...

Edited by tEo, 07 October 2018 - 21:08.


#3
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Habar n-am. Cred ca nu a prins la Public si sa renuntat daca prea putini le cumparau, ce rost are sa fabrici ceva care nu se cumpara? Trebuie sa scoti profit. Nimeni nu fabrica ceva daca le cumpara nimeni... el baga bani acolo... munca multa... ca sa faca ce? sa se uite la ele ?

Edited by hwplanet, 07 October 2018 - 21:07.


#4
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018
Pentru ca asa-zisa tehnologie 3D cu sau fara ochelari este doar un truc de marketing, nu este nimic hi-tech, existau filme stereoscopice inca din anii 60.

Edited by Dormi_Hete, 07 October 2018 - 21:21.


#5
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009
din acelasi motiv pt care nu au prins nici tv-urile 3d cu ochelari

Edited by hightech-sys, 07 October 2018 - 21:23.


#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
sunt doar cateva scene intr-un film care sa zicem ca ar merita experienta 3d, dar in rest, sa vezi doar subtitrarea 3d, nu prea merita.  Nu exista filme 3d care sa ofere ceea ce ne imaginam noi Posted Image

Edited by jimi91, 07 October 2018 - 21:25.


#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu am un Samsung 3D, și în afară de demo-urile lui 3D, care se văd cu ochelarii primiți o dată cu tv-ul, nu cred că m-am bucurat vreodată de cei 3D.

#8
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Cateva documentare is desene animate merita vazute 3D. In rest, n-am fost impresionat.

#9
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
14 si 20 inch? Pe bune? Cand avem televizoare de peste 2 m? :wallbash:

Pana nu se inventeaza o instalatie de proiectat holograme ca-n Star Trek, nu-i vad rostul.

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Alea de la "Toshiba" erau mici. Ce am văzut la C.E.R.F. era mai mare... sigur avea cel puţin 24-25".

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,218
  • Înscris: 05.06.2002
a fost o moda dupa Avatar cand cumparai si pasta de dinti 3D, atunci s-au gandit producatorii de televizoare sa urce pe valul asta, dar dupa ce s-a dezumflat balonul si lumea a inceput sa aprecieze tehnologia 3D la adevarata ei valoare au constatat ca faptul ca are sau nu aceasta facilitate e f. putin importanta in decizia de cumparare.

Edited by Fane, 07 October 2018 - 22:24.


#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Deoarece 3D-ul era la inceput, la fel cum este si acuma. E ceva aiurea, iti place o saptamana si apoi nu-l mai folosesti niciodata. Nu mai zic de continut, ca nu ai ce sa vezi.
Tot asa s-a intamplat si cu telefoanele care aveau ecran 3D (vezi ca au avut LG 2 smartphone-uri) , si nu s-au bucurat de succes.

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Pe vremea respectiva erau doar doua tehnologii pt. 3D fara ochelari.

1. Cu separatoare verticale in planul imaginii, care are dezavantajul ca trebuie sa stai doar in centru pt. a beneficia de efect maxim.
Tehnologia asta exista din secolul 19...
2. Cu efect true holografic, care e cuantic si necesita rezolutii enorme fata de care rezolutia optica a celor mai performante obiective este o gluma ridicola, se folosesc expuneri cu GigaLASER direct (fara obiective) pe film Agfa de 1 ASA cu 5000 cristale/mm, si cu prisma de splituire LASER din cuart.

Intre timp se pare ca a mai aparut inca o tehnologie, dar inca e la inceput si nu exista suficient continut pt redat.

Legat de ochelari, sunt si la ei mai multe tehnologii, nu e corect sa generalizezi.
Sunt doua mai tehnologii pt ochelari.
1. activi cu shutere, si aici conteaza refreshul. Daca au 200-240 Hz, adica 100-120 Hz pe fiecare ochi, si se combina cu o tehnologie de redare care nu are ghosting si latente aiurite, nu sunt obositoare nici pe CRT, insa CRT de 200-240 Hz la o rezolutie decenta e cam greu...La LCD merge si cu refresh mai mic ca are latenta, dar totusi fara ghosting ca iar te doare capul. La OLED si MICROLED iar e nevoie de 200-240 Hz.
2. pasivi cu filtre de polarizare pt imagine proiectata cu proiector cu doua obiective si filtre de polarizare corespunzatoare, astia nu prea au cum sa oboseasca singuri, dar iar ai nevoie de un refresh decent la proiectoare.

#14
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
Efectele 3D nu au prins din principalul motiv ca nu exista efecte cu adevarat 'wow' in filme incat sa merite. De multe ori la cinema ruleaza filme 3D pe care nici nu le vad rostu, tot 2D e baza.

In schimb tehnologia VR e promitator.

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 ericmario, on 07 octombrie 2018 - 21:27, said:

Eu am un Samsung 3D, și în afară de demo-urile lui 3D, care se văd cu ochelarii primiți o dată cu tv-ul, nu cred că m-am bucurat vreodată de cei 3D.
Daca nu stii sa descaci filme 3D ....

#16
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Mai e un jmen cu lipsa propagării tehnologiei, internetul odios de lent din Vest. Lumea nu prea mai are chef să umble după filme în format fizic așa cum o făceau când mergea Blockbuster. Varianta 2 este cea a streamingului evident, streaming care e foarte foarte greoi pe tehnologiile folosite în vest (a se citi, DSL și/sau DOCSIS). Multă lume consideră că țările dezvoltate au internet foarte rapid dar țările cu rol de catalizator (SUA în special) au un internet foarte lent, la ei 2mb/s e clasificat ca broadband.

#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Dormi_Hete, on 07 octombrie 2018 - 21:20, said:

Pentru ca asa-zisa tehnologie 3D cu sau fara ochelari este doar un truc de marketing, nu este nimic hi-tech, existau filme stereoscopice inca din anii 60.
Pe baza aceluiasi principiu, poate-mi spui de ce au prins televizoarele color. Existau din 40, dar s-au impus doar in 70.

Televizoarele 3D nu s-au impus dintr-un motiv simplu: producatorii nu le-au mai fabricat. Chestia cu cererea sint povesti. Oamenii cumpara ce li se baga pe gat. Mie imi plac televizoarele 3D.

#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Televiziunea color electronică a fost introdusă în 1953/1954. În 1964 s-a depăşit pragul de 1.000.000 de televizoare vândute/an iar în 1972 s-au vândut mai multe televizoare color decât alb-negru. Mă refer la S.U.A. În Europa televiziunea în culori a fost introdusă începând cu 1967 iar în ţările dezvoltate a durat maxim 10-12 ani ca nr. de tv color vândute să-l depăşească nr. de televizoare alb-negru vândute. Ce-i drept, Europa a beneficiat de fenomenul tranzistorizării (după 1972 lămpi nu prea mai erau în televizoare), apăruseră ulterior şi cinescoapele în linie, mai uşor de produs şi de reglat decât cele delta şi de asemenea mai ieftin de produs... în Europa cum maşina nu e aşa de strict necesară (în S.U.A. doar în câteva zone te poţi descurca bine fără maşină) oamenii puteau cheltuii mai uşor banii pe televizoare color. Însă deabea în anii '80 s-au ieftinit cu adevărat televizoarele color.

Edited by djl, 08 October 2018 - 00:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate