Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ca investitie in imobiliare, cum calculati pretul pe mp? Cu suprafata Balcon sau Fara?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 09.04.2008
Eu aș vrea balcon de măcar 4m lățime :). Clar e util.

#20
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
Eu calculez la 500 euro/mp balconul. Din pacate un balcon mare creste destul de mult pretul unui apartament, arata bine dar la inchiriere diferenta este minima. Varianta cea mai avantajoasă este să îl inchideți și să mariți apartamentul.

#21
Ionut787878

Ionut787878

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.05.2019
In cazul meu suprafata utila este de 66mp si balcoane de 7mp , dezvoltatorul m-a pus sa platesc 73mp adica cu balcoane cu tot , inca nu am semnat contractul de vanzare cumparare dar ma gandesc cum poate sa puna in contractul final astfel incat sa apara ca am platit si balcoanele, suprafata totala la plata ?

#22
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
si cu ce te incalzeste ce scrie in "contractul final"? :)

chestia cu balcoanele care sunt (sau nu) incluse in suprafata utila e doar de marketing, te impiedica sa compari usor doua oferte (ambele spun ca au aceeasi suprafata utila, dar trebuie sa verifici daca ambii au inclus sau nu balcoanele). in rest, platesti cat te intelegi cu vanzatorul.

#23
Ionut787878

Ionut787878

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.05.2019
Ma gandeam la partea legala cum sa fie specificat in contract astfel incat sa fie si balcoanele platite.

#24
alexandrupope

alexandrupope

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 21.08.2018
Balconul se calculează jumătate de preț fata de mp util, tot așa se pune și prețul în contractul final.

Edited by alexandrupope, 05 May 2019 - 21:33.


#25
Ionut787878

Ionut787878

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.05.2019
Nu cred ca este o regula , fiecare constructor taxeaza cum vrea .
Exista legal denumirea de suprafata utila totala in care se includ si balcoanele ? Intrasem pe o pagina web a unui dezviltator si era trecuta suprafata utila si suprafata utila totala in care erau incluse balcoanele, nu stiu daca se poate pune in contractul final aceasta denumire

#26
Ionut787878

Ionut787878

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.05.2019

View Postalexandrupope, on 08 octombrie 2018 - 19:26, said:

Daca ne raportam la bani, balconul se calculează cam la jumătate din prețul unui mp util.
Balconul aduce un mare confort unui apartament, daca acel balcon e o terasa cu lățimea de 1,5 m unde ai loc sa pui lejer o canapea și ai ieșire spre terasa din living și bucătărie deja e ideal, daca ai un balcon cu lățimea de 1 m e cam incomod si nu prea e practic, in concluzie sunt mai multe aspecte de luat in considerare.
Într-adevăr un apartament fara balcon/terasa e un mare minus și poti obține un preț mult mai mic daca acesta lipsește.
Atâta înverșunare cu suprafața utilă vs balcon/terasa câtă vreme acesta e foarte important și costă bani serioși acel balcon/terasa nu este bonus la finalizarea unei construcții.

cunoaste cineva sau a patit sa plateasca balconul la pretul normal ca suprafata utila ? in cazul meu balconul este la interior si ma pune sa il platesc, nu este iesit la exterior dar balconul ramane balcon

Edited by Ionut787878, 06 May 2019 - 01:03.


#27
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View PostIonut787878, on 05 mai 2019 - 19:39, said:

Ma gandeam la partea legala cum sa fie specificat in contract astfel incat sa fie si balcoanele platite.
te temi ca vor veni sa-ti ia balconul peste cativa ani, pentru ca n-apare drept platit in contract?  :)


in contractul de V/C scrie "se plateste suma xxxxxx pentru apartamentul yyyyyyy cu dimensiunile zzzzzzzz ". nu sta nimeni sa calculeze acolo ce pret a avut balconul, cat ai dat pentru suprafata de sub chiuveta din baie sau daca partea de sub cadita de dus a fost achitata sau nu.

#28
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007

View PostIonut787878, on 06 mai 2019 - 01:03, said:



cunoaste cineva sau a patit sa plateasca balconul la pretul normal ca suprafata utila ? in cazul meu balconul este la interior si ma pune sa il platesc, nu este iesit la exterior dar balconul ramane balcon
Pai si? Prețul e unul, cu ce te incalzeste ca e inclus balconul sau nu? La fel de bine poate spune ca plătești bucătăria la 10000 euro mp, restul apartamentului e bonus. Tot aia.

#29
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Tu ai loggie, nu bacon

#30
Ionut787878

Ionut787878

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.05.2019
Balcon este sigur, cu balustrada ,numai ca este la interior adica la fata blocului

#31
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Pai exact asta spun si eu. Balconul e in exterior, loggia e un "balcon" smecheresc impachetat frumos de catre dezvoltatori.
Gandeste-te ca, in loc sa ai un living de 20 mp, ai un living de 16 mp si un "balcon" de 4 mp. Dezvoltatorul vinde acest pachet la acelasi pret cu care l-ar fi vandut daca ar fi avut un living de 20 mp fara balcon. Numai ca pe el il costa mai putin.

#32
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,228
  • Înscris: 25.10.2018
După capul vostru toate blocurile ar trebui făcute drept.. fără balcoane și logii.. ca dacă va cere dezvoltatorul bani ziceți ca va țepuiește..
Dacă nu are balcon nu vreți sa l cumpărați..
adevarul e ca nu sunteți pretențioși..

#33
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Depinde de caz. Eu in  general las terasa separat si o judec complet subiectiv (nu ma intereseaza de povestile agentului). Daca are priveliste misto, suprafata si forma buna, atunci e clar un avantaj. Vorbesc de atunci cand cumpar pentru utilizare personala.

Pentru inchiriat, depinde de segmentul de piata. La apartamentele premium (>10 eur/mpu), terasa conteaza destul de mult. Daca e amenajata bine si o pui in valoare la prezentarea apartamentului, atunci poti sa castigi la inchiriere. La cele normale sau mai low-cost, cu suprafete mai mici, e mai mult un spatiu gandit prost, ca e cam aiurea sa te inghesui in camarute mici, dar sa ai ditamai terasa.

Edited by figo1988, 09 May 2019 - 16:20.


#34
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Asta e doar un calcul artificial, tu pana la urma dai o suma X pe un apartament pe care il vei inchira apoi cu  o suma lunara Y.  Indiferent cum spargi tu suma asta X in bucati, atata pe terasa, atata pe locul de parcare, atata pe living sau dormitor intr-un final insumat tot X iti va da iar clientul tot Y iti va plati ca nu exista nimeni care sa dea chirie calculata la m2 util sau m2 construit.

Din ce am vazut la noi terasa sau vederea nu sunt inca niste lucruri foarte apreciate sau cautate in mod deosebit, sunt cel mult un bonus dar nu ceva pentru care cineva ar plati neaparat in plus, pentru noi notiunea de a socializa pe terasa este relativ noua pentru ca pana acum blocurile nu aveau terase ci doar balcoane inutilizabile pentru altceva decat pentru depozitare. Eu de exemplu am cumparat doar apartamente cu terasa sau balcon suficient de spatios si vedere neobturata si numai asta caut (sunt extrem de rare, apropo) dar realizez ca e mai degraba un fetis al meu decat ceva cu o valoare adaugata imediata, sper ca in timp pe masura ce orasul se va tot aglomera si imbacsi de cladiri si beton oamenii vor incepe sa aprecieze lucrurile astea ceva mai mult.

Edited by nnestor, 09 May 2019 - 18:10.


#35
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,228
  • Înscris: 25.10.2018
Asta e o vrajeala cu X euro pe mpu ..
Cum spune și nestor.. suma totala te interesează..
ca vrei tu sa vezi cam cum îți iese calculul pe mpu, asta e altceva.dar nu e absolut relevant ..
Și la mine ma suna tot felul de beneficiari cât iau pe mpc..și insista de parca sunt bătuți cu pl in cap. Sa le spun cât e mpc fără sa stiu nimic..
Întâi sa văd proiectul și după asta discutam pretul pe toată casa..
asa și la apartamente, te uiti la detalii și vezi dacă ți convine pretul total

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate