Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

GPS bike

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Am folosit mai mulți ani telfonul cu softuri de bicicletă. După ce mi-am luat un gps dedicat nu m-aș mai întoarce la telefon. Să nu mai vorbim că riscul să faci o tumbă șisă-l spargi e foarte mare când îl ții prins pe ghidon.

#20
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005
Un gps(garmin + un powerbank tip stick de vreo 2000-3000 de mah) si cam stai fara griji.Gps-ul il pui la reincarcat cand mai faci pauza si nici n-ai nevoie de el sa fie conectat la powerbank tot timpul.Un Garmin 1000 are cam 1100 mah si cu senzorii activi(cadenta, heart rate si viteza) tine cam 10 ore fara reincarcare.

#21
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011
Am uitat sa specific ca vreau sa folosesc GPS-ul pt. ture off-road, nicidecum pt. ture de asfalt.
De asemenea nu ma intereseaza nici cadenta, nici heart rate sau alte bazaconii.

View PostDigix, on 07 octombrie 2018 - 11:23, said:

Dacă vrei ceva special ia-ți un Wahoo Elemnt Bolt. https://eu.wahoofitn...gps-elemnt-bolt

Ce e asa special la el?  L-ai folosit ? De ce il recomanzi?

View PostMembruAnonim, on 07 octombrie 2018 - 20:33, said:

După ce mi-am luat un gps dedicat nu m-aș mai întoarce la telefon.

Ce folosesti ? Multumit ?

View Postf300, on 07 octombrie 2018 - 10:26, said:

Puneti osmand de pe f-droid si va minunati. Hardware-ul Garmin e ramas in urma cu 20 ani iar softul (in afara de harti in sine) tot cam asa.
Am downloadat https://play.google....et.osmand&hl=en - dar am mai folosit astfel de aplicatii pe tel. - nu zic ca nu-s OK dar nu mi la indemana sa tot scot telefonul din ghiozdan iar sa-l pun pe ghidon nu-mi place sa ma risc..

View PostNexus11, on 07 octombrie 2018 - 09:40, said:

Cumperi asta :Garmin 820 si iti instalezi harta osm de pe asta.Sunt gratuite.Poti descarca orice zona sau tara doresti.Eu folosesc versiunea Generic routable (new style) si vad si strazile.
Sau mai ai la dispozitie acesta tot un garmin cu ecran si mai mare.Este mai mult axat pe navigatie,posibil sa lipseasa ceva care te-ar interesa.
Singurul de aici cu recomandari concrete ai fost tu. Ms.
Oare un Edge 520 nu mi-ar fi suficient (https://www.bike-dis...computer-459106) ? Cu ce-l deosebeste de 820 ? Ms.
update: cred ca diferenta majora e ca 820 e touchscreen, pe cand 520  e cu butoane

Edited by ppp123, 07 October 2018 - 22:19.


#22
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postppp123, on 07 octombrie 2018 - 22:02, said:

Am downloadat https://play.google....et.osmand&hl=en - dar am mai folosit astfel de aplicatii pe tel. - nu zic ca nu-s OK dar nu mi la indemana sa tot scot telefonul din ghiozdan iar sa-l pun pe ghidon nu-mi place sa ma risc..

OsmAnd din Google Play e (destul de serios) limitat - dupa cum am zis pentru folosit cu adevarat versiunea de pe f-droid. Asta e exemplu bun de aplicatie cu harti, altminteri pentru cycling dedicat sint tone de aplicatii (toate cele relevante probabil); nu trebuie sa te limitezi la ce suporta device-ul cutare (si ca o paranteza mai ales nu trebuie sa stai sa sincronizezi dupa aia pe telefon suplimentar, pentru mine asta devine chiar obositor).

Ca risti telefonul il risti oricum daca nu-l lasi undeva bine merci, stiu pe cineva care de cind au inceput astia sa inveleasca telefoanele in sticla sparge cel putin un display sau un spate pe an in casa (e drept, are podelele de zici ca locuieste in castel). Tot din familia respectiva o alta persoana si-a spart telefonul in genta de la alunecat pe scari. Pe cind desi mi-a darimat mie bicicleta cu telefonul pe ea totusi telefonul meu n-a patit nimic :-)

Mie sute de euro ca sa iei un device sa protejezi un alt device tot de ordinul a sute de euro mi se par bani aruncati - mai ales cind device-ul luat are capabilitati minimale. 520 ala nu are nici un fel de harta, arata/logheaza doar niste date - oarescum util dar foarte slabut. La nivelul asta as lua mai bine un smartwatch (chiar astia de la Garmin fac unele bune) si ai si senzor de puls integrat.

Edited by f300, 08 October 2018 - 07:26.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postppp123, on 07 octombrie 2018 - 22:02, said:

Ce folosesti ? Multumit ?

View PostMembruAnonim, on 07 octombrie 2018 - 04:55, said:

Eu folosesc Bryton, in varianta fără navigație după harta prestabilită. Are ceva probleme cu aplicația de sincronizare cu telefonul dar îl conectez la calculator și descarc turele direct în strava.
E greu de citit propriul topic.

Pentru susținătorii smartwatch-urilor: câți dintre voi le folosiți? Eu am avut ceva monitor de puls/cadență de la Sigma și după câteva ture cu el pe mână l-am pus tot pe ghidon pentru că e aproape imposibil să-l urmărești fiind la mână. Să nu mai zic de turele pe frig când ar trebui să-l ții peste echipament ca să-l vezi dar s-a dus senzorul de puls.

#24
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Eu folosesc Endomondo pentru sport tracking iar daca am nevoie de orientare la fata locului maps.me. Prefer turele cu mai mult offroad de pe langa casa, zona Ruse, Bulgaria, unde maps.me oricum nu ajuta decat ca si pozitionare in teren, drumurile sint mai mult niste poteci pe camp si prin padure sau drumuri facute de utilajele agricole. Daca te dai cu cursiera ca sport si doresti statistici mai bune probabil ca un ceas, plus senzor de puls si de cadenta te ajuta mai mult pentru a pedala mai eficient.

#25
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005

View Postppp123, on 07 octombrie 2018 - 22:02, said:

Oare un Edge 520 nu mi-ar fi suficient (https://www.bike-dis...computer-459106) ? Cu ce-l deosebeste de 820 ? Ms.
update: cred ca diferenta majora e ca 820 e touchscreen, pe cand 520  e cu butoane

820 e un 520 cu ecran tactil aici ar fi diferenta cat si la memoria interna(820 are vreo 16gb).

La 520 ai o harta proasta instalata pe el.Pe aceea o stergi si apoi instalezi doar o bucata din harta pe care ti-am aratat-o.Nu incape toata harta Romaniei.Cam vreo 54 de mb sa zicem ca oricum trebuie sa mai lasi loc si pentru tura pe care o salvezi.Sa zicem ca maxim poti cu un 70mb spatiu pentru o bucata din Romania,dar s-ar putea sa nu se poata salva cursa pe care ai facut-o. Joaca-te pe site-ul pe care ti l-am recomandat mai sus cu bucati de harti care te-ar interesa si vezi cat ocupa.Daca esti dispus sa mai stergi bucata de harta si sa iti pui alta noua in caz de schimbi zona montana atunci alege 520.

In partea de stanga mijloc(pe site ma refer) scris cu verde ai vedea cam cat ocupa partile selectate de tine.Oricum dupa un timp trebuie sa cauti in history si sa stergi turele facute.Pentru ca vor ocupa si ele spatiu important daca se aduna prea multe.

Uite mai multe despre Garmin 520 ca sa te poti informa mai bine.Exista si un 520 Plus care are fix mai bine dezvoltat partea de harta dar pretul nu il recomanda in fata lui 820 .
Pe scurt e mai scump si nu are ecran tactil.

Edited by Nexus11, 08 October 2018 - 18:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate