Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandati-mi un limbaj de programare

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
somedude

somedude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 03.04.2012
Salut,

Vreau să învăț programare pentru a crea o anume aplicație, cu un scop mai de nișă, și pentru care n-am găsit încă o soluție bună pe piață.

Mă interesează un limbaj fără prag prea mare de intrare pentru un începător absolut, cu care să pot crea programe de Windows (nu apps, și clar nu aplicații web sau pentru alte OS-uri) într-un mod cât mai modular. De exemplu, ce am eu în minte implică redare de fișiere audio și video, și chiar n-am chef să reinventez roata apucându-mă să scriu de la zero codul prin care sunt procesate acele fișiere. Sunt convins că ar fi oricum imposibil de realizat ceva atât de low-level fără echivalentul unei facultăți terminate în domeniu.

Programul în sine are nevoi relativ simpliste: acces la resursele calculatorului (disc, periferice, etc.) și redare audio/video. Ideal, aș vrea să am și vizualizări pentru fișierele audio, mai exact histograme sau waveforms (ca-n Audacity, de exemplu).

Cred că e genul de program pe care un indian l-ar face în două zile, pentru o shaorma cu de toate. Prefer însă să învăț ceva și poate să-mi fac un hobby din asta. Și rămân și cu shaorma.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
C#

#3
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Salut !

Pentru asta există Visual Studio (Basic). (https://visualstudio.microsoft.com/)

Pe net ai o grămadă de tutoriale pentru ceea ce-ți dorești tu.

Succes ! Posted Image

#4
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

limbaj fără prag prea mare de intrare pentru un începător absolut
python. O megatona de librarii disponibile pentru a nu reinventa roata.

https://wiki.python....n/PythonInMusic

C# e si ala bun, doar ca nu chiar asa de orientat spre incepatori ca python.

Edited by parabellum, 07 October 2018 - 10:01.


#5
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Postsomedude, on 06 octombrie 2018 - 23:43, said:

Sunt convins că ar fi oricum imposibil de realizat ceva atât de low-level fără echivalentul unei facultăți terminate în domeniu.
Prostii.

View Postsomedude, on 06 octombrie 2018 - 23:43, said:

Programul în sine are nevoi relativ simpliste: acces la resursele calculatorului (disc, periferice, etc.) și redare audio/video. Ideal, aș vrea să am și vizualizări pentru fișierele audio, mai exact histograme sau waveforms (ca-n Audacity, de exemplu).
Cred că e genul de program pe care un indian l-ar face în două zile, pentru o shaorma cu de toate. Prefer însă să învăț ceva și poate să-mi fac un hobby din asta. Și rămân și cu shaorma.
Din punct de vedere al programarii, alea doar nevoi simpliste nu sunt. La disc ai acces oricum, dar la periferice depinde, depinde, depinde(si poate fi complicat) - ai nevoie de drivere, de module care sa permita acces low level, samd. Redare audio video - treaba posibil complicata caci implica codecuri si posibil alte tehnologii complicate. Dar depinde in final ce vrei sa faci.

View Postsomedude, on 06 octombrie 2018 - 23:43, said:

Cred că e genul de program pe care un indian l-ar face în două zile, pentru o shaorma cu de toate. Prefer însă să învăț ceva și poate să-mi fac un hobby din asta. Și rămân și cu shaorma.
Sunt sanse mari sa te inseli daca ai crezut ca cele de mai sus sunt chestii simpliste.

Ti s-a recomandat bine Python. E simplut si are multe librarii scrise de altii care iti usureaza munca.

#6
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 23.11.2017
Votez Python

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Din descrierea sumara oferita constat ca ai nevoie de o gramada de "prefabricate". Asadar fa intai o lista cu tot ce ai nevoie (in detaliu), apoi cauti prefabricatele, apoi vezi din ce limbaj e usor sa le folosesti pe acestea.

#8
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014

View Postsomedude, on 06 octombrie 2018 - 23:43, said:

Salut,

Vreau să învăț programare pentru a crea o anume aplicație, cu un scop mai de nișă, și pentru care n-am găsit încă o soluție bună pe piață.

...De exemplu, ce am eu în minte implică redare de fișiere audio și video, și chiar n-am chef să reinventez roata
Ce anume cauti sa faca programul tau si n-ai gasit solutie pe piata? Sunt atatea mediaplayere bune si cu multe optiuni, de ex VLC si PotPlayer, mi-e greu sa cred ca reusesti tu sa faci ceva mai bun, oricum e ca si cum ai reinventa roata.
Dar faptul ca vrei sa inveti programare e ok, iar daca vei avea si rabdarea necesara, chiar va fi de laudat. Vroiam si eu in tinerete sa fac programe pt orice, dar mi-a trecut ca le-am gasit gata facute Posted Image

Edited by 1nqiu, 07 October 2018 - 13:59.


#9
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Incearca VB Net Posted Image

#10
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Iti recomand sa angajezi indianul, iesi mult mai ieftin, cam 10 lei, 15 daca o vrea la farfurie...

#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postsomedude, on 06 octombrie 2018 - 23:43, said:

Salut,

Vreau să învăț programare pentru a crea o anume aplicație, cu un scop mai de nișă, și pentru care n-am găsit încă o soluție bună pe piață.

Mă interesează un limbaj fără prag prea mare de intrare pentru un începător absolut, cu care să pot crea programe de Windows (nu apps, și clar nu aplicații web sau pentru alte OS-uri) într-un mod cât mai modular. De exemplu, ce am eu în minte implică redare de fișiere audio și video, și chiar n-am chef să reinventez roata apucându-mă să scriu de la zero codul prin care sunt procesate acele fișiere. Sunt convins că ar fi oricum imposibil de realizat ceva atât de low-level fără echivalentul unei facultăți terminate în domeniu.

Programul în sine are nevoi relativ simpliste: acces la resursele calculatorului (disc, periferice, etc.) și redare audio/video. Ideal, aș vrea să am și vizualizări pentru fișierele audio, mai exact histograme sau waveforms (ca-n Audacity, de exemplu).

Cred că e genul de program pe care un indian l-ar face în două zile, pentru o shaorma cu de toate. Prefer însă să învăț ceva și poate să-mi fac un hobby din asta. Și rămân și cu shaorma.
Python, dar mai intai as incerca ce a zis dani.user.

#12
somedude

somedude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 03.04.2012
Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. Înțelepciunea de grup a zis Python, și asta m-am apucat și eu să descifrez.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate