Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Femeie mai in varsta, cu copil si-n procedura de divort...

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
71 replies to this topic

#1
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Nu ma gandeam vreodata ca voi deschide un asemenea topic, dar banuiesc ca-i un inceput pentru toate.

Situatia-i urmatoara: ea ma atrage. Mi-a filat o lampa pentru ea inca de cand am devenit colegi, dar stiam ca-i casatorita si cu un copil, asa ca mi-am vazut de treaba mea; relatiile dintre noi doi fiind colegiale si cu ocazionalele flirturi de birou. Colegii spuneau/spun mai in gluma, mai in serios, ca ce bine va intelegeti voi doi..

Insa totul s-a schimbat/a capatat o noua amploare acum doua saptamani, cand am aflat ca a initiat divortul de actualul sot(povestea clasica - ala a schimbat o serie de locuri de munca, s-a apucat de pacanale, a vandut diverse de prin casa, iar ea, intr-un sfarsit, s-a saturat; nu va inteleg, doamnele mele, nu va inteleg! cum puteti sa va legati la cap cu toti distrusii?). Eh, io de doua saptamani stau si ma framant. Observ.

C. este mai trista, C. este necajita, C. si-a luat al doilea loc de munca, C. se chinuieste sa faca fata situatiei, iar mie mi se rupe, oarecum, sufletu'. Tristetea ei ma intristeaza si pe mine. Sunt confuz. Nu stiu dracului ce (mai)simt, ce sa fac; C. nu merita sa treaca prin asta.. unii amici imi spun ca m-am tampit si ca ar trebui sa-mi vad de treaba mea si sa stau dracului deoparte. Ti-a luat mintile, ba! revino-ti! ai toata viata inainte!

Io am sa mai fiu coleg cu ea doar 3 saptamani(urmand sa plec la alt job). Sper ca despartirea asta-mi va clarifica niste lucruri, da' daca imi va fila lampa in continuare? cum ar trebui sa procedez? cand ar trebui sa incerc sa intru-n viata ei fara sa par un sacal? tineti cont ca divortul ei se va termina intr-un an si jumatate(give or take).

Care ar fi sansele ca o asemenea femeie sa mai doreasca o relatie? cum ar trebui sa pun problema, doamnele mele? cum? plus ca mi-e teama si de diferenta de varsta, ea avand mai multa experienta de viata decat mine(diferenta de varsta fiind de 5 ani; insa ambii suntem inca tineri <35 ani). Poate ca C. nici nu ma vrea, dar eu nu am cum sa aflu asta fiindca mi-e frica sa merg mai departe. Mi-e frica de modul in care ea ar putea sa reactioneze si sa inteleaga lucrurile.

Dragele mele, ce gandeste o femeie in situatia ei? ce ar trebui sa fac? ar trebui sa fac ceva? cand ar trebui sa fac ceva? sau cel mai bine ar fi sa incerc sa o uit?

Astea-s intrebarile care ma framanta. Pana acum majoritatea raspunsurilor-s seci si vin din partea amicilor mei - ba, te-ai tampit. Poate ca m-am tampit, poate.. da' as vrea sa vad situatia si din celalalt unghi - din perspectiva unei femei.

Saru'mana.

Edited by Alecsandru010, 06 October 2018 - 16:15.


#2
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Daca zici ca te muti in trei saptamani, baga-te linistit pe ea acum, daca ceva o sa mearga prost, nu o sa mai dai peste ea in fiecare zi la birou.

#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Sansele?50%.5 ani nu-i cine stie ce diferenta,experienta de viata se masoara tocmai in experiente nu in ani.

#4
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Din ce am inteles sotul doamnei este o pramatie care isi bate joc de ea...
Eu zic sa pui mana pe ea daca este femeie loiala Posted Image, da-te la ea, complimenteaz-o si tine legatura permanent cu ea, cate un buchet de flori, o iesire la restaurant Posted Image

Edited by diegodanny, 06 October 2018 - 16:21.


#5
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014
Pai foarte probabil va dori o relatie, e ceva normal.5 ani diferenta de varsta e nimica toata.Incearca si vezi, ce naiba, doar nu vrei sa ii dai in cap.

#6
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
De ce se termina intr-un an jumatate?  .Sunt 30 de zile in cap la notar daca vrea si sotul .

#7
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Daca ar fi fost alt context, as fi incercat fara doar si poate. Daca ar fi fost deja divortata, as fi incercat 101%. Dar asa? femeia nici macar nu s-a descotorosit de ala? adica imi pot inchipui si alternativa in care ea s-ar gandi ca as incerca sa profit de situatia ei. Contextu-i sensibil.. din pacate.

 GingisHan2015, on 06 octombrie 2018 - 16:23, said:

De ce se termina intr-un an jumatate?  .Sunt 30 de zile in cap la notar daca vrea si sotul .

Nu vrea. Va fi si un partaj. Se va lasa cu proces.

Edited by Alecsandru010, 06 October 2018 - 16:24.


#8
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 Alecsandru010, on 06 octombrie 2018 - 16:23, said:

Daca ar fi fost alt context, as fi incercat fara doar si poate. Daca ar fi fost deja divortata, as fi incercat 101%. Dar asa? femeia nici macar nu s-a descotorosit de ala? adica imi pot inchipui si alternativa in care ea s-ar gandi ca as incerca sa profit de situatia ei. Contextu-i sensibil.. din pacate.
Baga-te de acum pe ea sa fii primul, ea nu mai simte nimic pentru fostul sot si din acest moment este disponibila Posted Image , daca nu te dai la ea de acum ai sa pierzi sansa.

Edited by diegodanny, 06 October 2018 - 16:25.


#9
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 diegodanny, on 06 octombrie 2018 - 16:20, said:

Eu zic sa pui mana pe ea daca este femeie loiala Posted Image, da-te la ea, complimenteaz-o si tine legatura permanent cu ea, cate un buchet de flori, o iesire la restaurant Posted Image
Asta nu, incearca sa tii relatia pur sexuala, asta e avantajul cu femeile mai in varsta si divortate, nu mai trebuie sa te chinui cu ele ca cu alea tinere, cu nu stiu cate intalniri, cadouri, flori, etc..., multe ajung cam disperate si le poti baga usor in pat.

#10
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Esti GATA sa te inhami intr-o relatie ? Cum e conexiunea cu copilul ? E o chestie importanta ce poate genera probleme.
Compasiunea nu are de a face

#11
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
In momentul de fata nu exista nici o legatura intre mine si ea. Deci nu exista nici o legatura intre copil si mine. Si zici bine legat si de compasiune. Caci la mine-n cap-s multe lucruri care-mi par acum neclare..

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
Copilul ala v-a trebui sa-l accepti ca si cum ar fi al tau.

In rest tu iti faci calculele daca merita sau nu sa te bagi. Daca judeci la rece ajungi la concluzia prietenilor, dar pt ... multi au facut lucruri prostesti. Daca ti se pare asa deosebita ca sa merite -> baga-te, daca nu....

Edited by Fane, 06 October 2018 - 16:34.


#13
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 Aldulescu, on 06 octombrie 2018 - 16:26, said:

Asta nu, incearca sa tii relatia pur sexuala, asta e avantajul cu femeile mai in varsta si divortate, nu mai trebuie sa te chinui cu ele ca cu alea tinere, cu nu stiu cate intalniri, cadouri, flori, etc..., multe ajung cam disperate si le poti baga usor in pat.
Pana nu iesi de cateva ori cu ea nu ajungi la sex Posted Image  tu crezi ca daca are copil si este divortata da gaurica oricui ?

Edited by diegodanny, 06 October 2018 - 16:29.


#14
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Am o buna expertiza in tema .Daca vrei sa discutam da de stire .Ea ce sentimente ai intuit ca are fata de tine ? Identice ? Nu ezita, si eu credeam acum cativa ani ca viata s-a cam incheiat cu femeile pentru mine .
Si acum facem 5 ani de revelion de cand suntem  impreuna .Amandoi din doua casnicii esuate, amandoi decisi ca nu ne mai trebuie pana om muri p-altcineva .
Viata e complexa si dupa colt totdeauna asteapta o noua sansa .Totul e sa o bagi in seama la timp si sa o iei in buzunar .Bafta .

#15
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Are 2  servicii si un copilo de crescut ?
Crezi ca mai are timp si ptr altceva ?!

#16
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 Ghita_Bizonu, on 06 octombrie 2018 - 16:30, said:

Are 2  servicii si un copilo de crescut ?
Crezi ca mai are timp si ptr altceva ?!
Pai daca intra in relatie cu el poate renunta la un servici si banii se aduna si salariile lui si al ei Posted Image

#17
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 diegodanny, on 06 octombrie 2018 - 16:29, said:

Pana nu iesi de cateva ori cu ea nu ajungi la sex Posted Image  tu crezi ca daca are copil si este divortata da gaurica oricui ?
Pai eu ce ti-am zis, astea divortate, trecute de o varsta, sunt disperate si nu se mai joaca ca alea tinere, nu mai trebuie sa le scoti la nu stiu cate intalniri, poti ajunge mult mai repede la sex cu ele.

#18
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 Alecsandru010, on 06 octombrie 2018 - 16:28, said:

In momentul de fata nu exista nici o legatura intre mine si ea. Deci nu exista nici o legatura intre copil si mine. Si zici bine legat si de compasiune. Caci la mine-n cap-s multe lucruri care-mi par acum neclare..
Vorbeste mai mult cu ea, fii alaturi mereu, ajut-o cum poti si invit-o la restaurant Posted Image , complimeteaz-o mereu daca vrei o relatie cu ea Posted Image
Dupa divort unde va locui ? incepe chiar de azi sa te dai la ea si daca se uita la tine si zambeste atunci te place Posted Image

Edited by diegodanny, 06 October 2018 - 16:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate