Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Întrebare despre demisie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#1
Robert997

Robert997

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.10.2018
Buna ziua.
Am lucrat de curând la mega image și am decis sa plec. Când am fost sa depun demisia(ieri vineri), mi-au zis ca n-au cum, ca trebuie se luni și ca sa ma mai duc și acest Weekend la munca. Mi-am depus demisia, dar am decis sa nu ma mai duc acest Weekend. Pot păți ceva?
Menționez ca nu am apucat sa semnez contract pe perioada nedeterminata.

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
Ai număr de înregistrare pe demisia aia?

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
indubitabil ca poate da sau poate nu.

globul meu de cristal e stricat, n-am de unde sa stiu ce fel de contract ai tu si daca esti obligat sau nu sa lucrezi in weekend.
la modul general: iti poti depune demisia oricand; daca esti cumva in perioada de proba, poti inceta contractul de munca printr-o notificare scrisa, fara sa fie nevoie de preaviz.

#4
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

 _Smiley_, on 06 octombrie 2018 - 07:14, said:

n-am de unde sa stiu ce fel de contract ai tu si daca esti obligat sau nu sa lucrezi in weekend.
Initiator, ceea ce ti s-a spus e prosteala in fata, ca sa nu aiba sefutul probleme cu personalul in week-end si sa aiba posturile acoperite. Demisia se poate depune oricand, iar angajatorul nu poate refuza primirea ei. In caz ca totusi ii da prin cap sa refuze, ai dreptul sa demonstrezi prin orice mijloace ca i-ai trimis demisia, prin e-mail de exemplu. Daca nu ai CIM pe peroada determinata, mai mult ca sigur esti in perioada de proba, situatie in care iti poti depune oricand demisia, fara preaviz sau alte formalitati.

#5
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Imi dau seama de salarii au astfel de sefi. trei lei si bonuri de masa, plus un bici de oberkapo in mana.

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Robert997, on 06 octombrie 2018 - 07:00, said:

Buna ziua.
Am lucrat de curând la mega image și am decis sa plec. Când am fost sa depun demisia(ieri vineri), mi-au zis ca n-au cum, ca trebuie se luni și ca sa ma mai duc și acest Weekend la munca. Mi-am depus demisia, dar am decis sa nu ma mai duc acest Weekend. Pot păți ceva?
Menționez ca nu am apucat sa semnez contract pe perioada nedeterminata.
Ce sa patesti ? Nimic ! Singura chestie care ti-o poate face e sa nu-ti mai plateasca restul de zile lucrate de la ultimul salar ,

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 biogood, on 06 octombrie 2018 - 07:22, said:

Daca nu ai CIM pe peroada determinata, mai mult ca sigur esti in perioada de proba, situatie in care iti poti depune oricand demisia, fara preaviz sau alte formalitati.
mai rar atatea neintelegeri ca in fraza asta :)

in primul rand, ca sa poti fi in perioada de proba trebuie sa ai un CIM semnat. daca nu e "pe peroada determinata", atunci trebuie sa fie pe perioada nedeterminata, iar el spune ca nu are asa ceva:

 Robert997, on 06 octombrie 2018 - 07:00, said:

Menționez ca nu am apucat sa semnez contract pe perioada nedeterminata.

in al doilea rand, in perioada de proba nu se discuta de demisie, ci de o notificare scrisa. nu poti avea demisie fara preaviz.

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Baxon, on 06 octombrie 2018 - 07:47, said:

Singura chestie care ti-o poate face e sa nu-ti mai plateasca restul de zile lucrate de la ultimul salar ,
N-or să facă asta, nu-s buticari. Știu că iau amendă dacă-i reclamă la ITM pentru neplata zilelor lucrate.

#9
goldstreing

goldstreing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 04.10.2018
Inițiator - Nu pățești nimic și îți vor intra pe card banii pe zilele lucrate exact cât trebuie. Calculează zilele pe care le-ai lucrat și vei primi banii corecți. Au probleme mari cu personalul și tocmai de aia mai vroiau să te duci și în weekend.

Edited by goldstreing, 06 October 2018 - 08:42.


#10
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Art. 81 din Codul muncii descrie ce se face in aceasta situatie. Angajatul trebuie sa respecte termenul de preaviz prevazut in CIM, care nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
In aceasta perioada este in vigoare CIM cu toate drepturile si obligatiile prevazute, iar neprezentarea la munca duce la cercetarea disciplinara a angajatului, inclusiv cu prelungirea termenului de incetare a CIM si cu repercusiuni in ce priveste istoricul din REVISAL.

Asadar este optiunea fiecaruia daca tine sau nu la pedigree. Viitorii angajatori pot avea retineri daca vad ca cineva a avut sanctiuni disciplinare.

Edited by claudiu1, 06 October 2018 - 09:15.


#11
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006

 goldstreing, on 06 octombrie 2018 - 08:39, said:

Au probleme mari cu personalul și tocmai de aia mai vroiau să te duci și în weekend.

Corect. Nu pot decat sa le urez la mai mare!

Sa puna mana sa dea bani la oameni si nu vor mai avea. Au de unde sa creasca cheltuiala cu salariile, dar daca merge si asa...de ce sa o faca?

PS: Cred ca domnul e la serviciu acum.Posted Image

Edited by paco rabanne, 06 October 2018 - 09:34.


#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005

 Robert997, on 06 octombrie 2018 - 07:00, said:

Buna ziua.
Am lucrat de curând la mega image și am decis sa plec. Când am fost sa depun demisia(ieri vineri), mi-au zis ca n-au cum, ca trebuie se luni și ca sa ma mai duc și acest Weekend la munca. Mi-am depus demisia, dar am decis sa nu ma mai duc acest Weekend. Pot păți ceva?
Menționez ca nu am apucat sa semnez contract pe perioada nedeterminata.
demisiile sunt cu preaviz,
daca pleci inainte de termen vezi in contract ce se poate intampla, dar demisia tot cu preaviz este

Edited by MarianG, 06 October 2018 - 09:43.


#13
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006

 claudiu1, on 06 octombrie 2018 - 09:14, said:

Art. 81 din Codul muncii descrie ce se face in aceasta situatie. Angajatul trebuie sa respecte termenul de preaviz prevazut in CIM, care nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
In aceasta perioada este in vigoare CIM cu toate drepturile si obligatiile prevazute, iar neprezentarea la munca duce la cercetarea disciplinara a angajatului, inclusiv cu prelungirea termenului de incetare a CIM si cu repercusiuni in ce priveste istoricul din REVISAL.

Asadar este optiunea fiecaruia daca tine sau nu la pedigree. Viitorii angajatori pot avea retineri daca vad ca cineva a avut sanctiuni disciplinare.

E dificil de aplicat o sanctiuni disciplinara.

Trebuie constituita comisie de disciplina, facuta cercetarea prealabila, analizate urmatoarele:
Criteriile în raport cu care se individualizează sancțiunea disciplinară sunt enumerate de art. 250 din Codul muncii și sunt următoarele:
a) împrejurările în care fapta a fost săvârşită;
b) gradul de vinovăţie a salariatului;
c) consecinţele abaterii disciplinare;
d) comportarea generală în serviciu a salariatului;
e) eventualele sancţiuni disciplinare suferite anterior de către acesta.

Ei care nu accepta demisia angajatului vineri pe motiv ca trebuie de luni, ma indoiesc ca se leaga la cap cu aplicarea de sanctiuni disciplinare.


Eu i-as fi rugat sa scrie pe demisia mea ca nu o accepta vineri, pt ca nu e luni. :))
Si i-as fi dat in judecata, procesele avand la baza conflicte de munca, desfasurandu-se rapid.

Edited by paco rabanne, 06 October 2018 - 09:59.


#14
goldstreing

goldstreing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 04.10.2018
paco rabanne - Dacă te-ai referit la mine că sunt la muncă îți răspund că nu și eu am programul cum vreau iar de angajatorul inițiatorului îți spun că nu au câștigurile pe care crezi și au alte probleme inclusiv cu chiriile dar banii de salarii sunt băgați în conturi la timp.

inițiator - Tu verifică banii pe card în ziua când trebuia să iei salariul și o să vezi că ai banii corecți indiferent cum ai plecat și de ce mai scriu ceilalți aici.

Edited by goldstreing, 06 October 2018 - 10:04.


#15
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006

 goldstreing, on 06 octombrie 2018 - 10:01, said:

paco rabanne - Dacă te-ai referit la mine că sunt la muncă îți răspund că nu și eu am programul cum vreau iar de angajatorul inițiatorului îți spun că nu au câștigurile pe care crezi și au alte probleme inclusiv cu chiriile dar banii de salarii sunt băgați în conturi la timp.

inițiator - Tu verifică banii pe card în ziua când trebuia să iei salariul și o să vezi că ai banii corecți indiferent cum ai plecat și de ce mai scriu ceilalți aici.

Lasa-ma sa am indoieli cu privire la starea lor financiara precara.

Conform ultimului bilant contabil depus au avut un profit net de 201778075 lei.

#16
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Art. 252 alin. (1) din Codul muncii, republicat, prevede ca angajatorul dispune aplicarea sanctiunii disciplinare printr-o decizie emisa in forma scrisa, in termen de 30 de zile calendaristice de la data luarii la cunostinta despre savarsirea abaterii disciplinare, dar nu mai tarziu de 6 luni de la data savarsirii faptei.

Momentul de la care incepe sa curga termenul pentru aplicarea sanctiunii disciplinare este data inregistrarii raportului final al cercetarii disciplinare prealabile la registratura unitatii. Asadar CIM al salariatului aflat in preaviz care lipseste nemotivat, absenta nemotivata fiind stabilita ca urmare a cercetarii disciplinare prealabile, inceteaza la sfarsitul cercetarii disciplinare, care poate dura mai mult decat preavizul.

Una este sa scrie in REVISAL ca ai plecat prin demisie, alta prin desfacerea CIM pe motive disciplinare.

Oricum initiatorul nu scrie daca era in perioada de proba sau are CIM pe o perioada determinata.
Din ce scrie banuiesc ca este in proba (caz in care demisia devine imediata), iar angajatorul l-a pasat pentru a avea om pana luni.

Edited by claudiu1, 06 October 2018 - 10:16.


#17
goldstreing

goldstreing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 04.10.2018
paco rabane - Multe magazine sunt pe pierdere și sunt ținute de celelalte care au vânzări. Te asigur că nu dau cu sapa și știu ce scriu iar personal de nivelul inițiatorului se găsește greu într-un oraș mare.

Edited by goldstreing, 06 October 2018 - 10:19.


#18
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Vă certați pe ce?


Colegul Robert997 a spus că nu i-au primit demisia pe motiv că-i vineri.
(Acum, că fix așa i-au spus ei sau așa a înțeles el, dar ei l-au rugat să mai aștepte până luni ca să aibă și weekendul acoperit ca să nu strice liberele altcuiva, nu putem ști.)

Apoi tot el a spus că nu a semnat contract pe perioadă nedeterminată.
Logic, are un contract pe perioadă determinată. Dar nu spus dacă se mai afla sau nu în perioada de probă ieri.

În rest, ca să răspund și la întrebarea lui, o să se uite cu reproș la el când îl vor plăti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate