Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Placă de captură pe usb - recomandare

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
conductorul

conductorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 10.07.2005
Trebuie să-mi transfer niște miniDV în format digital. Casetele sunt înregistrate foarte bine, HD, culori și sunet OK. Am nevoie de o placă de captură video pe usb (la ora actuală folosesc numai laptop, nu mai am desktop pentru placă internă), placa trebuie să se ridice cel puțin la nivelul înregistrării, nu vreau ca digitalul să iasă mai prost ca analogul. Ce îmi recomandați ținând cont de calitate ( prețul contează și el dar vine pe locul 2 în alegerea plăcii) .Mulțumesc.

PS Nu sunt probleme cu laptopul, e un HP Elitebook ....

#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
MiniDV e digital... tu ce vrei sa faci? Digital -> Analogic (camera) -> Analogic (captura) -> Digital (Laptop)? Va ies un mare... rahat.

Nu ai firewire la camera?

#3
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018

View Postconductorul, on 05 octombrie 2018 - 23:32, said:



PS Nu sunt probleme cu laptopul, e un HP Elitebook ....

Total off-topic.
Te pricepi vad... Asta imi aduce aminte de anii 97-98 cand mi-am luat un calculator non Pentium, era un Amd duron dar eu ma "pricepeam" si cine ma intreba ce calculator am eu ii spuneam denumirea de pe carcasa. Care normal ca nu insemna nimic...

#4
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 25.01.2002
daca nu ai firewire pe laptop (modelele mai vechi de obicei aveau) sau locas pentru placa de extensie (de ex. pcmcia sau express card), esti cam in plop. nu prea se mai produc boxuri de genul lui pinnacle movie box, care sa aiba intrari analogice + dv si iesire pe usb... eventual sa cauti respectiva cutie pe situri dubioase, gen olx, cu riscurile de rigoare

acuma... nici captura analogica nu-i de lepadat, tinind cont ca se face la aceeasi rezolutie (720x576 pentru PAL). in ultima instanta, daca zici ca filmarea are calitate, ai putea folosi un adaptor de genul astuia.

saaaau... cauti un prieten care are un desktop care are un pci liber, de ex. pt ceva de genul asta. sau care sa aiba chiar el o intrare firewire prin sistem

LE
sau... daca treci prin alba si te arde tare-tare-tare, da-mi de stire si rezolvam cumva capturile alea.

Edited by tEo, 06 October 2018 - 00:13.


#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007
bagi direct camera intr-un usb al laptopului (unele mai vechi au chiar si firewire sau IEE1394) si "capturezi" ce vrea sufletul tau cu programele rezidente in win. mai departe cum si in ce convertesti captura este o alta discutie.

tEo - vezi postarea lui dexter ...

Edited by r_murphy, 06 October 2018 - 04:42.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001

View Postr_murphy, on 06 octombrie 2018 - 04:39, said:

bagi direct camera intr-un usb al laptopului
Nu rezolva nika cu usb
Ii trebuie firewire pt minDV.

#7
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,013
  • Înscris: 28.10.2006
Ce model este camera video?
Pentru ca unele camere pot face transfer digital si pe USB. Unele, nu toate.
Eu am un Panasonic NV-GS37 la care nu este absolut nicio diferenta intre transferul pe firewire si cel pe USB.
Singura problema este daca exista/gaseste driver pentru OS-ul pe care-l foloseste. Fara driver(pe care eu il am pe CD-ul camerei) soft-ul de transfer nu "vede" camera cuplata pe USB.

#8
conductorul

conductorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 10.07.2005
Modelul camerei este Panasonic NV-GS180...  Are şi firewire şi usb. Laptopul are şi el intrare firewire. Înţeleg că dacă conectez prin cablu firewire cele 2 (laptopul şi camera) se poate face transferul de date? bineînţeles după ce instalez driverele camerei pentru win7 ...

PS. 1 @IpsilanteCucuruz: n-am afirmat nicăieri că mă pricep, de-asta şi întreb aici. Am spus modelul laptopului ca să nu existe cineva care să mă întrebe mai târziu ce tip, ce model, ce viteză , şi să apară alte neclarităţi ... la postarea mea, tu eşti total offtopic ..
2. @dexterash: am folosit greşit termenii pentru ca ceilalţi să înţeleagă mai bine ce doresc, my mistake, da` ideea ai înţeles-o, nu-i aşa?....

#9
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 25.01.2002
@conductorul
daca ai firewire te-ai scos. mai ai nevoie de un cablu care sa se potriveasca cu mufele respective. camera de obicei e recunoscuta instant. totodata, mai ai nevoie de un soft de captura, care poate fi gratis (win dv sau dvio sau capture flux sau ScenalyzerLive) sau comercial (pinnacle studio, sony/magix vegas, adobe premiere, etc). bineinteles, acestea dun urma au avantajul ca pe linga captura poti si edita si eventual scrie pe disc optic captura ta. sa mai ai in vedere ca vreo ora de video in format avi dv (de exemplu dupa ce ai capturat o caseta intreaga de o ora) ocupa cam ~13 gb spatiu pe hdd/sdd.


@r_murphy si eventual @dexterash
am facut captura analogica de pe camera digitala si contrar parerilor voastre, NU e un mare rahat. daca materialul video e bun, aproape ca nu iti dai seama de diferente dintre ele, mai ales ca ambele capturi se fac la ACEEASI REZOLUTIE.

Edited by tEo, 06 October 2018 - 09:33.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001

View Postconductorul, on 06 octombrie 2018 - 09:01, said:

Are şi firewire şi usb. Laptopul are şi el intrare firewire.
Sa ai pe laptop instalat driverul pt firewire. Nu trebuie driverul camerei.
O ora captiura parca e 40 GB.
Foarte bun MooGear
http://www.stahuj.cz...ure/download/?g

Edited by dorin_2k, 06 October 2018 - 09:32.


#11
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Camera aia nu e HD... O sa poti face captura la rezolutie DVD  adica maxim 720×576. Oricum ar fi preferabil sa schmbi camera cu una Full HD pe card, acum nu mai trebuie sa iti vinzi un rinichi sa o cumperi....
O caseta DV are c-am 13 GB in format necomprimat.

Edited by baribalu, 06 October 2018 - 09:36.


#12
conductorul

conductorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 10.07.2005
OK, merci pentru sfaturi, m-am descălţat .. îmi trebuie un Hdd extern ca să pot începe treaba şi un cablu firewire M-M ..... încă o dată , mulţumesc ...

PS. @baribalu: am nişte filmări de familie mai vechi pe casetele astea, n-aş vrea să le pierd în negură.... sunt genul emoţional şi familist convins (tradiţionalist, aş putea spune în contextul actual) şi vreau să le văd când am chef, necondiţionat fiind de prezenţa camerei video ...

Edited by conductorul, 06 October 2018 - 09:50.


#13
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 25.01.2002
inca ceva Posted Image
inarmeaza-te cu... rabdare. desi materialul e stocat digital pe caseta, captura se face 1:1, adica pentru o caseta de o ora filmata, ai nevoie de asteptat tot o ora sa se captureze complet pe hdd Posted Image
bafta!

Edited by tEo, 06 October 2018 - 09:50.


#14
OneTransistor

OneTransistor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 24.08.2018

View PosttEo, on 06 octombrie 2018 - 09:22, said:

am facut captura analogica de pe camera digitala si contrar parerilor voastre, NU e un mare rahat. daca materialul video e bun
Nu numai asta contează. Sunt foarte importante cablul (lungime, ecranare), dar și calitatea plăcii de captură (chipul care realizează conversia A-D). Nu în ultimul rând, softul, codec-urile, bitrate-urile utilizate pot afecta calitatea video, chiar dacă rezoluția este de 720x576.

#15
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 25.01.2002
de acord. iar daca toate cele de mai sus au calitate buna sau sint in parametri iar codecurile sint alese cu grija si bitrateurile suficient de ridicate, rezulta o captura video de calitate buna! spre foarte buna.
nu?

#16
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007

View PosttEo, on 06 octombrie 2018 - 09:22, said:

@r_murphy si eventual @dexterash
am facut captura analogica de pe camera digitala
desi nu am sustinut faptul ca digital to analogic sucks, intr-o anumita masura sint de acord cu afirmatia, atita timp cit analogicul captat va fi vizionat pe un tv - crt normal, d'ala cu 625 linii / 50 cadre/sec ..

ideea era ca daca tot este digital si are usb / fire wire, cuplind direct la laptop are si controlul mecanicii direct din pc .. ;)  (play, stop, fwd, rew) plus ca softul detecteaza "pauzele" dintre capturile de pe caseta si fractioneaza inregistrarile, permitind editarea mai facila a secventelor. en fin, eu sunt fierar de meserie si nu prea ma pricep la fineturi d'astea, zic si eu ce stiu din propria-mi experienta si ce am mai furat know how de pe la altii ..

#17
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,013
  • Înscris: 28.10.2006
Haideti sa lamurim putin lucrurile:
1. de pe camera in PC/laptop se face TRANSFER. Copie 1 la 1. Dureaza exact cat dureaza si caseta.
2. dupa transfer( o ora =13 GB) se face encodarea din formatul DV in ce format/codec/container se doreste.
Format/codec/container in conformitate cu ce suporta player-ul/TV-ul pe care se va rula materialul final
In functie de asta se alege bitrate. Si bineinteles  se fac probe cu secvente de 1-2 minute cu setarile respective pentru a analiza rezultatul final.
Eu am transpus casetele mele miniDV pe DVD-uri, in format DVD standard, bitrate maxim suportat - 9600 kbps pentru video, rezultatul nu difera cu nimic (vizual, bineinteles) de original(caseta).
Daca se doreste redarea direct pe TV, o encodare h264 la 25 mbps este arhisuficienta, apoi incapsulare in fisier(container) Matroska(mkv). Sunetul Dolby Digital 2.0 este perfect.
Se pot incerca soft-uri free, dar din experienta proprie, soft-urile comerciale au mult mai multe facilitati si rezultate mai bune.
Si cu programe free se obtin rezultate bune, dar sunt destul de multe setari care nu sunt la dispozitie in cele gratuite vs. cele platite.
Daca se doreste editare( adaugare meniuri, tranzitii, efecte...) procesul de encodare dureaza mult mai mult si ATENTIE, setari ca sa nu se altereze continutul util.

#18
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PosttEo, on 06 octombrie 2018 - 09:22, said:

@r_murphy si eventual @dexterash
am facut captura analogica de pe camera digitala si contrar parerilor voastre, NU e un mare rahat. daca materialul video e bun, aproape ca nu iti dai seama de diferente dintre ele, mai ales ca ambele capturi se fac la ACEEASI REZOLUTIE.
Pai depinde cu ce faci captura... ca una e captura la 8 biti, alta la 24bit, una e cu pre/post-procesare, alta e fara s.a.m.d. Rezolutia e doar un factor, dar inregistrarile video au mai multi "parametri". La fel si convertoarele ADC/DAC (analogic-digital sau digital-analogic). Totusi, sa stii ca, in general, se vede o diferenta intre un 704x576 (sau 960x576) "digital" si unul convertit din analogic in digital. Recunosc ca, daca e sa sapam, daca senzorul de pe camera e analogic (ma cam depaseste subiectul camere de mana), nu cred ca se observa mare diferenta la dubla-tripla-cvadrupla conversie (analogic->digital->analogic->digital). Dar daca senzorul este digital...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate