Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

DVI vs Analog RGB (15-Pin D-Sub)

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
pishcot

pishcot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.01.2006
Am tot incercat sa ma lamuresc cautand pe net care ar fi avantajele intre DVI si Anlog RGB (15-Pin D-Sub) da tot nu sunt prea lamurit.

Detine cineva mai mult info ? De fapt intrebarea e Merita fo 3 milioane diferenta intre un TFT normal si unu care are si DVI ?

#2
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005
Da merita. Incearca sa cuplezi un tft pe DVI apoi pe Analog. Vei vede diferenta. ( asta daca ai si o placa video buna )

#3
pishcot

pishcot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.01.2006
Pai cam asta era ideea ca nu prea am cum sa testez inainte si placa buna ce inseamna mai exact cam peste ce model ?

#4
pishcot

pishcot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 12.01.2006
Am gasit

DVI keeps data in digital form from the computer to the monitor. There's no need to convert data from digital information to analog information. LCD monitors work in a digital mode and support the DVI format. (Although, some also accept analog information, which is then converted to digital format.) At one time, a digital signal offered better image quality compared to analog technology. However, analog signal processing technology has improved over the years and the difference in quality is now minimal.

The DVI specification is based on Silicon Image's Transition Minimized Differential Signaling (TMDS) and provides a high-speed digital interface. A transmitter on the video adapter sends the digital information to a receiver in the monitor. TMDS takes the signal from the video adapter, determines the resolution and refresh rate that the monitor is using, and spreads the signal out over the available bandwidth to optimize the data transfer from computer to monitor.

DVI cables can be a single link cable that uses one TMDS transmitter or a dual link cable with two transmitters. A single link DVI cable and connection supports a 1920x1080 image, and a dual link cable/connection supports up to a 2048x1536 image.

There are two main types of DVI connections:

DVI-digital (DVI-D) is a digital-only format. It requires a video adapter with a DVI-D connection and a monitor with a DVI-D input. The connector contains 24 pins/receptacles in 3 rows of 8 plus a grounding slot for dual-link support. For single-link support, the connector contains 18 pins/receptacles.
DVI-integrated (DVI-I) supports both digital and analog transmissions. This gives you the option to connect a monitor that accepts digital input or analog input. In addition to the pins/receptacles found on the DVI-D connector for digital support, a DVI-I connector has 4 additional pins/receptacles to carry an analog signal.

DVI-D connectors carry a digital-only signal and DVI-I adds four pins for analog capability. Both connectors can be used with a single-link or a dual-link cable, depending upon the requirements of the display.


If you buy a monitor with only a DVI (digital) connection, make sure that you have a video adapter with a DVI-D or DVI-I connection. If your video adapter has only an analog (VGA) connection, look for a monitor that supports the analog format.

Deci nu prea are sens din ce citesc eu aici.

#5
AdelaTm

AdelaTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 27.08.2007
lamurima va rog in lb romana,dvi la ce foloseste?Am o placa de 5200 GeForce NVIdia.Suport DVI?

#6
smardvice

smardvice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 12.03.2007
@AdelaTm:
Nvidia 5200 - are deja vreo 4-5 ani buni deja ...

probabil cea mai ieftina placa cu DVI :
link

#7
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003

View PostAdelaTm, on Jan 4 2008, 11:32, said:

lamurima va rog in lb romana,dvi la ce foloseste?Am o placa de 5200 GeForce NVIdia.Suport DVI?

Asta este un conector DVI. Daca ai asa ceva inseamna ca ai suport DVI, dar ma indoiesc.


Conectorul albastru este unul D-SUB VGA obisnuit (analog).

Attached Files



#8
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003

View PostAdelaTm, on Jan 4 2008, 11:32, said:

lamurima va rog in lb romana,dvi la ce foloseste?Am o placa de 5200 GeForce NVIdia.Suport DVI?


Asta este un conector DVI. Daca ai asa ceva inseamna ca ai suport DVI, dar ma indoiesc.
Conectorul albastru este unul D-SUB VGA obisnuit (analog).
Ambele folosesc la acelasi lucru: conectarea placii video la monitor. DVI este digital iar D-SUB cu 15 pini e analogic. In general, D-SUB se gaseste la monitoare CRT (tub catodic) iar DVI la LCD-uri (cristale lichide). Teoretic DVI are o calitate mai mare, deoarece nu mai exista pierderea datorita convertirii semnalului digital->analogic. La LCD (TFT) exista si o a doua convertire, daca semnalul este primit pe cablu analogic, de data asta invers, analogic->digital.

Pentru MODERATORI: Postul de mai sus nu pot sa-l editez. Am gresit imaginea si cand vreau sa editez mi se blocheaza browserul. Va rog sa-l stergeti.

Attached Files


Edited by bodi, 07 January 2008 - 12:50.


#9
AndreiOM

AndreiOM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.09.2007
Altă diferență este aceea că monitorul legat de unitate prin cablul VGA nu acceptă rezoluții așa mari cum acceptă monitorul cu o conexiune prin cablu DVI.

#10
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Posed un monitor LCD ASUS MB19TU 19 inch 1280x1024+ 7600GT 2mufe DVI.Initial nestiind despre ce e vorba am pus pe DVI pt ca ziceam ca e mai ...bun.Cand am dat jocurile pe 800x600 sau rezolutie mai mica se vedea patratos si aiurea iar paleta de rezolutii era foarte mica(doar rezolutiile standard).Apoi m`am enervat si am pus adaptoru de analogic si acum se vede muuult mai bine la rezolutii mici cat si la rez maxima, iar paleta de rezolutii s`a marit .Acum pot alege foarte multe rezolutii iar calitatea imaginii la rezolutii mici e mult mai buna

#11
gabimada

gabimada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,582
  • Înscris: 11.08.2006
Dar daca ai un monitor LCD care are DOAR Anlog RGB (15-Pin D-Sub) atunci ar trebui sa se vada la calitate maxima deoarece nu ai de unde alege. Nu??? :scratchchin:

Edited by gabimada, 08 January 2008 - 08:39.


#12
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003

View Postyeeeeman, on Jan 7 2008, 18:21, said:

Posed un monitor LCD ASUS MB19TU 19 inch 1280x1024+ 7600GT 2mufe DVI.Initial nestiind despre ce e vorba am pus pe DVI pt ca ziceam ca e mai ...bun.Cand am dat jocurile pe 800x600 sau rezolutie mai mica se vedea patratos si aiurea iar paleta de rezolutii era foarte mica(doar rezolutiile standard).Apoi m`am enervat si am pus adaptoru de analogic si acum se vede muuult mai bine la rezolutii mici cat si la rez maxima, iar paleta de rezolutii s`a marit .Acum pot alege foarte multe rezolutii iar calitatea imaginii la rezolutii mici e mult mai buna

E destul de ciudat, numai la tine se intimpla chestia asta. Faptul ca iti arata alte rezolutii nu e un feature. Pe analogic, probabil driverul nu-si da seama ce rezolutii suporta monitorul si ce nu. S-ar putea ca la rezolutii mici sa se vada mai bine, din cauza ca imaginea e mai cetoasa (fuzzy) pe D-SUB, din cate am vazut eu. Cat cobori totusi rezolutia ? In general LCD-urile sunt facute pentru a fi folosite la rezolutia nativa. Eu merg pe 1680x1050, rezolutie nativa pentru monitorul meu.

gabimada, ai dreptate partial. Calitatea este maxima dar este vorba de calitatea oferita de conectorul D-SUB cu conversie cu tot. Nu-ti face probleme, diferentele nu sunt imense. Se vad totusi, daca faci un test.

Edited by bodi, 08 January 2008 - 09:23.


#13
AndreiOM

AndreiOM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.09.2007

View Postgabimada, on Jan 8 2008, 08:39, said:

Dar daca ai un monitor LCD care are DOAR Anlog RGB (15-Pin D-Sub) atunci ar trebui sa se vada la calitate maxima deoarece nu ai de unde alege. Nu??? :scratchchin:
Păi se vede la calitatea maximă la care se poate vedea cu cablul VGA pe care îl ai. Dar cu un cablu DVI se va vedea calitatea maximă (care chiar este maximă), calitate care este mai sus decât conexiunea pe VGA!

Oricum contează foarte mult și driver-ul de placă video.

Edited by AndreiOM, 11 January 2008 - 12:30.


#14
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Pai asta i-am zis si eu mai sus...  :P

#15
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Pai de exemplu cand mi-am luat lg 19 wide , a venit cu dvi si analog , nu stiam cum le zice si ce fac.. am bagat analogu , si daca scoateam monitoru din priza, cand il aprindeam aparea doar analog device si se facea becu galben atat, nu ramanea aprins... si am zis sa bag celalalt cablu dvi, si a mers bine dupaia , se aprindea de fiecare data.. dar faza e ca nu mai vede toate rezolutiile in jocuri ,si refresh rate .. max e 75 , iar pe analog 200
Io il tin la 1024 rezolutia desktop pt ca asa imi place cum se vede, pe 1440 se vede urat si mic ,si nu s conturate bine iconitele.. am 6200 placa video daca o fi de la asta

#16
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Ceea ce vede driverul pe DVI e corect. Nu va bucurati ca va arata rezolutii si rate de refresh gigantice pe analog, ca alea sunt false. Un TFT (LCD) cu refresh de 200 ? Pai abia se chinuie cu 100, si ala obtinut prin niste artificii, ca sa nu mai vorbim de pretul unui astfel de monitor. In general, 75 este maximul pentru un TFT. Al meu are 60 in 1680x1050 si nu ma deranjeaza cu nimic, imaginea nu are de suferit ca la CRT-uri.
Nu stiu cum ti se vede tie pe rezolutia nativa, dar, de obicei, un TFT are cea mai buna imagine pe aceasta rezolutie (in cazul tau 1440x900), mai ales daca e pe DVI. Poate ai ceva probleme cu cablul.

#17
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
SI pe fostu crt de 15' imi arata la refresh rate 200 max...dar poate fi de la driver-ul placii video , de nu vede toate rezolutiile in jocuri sau care-i faza?

#18
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Ce inseamna toate rezolutiile in jocuri ? Care anume nu le mai vede ? Ca exista LCD-uri care nu merg sub 800x600 de exemplu. Sau nu-ti vede ciudateniile alea de pe CRT-uri, gen 968x456 (ma rog, e luata aleatoriu, nu stiu daca exista o astfel de rezolutie)  :D ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate