Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

SMS cu oferta Spam dupa tastarea unui cuvant pe PC in WhatsApp web

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Salut,
Sunt tare curios unde este mult clamata securitate a watsapp, intr-un caz care m-a socat,azi...
Nu am cautat niciodata pe net cuvantul "implant" (dentar) dar stiind pe cineva care avea nevoie i-am trimis un mesaj pe WhatsApp ca un reminder de consult medical. La un minut diferenta primesc un SMS spam EXACT pe tema unui implant dentar.

Attached File  WhatsApp Image 2018-10-05 at 14.35.00.jpeg   43.01K   110 downloads

Stiu demult ca o cautare pe Google a unui cuvant aduce un val de reclame pe acea tema. Am vazut chiar reclama aparuta pe Google AdSense datorita unei conversatii fata in fata intre mine si un amic, iar la prima deschidere a telefonului pe Facebook sau pe web (nu mai stiu exact) i-au aparut reclame pe acel subiect. Sunt impacat asadar cu genul asta de reclame si incerc sa le dezactivez cat pot, tinand aplicatiile sub control. Virusi nu am in PC (scanat azi), nici custom rom pe telefon.

Dar sa scrii ceva pe WhatsApp si la un minut sa primesti SMS cu oferta Spam pentru acel ceva, mi se pare o violare fara margini a securitatii cibernetice. Am facut o reclamatie pe linie de GDPR, macar asa sa stiu ca n-am stat pasiv...

Intrebare: cum credeti ca s-a ajuns la o astfel de bresa de securitate? Nu cred ca sunt paranoic, iar procentul de probabilitate pentru o coincidenta este infim.

Edited by Lyvyoo, 05 October 2018 - 13:44.


#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,885
  • Înscris: 07.08.2008
Interesant serviciul oferit de dezab.ro... cica ofera "solutia legala de gestionare a dezabonarilor in conditiile intrarii in vigoare a legislatiei europene GDPR". Sunt curios cine ofera solutia legala de gestionara a abonarilor, aia e mai importanta in cazul asta.

Spoiler


#3
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Daca tu zici ca n-ai virusi sau ceva aplicatii dubioase instalate, e posibil ca persoana cealalta sa aiba. Sunt servicii de SMS Marketing care isi trag date prin niste API-uri. Probabil sunt aplicatii spyware care scaneaza conversatiile si keyword-urile din whatsapp si apoi trimit datele via respectivele API-uri catre acele platforme. E doar o presupunere.

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,225
  • Înscris: 05.06.2002
nah, de parca e de domeniul patologicului sa-ti pui intrebari dupa o asemenea coincidenta.

cred totusi ca postul de mai sus se voia o gluma.

Edited by Fane, 05 October 2018 - 14:25.


#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ce inseamna "ca un reminder de consult medical" ? Un mesaj text scris integral de mina ta, fara sa suni la vreun cabinet, fara sa folosesti alta aplicatie ajutatoare care sa faca vreun fisier ical/vcal, nu intreb de ce tastatura/spell checker folosesti... ?

Sansele ca Whatsapp sa aibe probleme de securitate care sa leak in asemenea mod incit sa te spameze firme de-astea romanesti de apartament (a se nota ca si pe site telefoanele de contact sint tot numere mobile) mi se par minimale. Mai degraba e ceva la tine sau la colegul (a se nota ca whatapp poate sa lucreze si in browser, ma rog tot prin telefon trimite dar toate mesajele sint la cheremul windows-ului si a extensiilor din browser instalate de omul celalalt, cu sau fara stiinta lui). Poti sa iti dai seama (nu 100% desigur dar in general e clar) cind cineva scrie de pe PC pentru ca default tastaturile de mobil fac prima litera mare din fiecare mesaj. Dar eu zic ca mai probabil ai sunat tu undeva sau ti-ai bagat tu sau colegul numarul in vreun formular de contact sa primiti vreo super-oferta.

#6
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
@f300 - uite aici e o vulnerabilitate... eu am trimis din W'app web, prin Chrome practic. Cand am zis "reminder" m-am referit la un cuvant pur si simplu, nu la vreo sincronizare de aplicatii. De sunat nu am sunat pe tema asta nicaieri si nici nu am bagat expres numele pe formulare pe aceasta tema.
@MusafirulCreativ - buna observatia, caci cealalta persoana are custom ROM, deci noua sansa de vulnerabilitate. Hilar este ca W'app te intampina la orice conversatie noua cu mesajul

Attached File  secure.jpg   16.76K   32 downloads

Edited by Lyvyoo, 05 October 2018 - 16:46.


#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Asa cum am prins mișcarea... Acum vezi ce extensii, toolbar-uri și alte alți gargauni ai în PC. Mesajele prin whatsapp sunt encriptate, dar daca sistemul tău le mai da altcuiva e alta poveste.

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,225
  • Înscris: 05.06.2002
malwarebytes?

#9
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
1. Vezi acest tutorial (https://faq.whatsapp.com/21197244).
2. Folosește TrueCaller (https://www.truecaller.com/).

Succes ! Posted Image

#10
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View PostFane, on 05 octombrie 2018 - 17:55, said:

malwarebytes?
A descoperit doar asta. Urmaresc in continuare mai atent extensiile...
Pup.optional.conduit

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate