Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Magnetofon pe lampi Telefunken. Necesita reparatie

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,137
  • Înscris: 09.08.2006
Da, dar se gasesc si condensatoare de forma aia (cred ca am eu cateva 100+100). De obicei sunt pe alimentare, cu cat mai mari, cu atat mai bine. Fara sa exageram, totusi.
Din poze magnetofonul pare deck (verifica, totusi, daca ai EL84 - e mai inalta decat ECC-urile). Cred ca este mono - deci ai nevoie de benzi mono, altfel vei auzi canalul 1 de pe un sens si canalul 2 de pe sensul celalalt - e altfel decat la casetofoane - si nu cred ca are inregistrare. Nu vad cap de stergere. Si nici vreun buton/ clapa de inregistrare, Magaria cu magnetul permanent a aparut mult mai tarziu, si nu la magnetofoane, ci la casetofoane. Cu precadere "made in China". Oricum, daca e complet este o scula care merita restaurata. Nu te astepta la HiFi (apropo, ce viteza are banda?). Partea electronica este cea mai mica problema. Cu mecanica ii bai. Daca merge aia, este OK.

Edited by yo9hrb, 09 October 2018 - 20:43.


#56
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Da, cred ca dublul condensator de care vorbim este cel incercuit cu rosu in printscreenul atasat, din schema. Am sa cumpar pentru test doua condensatoare electrolitice, 50 uF/385 V fiecare. Daca va ajunge sa functioneze, poate te deranjez in legatura cu condensatorul 100+100.
Da, el este deck insa sa stii ca are buton de record. Butonul marcat cu sageata in poza. Acolo sunt 3 butoane: Rec/Stop/Play.
Se vede si capul de stergere, am atasat poza cu el intr-o postare anterioara.
Viteza de play e 9,5 cm/s
Mecanica e buna, cureaua mare e crapacita dar inca trage. Daca va functiona magul, se gaseste curea noua pe net.
Are 4 lampi din ce vad, una din lampi e ochi magic, un fel de VU metru vintage. Sper ca sunt toate functionale, cel putin la toate licare o luminita.
Legat de capul mono, pot folosi o banda normala. Corect? Atat ca va trebui sa inregistrez cu el. Corect? Mai am maguri in casa insa sunt stereo.
Atasat schema lui, eu am varianta TU.

Attached Files


Edited by SIG, 09 October 2018 - 21:09.


#57
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Poţi folosi o bandă normală. Benzi mono nu cred că se mai produc. Fereşete-te de benzile produse în ţările comuniste şi de cele extrem de vechi.

#58
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,137
  • Înscris: 09.08.2006
Banda e aceeasi. Inregistrarea difera, dupa cum am spus mai sus. Poti inregistra si cu celelalte maguri stereo, dar numai pe un canal, ca sa fie compatibila inregistrarea cu magnetofonul de care vorbim.

#59
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Diferă de casetele audio-video? Că erau unele mono, altele stereo.

#60
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Am inlocuit condensatorul respectiv cu doi noi.
Mecanica e buna, nu are nicio problema. Tuburile, 4 la numar, vad ca licare o luminita la ele si sunt caldute la atingerea cu degetul. Insa VUmetrul de la ochiul magic nu "danseaza", sta nemiscat. Am inregistrat o banda in modul stereo, chiar daca s-ar incaleca pistele intre ele, ceva tot ar trebui sa rezulte iar VU sa "danseze".
Ce ar trebui sa verific?
Atasat cateva poze cu tuburile, capul si imagine de ansamblu plus un scurt video.

Attached Files


Edited by SIG, 10 October 2018 - 15:52.


#61
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Ochiul magic "danseaza" numai la inregistrare.
Se regleaza nivelul inregistrarii astfel incat la varfurile de maxim ale semanlului, cele 2 aripi care "bat" din lateral catre centru sa fie foarte aprope una de alta, pana la a se suprapune.
Cred ca nivelul de inregistrare are legatura si cu butonul de Sensibilitate din spate.
Daca ai sa cuplezi casti sau un amplificator la iesirea dedicata, vei avea si "monitor" al semanlului ce intra la inregistrare.

#62
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Am cuplat telefonul mobil ca sursa de muzica. Ochiul magic nu misca initial. Am descoperit intamplator faptul ca butonul de volum se poate apasa si ridica putin (un fel de click) In momentul in care am apasat VU a inceput sa functioneze, aripioarele fluturau pana la atingere. Atasat cateva poze. Am cuplat o casca la iesirea de casti, in timpul inregistrarii se aude foarte slab in casti iar la redare nu se aude nimic in casti.
Oare pe unde sa mai verific?

Attached Files


Edited by SIG, 10 October 2018 - 17:09.


#63
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Incerc sa curat cu spray potentiometrul de volum.
Oare conzii din poze sunt tot electrolitici? Daca da, sa-i schimb si pe ei?

Attached Files



#64
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Daca au + si - marcat pe ei sunt electrolitici.

#65
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Dar condesatori ceraţi o fi având?    :huh:

#66
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
La apasarea tastei Play o parghie impinge un brat care intra in contact cu un electromagnet. Atasat poza. Odata intrate in contact, electromagnetul trebuie sa atraga puternic bratul inspre el sau parghia tastei Play ar trebui sa impinga bratul respectiv cu forta? Ideea este ca bratul si electromagnetul nu se simt atrasi foarte tare, mai degraba parghia impinge si mentine bratul in contact cu electromagnetul.

Attached Files


Edited by SIG, 11 October 2018 - 20:41.


#67
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Pe langa condensatorul din sursa (care era cam terminat, incepea sa iasa ceva lichid din el), am mai schimbat doi electrolitici, unul de 50uF si altul de 4uF. Aparent acestia afisau capacitate in regula, cel de 50uF masura chiar 80uF (tolerantele prin anii '50 ajungeau si la 50%?).
Am gasit manualul service complet, unde prezinta si alte reglaje etc. Partea naspa e ca e in germana. Am cuplat la un amplif magul, prin iesirea lui Line Out mono si... merge! Se aud pistele 1 si 2 incalecandu-se, va trebui sa inregistrez cu Majak cateva benzi in regim mono (pistele 1 si 4), sau chiar cu acest Telefunken. Am citit pe net ca ar fi recomandabil a fi schimbati si conzii WIMA maro din poza.
Multumesc tuturor celor care m-au ajutat cu idei si sfaturi, oarecum le multumesc si scepticilor care mi-au spus voalat sau direct ca sunt un strangator de gunoaie plus, cum altfel, multumesc si istericului de serviciu (se stie el).
Pentru 85 lei cat am dat pe el, mai cumpar din US prin ebay o curea noua fix ptr. acest model de magnetofon (75 lei cu transport inclus), consider ca un total de 160 lei merita un magnetofon pe tuburi functional si bine conservat (la ce preturi au doar tuburile precum si magurile pe tuburi ce se vand pe net).

Weekend fain tuturor!

Attached Files


Edited by SIG, 12 October 2018 - 19:52.


#68
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Felicitări pentru munca depusă! Alţii l-ar fi aruncat.
Dar electronist ai la tine în oraş?

#69
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Am electronist, un service (firma) de fapt. De acolo am scos azi deck cassette Akai care nu inregistra (am deschis un topic pe tema asta).
Am rezolvat si cu electromagnetul care parea ca nu cupleaza atunci cand ii puneam masca. Un buton de pe masca, cel de Pause, era blocat in pozitia activa.
Am intrebat de tipul de la service daca mi-ar face o constatare la magul asta pe lampi insa a zis ca nu are timp si nici nu se (mai) baga in aparate pe lampi. In consecinta m-am apucat eu sa ma uit prin el, practic nu a trebuit prea multa interventie electronica, cureaua am scurtat-o provizoriu fiind largita si crapacita, pana vine cea noua.

Edited by SIG, 12 October 2018 - 20:56.


#70
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Un scurt clip cu magul. Asteptand sa vina si cureaua noua.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6tNj_VpgpXE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by SIG, 14 October 2018 - 12:15.


#71
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Daca vrei sa-l vinzi restaurat cumparatorii au pretentie la componente originale in el.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate