Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sfat achizitie 4x4

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008
Va salut,
Vreau sa iau un 4x4,mai mic,pentru Bucuresti.
Cerinte:
-4 usi
-benzina
-maxim 70-80.000km
-an minim 2015
-cilindree minim 1500cmc-maxim 2000cmc
Nu ma intereseaza masina noua pentru ca vreau sa pun GPL pe ea.De asta vreau motor simplu,aspirat,fara turbo.Nu o sa fac offroad (poate doar ocazional vreun drum de tara neasfaltat),dar vreau stabilitate,siguranta si un plus de tractiune cand si unde va fi cazul (iarna,vreun deal...etc).
Ca si pret undeva la 15.000e (+/- 1000e).
Acum,din ce am vazut (nu am oricum prea multe alegeri) ma incadrez ori Duster ori la Vitara (ambele 1.6).Vitara e mai dotata si sta mai bine la tabla.Dusterul e mai ieftin la intretinere,mai inalt dar mai prost la tabla si la dotari.
Daca cer pareri pe topicurile dedicate,fiecare lauda "capra" lui,Asa ca am zis sa aflu niste pareri obiective aici.
In consecinta ca va cer ajutorul cu niste sfaturi,eventual si alte modele,dar neaparat sa se incadreze cat de cat in cerintele alea.
Multumesc anticipat!

#2
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Te sfatuiesc sa nu cheltui banii aiurea pe 4x4. Eu am fost cu un amarat de VW polo prin toate coclaurile imaginabile, inclusiv prin ape si noroaie si n-am avut niciodata probleme. 4x4 isi va si consuma ceva mai mult.
Ca SUV, mie imi place Mitsubishi ASX. Odata gasisem una chiar cu instalatie GPL din fabrica. Rezervor de 50 de litri.

#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Vitara passion allgrip benzina o iei noua cu 1,6 aspirat 120 CP si are consumul mic de carburant ca nu-ti mai renteaza gaz ! Eu am spirit allgrip de 2 ani si un consum mediu de 5,7l / 100 km .
Duster nu merita , e asa cum ai zis + 3 stele siguranta , instabila rau de tot la viteze pe 100km/h , garantie mica ...

Edited by Baxon, 05 October 2018 - 09:16.


#4
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
De ce nu mai renteaza gaz ? Nici n-a spus cati km face.

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
La consumul asta mediu inseamna urban 6,3 L la 100 km maxim iar incestitia intr-o instalatie omologata nu o amortizeaza nici in 5 ani ... deci ce mare fas sa-si mai puna asa ceva ?!
Eu fac cu Vitara cam 25k pe an si daca as face mai multi tot nu as opta pt gaz .

Edited by Baxon, 05 October 2018 - 09:27.


#6
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

 Baxon, on 05 octombrie 2018 - 09:11, said:

Eu am spirit allgrip de 2 ani si un consum mediu de 5,7l / 100 km .
Un asa consum greu de crezut ca scoti in conditii reale, producatorul da un 5.6%. Poti avea un asemenea consum mediu in conditiile in care mergi preponderent extraurban (dar nu in regim de autostrada). In general consumul e mai mare cam cu 1 l/100 km decat cel dat de producator.

#7
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Intre Duster si Vitara clar Duster, Vitara este un break mic ceva mai inalt, nu stiu cat de "mai buna" este tabla dar vopseaua este jalnica, o sa-ti dai repede seama cat de buna este tabla. Vezi ca la 15.000E te incadrezi la Duster nou 1.6 4x4, daca prinzi rabla chiar foarte bine.

#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ai tu Vitara si ai probleme cu vopseaua ? Ca daca-mi dai link de la idiotii de pe Suzuki club te invit sa citesti tot nu numai 2 pasaje !

#9
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Ai tu Duster si este "instabila rau de tot la viteze pe 100km/h"  ?

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Are vecinu si am fost cu el de nenumarate ori inainte sa decid sa-mi iau Vitara ! E un cotet pe roti , instabil si ultra-zgomotos . L-a vandut si a facut chef apoi , mare mare Posted Image

Edited by Baxon, 05 October 2018 - 09:37.


#11
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 sergiu_psc, on 05 octombrie 2018 - 09:27, said:

Poti avea un asemenea consum mediu in conditiile in care mergi preponderent extraurban (dar nu in regim de autostrada).
In autostrada poti sa mergi si cu 90 la ora daca vrei (si mai ales daca ai rabdare). Adevarul e ca eu pe statalele din Romania am cele mai mici consumuri. Fiindca se merge relativ incet, cu a 5-a.

#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pe traseul meu zilnic nu am autostrada doar european si la ce trafic e , nu depasesc suta deci consum rezonabil .

 sergiu_psc, on 05 octombrie 2018 - 09:27, said:

Un asa consum greu de crezut ca scoti in conditii reale, producatorul da un 5.6%. Poti avea un asemenea consum mediu in conditiile in care mergi preponderent extraurban (dar nu in regim de autostrada). In general consumul e mai mare cam cu 1 l/100 km decat cel dat de producator.

Eu am fost in situatia sa aleg ce masina noua sa-mi iau dintre Duster , Vitara , Tivoli etc si am ales excelent dpmdv , dupa TD si plimbatul ca pasager in toate .

Edited by Baxon, 05 October 2018 - 09:43.


#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Asteapta sa vina 1.3tce pe Duster.
Daca nu am vazut ca Suzuki ofera motoare foarte eficiente.

#14
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
4x4 pentru Bucuresti? De ce, stai in panta/rampa?

Edited by spe_ripper, 05 October 2018 - 10:11.


#15
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Fiat panda 4x4, mai mica ca asta nu gasesti 4x4 Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qglqhHmbM6g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qv04DZl34_g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by diegodanny, 05 October 2018 - 10:32.


#16
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
https://www.suzuki.r...ualjet-allgrip/

#17
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 Baxon, on 05 octombrie 2018 - 09:11, said:

Vitara passion allgrip benzina o iei noua cu 1,6 aspirat 120 CP si are consumul mic de carburant ca nu-ti mai renteaza gaz ! Eu am spirit allgrip de 2 ani si un consum mediu de 5,7l / 100 km .

Fii sincer cu consumul ala, ca nu te crede nimeni. Atat scot eu media cu Qashqai 1.6 dci 4x2..  Degeaba iti spun ca pot scoate si 3.7 la un drum.. Nu e relevant.
Ne intereseaza consumul pe 5-10 mii km..nu de ici-colo..
Vitara ta nu cred ca scade sub 7 media mare.

Pune poza cu consumul si km de cand e resetat si te credem.

Edited by mariovrs, 05 October 2018 - 11:20.


#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 mariovrs, on 05 octombrie 2018 - 11:19, said:



Pune poza cu consumul si km de cand e resetat si te credem.
Nu trebuie sa resetez ca sa fac asta . Nici sa nu va luati Vitara ca nu e pt toti Posted Image luati-va Duster din partea mea Posted Image
P,S. QQ stiu ca iti consuma 12 in oras ( te-ai mai " laudat " ce prosta afacere ai facut )

 mariovrs, on 05 octombrie 2018 - 11:19, said:


Vitara ta nu cred ca scade sub 7 media mare.


Ti-am mai zis sa lasi parerile ca nu crezi ca , nu stii , ca presupui , rezuma-te la ce stii cu siguranta si din experienta .

 spe_ripper, on 05 octombrie 2018 - 10:11, said:

4x4 pentru Bucuresti? De ce, stai in panta/rampa?
4x4 iti iei si pentru sosea dreapta nu numai pt rampe in offroad Posted Image

 TruculMagic, on 05 octombrie 2018 - 10:08, said:

Asteapta sa vina 1.3tce pe duster.

Neinteresant , tot e praf la capitolul siguranta si si in rest .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate