Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Achizitie Desktop

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Salutare,

Am de gand sa cumpar un nou PC pentru parintii mei.

1. Cand se va face achizitia
-Achizitia se va face cat mai curand, azi-maine.

2. La ce va fi folosit PC-ul
-Pc-ul va fi folosit pentru facebook, filme, youtube.

3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul)
-Ca si buget ar fi intre 1300-1500 lei. Nu e nevoie de monitor si periferice.

4. Rezolutia si diagonala monitorului (existent sau cel de achizitionat)
Monitorul actual este un Lg de 19 inch, va ramane acesta.

5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem
Vechiul sistem are 12 ani, nu prea am ce sa pastrez din el, as prefera ca totul sa fie nou.

6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)
Nu am preferinte legate de magazine.
As prefera ca pc-ul sa fie asamblat de magazinul de unde il cumpar.

Multumesc.

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
https://www.emag.ro/...5/pd/DHSGPDBBM/

Ii mai adaugi ram si ssd si ai rezolvat. E singurul vandut de emag in acest pret, am ales emag deoarece au servicii foarte bune pentru garantie, retur, etc.

Sau resigilat

https://www.emag.ro/.../#used-products

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 eug3n92, on 04 octombrie 2018 - 22:42, said:

Salutare,
Cred ca e o decizie inteleapta sa maresti bugetul la 1.59999 Lei pentru Desktop ASUS cu procesor Intel i3-8100 Coffee Lake, 4GB DDR4, SSD 240GB, Wi-Fi, video Intel® UHD Graphics 630.
https://www.emag.ro/...8/pd/DMQKFVBBM/

Are de toate ! poate sa-i mai pui inca un modul RAM de 4GB  Posted Image

Pariez ca monitorul de 19 inch are intrare VGA, nu ?
Placa de baza are VGA cat si DVI  Posted Image

#4
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,876
  • Înscris: 10.02.2011
Sistemele astea gata asamblate sunt prea bune doar pentru filme si youtube, da n-au nici un farmec. Eu n-as cumpara sisteme gata facute din diferite motive. Carcase proaste, surse no name, placi de baza ieftine, fara placa video dedicata, ram putin 4 GB la 1500 de lei, in fine. Ai un procesor puternic si un SSD, probabil ca o sa-ti pui un win 10 si gata. Daca asta vrei, cumpara-ti un sistem din asta si nu o sa ai probleme cel putin cat e in garantie. Cu ramul da, ii mai poti pune inca un modul de 4 GB.

#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Motanu13, on 05 octombrie 2018 - 00:18, said:

Eu n-as cumpara sisteme gata facute din diferite motive. Carcase proaste, surse no name, placi de baza ieftine, fara placa video dedicata
Zici? De HP, DELL, IBM (Lenovo), FUJISTU etc ai auzit? Tot "no-nameuri" sunt? Cu carcase proaste si placi de baza ieftine?

Detii cumva vreo companie recunoscuta international sau care se bazeaza pe cunostintele tale de "asamblor experimentat" astfel incat sa expui "teoria" de mai sus? Daca da, care?

--------

On topic: ca sa nu-ti bati prea mult capul, ia-le un desktop de pe la vreun brand cunoscut. Si asa nu au nevoie de performanta, ci de stabilitate.In plus, vezi cum faci ca la juma' de an sa le faca unu'-altu' intretinerea: praf, software, alea alea.

Edited by dexterash, 05 October 2018 - 05:44.


#6
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Pentru ceea ce doresti tu gasesti in buget de 5-600 lei un second-hand brand name cu procesor i3 generatia a doua, 4Gb RAM si un mic SSD. Daca instalezi pe el Linux Mint nu mai trebuie sa fie atenti nici la toate chestiile enervante pe care le poti lua de pe net si nici sa te enervezi cu update-urile, pe care tu alegi cand sa le faci.

#7
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003
Daca nu tii neaparat sa fie nou poate gasesti ceva interesant pe aici:

https://www.evomag.r...re-refurbished/

De exemplu:

https://www.evomag.r...cs-3601162.html

Personal as adauga si un SSD de 120Gb (max 150 RON).

Edited by Cornel, 05 October 2018 - 08:06.


#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 eug3n92, on 04 octombrie 2018 - 22:42, said:

un nou PC pentru parintii mei.
Pc-ul va fi folosit pentru facebook, filme, youtube.
Ca si buget ar fi intre 1300-1500 lei.
As prefera ca pc-ul sa fie asamblat de magazinul de unde il cumpar.

 TruculMagic, on 04 octombrie 2018 - 23:04, said:

https://www.emag.ro/...5/pd/DHSGPDBBM/
Ii mai adaugi ram si ssd si ai rezolvat. E singurul vandut de emag in acest pret, am ales emag deoarece au servicii foarte bune pentru garantie, retur, etc.
Sau resigilat
https://www.emag.ro/.../#used-products
Depaseste bugetul.
Plus mai pui SSD (oare de ce este nevoie SSD la asa ceva??) si RAM (hai sa zicem 50-50 aici, merge bine si cu ram actual).
Deci depaseste bugetul binisor.
Cel resigilat e la fel de scump, cu aceleasi adaugiri ssd si ram. Deci....

 super8, on 04 octombrie 2018 - 23:57, said:

Cred ca e o decizie inteleapta sa maresti bugetul la 1.59999 Lei pentru Desktop ASUS cu procesor Intel i3-8100 Coffee Lake, 4GB DDR4, SSD 240GB, Wi-Fi, video Intel® UHD Graphics 630.
https://www.emag.ro/...8/pd/DMQKFVBBM/
Are de toate ! poate sa-i mai pui inca un modul RAM de 4GB  Posted Image
Vezi mai sus: depasit buget din prima + SSD.

 Motanu13, on 05 octombrie 2018 - 00:18, said:

Sistemele astea gata asamblate sunt prea bune doar pentru filme si youtube, da n-au nici un farmec. Eu n-as cumpara sisteme gata facute din diferite motive. Carcase proaste, surse no name, placi de baza ieftine, fara placa video dedicata, ram putin 4 GB la 1500 de lei, in fine. Ai un procesor puternic si un SSD, probabil ca o sa-ti pui un win 10 si gata. Daca asta vrei, cumpara-ti un sistem din asta si nu o sa ai probleme cel putin cat e in garantie. Cu ramul da, ii mai poti pune inca un modul de 4 GB.
Pia, omul vrea exact pentru filme si youtube calculator.
Si... farmec... serios?!
Vrei si ieftin, si performant, si rezistent in timp, si cu farmec, si cu alte motive(?).... exista undeva in lume asa ceva ?!

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006
Eu am un DELL pentru vizionat filme.L-am cumparat acu vreo 4-5 ani cu 400 de lei.Este adevarat,nu-l folosesc la internet.
Pentru ce vrei tu,calculatorul n-are nevoie de SSD,extra memorii sau procesor + placa de baza de ultima generatie.Si de asemenea este pacat sa bagi 1500 de lei in asa ceva.
Cel mai important lucru este sa poti asigura conexiunea calculatorului cu monitorul existent.
Incearca si aici:
https://www.samwise.ro/

#10
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Un NUC este perfect pentru ce ai tu nevoie.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Motanu13, on 05 octombrie 2018 - 00:18, said:

Sistemele astea gata asamblate sunt prea bune doar pentru filme si youtube, da n-au nici un farmec. Eu n-as cumpara sisteme gata facute din diferite motive. Carcase proaste, surse no name, placi de baza ieftine, fara placa video dedicata

 dexterash, on 05 octombrie 2018 - 05:42, said:

Zici? De HP, DELL, IBM (Lenovo), FUJISTU etc ai auzit? Tot "no-nameuri" sunt?
Dacă mă credeţi, la mine în birou există şi acum un sistem Dell care funcţionează din 2008 fără absolut niciun reper înlocuit. Configuraţia şi piesele sunt cele originale, de atunci. Ba chiar mai mult, are Windows XP pe el. Are destule momente în care îl bate în funcţionare pe al meu HP, care e nou (2016, mă rog), cu Windows 10.
Contează cât de mult este optimizat un sistem din ăsta gata făcut. Unul pe care ţi-l asamblezi tu va funcţiona aşa cum vei dori sau aşa cum îţi vei permite. Unul gata asamblat va funcţiona aşa cum au gândit cei care l-au asamblat; dacă gândirea lor se pliază pe a ta, foarte bine.
Pe de altă parte, sisteme din astea gata asamblate sunt mai mult pentru office şi Facebook; pentru YouTube ar trebui placă video mai de Doamne-ajută, sunt şi videoclipuri 2K pe acolo (nu ştiu dacă şi 4K).

#12
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
HP cu i3-7100 la 1400 lei https://www.pcgarage...hd-630-freedos/
si vorbesti cu baietii de la PC Garage sa-ti monteze si un SSD https://www.pcgarage...ta-iii-25-inch/

sau un sistem no-name cu i3-8100 + SSD la 1480 lei https://www.evomag.r...30-3625805.html

#13
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 trollerul_de_serviciu, on 05 octombrie 2018 - 09:33, said:

 super8, on 04 octombrie 2018 - 23:57, said:

Cred ca e o decizie inteleapta sa maresti bugetul la 1.59999 Lei pentru Desktop ASUS cu procesor Intel i3-8100 Coffee Lake, 4GB DDR4, SSD 240GB, Wi-Fi, video Intel® UHD Graphics 630.
https://www.emag.ro/...8/pd/DMQKFVBBM/

Are de toate ! poate sa-i mai pui inca un modul RAM de 4GB  Posted Image
Vezi mai sus: depasit buget din prima + SSD.
Parerea mea e ca merita sa dea 99,99 Lei in plus peste bugetul initial de 1.500.
Daca tu esti contra si zici ca gaseste ceva si mai performant decat i3-8100, 4GB DDR4, SSD 240GB, Wi-Fi integrat, video Intel® UHD Graphics 630 la 1.500 Lei, te poftesc sa ii recomanzi tu @initiatorului  Posted Image
==================

l.e.:
cred ca e acceptatbil PC-ul de la evomag evoSTAR cu i3-8100 Coffee Lake, 4GB DDR4-2133, HDD 500GB + SSD 120GB, video Intel® UHD Graphics 630 la 1.479 Lei  Posted Image

Edited by super8, 05 October 2018 - 15:26.


#14
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
bad post

Edited by 159, 05 October 2018 - 15:31.


#15
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,876
  • Înscris: 10.02.2011

 dexterash, on 05 octombrie 2018 - 05:42, said:

Zici? De HP, DELL, IBM (Lenovo), FUJISTU etc ai auzit? Tot "no-nameuri" sunt? Cu carcase proaste si placi de baza ieftine?
Bine, nu m-am referit chiar la toate firmele mari ci la PC-urile vandute pe la noi prin magazine.
Cand vezi un i7 si o carcasa delux la un pret de 2000-3000 de lei nu e prea ok.

 PSC, on 05 octombrie 2018 - 10:11, said:

Contează cât de mult este optimizat un sistem din ăsta gata făcut. Unul pe care ți-l asamblezi tu va funcționa așa cum vei dori sau așa cum îți vei permite. Unul gata asamblat va funcționa așa cum au gândit cei care l-au asamblat
Depinde cine la asamblat. De obicei interesul e sa se castige cat mai mult si se mizeaza pe o anumita categorie de cumparatori care nu pot sa-si configureze singuri un desktop din diverse motive : comoditate, cunostinte minime in domeniul hardware, vor un procesor de ultima generatie cu orice pret doar pentru ca e mai nou si asa au auzit de la altii ca-i cel mai tare, cand ar merge suficient de bine si un procesor de generatie mai veche pentru ce vor ei, nu cunosc toate preturile si piata SH si ce avantaje au daca aleg unele componente SH, de exemplu memoriile ram sau procesoarele. Nu as merge pe placile video SH prea scumpe, in schimb pe placi de baza si HDD-uri da daca pot fi testate.

De exemplu https://www.emag.ro/...8/pd/DMQKFVBBM/
la un procesor de 700 de lei, o placa de baza de 399 de lei se pun doar 4 GB de ram, o sursa RPC de 69 de lei si o carcasa de 75 de lei care probabil ca nu are nici ventilatoare. Exact ce spuneam, se pune accentul mai mult pe procesor sa fie cat mai performant, aici placa de baza e destul de buna, cam o exceptie, in rest se scade destul de mult din calitate la alte componente. Se mai tranteste la unele si cate o licenta de win10 si se mai urca pretul. Cica sistem Office cu i3-8100 Coffee Lake 3.60GHz cand pentru un sistem Office era suficient si un celeron dual-core.

 trollerul_de_serviciu, on 05 octombrie 2018 - 09:33, said:

Si... farmec... serios?!
Vrei si ieftin, si performant, si rezistent in timp, si cu farmec, si cu alte motive(?).... exista undeva in lume asa ceva ?!
Da, are alt farmec daca ti-l asamblezi tu singur si iti alegi cu grija componentele exact pentru ce ai nevoie.
Apoi il upgradezi treptat in functie de necesitati, mai schimbi un cooler, o pasta termica, mai pui 2 ventilatoare, o placa video, mai schimbi procesorul, mai pui un HDD, niste RAM. La asta m-am referit.

Oricum spuneam ca sistemele astea sunt prea bune pentru ce vor parintii lui, deci nu o sa aibe bataie de cap.

#16
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018

 eug3n92, on 04 octombrie 2018 - 22:42, said:

Salutare,

Am de gand sa cumpar un nou PC pentru parintii mei.

1. Cand se va face achizitia
-Achizitia se va face cat mai curand, azi-maine.

2. La ce va fi folosit PC-ul
-Pc-ul va fi folosit pentru facebook, filme, youtube.

3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul)
-Ca si buget ar fi intre 1300-1500 lei. Nu e nevoie de monitor si periferice.

4. Rezolutia si diagonala monitorului (existent sau cel de achizitionat)
Monitorul actual este un Lg de 19 inch, va ramane acesta.

5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem
Vechiul sistem are 12 ani, nu prea am ce sa pastrez din el, as prefera ca totul sa fie nou.

6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)
Nu am preferinte legate de magazine.
As prefera ca pc-ul sa fie asamblat de magazinul de unde il cumpar.

Multumesc.
O configuratie cu 16 GB de RAM  soseste imediat : https://www.forit.ro...wishlist/10346/
(la acelasi pret la care ceilalti ti-au recomandat sistem cu doar 4 GB de RAM)

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006
Va reamintesc destinatia viitorului calculator:

 eug3n92, on 04 octombrie 2018 - 22:42, said:

-Pc-ul va fi folosit pentru facebook, filme, youtube


#18
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Mai bine cumperi un Thinkpad T430 SH pe la 600-700 lei. Gasesti si cu SSD, ca sa se miste mai repede.
Ocupa si mai putin spatiu si e mai ieftin.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate