Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Dauna totala sau nu? Euroins

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Mi se pare normal. De ce sa te alegi cu o carpitura, cu piese potrivite cu ciocanul ?

#38
belena6

belena6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.08.2010

View PostIon_de_la_Raion, on 05 octombrie 2018 - 00:03, said:

Si care sint firme de asigurari care accepta asta ?
Cand faci RCA poti sa alegi RCA simplu sau cu decontare directa, de la orice asigurator. Doar ca atunci cand vezi ofertele, o sa observi ca cele cu decontare directa costa un pic mai mult. Diferenta consta in faptul ca poti sa-ti repari masina pe RCA-ul tau si apoi se descurca asiguratorii intre ei.

Exista si varianta Casco cu clauza de regres RCA, care semnifica cam acelasi lucru. Deci, daca vrei sa-ti repari masina pe RCA-ul tau, ca sa numai astepti dupa RCA-ul celuilalt, iti faci una din cele 2. Nu are rost sa le faci pe ambele ca pierzi bani.

#39
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Nu pierzi bani, Casco e altceva și acoperă paguba ta din vina ta ceea ce un RCA, chiar și cu regres, nu face. Sunt sigur că știai asta, dar am făcut precizarea pentru a nu înțelege cineva din postarea ta că un RCA cu regres te acoperă ca un Casco și-l face inutil. Sunt chestii diferite cu aplicabilitate diferită.

Edited by caiuscorneliu, 07 October 2018 - 10:05.


#40
belena6

belena6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.08.2010

View Postcaiuscorneliu, on 07 octombrie 2018 - 10:03, said:

Nu pierzi bani, Casco e altceva și acoperă paguba ta din vina ta ceea ce un RCA, chiar și cu regres, nu face. Sunt sigur că știai asta, dar am făcut precizarea pentru a nu înțelege cineva din postarea ta că un RCA cu regres te acoperă ca un Casco și-l face inutil. Sunt chestii diferite cu aplicabilitate diferită.
Nu m-am referit sa nu se faca RCA si Casco simultan, ci doar nu este nevoie sa ai si clauza regres RCA pe Casco si decontare directa la RCA. Sunt 2 clauze care semnifica acelasi lucru, atasate la produse diferite.

#41
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posttoonamy, on 06 octombrie 2018 - 10:16, said:

Nu vreau sa fiu despagubit cu 15000 lei dar vreau o bara ok care e in jur de 1200 lei faruri ok, nu cele mai ieftine, masina era cu piese originale si in stare buna, am pretentia sa fie la fel dupa reparatie.

Daca vrei sa ti-o repari mergi la reprezentanta si se lupta aia sa scoata mai multi bani decit face. Si evident o sa fie piese noi si originale.

#42
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postbelena6, on 07 octombrie 2018 - 09:45, said:

Cand faci RCA poti sa alegi RCA simplu sau cu decontare directa, de la orice asigurator. Doar ca atunci cand vezi ofertele, o sa observi ca cele cu decontare directa costa un pic mai mult. Diferenta consta in faptul ca poti sa-ti repari masina pe RCA-ul tau si apoi se descurca asiguratorii intre ei.

Exista si varianta Casco cu clauza de regres RCA, care semnifica cam acelasi lucru. Deci, daca vrei sa-ti repari masina pe RCA-ul tau, ca sa numai astepti dupa RCA-ul celuilalt, iti faci una din cele 2. Nu are rost sa le faci pe ambele ca pierzi bani.
Casco nu cred ca pot, masina mea e veche. Dar o sa vad care e diferenta intre RCA simplu si cu decontare directa. Merci.

#43
belena6

belena6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.08.2010
Daca vrei sa vezi ofertele de la toti cei 10 asiguratori RCA din Romania, variantele cu si fara decontare directa, imi poti trimite msg privat si te ajut sa le primesti pe mail in jumatate de ora.

#44
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 06.01.2014

View Posttoonamy, on 06 octombrie 2018 - 10:16, said:

...
Nu vreau sa fiu despagubit cu 15000 lei dar vreau o bara ok care e in jur de 1200 lei faruri ok, nu cele mai ieftine, masina era cu piese originale si in stare buna, am pretentia sa fie la fel dupa reparatie.
Nu am treaba cu asigurările,  ba din contra... Dar, în dezmembrări găsești (teoretic) piese similare celor de la mașină ta. Accepți ?

#45
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar ce garantie ai in piesele de la dezmembrari ?

#46
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostIon_de_la_Raion, on 07 octombrie 2018 - 18:03, said:

Dar ce garantie ai in piesele de la dezmembrari ?
La o bara sau o masca nu-ti trebuie garantie, se vad cum sunt. La un radiator, daca-l montezi si pierde, il duci inapoi si-ti da altul. La electronice, cum iti e norocul. Dar si pe alea ti le schimba daca e corect.

#47
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007

View Posttoonamy, on 06 octombrie 2018 - 10:16, said:

Nu vreau sa fiu despagubit cu 15000 lei dar vreau o bara ok care e in jur de 1200 lei faruri ok, nu cele mai ieftine, masina era cu piese originale si in stare buna, am pretentia sa fie la fel dupa reparatie.
Legea zice ca sa se repare masina si sa fie adusa in starea de dinaintea reparatiei.
Cf legii,ti se repara masina la echiparea din fabrica. Restul-te judeci sau te intelegi.
La reprezentanta nu stiau (la accidentul meu) daca am faruri oe. Nu se mai vedea eticheta. Au comandat oe si aratau identic,a fost brodeala. Multe service-uri dubioase din asta castiga(pun faruri tyc sau van wesel si factureaza oe- intreaba-i pe ei cum fac asta).
Mie la reprezentanta(practic le-am dat cu flit la asirom,am cerut reprezentanta si gata) dupa ce au facut constatarea si dosarul si l-au trimis au zis :
Sa vedem cat deconteaza si ce putem face cu banii apoi.Adica posibil sa nu ajunga de bara si far oe si restul elementelor(care le avem pe deviz) si ca sa o faca(sa se incadreze in suma),baga far aftermarket,bara idem,etc pana le iese totalul. Sau vii tu cu diferenta. Sau te judeci cu ei.
Ideea e ca daca vinovatul are o asigurare de 2 lei,nici daca te duci la reprezentanta cu ea sa o repari nu scapi usor.

View PostPaz, on 07 octombrie 2018 - 20:27, said:

La o bara sau o masca nu-ti trebuie garantie, se vad cum sunt. La un radiator, daca-l montezi si pierde, il duci inapoi si-ti da altul. La electronice, cum iti e norocul. Dar si pe alea ti le schimba daca e corect.
Sa vezi la un radiator de ac. Daca pierde poate fi de la orice,pana gasesti vinovatul(conducte,garnituri,radiator,compresor) platesti de te usuci.

Edited by AdrianHH, 11 October 2018 - 12:32.


#48
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostAdrianHH, on 11 octombrie 2018 - 12:32, said:

Legea zice ca sa se repare masina si sa fie adusa in starea de dinaintea reparatiei.
Cf legii,ti se repara masina la echiparea din fabrica.
Asa de interpretabila e chestia asta, idee n-ai. Eu tin cu pagubitul, dar e greu de dovedit starea de dinaintea accidentului. Pentru ca e clar ca masina avea ceva uzura. Cat ? Nu se poate cuantifica, decat asa, in linii mari. Pus piese noi, acele piese nu vor avea uzura. Pus piese din dezmembrari, habar n-ai ce pui. Cel mai corect ar fi pentru ambii refurbished. Dar atentie, refurbished inseamna adus la parametri functionali.

#49
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Nu te poate nimeni obliga sa repari masina cu piese sh sau AM si la cel mai prost si ieftin service.

#50
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

View PostIon_de_la_Raion, on 05 octombrie 2018 - 08:29, said:

Si ce preturi accepta ? Piese "de origine", care stau stramb, sint mai subtiri, se vede diferenta si zdrongane cand mergi sau piese de la dezmembrari, cu uzura de rigoare ?

Daca avea rupta o planetara, punea una aftermarket ? Aia care au facut masina nu garanteaza siguranta cu piese aftermarket. Piesele astea nu sint testate in conditii corespunzatoare. Sint ca Lepin pentru Lego. Ma si mir ca e voie ca cineva sa fabrice piese care doar seamana cu cele originale.
chiar crezi ca numai ce e original e bun? pai farurile Opel le cumpara de la valeo. crezi ca daca cumperi direct valeo nu e tot aia? distributia gm e gates. crezi ca daca cumperi tu direct gates tuseste masina? sunt destule firme bune care fac piese comparabile la calitate cu originalul.
e drept, sunt si producatori ieftini, la un sfert de pret fata de aia buni, ma uitam ca pe un rulment roata skf am dat 100 lei si erau si variante la 22 lei. nu inteleg cum poate costa doar 22 lei, din ce e facut, cum e facut?

#51
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postslai, on 11 octombrie 2018 - 18:47, said:

chiar crezi ca numai ce e original e bun? pai farurile Opel le cumpara de la valeo. crezi ca daca cumperi direct valeo nu e tot aia? distributia gm e gates. crezi ca daca cumperi tu direct gates tuseste masina? sunt destule firme bune care fac piese comparabile la calitate cu originalul.
e drept, sunt si producatori ieftini, la un sfert de pret fata de aia buni, ma uitam ca pe un rulment roata skf am dat 100 lei si erau si variante la 22 lei. nu inteleg cum poate costa doar 22 lei, din ce e facut, cum e facut?
Pe alea originale producatorul garanteaza. Daca intri cu masina in sant cu un rulment de 22 lei, producatorul ridica din umeri.

View Postionut_ionut, on 11 octombrie 2018 - 18:15, said:

Nu te poate nimeni obliga sa repari masina cu piese sh sau AM si la cel mai prost si ieftin service.
Asa ar fi normal. Dar ce e normal la noi ?

#52
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007

View Postionut_ionut, on 11 octombrie 2018 - 18:15, said:

Nu te poate nimeni obliga sa repari masina cu piese sh sau AM si la cel mai prost si ieftin service.
Pe mine m-au lasat masca atunci la reprezentanta. Cica : daca va pun bara aftermarket,nu stiu daca sa va dau garantie la vopsit..ca vopsitul cade in carca noastra. Si apoi veniti la mine cu scandal.Daca va pun OE,nu stiu daca ma incadrez in suma. Dvs nu veniti cu bani de acasa. Asiromul nu plateste tot devizul.
Nah problema. Va dati seama la alte service-uri mai mici ce iese. Totusi vreau sa va repar masina ca sa facem si noi business aici. Iar dvs sa plecati cu masina reparata si fericit.
Totul se trage de la asigurator fratilor.
Va dati seama ca daca nu ar face figuri la sumele decontate ,service-urile ar pune mereu OE,nu s-ar complica,ar face treaba buna(mai putin unde sunt incompetenti).

View Postslai, on 11 octombrie 2018 - 18:47, said:

chiar crezi ca numai ce e original e bun? pai farurile Opel le cumpara de la valeo. crezi ca daca cumperi direct valeo nu e tot aia? distributia gm e gates. crezi ca daca cumperi tu direct gates tuseste masina? sunt destule firme bune care fac piese comparabile la calitate cu originalul.
e drept, sunt si producatori ieftini, la un sfert de pret fata de aia buni, ma uitam ca pe un rulment roata skf am dat 100 lei si erau si variante la 22 lei. nu inteleg cum poate costa doar 22 lei, din ce e facut, cum e facut?
Farul ca farul,da-l in colo,ca am vazut si Panamera 2018 pe strada cu stop(oe ca doar nu o fi fost afermarket) aburit. Idem o vopsea cazuta.
PS : Opelul nu foloseste doar Valeo. Am avut pe mana si echipare Bosch din fabrica,asta asa..din memorie la repezeala.
Dar ce te faci cand iti pune traverse,trager,armatura aftermarket,care unele le indoi cu mana.
Bine,daca nu tii la siguranta ta si vrei doar sa o faci si sa o vinzi apoi,te intereseaza sa fie spoita cat mai frumos.

Edited by AdrianHH, 12 October 2018 - 10:01.


#53
toonamy

toonamy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 20.07.2008
Pana la urma voiau sa imi dea 3700 lei in regie proprie dar am facut reconstatare la alt service si iesti dauna totala. Astept sa vad cat imi aproda cei de la Euroins pt despagubire.

#54
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
E cel mai bine cu dauna totala, iti repari tu masina cu piese de la dezmembrari si gata treaba. O bara o aripa din dezmebrari sunt de multe ori mai bune decat cacaturi after market din Turcia. De reprezentanta nu poti sa te apropii cu o masina mai veche de 5 ani, iese dauna totala doar din tinichigerie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate