Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Dauna totala sau nu? Euroins

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Eu cred că nici nu iese daună totală, reparația costând mai puțin decât valoarea de piață a autovehiculului.

#20
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View Postmint, on 04 octombrie 2018 - 22:57, said:




si daca e inmatriculata pe numele lui, de unde a achizitionat-o?
Poate a luat-o de noua. Oricum, odata ce masina e inscrisa pe numele tau inseamna ca ai o carte de identitate care atesta acest lucru. Asta inseamna ca acel contract de vanzare cumparare poate fi folosit pe post de hartie igienica odata ce deja masina e inmatriculata pe numele tau.


View Postmint, on 04 octombrie 2018 - 23:00, said:




pe rca-ul lui se poate face constatarea daunei si chiar si plata ; depinde de firma la care are rca
Depinde de tipul asigurarii. Daca e cu decontare directa se poate face, altfel nu.  Poti sa ai asigurare si la firma lu' mama omida.

Edited by dan1980_25, 04 October 2018 - 23:32.


#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View PostIon_de_la_Raion, on 04 octombrie 2018 - 22:54, said:

Ce inseamna decontare directa ? Intreb pentru ca si eu trebuie sa fac RCA si nu stiu lucrurile astea. Daca cineva te tamponeaza din vina lui, nu asigurarea lui plateste ? Se poate sa plateasca si a ta ?
ba da, doar ca banii ii iei de ala asigurarea ta care ii recupereaza de la a lui... si merge mult mai repede.

Edited by arg, 05 October 2018 - 00:01.


#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postarg, on 04 octombrie 2018 - 23:44, said:

ba da, doar ca banii ii iei de ala asigurarea ta care ii recupereaza de la a lui... si merge mult mai repede.
Si care sint firme de asigurari care accepta asta ?

#23
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Posttoonamy, on 04 octombrie 2018 - 21:31, said:

Radiator racire curbat, deci de schimbat
Deci de indreptat Posted Image
(Al meu este indrepta si merge bine mersi de ani buni)


View Posttoonamy, on 04 octombrie 2018 - 21:31, said:

Ca si dauna cu piese originale trec lejer de 1500 euro
Am constatarea marti, credeti ca voi lua dauna totala? Masina face cam 2500 euro, are kilometrii cam multi (292.000) dar merge foarte bine.
Pai tu crezi ca firma de asigurari accepta preturi de piese originale, la o masina veche ?
292.000km nu-s multi (zi si eu care am trecut de 260.000km Posted Image) (te ajung din urma Posted Image)

Parerea mea personala este sa incerci sa-ti repari masina in regie proprie, daca ai unde. Nu ma pricep la asigurari si la regulile firmelor de asigurari, insa recent a avut tata un accident cu un Opel din 2002 si pot sa-ti relatez cum au decurs lucrurile. A spus ca vrea in regie proprie si cei de la asigurari au scos "epava" la licitatie pe net si sa trezit unul sa oferteze aproape 1000 euro pe "rabla". Ulterior au cautat astia de la sigurari pe net si au ajuns nu se stie cum, sa concluzioneze ca pe OLX (sau aiurea) o masina dinasta costa cam 1500 euro. Asa ca au facut scazamintul si au zis ca-i dau lui tata ~500 euro ca sa-si repare masina. El a reparat masina cu 500 lei si a iesit pe profit cu ~1.800 lei
(nu cunosc cifrele exacte si am dat ceva cifre orientative, plu/minus un 10-20 euro)
Idea de baza este ca cei de la asigurari au zis ca-i dau ~500 euro si daca vinde masina la licitatie (la ala ce a licitat ~1000 euro), tata aduna ~1500 euro si poate sa-si cumpere o masina similara, in stare de functionare, de pe OLX, sau unde suparare au gasit ei ca se poate cumpara masina respectiva la bani aia.

Edited by florin71_skoda, 05 October 2018 - 02:02.


#24
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018

View Postmint, on 04 octombrie 2018 - 23:55, said:




si daca a luat-o de noua, de unde a luat-o?

De la magazinul din colțul blocului.
Are cu ceva relevanță asta in contextul discuției ?
Nici să nu se aștepte la dauna totală, ba chiar sa se aștepte la cârâieli cu asiguratorul.
Vor baga in față vechimea mașinii, vor vrea sa plătească doar procent din prețul pieselor pt că alea s noi și alea de pe mașină erau vechi și tot felul de rahaturi.

#25
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
fratele meu tocmai a luat vreo 18000 lei pe o Octavia din 2007 dar avea doar 110 mii km in bord (si-a luat saptamana trecuta alta Octavie din 2012). initial a asteptat vreo 30 de zile sa ii vina raspuns daca e valabila asigurarea , vinovatul era un moldovean de peste Prut cu asigurare de BG !!!

#26
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
La dauna totala da, altfel, la reparații inebunesti.

#27
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostPaz, on 04 octombrie 2018 - 21:54, said:

Ar trebui sa depinda de asigurarea ta, nu de a lui. Ai tai trebuie sa fie capabili sa storca cifra justa de la ei.

De asigurarea ta de protectie juridica, de care n-are practic nimeni in Romania.

#28
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostTruculMagic, on 04 octombrie 2018 - 22:44, said:

Nu iei dauna totala. Al naibii piese scumpe de GTC... zici ca ai un Mercedes AMG sau macar un ASTRA OPC ... GTC e doar un astra hatchback cu 2 usi.


Sa inteleg ca e bine sa circuli cu km dati inapoi ca iei mai mult in caz de ceva... Posted Image

Eu te sfatuiesc sa o repari in service autorizat, nu in regie proprie... lasa-i pe aia sa umfle factura, n-ai tu de platit.


Vezi ca umflaturile astea o sa iradieze direct in portofelele noastre la urmatoarele asigurari.....

#29
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postflorin71_skoda, on 05 octombrie 2018 - 01:55, said:

Pai tu crezi ca firma de asigurari accepta preturi de piese originale, la o masina veche ?
Si ce preturi accepta ? Piese "de origine", care stau stramb, sint mai subtiri, se vede diferenta si zdrongane cand mergi sau piese de la dezmembrari, cu uzura de rigoare ?

Daca avea rupta o planetara, punea una aftermarket ? Aia care au facut masina nu garanteaza siguranta cu piese aftermarket. Piesele astea nu sint testate in conditii corespunzatoare. Sint ca Lepin pentru Lego. Ma si mir ca e voie ca cineva sa fabrice piese care doar seamana cu cele originale.

Edited by Ion_de_la_Raion, 05 October 2018 - 08:29.


#30
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 02.02.2007
Daca se calculeaza cu piese de origine, asa cum este normal, o sa iasa dauna totala!
Nu te sfatuiesc sa o repari in regie proprie, decat daca primesti o suma mare, altfel, daca o sa mai gasesti ceva rupt la reparatii, nu vei mai primi nimic! daca constatarea ulterioara o face un servicee, se cere suplimentare la asigurator!

#31
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008
EUROINS este firma ok. Anul trecut , m-a lovit o duduie in lateral, mi-a indoit ambele usi de pe dreapta, mi-a stricat roata dreapta spate, a indoit putin puntea spate (nefiind vizibil la ochi, doar la masuratori pe standul din service). duduia avea asigurare la Euroins valabila doar de cateva ore ( intrase in vigoare la ora zero si m-a lovit pe mine la ora 08.30 in aceeasi zi.)

dauna totala, in doua saptamani mi-au intrat banii in cont fara sa dau nici macar un telefon la ei. Chiar super ok.


-masina Opel astra.

Bafta la toti!

Edited by invest20042001, 05 October 2018 - 08:45.


#32
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,483
  • Înscris: 30.08.2017
In fiecare an cand reinnoiesc polita RCA, compania de leasing mai baga si un Euroins printre optiuni. Le-am zis sa n-o mai faca, n-am chef sa ma alerge pagubitii in caz de accident. Iar cand am fost lovit, am bagat pe polita casco, sa las firma de asigurari sa-si bata capul cu astia.

Partea proasta e ca la masini asa vechi nu mai merita casco, asa ca esti la mana asiguratorului RCA.

Sfatul meu: fie service autorizat cu decontare directa (putin probabil sa aiba astia), fie gasesti un service, iti da un deviz si negociezi cu Euroins sa ti-l accepte. Ca sa nu ajungi in situatia in care masina e reparata iar astia nu platesc.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu as incepe cu o operatie estetica. Nu poti merge in lume cu fata taiata. Apoi niste lectii de limba romana. Ultima pe lista ar fi masina. Acolo nu prea sunt probleme reale...

#34
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,381
  • Înscris: 23.04.2007
Pt initiator-ca o idee daca te ajuta.
Martie 2018. Imi taie unu cu Logan fata. Asigurare la Asirom(sper sa nu ma lase memoria). Eu cu Spark 2006(valoare de piata-1300-1500E maaaaxim).
Bara,radiatoare(ac+apa),far,aripa+vopsit elemente. Inca o traversa stramba. Un cap de lonjeron de indreptat.
Initial imi dau 2000 ron sa o repar.Ajungeau marginal de piese(am cautat repede),fara vopsit ,fara manopera. Am refuzat. Deci-fa un necesar de piese. Nu iti face iluzii pt tuningul facut,nu se ia in considerare decat echiparea din fabrica. Daca ai ceva elemente suplimentare(tuning,accesorii,etc)-sa ai facturi de achizitie macar,dar oricum,cred ca poti recupera banii extra care ii aveai doar in tribunal. La mine ,doar instalatia gpl fusese 2400 ron(avea 6luni),deci inca cca 1/3 din valoarea de piata a masinii.
Au insistat sa stie unde merg cu ea la reparat. Am zis ferm la reprezentanta Opel. Nu le-a convenit dar nu au avut de ales. La reprezentanta a iesit deviz de 12 piese(ei trecusera initial 5,le-am atras eu atentia ca mai se vedea cel putin unu)+vopsit si manopera !!!
Intr-un final au dat accept pt 8 piese. A 9-a am platit eu sa o indrepte(150 ron).Piesele 10(radiator apa usor indoit-a ramas asa),11(a reparat-o reprezentanta bonus) si 12 s-au facut ca ploua.
S-a putut repara in aceste conditii.
Paguba mea : timp pierdut,gaz ars cu alta masina(mai scump),150 ron pt o piesa si nervi. 30 zile fix a durat circul.
Masina a iesit ok la reparatie dar ..uite !
Nu mai zic ca vinovatul -un mare nesimtit merita o bataie buna.Nici macar nu a venit sa vada daca suntem ok.L-am lasat fara permis 60 zile si amenda 600 ron si un RCA daca viitoare cat casa.
Sfatul meu : fii tare,calm si nu te lasa intimidat.Fa-ti un calcul si cat pierzi daca stai cu ea pe bara cu taraganarea lor(pot sa te frece legal 60 zile).

Edited by AdrianHH, 05 October 2018 - 10:46.


#35
toonamy

toonamy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 20.07.2008

View PostMembruAnonim, on 05 octombrie 2018 - 09:48, said:

Eu as incepe cu o operatie estetica. Nu poti merge in lume cu fata taiata. Apoi niste lectii de limba romana. Ultima pe lista ar fi masina. Acolo nu prea sunt probleme reale...
Pardon ?

#36
toonamy

toonamy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 20.07.2008

View PostTruculMagic, on 04 octombrie 2018 - 22:44, said:

Nu iei dauna totala. Al naibii piese scumpe de GTC... zici ca ai un Mercedes AMG sau macar un ASTRA OPC ... GTC e doar un astra hatchback cu 2 usi.


Sa inteleg ca e bine sa circuli cu km dati inapoi ca iei mai mult in caz de ceva... Posted Image

Eu te sfatuiesc sa o repari in service autorizat, nu in regie proprie... lasa-i pe aia sa umfle factura, n-ai tu de platit.

Stiu ca nu e masina scumpa dar am avut un prieten cu masina identica in aveeasi situatie. In prima faza i-au propus o suna derizorie probabil calcultata cu cele mai ieftine piesr aftermarket. Apoi s-a dis la Opel si a platit el o constatare si in deviz. Iar pe original
Bara fata :3000 lei
Faruri cu xenon 1500 lei bucata(nu e cazul meu eu nu am xenon)
Grila 700 lei
Radiatoare 800-900 lei bucata etc
Nu vreau sa fiu despagubit cu 15000 lei dar vreau o bara ok care e in jur de 1200 lei faruri ok, nu cele mai ieftine, masina era cu piese originale si in stare buna, am pretentia sa fie la fel dupa reparatie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate