Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Dauna totala sau nu? Euroins

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
toonamy

toonamy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 20.07.2008
Ma confrunt si eu cu o problema. In dimineata asta am fost implicat intr-un accident, fiind pagubit, mi-a taiat unul fata. Am fost la politie ca nu ne intelegeam i-a luat permisul si toate cele.
Problema e ca are asigurare la Euroins si am auzit numai lucruri nasoale despre ei.
Masina e un Opel astra Gtc 1.3 cdti 2005 cu dotati medii(climatronik, gramuri electrice, comenzi volan, jante praguri aftermarket, grila fara semn etc...
Ca si daune
Bara fata
Trager
Clemele de la faruri, adica faruri
Grila fata
Radiator clima spart
Radiator racire curbat, deci de schimbat
Ca si dauna cu piese originale trec lejer de 1500 euro
Am constatarea marti, credeti ca voi lua dauna totala? Masina face cam 2500 euro, are kilometrii cam multi (292.000) dar merge foarte bine.
Cam ce ma sfatuiti sa fac? Am inteles ca pt. Inceput iti propun sume f. Mici gen 2000 lei. As vrea sa iau banii si sa o fac in regie proprie cu  
piese ok, nu cu chinezarii. Fiind Gtc sunt foarte scumpe, gen 1500-2000 lei bara fata originala etc..

Attached Files


Edited by toonamy, 04 October 2018 - 21:37.


#2
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
ai decontare directă la RCA-ul tău?

#3
toonamy

toonamy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 20.07.2008
Din pacate nu...

#4
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ar trebui sa depinda de asigurarea ta, nu de a lui. Ai tai trebuie sa fie capabili sa storca cifra justa de la ei.

#5
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
daună totală nu o să fie. paguba este mică. te cerți cu ei pe deviz până vei ajunge la o soluție care să te mulțumească (cât de cât).
Data viitoare să faci RCA la o companie serioasă și să alegi decontarea directă.

#6
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008
Și-au mai revenit ăștia de la Euroins

#7
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

 ionutblv, on 04 octombrie 2018 - 22:00, said:

Și-au mai revenit ăștia de la Euroins
da..acum nemercii nr. 1 parcă sunt cei de la asirom.

#8
mint

mint

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.10.2018

 toonamy, on 04 octombrie 2018 - 21:31, said:



trebuie sa ai contractul de vinzare-cumparare al masinii si cu el, te prezinti la asiguratorul tau, care va face el, constatarea daunei, in functie si de actul de v-c, talon, cartea tehnica dar si de starea masinii tale la data accidentului

Edited by mint, 04 October 2018 - 22:29.


#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu iei dauna totala. Al naibii piese scumpe de GTC... zici ca ai un Mercedes AMG sau macar un ASTRA OPC ... GTC e doar un astra hatchback cu 2 usi.


Sa inteleg ca e bine sa circuli cu km dati inapoi ca iei mai mult in caz de ceva... Posted Image

Eu te sfatuiesc sa o repari in service autorizat, nu in regie proprie... lasa-i pe aia sa umfle factura, n-ai tu de platit.

Edited by TruculMagic, 04 October 2018 - 22:45.


#10
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

 mint, on 04 octombrie 2018 - 22:28, said:




trebuie sa ai contractul de vinzare-cumparare al masinii si cu el, te prezinti la asiguratorul tau, care va face el, constatarea daunei, in functie si de actul de v-c, talon, cartea tehnica dar si de starea masinii tale la data accidentului
Ce contract vc visezi? Masina aia e inmatriculata pe numele lui.
Ca sa nu zic ca habar nu am ce ai incercat sa indrugi acolo.

Edited by dan1980_25, 04 October 2018 - 22:47.


#11
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Ma bag si eu in subiectul omului, sper ca nu se supara si plus de asta invata si el ceva.

Care e schema cu decontarea directa? Ca nicaieri nu am gasit ceva sa ma lamureasca complet.

#12
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007

 mint, on 04 octombrie 2018 - 22:28, said:

trebuie sa ai contractul de vinzare-cumparare al masinii si cu el, te prezinti la asiguratorul tau, care va face el, constatarea daunei, in functie si de actul de v-c, talon, cartea tehnica dar si de starea masinii tale la data accidentului
Ce sa caute la asiguratorul lui daca este celalalt vinovat???? Nu are decontare directa..nici CASCO..
Asa ca, se duce la Euroins si deschide dosarul de dauna.

Edited by fisman, 04 October 2018 - 22:46.


#13
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

 meshgheru_andu, on 04 octombrie 2018 - 22:45, said:

Ma bag si eu in subiectul omului, sper ca nu se supara si plus de asta invata si el ceva.

Care e schema cu decontarea directa? Ca nicaieri nu am gasit ceva sa ma lamureasca complet.
Plătești la RCA 50-100 de lei în plus iar în cazul în care suferi un accident și altul este vinovat, îți repari mașina pe rca-ul tău (daca ai RCA la firma serioasă repari la reprezentanță).
Decontarea directă are rost decât dacă alegi o firma serioasă. La asigurări ieftine nu obții nimic

#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 bobalex18, on 04 octombrie 2018 - 21:57, said:

Data viitoare să faci RCA la o companie serioasă și să alegi decontarea directă.
Ce inseamna decontare directa ? Intreb pentru ca si eu trebuie sa fac RCA si nu stiu lucrurile astea. Daca cineva te tamponeaza din vina lui, nu asigurarea lui plateste ? Se poate sa plateasca si a ta ?

#15
mint

mint

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.10.2018

 dan1980_25, on 04 octombrie 2018 - 22:45, said:

Ce contract vc visezi? Masina aia e inmatriculata pe numele lui.
Ca sa nu zic ca habar nu am ce ai incercat sa indrugi acolo.


si daca e inmatriculata pe numele lui, de unde a achizitionat-o?

#16
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
plateste a ta si apoi recupereaza banii de pe rca-ul vinovatului

#17
mint

mint

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.10.2018

 fisman, on 04 octombrie 2018 - 22:46, said:

Ce sa caute la asiguratorul lui daca este celalalt vinovat???? Nu are decontare directa..nici CASCO..
Asa ca, se duce la Euroins si deschide dosarul de dauna.


pe rca-ul lui se poate face constatarea daunei si chiar si plata ; depinde de firma la care are rca

#18
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007

 mint, on 04 octombrie 2018 - 23:00, said:



pe rca-ul lui se poate face constatarea daunei si chiar si plata ; depinde de firma la care are rca
No offence da' induci lumea in eroare. Enuntul tau e valabil doar daca ar avea decontare directa sau casco (cu clauza de regres RCA)..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate