Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Problema Telefon Xiaomi Redmi 3S

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
PopMonica94

PopMonica94

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.07.2017
Buna :), am un telefon Xiaomi Redmi 3S si de ceva timp mi-a aparut pe ecran in partea stanga o pata mai alungita de culoare galbuie. Din ce cauza a aparut? Se poate ca in viitorul apropiat sa se arda cu totul ecranul?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ai garanţie la el aici, în România? E posibil să fie necesară înlocuirea ecranului. Asta, dacă nu cumva l-ai forţat tu vreodată (să fi aşezat pe el ceva mai greu, să fi trântit telefonul sau să-l fi avut în buzunarul de la spate).

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostPopMonica94, on 04 octombrie 2018 - 11:17, said:

Buna Posted Image, am un telefon Xiaomi Redmi 3S si de ceva timp mi-a aparut pe ecran in partea stanga o pata mai alungita de culoare galbuie. Din ce cauza a aparut? Se poate ca in viitorul apropiat sa se arda cu totul ecranul?
Poti pune o poza (facuta cu alt telefon sau cu ap. foto) sa vedem?
Poate e de la adezivul ce lipeste touchscreen-ul de ecran.

#4
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 02.12.2012

View PostPopMonica94, on 04 octombrie 2018 - 11:17, said:

Buna Posted Image, am un telefon Xiaomi Redmi 3S si de ceva timp mi-a aparut pe ecran in partea stanga o pata mai alungita de culoare galbuie. Din ce cauza a aparut? Se poate ca in viitorul apropiat sa se arda cu totul ecranul?

ce '' varsta '' are telefonul ...  ?

#5
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Cel mai probabil e adezivul.
S-a dezlipit din cauza temperaturii. Probabil in zona respectiva (in spatele ecranului) este procesorul, care se incalzeste prea tare.

E o problema comuna la LG G2 si iPhone 4, si probabil la multe altele.
Eu am schimbat ecranul la G2 de 3 ori, cat a fost in garantie.

#6
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 956
  • Înscris: 12.12.2007
Dar un service BUN care să schimbe geamul unui Xiaomi Mi A1, cunoașteți?

Scuze de off-topic dar am zis să nu mai deschid un thread aiurea și m-am legat de această postare...că tot e vorba de Xiaomi...

Mulțumesc anticipat.

#7
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 956
  • Înscris: 12.12.2007
Wow!
Chiar nimeni, nimic???

#8
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
Nimeni, nimic, pentru că e foarte greu sa pastrezi intact lcd-ul când scoți geamul. Se schimbă ori ansamblul display+geam sau și mai bine (daca vrei treabă de calitate) display+geam+ramă. Adică efectiv muti electronică și bateria de pe un șasiu pe altul. Iar la un service e foarte posibil să ajungă totalul aproape de prețul telefonului sh. Sau poți face singur asta cumpărând direct din China cele de mai sus și te costa undeva la 120 Ron dar nu e original. Daca vrei original, e aproape dublu

Edited by m3rishor, 06 October 2018 - 04:57.


#9
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017
Gasesti tot ansamblu geam+lcd la gsmnet cu 99 ron .

#10
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009

View Postcrisadi75, on 06 octombrie 2018 - 07:30, said:

Gasesti tot ansamblu geam+lcd la gsmnet cu 99 ron .
nu e original si îi trebuie și aparatură plus consumabile. De asta la service costă inca 150 ron in plus. Un pic daca îndoaie rama când dezlipește display-ul (și e foarte posibil asta) adio lucru bun. Plus că trebuie extrase posibilele bule de aer când le asamblează. Îți trebuie cuva de vid, etc. Tot mai bine tot ansamblul cu ramă la 28$. Și dacă e îndemânatic nu plătește nici service-ul, îl face singur.

#11
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 956
  • Înscris: 12.12.2007
Multumesc pentru toate comentariile si parerile DAR unde l-as putea repara?
Cu geam sau fara (desi e doar geamul spart si cazut intr-unul din colturi), cu rama sau fara, daca nu vreau sa-mi asum riscul si sa-l dau unui centru de reparatii, LA CINE SA APELEZ?
P.S. Rama nu are nimic, dexi va fi nevoie doar de ansamblul display+geam.

#12
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
Vrei sa cautam noi pt tine un service? In ce oraș?

#13
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 956
  • Înscris: 12.12.2007
Multumesc pt oferta. Nu cred ca este cazul de malitiozitate aici.
Nu e cazul sa cautati VOI pt mine.
Ma duce si pe mine capul sa fac asta si nici nu mi-e lene.
Eu doar am cerut recomandari si eventual, sa-mi impartasiti din experientele voastre, deoarece nu exista un service oficial al Xiaomi in tara, asa cum stiti.

#14
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
Cred că orice service de telefoane poate schimba alea, daca este cu adevărat service. Unele nu prea își bat capul cu telefoanele astea, adevărat. Lipsa piese schimb pentru că nu sunt răspândite plus că valoarea lor este mica și nu prea merita reparate. Am și menționat că e posibil sa coste reparația cat unul SH. Și ce am postat mai sus, chiar nu erau întrebări puse la mișto.

#15
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 956
  • Înscris: 12.12.2007

View Postm3rishor, on 07 octombrie 2018 - 20:30, said:

Cred că orice service de telefoane poate schimba alea, daca este cu adevărat service. Unele nu prea își bat capul cu telefoanele astea, adevărat. Lipsa piese schimb pentru că nu sunt răspândite plus că valoarea lor este mica și nu prea merita reparate. Am și menționat că e posibil sa coste reparația cat unul SH. Și ce am postat mai sus, chiar nu erau întrebări puse la mișto.

Scuze atunci!
Mie așa îmi păruse fraza cu „Vrei sa cautam noi pt tine un service?

On the other hand, știu că sunt service-uri care fac asta, iar în București sunt câteva...problema ema era să aflu (din experiența voastră) care sunt mai ok, mai de încredere, care fac lucrări trainice...mă rog...chestii din astea.
Până acum m-a ferit Dumnezeu de mersul la service cu telefonul, deci sunt neexperimentat în acest sens...

#16
m4gicm

m4gicm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 30.10.2010
Aceeasi problema o am si eu la un Note 4X. L-am trimis in service (BMK sau phonemobile.ro), dar nu au pe stoc ecranul (abia azi sau maine cica il primesc), asa ca nu ma pot pronunta daca sunt OK sau nu.
Ca idee, anul trecut mi-am scapat un Note 4 (Samsung) si mi s-a spart ecranul (dar numai geamul, nu si touch-ul) si l-am schimbat la un baiat pe care l-am gasit pe OLX. Foarte multumit am fost, si am inteles ca e destul de dichisita si operatiunea asta de schimbare doar a geamului. Daca vrei, o sa caut prin history numarul lui de telefon.

#17
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 956
  • Înscris: 12.12.2007
E OK dacă se schimbă tot ansamblul (touchscreen și LCD). Din câte știu e și mai simplu și astfel se evită mai ușor nasolelile care pot apărea dacă nu este montat corect geamul respectiv.
Dar dacă zici că este așa de bine și ești mulțumit de lucrarea omului, nu mi-ar strica nr lui de telefon.

Mulțumesc.

#18
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
Vedeți că e diferența mare intre schimbat geamul la amoled și LCD. Amoled-ul rezista la 100°-110° necesari dezlipirii display-ului, LCD-ul peste 70° este afectat ireversibil. Tehnologia e total diferita

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate