Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Despre vin

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postjimi91, on 04 octombrie 2018 - 10:31, said:

Nu stiu cum e la case mai mari, dar vinul din anul asta, vinul meu de la tara, cred ca o sa fie foarte bun, a  iesit mustul foarte dulce, mai dulce ca anul trecut.

am si eu cateva intrebari , anul asta e bun pentru vin? sau sunt eu o exceptie Posted Image....doi la mana, dupa ce se face vinul si il pun in sticla de plastic (pet-uri) trebuie sa le pun cu varf? adica sa nu aibe aer deloc?
O alta intrebare e legata de butoaie, ma gandesc sa cumpar un butoi cu robinet, sa pot umbla la el cand vreau....ce fel de lemn e mai bun? aici poate o dau in bara, ma gandesc ca   lemnul trage Posted Image

Cate kg de zahar sa pun, avand in vedere ca eu il consider destul de dulce (singurul meu punct de reper e faptul ca anul asta chiar am baut must, iar in alti ani doar am gustat) Posted Image...bunicul a pus 3 kkg in 7-8 kg de must, lasat putin la foc (asa face el, nu stiu daca e bine)...prin vecini am inteles ca e putin zahar....sa mai pun?


Nu se pune zahar in must ... daca vreiu vin de o oaresicare calitate.
Si anu asta a fost bun ptr vin - ulotima parte a verii fara ploi, caldura .. asa ca au facut destul zahar in boabe . (a da se mia pune zahar sa ia o tairie mai mare!)


PET uri. Nu e bine.... Chiar si cu astea moderne risti sa se "destabilizeze" un pet si sa iti bage in continut niste chimiocale cu siulf .
Daca titusi bagi vinu in pet ... asta este doar ptr ca il vei consuma rapid ..

#20
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004

Quote

Profesionistii folosesc butoaie.

in ultimul timp se cam foloseste inox si cu capace culisabile sa nu aiba aer.

butoaie se mai folosesc la cramele foarte mari si vinurile scumpe. trebuie schimbate la max 2 ani, trebuie facut din anume tip de lemn. in ro nici nu sunt multi producatori..costul e prea mare. poti sa nu le schimbi dar atunci vinul tinut acolo nu mai iese cum ar trebui.

cum a zis colegu - daca nu masori cantitatea de zahar  esti la nivel de amator...nu conteaza ce faci dupa :P

#21
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 03.08.2004

View PostAranzazu, on 04 octombrie 2018 - 11:15, said:

Soiurile de struguri pentru vin, indiferent de culoare au boabe mici si sint foarte stransi boabele pe ciorchina, se recunoaste cu siguranta.
Din cauza ca sint stransi au si mucegai intre boabe ceea ce ajuta la fermentare.   In Romania exista soiuri excelente de vin!!!  

Nici mie nu-mi place vinul doar sampania la ocazii speciale insa stiu cum se face.
Daca stii asa bine invata-i si pe ceilalti! In prostia lor se feresc de mucegai ca de dracu!

#22
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View PostAranzazu, on 04 octombrie 2018 - 11:15, said:

Soiurile de struguri pentru vin, indiferent de culoare au boabe mici si sint foarte stransi boabele pe ciorchina, se recunoaste
Strugurii muscat nu au boabele mici si foarte stranse pe ciorchina. Si totusi sunt pentru vin.
Ca sa nu mai amintesc de muscat ottonel,  Tramminer, Sauvignon blanc, Chasselas sau Muscat  de Hamburg  care are boabele mari aproape ca la aia de masa.

#23
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Posteiffel, on 04 octombrie 2018 - 10:39, said:

Nu se pune zahar in must ca sa faci vin.
Vinul nu trebuie sa aiba astfel de adaosuri. Tu vrei sa faci posirca.

a pus 3kg la 50 de l de damigeeana....am spus ca initial a pus 3 kg de zahar in 7-8 kg de must pe care l-a incalzit un pic sa se dizolve zaharul.....si vinul lui bunicul e cel mai bun si cautat :)....mereu a fost bun;)

View PostMagicwisewolf, on 04 octombrie 2018 - 10:41, said:

1. E an bun de vin, nu esti exceptie. Punct.
2. Vinul fierbe chiar daca il pui in sticla pana la dop. Daca nu ii lasi loc de fierbere, vei avea niste bombe f frumoase... Parerea mea, nu il pune in sticle de plastic. Ia mai bine damigene de sticla sau, in cel mai rau caz, bidoane de plastic - 20L +
3. Eu nu stiu ce e prostia asta cu zaharul in vin, mie nu mi se pare normala. Eu l-as lasa asa, fara. Nu stiu daca e bine sau rau, dar eu nu sunt de acord cu zaharul in vin. Pt ca dureri de cap.
4. Butoaiele pentru vin stiu ca sunt cele de esenta tare, adica stejar, salcam. Posibil sa mai fie si altele.

am damigene de 50 de l , initial l-am pus aici...dar cand umblu la el, trebuie sa-l scot pe tot, altfel se strica

am terminat acum cu mustul, am in jur de 100 de l....am doua damigene cu vin....


cat despre soiuri de struguri...nu stiu cum se numesc, am doua soiuri, unul cu bobul mic si albastru spre negru (20%) si altul cu bobul maricel albastru foarte dulci si buni...aici asa pun oamenii, zahar...ei pun 5kg de zahar....noi am pus 3 kg, de regula bunicul pune doar 2 kg la damigeana de 50 de l

#24
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 03.08.2004
Se strica pentru ca ia contact cu aerul. Iti faci un cosulet in care aprinzi o bucatica dintr-o panglica de sulf. Il bagi in damigeana si il lasi sa arda pana se stinge dupa care pui inapoi dopul.
Binenteles vinul trebuie tratat cu dioxid de sulf la primul pritoc.

Edited by destrug, 04 October 2018 - 11:50.


#25
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010
Dacă strugurii sunt de pe „buturugă” nu mă bag! Dacă viţa-i direct productivă oricum o să iasă un vin „barbar” dar bun de băut la distracţii şi nu numai. În funcţie de cât de dulce e mustul, la o damigeană de 50 litri e nevoie între 3 - 5 kg zahăr dizolvat în must cald. Grijă să nu spargi damigeana, amesteci si cu must rece înainte de turnare! Dacă nu „afumi” damigenele cu batoane de sulf înainte, după turnarea mustului e nevoie de aprox. 40 ml/50 l must de sulf muiabil din comerţ. Ajută la limpezire şi nu mai rişti să facă floare (mucegai) deasupra daca îl ţii într-un beci unde e prezentă şi cada cu varză murată (a se evita pe cât posibil). Deasupra un dop de cauciuc cu serpentină de închidere hidraulică din comerţ şi lăsat să fiarbă...

#26
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postdestrug, on 04 octombrie 2018 - 11:48, said:

Se strica pentru ca ia contact cu aerul. Iti faci un cosulet in care aprinzi o bucatica dintr-o panglica de sulf. Il bagi in damigeana si il lasi sa arda pana se stinge dupa care pui inapoi dopul.
Binenteles vinul trebuie tratat cu dioxid de sulf la primul pritoc.

am folosit un borcan cu apa, cu un mic furtunas pe care il trag din dopul damigenei ...  hai ca m-am descurcat, eram curios in legatura cu zaharul, mie mi s-a parut foarte bun mustul, era dulce si extraordinar de bun la gust :)...

#27
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 03.08.2004
Nu mai vorbiti dupa ureche! Panglica de sulf si dioxidul de sulf se folosesc pentru lucruri diferite! Dioxidul de sulf il pui dupa primul pritoc, daca il pui inainte nu-ti mai fierbe in veci!

Edited by destrug, 04 October 2018 - 12:17.


#28
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View Postdestrug, on 04 octombrie 2018 - 11:28, said:

  Daca stii asa bine invata-i si pe ceilalti! In prostia lor se feresc de mucegai ca de dracu!  

Poate la obtinerea vinului, ca in case am vazut mucegai pana la tavan intr-una din baile intr-un apartament de lux.  Nu-l foloseau si eu am deschis usa din gresala.
Costa scump de reparat instaltia sanitara.  Alta voia sa ma culce in pivnita ca nu aveau loc in apartamentul mic, desi noi nu voiam sa dormin acolo.
Am coborit sa vad despre ce vorbeste ... ma usturau ochii de la mucegai, voia sa aduca de acolo in apartament niste perne pe care o sa dormim in balcon, erau de pe vremea lui strabunica ...

Nu pot sa invat nimic la nimeni, eu am invatat in scoala ani la rand cu persoane interesate in anumite capitole din stiintele agricole.  Forumistii sint altceva.

#29
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostSidorin, on 04 octombrie 2018 - 11:52, said:

Dacă strugurii sunt de pe „buturugă” nu mă bag! Dacă viţa-i direct productivă oricum o să iasă un vin „barbar” dar bun de băut la distracţii şi nu numai. În funcţie de cât de dulce e mustul, la o damigeană de 50 litri e nevoie între 3 - 5 kg zahăr dizolvat în must cald. Grijă să nu spargi damigeana, amesteci si cu must rece înainte de turnare! Dacă nu „afumi” damigenele cu batoane de sulf înainte, după turnarea mustului e nevoie de aprox. 40 ml/50 l must de sulf muiabil din comerţ. Ajută la limpezire şi nu mai rişti să facă floare (mucegai) deasupra daca îl ţii într-un beci unde e prezentă şi cada cu varză murată (a se evita pe cât posibil). Deasupra un dop de cauciuc cu serpentină de închidere hidraulică din comerţ şi lăsat să fiarbă...

nu stiu care sunt strugurii de pe "buturuga", dar o sa zic ca am vita productiva, mereu a facut struguri buni :)...dar anul asta au fost mai buni...in rest, exact asa facem :)....damigenele sunt curate, spalate, lasate la uscat, tot tacamul....

#30
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 03.08.2004

View PostAranzazu, on 04 octombrie 2018 - 11:57, said:

Poate la obtinerea vinului, ca in case am vazut mucegai pana la tavan intr-una din baile intr-un apartament de lux.  Nu-l foloseau si eu am deschis usa din gresala.
Costa scump de reparat instaltia sanitara.  Alta voia sa ma culce in pivnita ca nu aveau loc in apartamentul mic, desi noi nu voiam sa dormin acolo.
Am coborit sa vad despre ce vorbeste ... ma usturau ochii de la mucegai, voia sa aduca de acolo in apartament niste perne pe care o sa dormim in balcon, erau de pe vremea lui strabunica ...

Nu pot sa invat nimic la nimeni, eu am invatat in scoala ani la rand cu persoane interesate in anumite capitole din stiintele agricole.  Forumistii sint altceva.
Nu stiu ce te-au invatat dar asta cu mucegaiul benefic la vin..... ori nu ai fost tu atent, ori erau doar interesati nu si avizati.

View Postjimi91, on 04 octombrie 2018 - 11:58, said:


nu stiu care sunt strugurii de pe "buturuga", dar o sa zic ca am vita productiva, mereu a facut struguri buni Posted Image...dar anul asta au fost mai buni...in rest, exact asa facem Posted Image....damigenele sunt curate, spalate, lasate la uscat, tot tacamul....
"Productiva" este hibrida. Daca tie ti se pare dulce mustul nu inseamna ca are si zaharul necesar.

#31
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
mai am o intrebare....mana a doua cum se face ? nu am stors strugurii, nu i-am presat....asa ca mai au zeama...din cate am inteles ii las la fermentat o saptamana si pe urma mai fac  doua damigene....

#32
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View Postdestrug, on 04 octombrie 2018 - 12:08, said:

Nu stiu ce te-au invatat dar asta cu mucegaiul benefic la vin..... ori nu ai fost tu atent, ori erau doar interesati nu si avizati.

Cum am mai spus, forumistii sint alt gen de fiinte.   Intre timp am vorbit cu cineva din Bucuresti care mi-a spus ca de o vreme lumea nu mai stie ce si cum face, adauga zahar peste tot, si in miere si tuica, extrem de mult si in dulceturi si prajituri, cafea si ceai, limonade si alte bauturi non alcoolice, muraturi ..nu se mai pot opri din cunostintelele pe care le detin si-l practica fara mila.

View Postjimi91, on 04 octombrie 2018 - 12:16, said:

  ... mana a doua cum se face ?  

Am trait sa mai aud si pe asta!

#33
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostAranzazu, on 04 octombrie 2018 - 12:19, said:





Am trait sa mai aud si pe asta!


?

adica?

#34
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View Postjimi91, on 04 octombrie 2018 - 11:48, said:



a pus 3kg la 50 de l de damigeeana....am spus ca initial a pus 3 kg de zahar in 7-8 kg de must pe care l-a incalzit un pic sa se dizolve zaharul.....si vinul lui bunicul e cel mai bun si cautat :)....mereu a fost bun;)



am damigene de 50 de l , initial l-am pus aici...dar cand umblu la el, trebuie sa-l scot pe tot, altfel se strica

am terminat acum cu mustul, am in jur de 100 de l....am doua damigene cu vin....


cat despre soiuri de struguri...nu stiu cum se numesc, am doua soiuri, unul cu bobul mic si albastru spre negru (20%) si altul cu bobul maricel albastru foarte dulci si buni...aici asa pun oamenii, zahar...ei pun 5kg de zahar....noi am pus 3 kg, de regula bunicul pune doar 2 kg la damigeana de 50 de l
Deci nu ai nobili. Eu iti recomand 3 maxim kg de zahar/100 de litri.
In damigene nu se strica. Tragi cu furtunul cat vrei, apoi pui dopul la loc. Sa nu uiti serpentina. Aia va sta acolo permanent.

#35
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 03.08.2004

View PostAranzazu, on 04 octombrie 2018 - 12:19, said:

Cum am mai spus, forumistii sint alt gen de fiinte.   Intre timp am vorbit cu cineva din Bucuresti care mi-a spus ca de o vreme lumea nu mai stie ce si cum face, adauga zahar peste tot, si in miere si tuica, extrem de mult si in dulceturi si prajituri, cafea si ceai, limonade si alte bauturi non alcoolice, muraturi ..nu se mai pot opri din cunostintelele pe care le detin si-l practica fara mila.
Bati campii cu gratie. Nu construi un om de paie ca sa-ti justifici prostia pe care ai spus-o. D.p.m.d.v. vinul se face doar din soiuri nobile care nu necesita adaos de zahar. Dar nu toata lumea are posibilitatea asta. Sunt foarte multi la noi care au mostenit vii hibride.  Nu vad care este problema in a-i ajuta sa faca un vin acceptabil si care sa nu se strice pana la craciun. Dar ai dreptate, e plin forumul de semidocti care se dau scoliti in toate.

View Postjimi91, on 04 octombrie 2018 - 12:16, said:

mai am o intrebare....mana a doua cum se face ? nu am stors strugurii, nu i-am presat....asa ca mai au zeama...din cate am inteles ii las la fermentat o saptamana si pe urma mai fac  doua damigene....
Adaugi apa cam jumatate din cat ai tras must si pui 160-170 gr zahar pentru fiecare litru de apa adaugat. Obligatori drojdii selectionate pentru fermentare. Te sfatuiesc ca vinul mana a 2 a sa-l arzi la cazan. Vei obtine un rachiu excelent

#36
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View Postjimi91, on 04 octombrie 2018 - 11:48, said:

a pus 3kg la 50 de l de damigeeana....am spus ca initial a pus 3 kg de zahar in 7-8 kg de must pe care l-a incalzit un pic sa se dizolve zaharul.....si vinul lui bunicul e cel mai bun si cautat Posted Image....mereu a fost bun;)



am damigene de 50 de l , initial l-am pus aici...dar cand umblu la el, trebuie sa-l scot pe tot, altfel se strica

am terminat acum cu mustul, am in jur de 100 de l....am doua damigene cu vin....


cat despre soiuri de struguri...nu stiu cum se numesc, am doua soiuri, unul cu bobul mic si albastru spre negru (20%) si altul cu bobul maricel albastru foarte dulci si buni...aici asa pun oamenii, zahar...ei pun 5kg de zahar....noi am pus 3 kg, de regula bunicul pune doar 2 kg la damigeana de 50 de l
adica ai "italiana" si "ananas"...incearca sa masori data viitoare mustul, eventual incearca sa-i culegi cat mai tarziu...

Edited by d-ardeleanu, 04 October 2018 - 12:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate