Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Pasi inmatriculare masina

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu stiu unde sa deschid topicul, in care sectiune. Daca nu l-am deschis unde trebuie, rog un moderator sa-l mute in aria corecta.

Pe scurt, vreau sa cumpar o masina de la un cunoscut. Cunoscutul e din Oradea, masina e inmatriculata in Oradea, are numere de BH pe ea. Are ITP-ul la zi, acte, tot ce-i mai trebuie. Intrebarea mea e simpla si scurta. Ce pasi trebuie urmati pentru ca eu sa cumpar masina si sa o inmatriculez pe numele meu ? Nici el nu stie. Am mai avut masini in trecut, dar asta a fost mai demult, nu stiu ce s-ar mai fi putut schimba intre timp. Eu locuiesc in Timisoara. Am inteles ca trebuie un contract de vanzare-cumparare, el sa radieze masina de la Oradea, dar mai departe nu stiu eu ce ar trebui sa fac, care sint pasii. Un tutorial ar fi util, nu doar mie. Am cautat pe forum si pe net, dar nu mi-e in clar. Cine ma poate lumina, e binevenit.

Multumesc

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
PLeci de la el cu numerele lui pentr uca nu se mai dau numere rosii la masini inmatriculate in Ro. Faci contract vanzare - cumparare , unde trebuie sa iti puna el in rubrica dedicata stampila ANAF de neurmarire fiscala ( fara asta nu o poti inmatricula). Pe talon scrie " data si intrainat catre ....tine " . din momentul asta ai 90 de zile sa o inmatriculezi la politie . DAca are ITP nu mai trebuie facut , faci asigurare , cu contractul te duci la o firma de inmatriculari care ia cam 100 de lei ( merita ) si aia iti completeaza cererile si stau la coada pentru tine . Actele ( contractul) costa cam 40 de lei  . Ajungi acasa , iei fiscal masina pe tine ( este o cerere ..t.e duci la FISC si o completezi ) ...si asta-i tot . Daca isi vrea numerele trebuie sa-ti dea bani sa le retii si sa i le trimiti cu curierul ...daca nu , le predai la politie .

Edited by JurasikMan, 03 October 2018 - 23:35.


#3
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
contractual de vanzare cumparare iti trebuie in 5 exemplare, toate stampilate la fel. unu ramane la el, unu la financiaru lui si 3 la tine, din astea 3 unu lasi la financiar cand iei masina in evidenta, unu la politie si unu ramane la tine.

cat despre numere, daca ala isi vrea numerele trebuie sa-ti dea o copie dupa chitanta unde a platit numerele sa ii fie rezervate, este posibil ca la politie sa ti-o ceara ( mie nu mi-a cerut decat I-am zis ca proprietaru si-a pastrat numerele).

#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Multumesc de raspunsuri. Omul e un prieten de-al meu, locuieste in Timisoara, in oras cu mine, dar el e din Oradea, acolo e inmatrculata masina si are el domiciliul. Inarmat cu informatiile de mai sus, o sa incerc sa iau taurul de coarne. Stampila de la anaf trebuie sa o ia de la Oradea ?

RCA-ul trebuie facut inainte ? Am incercat sa vad cat m-ar costa, dar toate calculatoarele imi cer VIN si nu il am deocamdata, talonul si actele sint la el. La RAR mai trebuie mers ?

#5
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001
mergi la Taxe și impozite cu contractul de vânzare cumpărare, acolo o scoate el din evidență și o iei tu, dacă sunteți amândoi e mai simplu și ușor, după care la poliție la înmatriculări pentru numere și talon.
dacă mașina e înmatriculată în România, nu mai ai nevoie de RAR.

#6
Fantasio

Fantasio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 15.04.2005
Daca faceti contract de vanzare-cumparare, cel model ITL, de pe care apoi se fac 5 copii si semnati fiecare in original (semnati cu pixul pe copii acolo unde scrie "conform cu originalul") , nu mai aveti nevoie de fiscal. Vizele de la impozite si taxe locale atat de la el cat si de la tine se aplica pe acele copii.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
sigur nu ai cautat unde trebuie, de asta nu ai stiut nici de aria corecta. ai aici un topic special pt inmatriculare, de actualitate in 2018. ti-am mutat si topicul  ;)

#8
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Mergeti impreuna sa faceti contract de vanzare cumparare, iar persoana de la contracte  va da toate detaliile.

Contractul se face in 5 exemplare, cumparatorul ia un exemplar.
Vanzatorul opreste un exemplar, iar cu 3 si cartea de identitate a sa si a masinii se duce la Taxe si Impozite Locale (si dosar cu sina), unde masina este scoasa de la fiscal si se aplica stampilele necesare pe contracte. Cele trei exemplare ajung apoi la cumparator, prin posta, curier, nu conteaza.
Cumparatorul are obligatia sa o ia pe rol fiscal in 30 de zile si in 90 sa-i faca inmatricularea. Se merge cu cele 3 exemplare primite si cartea de identitate a masinii La Taxe si Impozite Locale si se ia pe rol la fisc. A nu se uita dosarul cu sina :) .
Dupa aceea e simplu. Se face programare online pentru inmatriculare, iar cu cateva zile inainte se face plata certificatului de inmatriculare la Trezorerie si asigurarea in vederea inmatricularii (pe serie sasiu), apoi se mai merge la un birou de acte auto pentru a trece pe cartea de identitate noul proprierar. Cu acestea plus numerele vechi se merge la ghiseul de inmatriculari, cu 40 lei pentru numere. Numerele noi vin in cateva ore, cu dovada inlocuitoare a certificatului de inmatriculare, care vine si el dupa o saptamana via Priori Post.
Dupa obtinerea numerelor este indicata o plimbare la asigurator, pentru a trece si numarul de inmatriculare pe asigurare si a completa in baza de date CEDAM.

Nu mai este necesara acea fisa de inmatriculare.

#9
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015
In 2018 exista o specie noua, numita "intermediar", cauza directa a evolutiei. Asa cum nu mai stam in pesteri si nu mai mancam sobolani, acum omul de rand nu se streseaza cu inmatriculatul unei masini ci apeleaza la un intermediar care-i va usura extrem de mult viata. Cu toate astea se pare ca unii dintre noi inca prefera pesterile.

Edited by Wess, 04 October 2018 - 08:24.


#10
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

View PostIon_de_la_Raion, on 04 octombrie 2018 - 00:10, said:

Multumesc de raspunsuri. Omul e un prieten de-al meu, locuieste in Timisoara, in oras cu mine, dar el e din Oradea, acolo e inmatrculata masina si are el domiciliul. Inarmat cu informatiile de mai sus, o sa incerc sa iau taurul de coarne. Stampila de la anaf trebuie sa o ia de la Oradea ?

RCA-ul trebuie facut inainte ? Am incercat sa vad cat m-ar costa, dar toate calculatoarele imi cer VIN si nu il am deocamdata, talonul si actele sint la el. La RAR mai trebuie mers ?
unde are buletinul ?
daca l-a mutat pe TM trebuie sa se duca sa se scoata de la BH si sa se bage la impozite la TM dupa care ctr va fi stampilat la TM
vezi ca exista topic cu toate info si mai e pinned, inclusiv cu draftul de ctr ( eu cand am vazndut masina veche l-am printat si l-am scris de mana, dar vezi ca cel de pe forum are o lipsa; parca data undeva la subsol )
https://forum.softpe...re-masina-2018/

#11
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostWess, on 04 octombrie 2018 - 08:16, said:

acum omul de rand nu se streseaza cu inmatriculatul unei masini ci apeleaza la un intermediar care-i va usura extrem de mult viata.
Aha, doar daca nu-l duce capul sau chiar nu are timp; altfel omul istet citeste aici si isi rezolva treburile singur fara a va mai plati pe voi Posted Image

#12
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015

View PostOctavian_SK, on 04 octombrie 2018 - 09:13, said:

Aha, doar daca nu-l duce capul sau chiar nu are timp; altfel omul istet citeste aici si isi rezolva treburile singur fara a va mai plati pe voi Posted Image
Sau daca nu are chef sa stea ca prostu' la cozi... Eu personal pentru 50-100 de lei cat taxeaza suplimentar un intermediar pentru intreaga procedura, nu sunt tampit ca alti sa stau la cozi si sa-mi bat capul, chiar nu merita pt mine cel putin.

Edited by Wess, 04 October 2018 - 09:26.


#13
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View PostWess, on 04 octombrie 2018 - 08:16, said:

In 2018 exista o specie noua, numita "intermediar", cauza directa a evolutiei. Asa cum nu mai stam in pesteri si nu mai mancam sobolani, acum omul de rand nu se streseaza cu inmatriculatul unei masini ci apeleaza la un intermediar care-i va usura extrem de mult viata. Cu toate astea se pare ca unii dintre noi inca prefera pesterile.
In 2018 sa fie nevoie de intermediar e dovada de subdezvoltare si coruptie pana in maduva oaselor.Perfect pentru votantii unei anumite culori.La mine aici in pestera in UK dureaza cam 5 minute sa vand sau sa cumpar o masina,adica timpul necesar sa numar banii.Prostii astia de englezi nu au contracte de vanzare-cumparare si nici nu faci drumuri la anaf sau la dracu sa-i duca..
Pestera in toata regula...stai ca sunt mai redusi decat crezi,au asfaltat toate drumurile si nu au nici wc-ul in fundul curtii..poate e nevoie sa-si ia si astia intermediari...
Lumea nu intelege ca defapt firmele de intermediere sunt ale celor ce lucreaza la inmatriculari...a apela la asa ceva e defapt o forma de spaga mascata.
In nici o tara normala nu exista asa ceva,procedura trebuie simplificata la maxim,mai ales ca romanii se dau cu caramida in piept ca ce natie de it-isti sunt ei...pai cum asa,cu 5 exemplare de contract pe hartie si 10 stampile?

Edited by eireman, 04 October 2018 - 09:56.


#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostDany_Darke, on 04 octombrie 2018 - 05:44, said:

sigur nu ai cautat unde trebuie, de asta nu ai stiut nici de aria corecta. ai aici un topic special pt inmatriculare, de actualitate in 2018. ti-am mutat si topicul  Posted Image
Multumesc.

Multumesc si celorlalti care mi-au spus cum trebuie procedat.

Pentru ca sint cam impiedicat de fel, cred ca o sa apelez la o firma de intermedieri, daca nu e asa mult tariful lor. Ultima data parca am dat 150 euro taxa la astia, dar aveau si RCA inclus. Apropo, RCA-ul acum cand trebuie facut, dupa ce inmatriculez masina ? Ma gandesc ca pana nu sint gata actele, nu pot circula.

Edited by Ion_de_la_Raion, 04 October 2018 - 10:17.


#15
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostIon_de_la_Raion, on 04 octombrie 2018 - 10:10, said:

RCA-ul acum cand trebuie facut, dupa ce inmatriculez masina ?
Inainte

#16
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Pentru scoaterea si luarea pe rol la Taxe si Impozite Locale a masinii trebuie sa te prezinti personal, mai ales de la intrarea in vigoare a GDPR.
Pentru restul merge totul usor. Plata la Trezorerie o poti face online, asigurarea o poti face online, programarea la inmatriculare online, iar inscrisul in cartea de identitate a masinii se face intr-un minut, gasesti 2-3 birouri de acte auto langa sediul de la inmatriculari. Evident ca daca trebuie sa te invoiesti de la serviciu iar inmatricularile sunt in celalalt capat al Bucurestiului merita sa platesti un intermediar sa se duca acolo cu dosarul si sa-ti aduca numerele si dovada inlocuitoare si mai faci personal doar drumul la Priori Post dupa certificat.

Edited by spooky51, 04 October 2018 - 11:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate