Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Valcom Residence - Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
JohmDoe

JohmDoe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 14.12.2017
A auzit cineva de ei? Stie cineva cine este in spatele acestui proiect?

Am gasit foarte putine informatii pe net, o firma din Focsani foarte mica cu un portofoliu neglijabil de 19 apartamente si cateva case...

Acum se pare ca se lanseaza pe Brasov cu un proiect mare de 174 apartamente...

Pe site-ul lor apar poze cu loc de joaca dar pe proiect ele nu exista

Limita pana la proprietate este mult prea mica pentru a acomoda astfel de blocuri, mare atentie ce vedeti la targ ... dupa legislatia actuala nu au cum sa primeasca autorizatie (dar suntem in Romania sa nu ne miram ... hotia si coruptia e ceva normal din pacate).

Daca vor primi autorizatie atunci sigur e ceva dubios la mijloc, sau se vor apuca de construit fara autorizatie (exemplu ambitiosul proiect din schei).  ... Si cine le va da (daca le va da) lor atorizatie pentru a construi blocuri de 10 etaje pe un teren atat de ingust cand acel teren se preteaza doar pentru 2+1 ...

Dupa noile reglementari aparute in Brasov  - trebuiesc asigurate 2 locuri de parcare / ap., pe site ei zic ca vor face 180 de locuri de parcare or nici vorba sa fie loc de mai multe, cale de acces asfaltata?? in vise... cu totii stim problemele din zona

Proiect rezidential fara loc de joaca sau spatii verzi - grad de confort execrabil ... doar betoane

Aparent vor fi la targul imobiliar, sunt curios cu ce fantezii vor veni ...

Mare atentie - acest proiect nu detine autorizatie de constructie ... vor incerca sa va vanda cioara de pe gard

Va asigur ca voi urmari indeaproape acest proiect si revin cu detalii ... nu recomand sa dati avans unui astfel de dezvoltator, evitati ... sa nu avem o teapa noua gen Signature Residence

#2
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
De parca celelalte blocuri din tractorul au spatii verzi.

#3
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
Cum se face ca tot timpul initiatorii la topice de genul asta au maxim 5 postari?

#4
JohmDoe

JohmDoe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 14.12.2017
Am revenit cu informatii noi:

Acelasi dezvoltator defapt construieste 4 blocuri impartite in 2 proiecte diferite, al doilea proiect fiind "PLATINUM RESIDENCE"
Cu aceleasi caracterisitici 174 de partamente cu blocuri de 10 etaje, pe aceasi parcela de teren

Aceasta tactica este folosita de dezvoltatori pentru a evita obligativitatea de a facilita si spatii de recreere - locuri de joaca / piste de biciclete sau crese / gradinite

Acest dezvoltator agresiv construieste pe un teren impropriu de mic, un numar de ~ 348 de apartamente impartit pe doua proiecte diferite

Apartamente extrem de mici - ex: ap cu 2 camere cu 46 mp ...
Are in oferta "Garsoniere" ...

Va atrag atentia la problemele din zona pe care acest dezvoltator agresiv le ignora:

"Reglementarea situaţiei drumurilor din faza de proiect, inclusiv elaborarea proiectelor tehnice pentru aceste drumuri, prezentarea soluţiei de transport public, piste de biciclete, stabilirea foarte clară a zonei destinată construirii facilităţilor pentru învăţământ (creşă, grădiniţă, şcoală), platforme de depozitare a deşeurilor, îngropate şi cu pubele pentru colectarea selectivă."

Mai multe detalii din presa:
http://www.mytex.ro/...construire.html

http://www.mytex.ro/...t-pacaliti.html

Recomand sa cititi si sa va informati cu atentie, evitati acest dezvoltator!

#5
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017

View PostJohmDoe, on 25 octombrie 2018 - 10:35, said:


... evitati acest dezvoltator!
De ce? Îți face concurenta? 😀 Ok, il evitam. Ce alternative avem in acea zona, ce recomanzi?

#6
JohmDoe

JohmDoe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 14.12.2017

View PostPostasul666, on 25 octombrie 2018 - 22:21, said:

De ce? Îți face concurenta? �� Ok, il evitam. Ce alternative avem in acea zona, ce recomanzi?

Concurenta la ce sa faca? Au un camp, nimic construit, un proiect prost facut, fara locuri de joaca (desi fac reclama pe site ca au), fara zone verzi, foarte multe apartamente pe prea putin spatiu
Proiect de japca...

Iti recomand cateva din proiectele consacrate deja si care chiar fac ce promit in proiect ... nu baliverne
Cauta URBAN, CORESI AVG... etc
Evident evita ISARAN si Maurer

#7
P-etru

P-etru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.11.2018
Urbanbuilding construieste bine. A intrat recent pe piața din Brașov. Ridica un bloc pe str Avram Iancu.

#8
ebitzu

ebitzu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.08.2018
Ei cu predare in 2019 au ridicat ceva? Sau doar povesti?

#9
JohmDoe

JohmDoe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 14.12.2017

 ebitzu, on 05 martie 2019 - 20:22, said:

Ei cu predare in 2019 au ridicat ceva? Sau doar povesti?

E campul gol, au pus un gard si o baraca de vanzari care e goala din ziua in care a fost pusa acu vre-o 5 luni
Eu nu mi-as face sperante... miroase a teapa

Iar proiectul e de ras ... apartamente cu 2 cam sub 46mp ...

Astia trag pe nas ... promit si loc de joaca si multe altele ... doar pe hartie

#10
JohmDoe

JohmDoe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 14.12.2017
Am revenit cu informatii noi legat de VALCOM RESIDENCE SI PLATINUM RESIDENCE

Aparent au primit autorizatie de constructie si au inceput sa sape.
Nu sunt foarte sigur cum au reusit acest lucru (se vede ca traim intr-o tara unde orice este posibil).

Sunt demersuri de Suspendarea autorizației de construire, pe temeiuri de ilegalitate, nu se respecta reglementarile in vigoare. Revin cand voi avea mai multe detalii.


Pana atunci, va recomand sa nu achizitionati apartamente in aceste ansambluri, sa verificati cu atentie urmatoarele aspecte:

- Proiect mincinos de la inceput - au anuntat predare 2019 si abia acum se apuca (sa speram ca nu vor si termina).
- Reclama cu spatiu verde mult - ce nu se spune este ca acel spatiu verde este inexistent decat daca ai chef sa-ti plimbi copii pe bloc (premiera ... iarba pe bloc - judecati voi).
- Accesul in ansamblu este pe baza de parcela lunga - nu se poate traversa intre (nu exista acces) - cei de langa de la TOP CITY au gard deja la limita propietatii - vor fi ca intr-o cusca - sa tineti seama de acest aspect
- Pe site-ul lor scrie ca vor avea loc de joaca - ceea ce consider ca este fals in totalitate - nu au nici in proiect si nici nu exista spatiu pentru asa ceva
- Dezvoltator fantoma pentru Brasov - au 0 portofoliu aici - din ce informatii am gasit ca ar fi facut ceva prin Focsani - oras infectat de o administratie corupta  unde orice este posibil - nu zic ca la Brasov nu e la fel = parerea mea ca au venit aici sa faca profit gras cu calitate slaba cu un proiect tip STUP
- Repet - cine mai vinde in ziua de azi ap cu 2 cam sub 50mp ... e bine ei incearca chestia asta
- Sa nu va asteptati la calitate - detaliile de site-ul lor sunt sumare si la vrajeala
- Lumina in cartier - imaginativa umbra blocurilor de 10 etaje cu distante intre ele sub limita legala - daca vreti sa va dati seama de calvarul acesta aveti exemplu ansamblul de langa TOP CITY si ISARAN - o sa va treaca instant dorinta de a locui acolo


Sunt extrem de multe alte proiecte in zona, mergeti la unii care au portofoliu recunoscut si nu va plafonati la un astfel de proiect facut la plesneala

Succes,

#11
noname8989

noname8989

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.02.2020
este primul meu mesaj scris pe acest forum,asa ca imi cer scuze pentru eventualele greseli..:
Legat de acest acest dezvoltator , omul din spatele lui se numeste Ilie Costel Valentin , actionarul principal VALCOM Construct SRL , iar la o prima cautare pe google ,aflam ca o anumita Apostu Elena , a dat in judecata Valcom Construct (fiind reprezentat de Ilie Costel Valentin) intr-un litigiu cu o bucata de pamant(gradina ) al unui apartament probabil nou construit de Valcom in Focsani ..astea sunt “cercetarile” mele intrucat preturile sunt f tentante , intre 850-1000 de euro pe mp util , pe site ul lor sunt vandute deja peste jum din locuintele puse in vanzare ( ex 46 de imobile vandute sau rezervate din 80 ,Bloc C -Platinum Residence ) ...
S au apucat de constructie ,stie cineva se afla in vreun litigiu privind autorizatia de constructie ? Am mers la fata locului si totul pare cam ingramadit acolo ..


#12
belemistul

belemistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 03.06.2020

View Postnoname8989, on 03 februarie 2020 - 13:11, said:

Am mers la fata locului si totul pare cam ingramadit acolo ..
nu inteleg cum primaria da pe scara rulanta aprobari la astfel de proiecte?

#13
dey1996

dey1996

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.07.2020
Care este starea actuala? Am vazut ca au ridicat cateva etaje la Bloc C -Platinum Residence si pe site mai apar doar cateva apartamente disponibile.

#14
JohmDoe

JohmDoe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 14.12.2017
Se afla in constructie fara oprire aparent

Text preluat de pe site "Zona rezidenţială va deține spaţii verzi, loc de joacă pentru copii și, totodată, locuri de parcare supra şi subterane, toate acestea lucruri permițând viitorilor locatari, să se bucure de un mediu de locuit plăcut şi confortabil."

Abia astept sa vad unde e acel spatiu verde / loc de joaca / parcare

In maxim 2 ani va fi macel acolo pe locurile de parcare

Isi fac reclama la statie de autobuz la ei ... din ce am auzit au incercat sa faca cu japca in cartierul vecin, nu au reusit

Au in spate o mafie de corupti la nivel inalt - am aflat ca terenul a fost cumparat cu dedicatie de la un betiv mafiot din PNL - CJ Brasov - venit la pachet cu autorizatie de constructie dubioasa - ce nu se incadreaza in termeni legali.

Eu prevad o mizerie de blocuri  - teapa loc de joaca / parcari / pubele gunoi (poate vor fi - in nasul lor sub geam)
Aglomeratie de blocuri - multe apartamente, multi locatari pe spatiu infect de mic, confort 0 (va fi gen ISARAN - a se vedea la ei)

In poze apar 2 benzi pe fiecare parte si locuri de parcare - trebuie sa fii orb sa nu iti dai seama ca nu exista loc pentru asa ceva

Cei care totusi insista sa cumpere acolo, luati aminte ce am enumerat mai sus ca nu aveti cum sa ocoliti aceste neajunsuri.

#15
JohmDoe

JohmDoe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 14.12.2017
Primul Update important  https://www.facebook...36023360104252/

in ceea ce priveste teapa in desfasurare marca VALCOM RESIDENCE SI PLATINUM RESIDENCE

Cititi cu atentie (inclusiv plangerile din atasament)

"Am primit această sesizare din partea unui locuitor al cartierului Tractorul.
Considerăm că au fost făcute multe excese în perioada administrației locale anterioare, care au dus la:
Blocuri înghesuite fără însorire suficientă
Lipsa locurilor de parcare
Lipsa spațiilor verzi și a locurilor de joacă
Lipsa transportului în comun adaptat la nevoile locuitorilor
Străzi și trotuare înguste, asfaltate de mântuială fără respectarea normelor în vigoare
Nerespectarea aliniamentelor, conform legilor în vigoare
Credem că se impune ca întreaga comunitate din cartierul Tractorul, prin Asociația Comunitară pentru Dezvoltarea Cartierului Tractorul, să depună eforturi pentru a corecta aceste lipsuri. "

Update 2: https://www.facebook...36548640051724/


Noi, Asociatia Comunitară pentru Dezvoltarea Cartierului Tractorul din Brașov, pe data de 29 octombrie 2020, am înaintat o plângere prealabilă către Primăria Brașov, prin care am cerut acesteia revocarea autorizațiilor de construire eliberate investitorului Valcom Construct SRL.
Motivele pentru care am făcut această plângere prealabilă sunt:
Apartamentele din autorizația de construire, dar și apartamentele din ansamblurile rezidențiale învecinate (Avantgarden Tractorul și Topcity) considerăm că nu beneficiază conform legii de o oră și jumătate de soare la solstițiul de iarnă și se impune un studiu de însorire.
Conform PUZ Tractorul VI sunt necesare 350 de locuri de parcare în condițiile în care se vor construi aproximativ 350 de apartamente. Pe această parcelă ar fi trebuit să se construiască o parcare subterană cu 240 de locuri de parcare. Fundația celor patru blocuri a fost turnată deja, iar parcarea subterană lipsește. Este evident că în prezent nu există o posibilitate reală de edificare a unei parcări subterane cu 240 de locuri.
Aliniamentul blocurilor construite este de sub 10 metri, deși clădirile au o înălțime de 29 de metri. Potrivit art. 23 din Regulamentul general de urbanism aprobat prin HG 525/21996, autorizațiile de construire se emit doar dacă înălțimea clădirii nu depășește distanța măsurată, pe orizontală, din orice punct al clădirii față de cel mai apropiat punct al aliniamentului opus.
Conform PUZ Tractorul VI, în baza căruia s-au eliberat autorizațiile de construire, investitorul ar trebui să asigure minim 20 de mp de spațiu verde pe cap de locuitor. Suprafața minimă de spațiu verde pentru acest ansamblu rezidențial ar trebui să fie de 1.4 hectare, având în vedere că investitorul va construi aproximativ 350 de apartamente în care vor locui minim 700 de persoane. Asta în condițiile în care întreaga suprafață a parcelei pentru ansamblul construit de Valcom are doar 1.1 hectare.
Ne vom adresa instanței în cazul în care Primăria Brașov, prin serviciul Autorizații și Construcții, nu va revoca autorizațiile de construire nr. 1048, 1049, 1050 și 1051/30.10.2019.
Mulțumim d-lui avocat Victor Ilie, care ne oferă suportul juridic, și Schmidt Architecture Studio care ne sprijină tehnic gratuit din punct de vedere urbanistic.
Credem că situația din punct de vedere urbanistic trebuie să se îmbunătățească în cartierul Tractorul și noua administrație locală trebuie să pună pe primul plan interesele locuitorilor.

Attached Files


Edited by JohmDoe, 02 November 2020 - 09:56.


#16
JohmDoe

JohmDoe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 14.12.2017
Pentru cei care sunt sceptici  va pun poze preluate de la ei de pe facebook sa faceti comparatie cu site-ul lor si ce e pe teren in realitate.

Judecati voi unde vor fi toate cele promise - 350 locuri de parcare / spatiu verde / loc de joaca / pubela gunoi / acces in cartier pe 2 benzi precum illustratiile si etc

Nu luati in calcul nimic din ce exista dupa gardurile ce delimiteaza proprietatea valcom / platinum - acele spatii / locuri de parcare nu sunt destinate locatarilor valcom / platinum ...

Nu se poate folosi ca si cale de acces, nu puteti duce gunoiul acolo, nu puteti traversa (exista gard de beton de delimitare a proprietatii la TOP CITY), nu puteti parca acolo (totul este privat) ... etc

Attached Files



#17
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020
Ce trist arată! Mai ales ca o viață s-au tot construit blocuri înalte comuniste, oare era necesar sa continuăm cu aceași tradiție? Mai ales la cate case săsești faine are Brașovul.

Doar dacă fac parcare subterană, o da acopere cerința, in rest, va fi o problemă...ce înghesuială...

#18
JohmDoe

JohmDoe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 14.12.2017
Da trist,
Din pacate toate temerile mele sau adeverit
Urmeaza un adevarat circ pentru cei care au apucat sa cumpere acolo

Locurile de parcare nu se vor mai construi
Nu au loc pentru pubele de gunoi
Nu au loc pentru spatii de joaca
Spatiile verzi  sunt din beton defapt

Per total un jeg de complex cu foarte multe familii inghesuite in stil comunist

Sa speram ca eforturile celor care vor sa avem un still de viata sanatos va avea succes si ii vom opri pe acesti hoti ordinari sa intabuleze apartamente acolo

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate